Autobusų ir mikroautobusų nuoma - maloni alternatyva vairavimui
Atnaujinta: 2020-03-09

Susiruošėte su bičiuliais ir bendradarbiais į kelionę ir nežinote, kas geriau - važiuoti savo mašina ar nuomotis autobusiuką? Jei samdytumėtės autobusą, koks jis turėtų būti? Kiek kainuos? Į visus šiuos ir panašius klausimus atsakymus rasite šiame straipsnyje.

Kada reikalinga autobuso ar mikroautobuso nuoma?

Transporto nuomos paslaugas šiandieninėje rinkoje siūlo nemažai įmonių, tad rinktis pasirinkti tikrai yra iš ko. Visų pirma reikia apsispręsti, kokio tipo transporto priemonę nuomotis. Tai priklauso nuo daugybės veiksnių, tačiau net nesudvejojant prioritetas be reikalo yra teikiamas automobiliams. Automobilių nuoma yra patogi tuomet, kai keliaujama su 2-3 žmonių kompanija, o visi keleiviai nori ir gali vairuoti. Vis dėlto, vairavimas neleidžia atsipalaiduoti, o dažnai važiuojant nepažįstamose vietovėse dar ir sukelia daug streso, paklydimo galimybę. Norint išvengti visų šių nesklandumų patariama nuomotis mikroautobusą ar autobusą su vairuotoju.

Autobusų nuoma

Klaidingai manoma, kad mikroautobusų ir autobusų nuoma yra pernelyg brangi ar skirta tik didelėms keliautojų grupėms. Mikroautobusą gali nuomotis ir 5 žmonių kompanija, o kaina palyginti su automobiliu skirsis neženkliai. Pasirinkus mikroautobuso nuomą keleiviai visu kelionės metu galės jaustis daug patogiau, nei automobilyje, be to, jiems nereikės sukti galvos dėl su vairavimu susijusių reikalų: degalais, kelių mokesčiais, maršruto sudarymu ir kt.

Autobusų nuoma dažnai reikalinga didesnėms keleivių grupėms, juos nuomojasi mokyklos, įmonės, vestuvių svečiai. Tai patogu ir greita tuomet, kai reikia iš vienos vietos į kitą patogiai pervešti didesnę grupę žmonių, taip pat tada, kai organizuojama didesnės grupės kelionė.

 

Autobusų ir mikroautobusų nuoma: kainos ir eksploatacinės išlaidos

Mikroautobuso paros nuoma, priklausomai nuo jo sąrangos, planuojamos kelionės trukmės, važiuojančių vairuotojų skaičiaus ir pan., gali svyruoti nuo 400 iki 600 litų už parą. Didelio autobuso kainos, atitinkamai, svyruoja nuo 800 iki 1 000 litų. Vasarą, sezono įkarštyje, ar tuomet, kai autobuso reikia skubiai, kaina gali šoktelti iki 1 200 litų už parą. Nuolaidų gali tikėtis nuolatiniai klientai. Samdytis tokiai kelionei privatininką, turintį vieną ar du autobusus pigiau, negu imti bendrovės autobusą, tačiau sugedus bendrovė beveik visada galės atsiųsti pakaitinį autobusą, esant poreikiai pasirūpinti nakvyne ir padengti visas su tuo susijusias išlaidas. Vieną ar du autobusus turintis vežėjas to negalės pasiūlyti. Rinka rodo, kad reikia ir vienų, ir kitų. Pavieniai asmenys dažniau samdosi smulkius vežėjus, o įmonės nuomojasi transporto priemones iš įmonių.

 

Autobusai kelionėms Mirkoautobusų nuoma kaina

 

Visi autobusai dyzeliniai, tačiau vertėtų žinoti, kad mikroautobusiukas 100 km kelio sudegina apie 13-14, o didelis autobusas - apie 28-30 litrų kuro. Naujos kartos autobusai dar ekonomiškesnis - 100 km atstumui įveikti jie sunaudoja 25-27 litrus degalų. Kuro išlaidas dengia užsakovas. Tai padaryti galima dviem būdais: pilti kuro pakeliui pagal realias sąnaudas arba įskaičiuoti jo kainą į kelionės kainą.

 

Autobusai ir mikroautobusai kelionėms užsienyje: ką reikėtų žinoti

Užsienyje leidimai ar stovėjimo kainos visiems autobusams yra vienodos. Mikroautobusiuką galima statyti paprastoje aikštelėje, o didelį autobusą dažnai tenka varyti į specialias aikšteles. Šias išlaidas paprastai apmoka užsakovas.

Taip pat nuo autobuso svorio priklauso kelių mokestis: mikroautobusiukui jis bus mažesnis, autobusui - didesnis.

 

Mikroautobusų nuoma Vilniuje Mikroautobusų nuoma Kaune

 

Kelių mokesčiai yra visose šalyse, tačiau skiriasi jų tvarka. Austrijoje reikia pirkti vadinamuosius Go box, Šveicarijoje, nors šią šalį kirstumėt tik tranzitu, tenka pirkti lipduką visiems metams, Lenkijoje kelių mokestis priklauso nuo autobuso variklio E kategorijos - mokestis mažesnis, jei variklis dirba švariau. Bene sudėtingiausia tvarka Vokietijoje, kur tenka registruotis Finansų ministerijoje, o vėliau skaičiuoti ridą, kainą ir pan.

Šveicatijoje tik lengvieji automobiliai iki 9 sėdimų vietų (įskaitant ir vairuotoją) perka autostradų lipduką visiems metams - alternatyvų tam nėra. Mikroautobusai, viršijantys 9 sėdimas vietas, ir autobusai turi mokėti už kiekvieną dieną arba savaitę.

Visus kelių mokesčius vertėtų sumokėti iškart, nelaukiant patogios progos, nes daugelyje šalių visa informacija yra kaupiama centrinėje duomenų bazėje. Laiku nesumokėtas mokestis gali tapti nemalonumų ar net baudos priežastimi.

Išimtį šiuo atveju sudaro kelios Skandinavijos šalys, kur kelių mokesčio nėra.

 

Visose kelionėse svarbiausia saugumas

Visuose autobusuose yra sumontuoti skaitmeniniai tachografai. Valstybinės kelių transporto inspekcijos tinklalapyje rašoma, kad:

„Ilgalaikė patirtis, atlikti tyrimai ir stebėjimai parodė, kad ekonominiai sunkumai ir konkurencija kelių transporte sudaro prielaidas vairuotojams nesilaikyti nustatytų reikalavimų, susijusių su vairavimo ir poilsio laiku. Kontrolės metu nustatomi akivaizdūs pažeidimai ir apgaulės faktai kelia didelę grėsmę kelių eismo saugumui, iškraipo konkurenciją bei neskatina kelių transporto sektoriaus vystymosi.

Siekiant spręsti su vairuotojų darbo ir poilsio režimu susijusias problemas, užkirsti kelią dažniausiai pasitaikantiems piktnaudžiavimams naudojant analoginius tachografus ir užtikrinti veiksmingą kontrolę, buvo imtasi priemonių, atitinkančių naujausią mokslinę ir techninę pažangą. Vienas efektyviausių sprendimų šioje srityje buvo nutarimas įdiegti sudėtingesnę kontrolės įrangą - naujos kartos tachografą su į jį įmontuotu atitinkamu informaciją saugančiu elektroniniu įtaisu bei tachografo vairuotojo kortele, užtikrinančiais, kad įrašytus duomenis būtų galima atkurti, kad išspausdinti jie būtų suprantami ir patikimi, taip pat, kad sudėtingesnė įranga pateiktų nenuginčijamų duomenų apie vairuotojo veiklą ir apie transporto priemonės veikimą.

Techniniai reikalavimai skaitmeniniam tachografui nustatyti Komisijos reglamento (EB) Nr. 1360/2002 1B priede.

Skaitmeninį tachografą sudaro laidai, judesio jutiklis ir transporto priemonės blokas. Transporto priemonės bloke yra procesorius, duomenų atmintis ir laikrodis, du kortelės su mikroprocesoriumi sąsajos įtaisai (vairuotojo ir vairuotojo porininko), spausdintuvas, ekranas, vaizdinio perspėjimo įtaisas, kalibravimo ar duomenų perkėlimo jungtis ir įtaisas naudotojo informacijai įvesti. Skaitmeninis tachografas per papildomas jungtis gali būti prijungtas prie kitų įrenginių.

Vienas vairuotojas gali vairuoti 9 valandas per parą, bet su keliomis pertraukomis. Jei vairuotojai du, jie gali vairuoti iki 18 valandų, tačiau būtina kas 4 valandas keistis. Keičiantis vairuotojams reikia tachografe keisti korteles. Jei kelionė ilgesnė, ilgesnis turi būti ir vairuotojų poilsis. Taisyklės nėra sugalvotos šiaip sau: pavargęs vairuotojas pavojingas ne tik sau, bet ir vežamiems keleiviams. Taip, autobuso vietos apdraustos, kol keleiviai yra autobuse, už juos atsako vairuotojas ar autobusą išnuomojusi įmonė, tačiau yra praradimų, kurių neatpirks jokie pinigai.

Keleivių saugumui autobusai techninę apžiūra turi pereiti kas pusmetį. Važiuojantys į Vakarų Europą tikrinami griežčiau, tikrinimas brangesnis negu šalies viduje kursuojančių autobusų.

Visuose naujuose ar apynaujuose autobusuose yra ABS, naujesniuose yra SRS ir kiti saugumą užtikrinantys priedai.

 

Kad kelionė būtų maloni ir patogi

Beveik visų, ir mikroautobusiukų, ir autobusų keleivių sėdynės vienodos ir atsilenkia, tačiau kartais pasitaiko didelių autobusų, kuriuose atstumai tarp sėdynių eilių būna didesni. Jose keleivis jaučiasi patogiai, nes turi daugiau vietos kojoms.

Kondicionieriai, vaizdo ir garso aparatūra yra ir dideliuose, ir mažuose autobusiukuose. Dideliuose gali būti įrengtas tualetas. Taip pat dideliuose autobusuose gali būti sumontuota mažytė virtuvėlė. Pagal ES galiojančias taisykles ja galima naudotis tik sustojus. Vokiečiai virtuvėles dažniausiai įrengia autobuso viduryje, prie antrųjų durų, kad prie jų būtų galima prieiti tik autobusui sustojus.

Dideliuose autobusuose yra didesni bagažo skyriai, prie mažesnių autobusiukų, keleiviams vežantis daug mantos, gali būti prikabinta priekaba arba „kuprinė". Be to, mažesni autobusiukai turi vieną didelį privalumą - jais važiuoja mažiau žmonių. Mažiau žmonių geriau sutaria tarpusavyje.

 

Kaip išsirinkti autobusą ar mikroautobusą nuomai?

Renkantis autobusą svarbu, kuo tiksliau įvertinti jam keliamus reikalavimus. Vienas pagrindinių kriterijų - sėdimų vietų skaičius. Mikroautobusai yra skirti keleivių grupėms nuo 5 iki 19 žmonių (mikroautobusų dydžiai pagal keleivių skaičių: 5-8 keleiviams, 9-16 keleivių, nuo 19 keleivių). Į vieną autobusą, priklausomai nuo jo dydžio telpa nuo 28 iki 70 keleivių (autobusų dydžiai pagal keleivių skaičių: 28-40 keleivių, 44-51 keleivis, 52-58 keleiviai, nuo 70 keleivių). Nuo keleivių skaičiaus priklauso ne tik autobuso dydis, bet ir jo kuro sąnaudos, tam tikrais atvejais ir maksimalus leidžiamas greitis.

Jei planuojate tolimesnę kelionę atkreipkite dėmesį į mikroautobuso ar autobuso privalumus. Kondicionierius šiltuoju sezono metu padės keliauti komfortabiliai, o tolimose kelionėse pravartu turėti ir galimybę autobuse pakrauti nešiojamąjį kompiuterį ar mobilųjį telefoną, pasinaudoti šaldytuvu ir kt.

Vilneda

Komentarai (0)
Prisijunkite, kad galėtumėte komentuoti

Automobilio nuoma – kokios yra mano teisės Europoje?

Patarimai nuomojantis automobilį Europoje \ \

Įspūdžiai iš Balio salos

Skaitytojos parengtas foto reportažas

Projektas „Gražioji Lietuva“: savaitgalis Birštone

Kada paskutinį kartą lankėtės šiame Lietuvos kurorte?

Projektas „Gražioji Lietuva“: Iš Vilniaus į Druskininkus

Įpusėjęs pavasaris šiltais orais dar nedžiugina, bet dažnas pasvajoja apie atostogas ir...

2000 km istorijos pro visureigio langą (2-a dalis)

Tęsiame mūsų skaitytojos Vaivos atsiųstą pasakojimą apie 2000 km. kelionę iki Juodosios jūros.

2000 km istorijos pro visureigio langą - Ukraina (1-a dalis)

Senuosiuose Trakuose startavo projektas „2000 km istorijos": dešimt raitelių išjojo Juodosios jūros link. Raiteliams ir žirgams buvo skirta daug dėmesio, tačiau buvo pamiršti nuopelnai komandos, lydėjusios raitelius šiame nelengvame žygyje. \

Reportažas iš Perto, Australijos

Kaip ir mūsų didieji miestai, Pertas kenčia nuo spūsčių. Ypač didelės jos greitkeliuose tarp 16 ir 18 valandos.

Automobiliu - pasisemti kelionių įspūdžių

Laisvės pojūtis, neužmirštami įspūdžiai ir galimybė sutaupyti vilioja leistis į atostogų kelionę automobiliu.

Kelionė iš Vilnius į Ventės ragą

Vis dažniau pasigirsta, kad nepažinę savo krašto bandome ieškoti grožio kitur. Tai tiesa.