Atšvaitas tamsiuoju paros metu privalomas
Atnaujinta: 2020-03-09
  • atsvaitai

Vakar 7.10 val. Vilniaus apskrities kelyje Sudervė-Avižieniai automobilio SAAB vairuotojas parbloškė šešiasdešimtmetę moterį - atšvaitų nenešiojusi pėsčioji žuvo eismo įvykio vietoje. Policijos pareigūnų nuomone, pėsčiųjų nerūpestingumas ir abejingumas savo saugumui yra tiesiog sunkiai paaiškinamas.

Per metus Lietuvoje vidutiniškai žūsta 240 pėsčiųjų, daugiau nei pusė jų - tamsiu paros metu. Beveik visi pėstieji, eidami keliu tamsiu paros metu, neturi prie drabužių prisisegę atšvaito, nesineša žibinto ar kito šviesą atspindinčio daikto.
Eismo įvykių, kuriuose žūsta pėstieji, pastebimai padaugėja rudenį ir žiemą, eismo sąlygoms tapus sudėtingesnėmis, pablogėjus matomumui. Per šių metų sausio-spalio mėn. Vilniaus apskrityje užregistruoti 252 eismo įvykiai, kurių metu užvažiuota ant pėsčiojo, iš jų 79 - tamsiuoju paros metu. Vien tik spalio mėn. užregistruoti 47 tokie atvejai, iš jų 20 - tamsiuoju paros metu. Per sausį-spalį žuvo 20 pėsčiųjų, iš jų - 10 tamsiuoju paros metu. (spalio mėn. žuvo 6 pėstieji, iš jų 3 - tamsiuoju paros metu) sužeisti 248 pėstieji, iš jų 76 - tamsiuoju paros metu (spalio mėn. sužeisti 44 pėstieji, iš jų 18 - tamsiuoju paros metu).

Štai ir neseniai - lapkričio 10-osios pavakarę (apie 17.25 val.) Vilniaus apskrities Šalčininkų rajone, Naujasodžio kaimo teritorijoje, kelyje Jašiūnai-Turgeliai, automobilis „VW Passat", vairuojamas 27 metų vyro, partrenkė ir mirtinai sužalojo kelių einantį ir šviesą atspindinčių elementų neturintį 77 metų pėsčiąjį.
Primename šeimos narių pareigą skirti deramą dėmesį artimiesiems, mažiau gebantiems pasirūpinti savimi - vaikams ir garbaus amžiaus sulaukusiems. Jų perspėjimai apie atšvaitų svarbą ir kitas eismo saugumo taisykles paveikia stipriausiai. Būtina, kad senatvės sulaukę žmonės ir vaikai įsiklausytų ir suprastų, jog taisyklingai nešiojamas atšvaitas vairuotojui padeda laiku pastebėti einantį žmogų.
Dažniausiai pėsčiuosius transporto priemonės partrenkia ir mirtinai sužaloja neapšviestuose kelio ruožuose, kai jie eina per važiuojamąją kelio dalį, važiuojamąja dalimi ar netikėtai į ją įeina (įbėga). Dėl tokių eismo įvykių beveik visada kalti būna patys pėstieji - neturi jokių šviesą atspindinčių elementų, dėvi tamsius drabužius, prieš įžengdami į važiuojamąją dalį neįvertina atstumo iki artėjančios transporto priemonės. Atšvaitą prie drabužių, kuprinės, rankinės ar kito krepšelio reikia prisisegti (pritvirtinti) taip, kad jis būtų matomas kitiems eismo dalyviams.


Priedas.
Patariame, kaip naudoti atšvaitą:

Atšvaitą prie drabužių reikėtų pritvirtinti taip, kad jis būtų matomas iš visų pusių.
Pakabinamą atšvaitą, pervertą virvele, segtuku prisegame prie drabužių (pvz., kišenės), dešinėje pusėje, kad jis švytuotų žmogaus kelių aukštyje.
Atšvaitą-juostelę lengvai uždedame ant drabužių rankovės (truputį aukščiau rankos riešo) ar kojos blauzdos srityje.
Atšvaito paviršiaus plotas turi būti pakankamai didelis (apie 16 cm2), kad transporto priemonės žibintų šviesos galėtų jį apšviesti.
Svarbu:
Jei turite tik vieną atšvaitą, jį pritvirtinkite (prisisekite) prie drabužių dešinėje pusėje.

KELIŲ EISMO TAISYKLĖS nustato
Vairuotojams:
Tamsiu paros metu kelyje, išskyrus stovėti skirtas vietas, priverstinai sustoję motorinės transporto priemonės vairuotojas, išlipdamas iš motorinės transporto priemonės, privalo vilkėti ryškiaspalvę liemenę su šviesą atspindinčiais elementais arba būti prisisegęs prie drabužių atšvaitą.
Pėstiesiems:
Pėstieji privalo eiti šaligatviais arba pėsčiųjų takais dešine puse, o ten, kur jų nėra, - kelkraščiu. Jeigu šaligatvio, pėsčiųjų tako, kelkraščio nėra arba jais eiti negalima, leidžiama eiti viena eile važiuojamosios dalies pakraščiu.
Kelkraščiu arba važiuojamosios dalies pakraščiu einantys pėstieji turi eiti prieš transporto priemonių važiavimo kryptį.
Pėstieji, einantys neapšviestu kelkraščiu arba važiuojamosios dalie kraštu tamsios paros metu arba esant blogam matomumui, privalo neštis šviečiantį žibintą arba vilkėti ryškiaspalvę liemenę su šviesą atspindinčiais elementais arba būti prie drabužių prisisegę kitiems eismo dalyviams matomoje vietoje atšvaitą. Traukiamas (stumiamas) platesnis nei 1 m vežimėlis turi būti su atšvaitais: kairėje vežimėlio pusėje iš priekio - baltu, o iš galo - raudonu.
Į kitą važiuojamosios dalies pusę pėstieji privalo eiti tik pėsčiųjų (taip pat pažeminėmis ir esančiomis virš kelio) perėjomis, o kur jų nėra - sankryžose pagal šaligatvių arba kelkraščių liniją. Pėstieji neturi peržengti perėjos ribų. Kai matomumo zonoje perėjos ar sankryžos nėra, leidžiama eiti per kelią stačiu kampu į abi puses gerai apžvelgiamose vietose, tačiau tik įsitikinus, kad eiti saugu ir nebus trukdoma transporto priemonėms.
Įžengti į važiuojamąją dalį pėstiesiems leidžiama tik po to, kai jie įvertina atstumą iki artėjančių transporto priemonių ir jų greitį ir įsitikina, kad tai saugu.


Dėmesio!
Pėstieji, pažeidę šiuos Kelių eismo taisyklių reikalavimus, atsako administracine tvarka.

 

 

Vilniaus apskrities vyriausiojo policijos komisariato
Valdymo organizavimo skyriaus
Viešųjų ryšių poskyris
Birželio 23-iosios g. 10, Vilnius
Tel. 271 6162
El. paštas vilniausvpk.vos.vrp@policija

 

Komentarai (0)
Prisijunkite, kad galėtumėte komentuoti

7 patarimai, kaip keliuose jaustis saugiu už motociklo vairo

Lietuvoje už motociklo vairo dažniausiai sėda 40-44 metų didžiųjų miestų gyventojai

Kad važiavimas dviračiu netaptų kančia: dažniausios traumos ir kaip jų išvengti

Dažniausiai pasitaikančios lėtinės dviratininkų traumos

Taisyklės, kurias privalo žinoti kiekvienas dviratininkas

Dviratininkai yra lygiateisiai eismo dalyviai, keliuose turintys teises ir pareigas bei privalantys laikytis kelių eismo taisyklių

Ko nesuprantame vieni apie kitus kelyje?

Saugaus vairavimo tema nuolat linksniuojama ir ...

Nacionalinis kelių eismo taisyklių egzaminas

Prabėgusį penktadienį visoje Lietuvoje vyko ....

Apie pasikeitimus, suteikiant teisę vairuoti motociklus ir triračius

Žiema - laikotarpis, kai Lietuvos moto gyvenimas apmiršta...(papildyta)

„Geriausiojo vairuotojo“ titulo pernykštis nugalėtojas nebegins

Taigi, paskutinį rugsėjo sekmadienį sveikinsime

Geriausi vairuotojai sieks pakartoti pergales

Pernai geriausio Lietuvos vairuotojo titulą...

Prenumeruokite mūsų naujienlaiškį: