Autobusų ir laivų keleiviai galės tikėtis kompensacijų
Atnaujinta: 2020-03-09
  • bus
  • 2008_lrt_logo


Šios savaitės Europos Parlemento plenarinėje sesijoje Strasbūre parlamentarai balsavo dėl reglamentų, kurie išplės autobusų bei laivų keleivių teises.

Pasak EP Vidaus rinkos ir vartotojų apsaugos komiteto nario Šarūno Biručio, numatoma įpareigoti vežėjus kompensuoti keleiviams už vėlavimą ar reisų atšaukimą, taip pat už keleivių sužeidimą ar žūtį. Be to, siūloma geriau užtikrinti neįgalių keleivių teises.

Šie teisės aktai numato kompensaciją autobusų bei laivų (išskyrus kruizinius) keleiviams, kai vėluojama išvykti. Laivų keleiviams siūloma kompensuoti ketvirtadalį bilieto kainos, jei vėluojama išplaukti nuo vienos iki dviejų valandų.

Tuo metu autobusų keleiviams būtų kompensuojama tik už vėlavimą išvykti daugiau kaip dvi valandas. Be to, jei vežėjas nepasiūlo keleiviui alternatyvaus transporto (EP nariai siūlo įpareigoti jį suteikti nemokamai), jis turėtų ne tik išmokėti minėto dydžio kompensaciją, bet ir grąžinti pinigus už bilietą.

Kompensuoti nebus privaloma, jeigu vėluojama dėl kamščių ar pasienio kontrolės (autobusų atveju) arba dėl gamtos sąlygų (laivų atveju). Jei apie laivo reiso atidėjimą ar atšaukimą pranešama bent prieš tris dienas, kompensuoti taip pat nereikės.

Siūloma įpareigoti vežėjus autobusu grąžinti pusę bilieto kainos ir tuomet, kai išvykstama laiku, bet vėluojama atvykti dėl vairuotojo kaltės ar techninio gedimo.

Kai kelionės tęsti nebeįmanoma, vežėjas turi suteikti keleiviui maitinimą bei (prireikus) viešbutį, taip pat transportą iki artimiausios stoties ar laukimo vietos.

Pačios ES šalys galės nuspręsti netaikyti šių taisyklių miesto, priemiesčio ar regionų vidaus maršrutams, tačiau jos turės imtis priemonių užtikrinti ir šių maršrutų keleivių teises.

Kaip teigė Š. Birutis, Europos Komisija (EK) siūlė nuostatas dėl kompensavimo taikyti tik ilgesnėms kaip trijų valandų kelionėms autobusu, tačiau europarlamentarai siūlo nenustatyti minimalios kelionės trukmės.

Jei autobuso keleivis būtų sužeistas arba žūtų avarijoje, vežėjas taip pat turėtų nedelsdamas išmokėti atitinkamą kompensaciją - nebent avarija būtų įvykusi ne dėl jo kaltės. Mirties atveju kompensacija turės būti ne mažesnė kaip 21 tūkst. eurų.

Pagal svarstomus reglamentus, vežėjams būtų draudžiama atsisakyti vežti neįgalius keleivius, nebent tai grėstų jų pačių saugumui. Laivų vežėjai privalės padėti įsodinti neįgalius keleivius, tačiau jie turės būti apie juos informuojami iš anksto - kai nuperkamas bilietas arba ne vėliau kaip 48 val. iki kelionės.

EK siūlė, kad reglamentai įsigaliotų po metų nuo jų paskelbimo, tačiau Parlamento nariai laikosi nuostatos nukelti šį terminą dar metams. Pagal bendro sprendimo procedūrą, Parlamento priimtas pataisas toliau svarstys ES Taryba.

Komentarai (0)
Prisijunkite, kad galėtumėte komentuoti

Automobilio nuoma – kokios yra mano teisės Europoje?

Patarimai nuomojantis automobilį Europoje \ \

Įspūdžiai iš Balio salos

Skaitytojos parengtas foto reportažas

Projektas „Gražioji Lietuva“: savaitgalis Birštone

Kada paskutinį kartą lankėtės šiame Lietuvos kurorte?

Projektas „Gražioji Lietuva“: Iš Vilniaus į Druskininkus

Įpusėjęs pavasaris šiltais orais dar nedžiugina, bet dažnas pasvajoja apie atostogas ir...

2000 km istorijos pro visureigio langą (2-a dalis)

Tęsiame mūsų skaitytojos Vaivos atsiųstą pasakojimą apie 2000 km. kelionę iki Juodosios jūros.

2000 km istorijos pro visureigio langą - Ukraina (1-a dalis)

Senuosiuose Trakuose startavo projektas „2000 km istorijos": dešimt raitelių išjojo Juodosios jūros link. Raiteliams ir žirgams buvo skirta daug dėmesio, tačiau buvo pamiršti nuopelnai komandos, lydėjusios raitelius šiame nelengvame žygyje. \

Reportažas iš Perto, Australijos

Kaip ir mūsų didieji miestai, Pertas kenčia nuo spūsčių. Ypač didelės jos greitkeliuose tarp 16 ir 18 valandos.

Automobiliu - pasisemti kelionių įspūdžių

Laisvės pojūtis, neužmirštami įspūdžiai ir galimybė sutaupyti vilioja leistis į atostogų kelionę automobiliu.

Kelionė iš Vilnius į Ventės ragą

Vis dažniau pasigirsta, kad nepažinę savo krašto bandome ieškoti grožio kitur. Tai tiesa.