Automobilių nuoma
Atnaujinta: 2020-03-09
  • A6080007_small

Transporto priemonių nuoma visada aktuali. Važinėti reikia ir žiemą, ir vasarą. Kartais automobilio reikia parai, kartais kelioms dienoms. Kaip išsirinkti tinkamą automobilį, ką reiktų žinoti ir įvertinti prieš jį nuomojantis, autoreviu.lt skaitytojams pasakoja „FORTUNA RENT A CAR" direktorius Igoris Kosterinas.

„Šiandien automobilį išsinuomoti ganėtinai paprasta, - sakė I. Kosterinas. Nuomos kaina prasideda nuo 50,00 Lt parai. Pakanka turėti galiojantį B kategorijos vairuotojo pažymėjimą ir asmens tapatybę patvirtinti dokumentą".
Būtina žinoti, kad taikomas tik išankstinis atsiskaitymas. Galima apmokėti grynaisiais, kreditine arba debetine kortele. Į automobilio nuomos kainą įskaičiuota: 18 proc. PVM; neribota rida; „Kasko" ir civilinės atsakomybės draudimas (galima apsidrausti ir papildomai); pakaitinis automobilis.

Žinotina ir tai, kad už išnuomotą automobilį visiškai atsako nuomininkas. Automobilio negalima pernuomoti ar perleisti tretiesiems asmenims. Automobilį gali vairuoti tik nuomininkas ar kitas Nuomos lape įrašytas asmuo. Jeigu asmuo yra jaunesnis negu 25 m., jam gali būti pritaikytas papildomas Jauno vairuotojo mokestis. Nuomininkas pažada, kad nevairuos automobilio pervargęs arba veikiamas alkoholio, narkotinių medžiagų, medikamentų ar kitų legalių ar nelegalių medžiagų, kurios gali turėti įtakos žmogaus reakcijai.
Nuomininkas privalo naudoti tinkamos rūšies kurą, tikrinti variklio alyvos ir kitų naudojamų skysčių lygį ne rečiau kaip kas 1000 km, o prireikus - papildyti. Jei kyla problemų dėl eismo įvykio arba mechaninio gedimo, būtina skubiai informuoti automobilio savininkus - nuomos bendrovę.

Nepaisant to, kad paprasta išsinuomoti, yra numatyti atvejai, kai automobilis gali būti neišnuomotas. Jeigu planuojate nuomotis automobilį, turite žinoti, kad juo paprastai draudžiama vežti krovinius ir keleivius komerciniais tikslais. Gali būti draudžiama tempti kitus automobilius ar priekabas, važinėti bekele ar eismui nepritaikytais keliais. Nerekomenduotina išsinuomoto automobilio perkrauti, taip pat vežti medžiagų ar daiktų, galinčių automobilį apgadinti, nes už bet kokius sugadinimus atsakyti teks jums. Išsinuomotu automobiliu negalima dalyvauti lenktynėse, ralyje ar kitose panašaus pobūdžio lenktynėse. Negalima jo naudoti nelegaliais tikslais ir net su „M" raide nevertėtų mokytis vairuoti. Be išankstinio nuomotojo rašytinio leidimo kirsti Lietuvos sienos taip pat nepatartina, nes galite būti apkaltinti automobilio vagyste.

Standartinėje sutartyje numatoma, kad nuomininkas automobilį grąžins tokios pat būklės, atsižvelgiant į normalų susidėvėjimą ir oro sąlygas, pilnu kuro baku, tais pačiais dokumentais, tos pačios sąrangos kaip ir nuomos pradžioje, į sutartą vietą, sutartu laiku. Jeigu atsitinka taip, kad darbo valandomis automobilio grąžinti nepavyksta, nuomininkas lieka už jį atsakingas iki kitos darbo dienos pradžios arba, jeigu yra sutarta, gali jį palikti kitoje vietoje. Tiesa, tokiu atveju nuomininkas, iki kol automobilį pasiims bendrovės savininkės atstovai, vis tiek bus už jį atsakingas.

Vertėtų žinoti ir tai, kad teks sumokėti kaip už papildomą nuomos dieną, jei automobilis bus pavėluotas grąžinti 59 minutes. Kita vertus, jei automobilis bus grąžintas nuomos terminui nepasibaigus, pinigai už nuomą grąžinti nebus, tad nuomodamiesi pasistenkite kuo tiksliau apskaičiuoti laiką, kurį jo reikės.

Eismo įvykio ar rimto gedimo atveju nuomininkas turi skubiai susisiekti su automobilio savininkais - nuomos bendrove. Eismo įvykio atveju reiktų informuoti ir policiją, nepamiršti pasiimti eismo įvykio protokolo. Taip pat nuomininkas turi būti pasirengęs tam, kad eismo įvykio atveju teks bendrauti su nuomininko draudimo bendrovės atstovais.
Automobilio remontą reiktų derinti su nuomotuoju, nes tik tokiu atveju galima tikėtis išlaidų kompensavimo. Paprastai nekompensuojamos sugadintos automobilio padangos. Už jas moka nuomininkas.

Labai svarbu žinoti, kad nedraudžiamojo įvykio atveju visas su juo susijusias išlaidas padengia nuomininkas. Skirtingose bendrovės nedraudžiamojo įvykio apibrėžimai gali skirtis, bet yra panašūs:
* kai nuomininkas ar kitas papildomas vairuotojas, įrašytas Nuomos lape, vairavo automobilį apsvaigęs nuo alkoholio, narkotinių ar kitokių toksinių medžiagų;
* kai automobilio vairavimas buvo perduotas trečiajam asmeniui, neįrašytam Nuomos lape;
* kai nuomininkas nepristatė nuomos bendrovei pavogto automobilio raktų, dokumentų, apsaugos sistemos nuotolinio valdymo skydelio;
* kai yra techniniai automobilio gedimai arba sugadinimas, kurie atsirado dėl nuomininko kaltės, netinkamos eksploatacijos ar neatsargumo.

Nuomotojas paprastai irgi prisiima tam tikrų įsipareigojimų. Tarkim, nuomos laikotarpiu automobilis taps netinkamu eksploatuoti, todėl nuomotojas įsipareigoja pakeisti sugedusį automobilį tos pačios arba aukštesnės klasės kitu tvarkingu automobiliu (Lietuvos ribose).
Jeigu nuomotojas yra davęs sutikimą, tai nuostolius dėl automobilio remonto padengia nuomotojas. Deja, kitos bet kokios nuomininko pretenzijos, ypač dėl didesnių išlaidų, pavyzdžiui: viešbučio išlaidos, atlyginimas ir t. t., nepriimamos, net jeigu žala padaroma dėl išnuomoto automobilio atsiradusių gedimų.

Pasak I. Kosterino, automobilių nuoma priklauso nuo sezoniškumo. Vasarą ši paslauga turi didelę paklausą tarp atvykstančių turistų. Per dideles šventes automobilius dažnai nuomojasi grįžtantis emigrantai ir laikinai užsienyje dirbantys lietuviai. Taip pat dažnai ši paslauga reikalinga užsienio verslininkams. Priklausomai nuo kelionės tikslo, galima nuomotis vieną automobilį ar automobilį su vairuotoju. Pastaroji ypač patogi, kai reikalingas transportas tik į vieną pusę. Be to, tai gerokai pigiau, negu naudotis taksi paslaugomis.

Įdomu tai, kad nuolat daugėja žmonių, kurie naudojasi automobilių nuoma. Pastaruoju metu pasaulį apėmusi krizė jų kiekį net šiek tiek padidino. Neretai žmogui kur kas ekonomiškiau išsinuomoti automobilį būtent tada, kada jis reikalingas. Nereikia pirkti antro ar trečio šeimos automobilio. Prasidėjus krizei padaugėjo įmonių, siūlančių automobilių nuomos paslaugas. Šiuo atveju klientai tik išlošia - sumažėjo nuomos kainos, padidėjo automobilių pasirinkimas.

Apie ateitį I. Kosterinas taip pat linkęs kalbėti optimistiškai.
Nuomotis ar pirkti automobilį? Nuomotis poilsio ar verslo kelionei, gal vykti nuosavu transportu? Sugedo nuosavas automobilis - nuomotis ar apriboti savo mobilumą? Tai priklauso nuo daugelio veiksnių, bet praktika rodo, kad dažniausia pasirenkama nuoma. Minėtos situacijos ir dar daug kitų, kai skubiai reikalingas automobilis, pasitaiko nuolat. „FORTUNA RENT A CAR" direktorius teigia, kad automobilių nuomos paslaugų paklausa tik didės. Tokias prognozes patvirtina ir faktas, kad Lietuvoje nuolat daugėja automobilių nuoma užsiimančių bendrovių, nes kiekvienos jų savininkai mato perspektyvas šiame versle.

FORTUNA RENT A CAR

Kalbėjosi V. Misevičius

 

Komentarai (0)
Prisijunkite, kad galėtumėte komentuoti

Automobilio nuoma – kokios yra mano teisės Europoje?

Patarimai nuomojantis automobilį Europoje \ \

Įspūdžiai iš Balio salos

Skaitytojos parengtas foto reportažas

Projektas „Gražioji Lietuva“: savaitgalis Birštone

Kada paskutinį kartą lankėtės šiame Lietuvos kurorte?

Projektas „Gražioji Lietuva“: Iš Vilniaus į Druskininkus

Įpusėjęs pavasaris šiltais orais dar nedžiugina, bet dažnas pasvajoja apie atostogas ir...

2000 km istorijos pro visureigio langą (2-a dalis)

Tęsiame mūsų skaitytojos Vaivos atsiųstą pasakojimą apie 2000 km. kelionę iki Juodosios jūros.

2000 km istorijos pro visureigio langą - Ukraina (1-a dalis)

Senuosiuose Trakuose startavo projektas „2000 km istorijos": dešimt raitelių išjojo Juodosios jūros link. Raiteliams ir žirgams buvo skirta daug dėmesio, tačiau buvo pamiršti nuopelnai komandos, lydėjusios raitelius šiame nelengvame žygyje. \

Reportažas iš Perto, Australijos

Kaip ir mūsų didieji miestai, Pertas kenčia nuo spūsčių. Ypač didelės jos greitkeliuose tarp 16 ir 18 valandos.

Automobiliu - pasisemti kelionių įspūdžių

Laisvės pojūtis, neužmirštami įspūdžiai ir galimybė sutaupyti vilioja leistis į atostogų kelionę automobiliu.

Kelionė iš Vilnius į Ventės ragą

Vis dažniau pasigirsta, kad nepažinę savo krašto bandome ieškoti grožio kitur. Tai tiesa.