Automobilių ralio stebėjimo tradicijos pasaulyje
Atnaujinta: 2020-03-09
  • VW_motorsport_nuotr
  • Petri_Skok_nuotr
  • Ralio_steb_tojai__vedijoje_overdrive

Kokia pirma mintis kyla išgirdus frazę „Pasaulio ralio čempionatas"? Ties galimybių riba siaurais keliais skriejantis lenktyninis automobilis? Ar pusiau išprotėję Skandinavai, kuriems niekada nešalta net ir žiemiškuose Švedijos miškuose, sugalvojantys begales išradingų būdų palaikyti savo mėgstamus lenktynininkus? O galbūt karšti pietiečiai, kuriems jų šalyje vykstantis ralio etapas - tai ne tik varžybos, bet ir tikrų tikriausias karnavalas? 

Kad ir koks būtų atsakymas, išvada peršasi viena: kartą į metus vykstanti ralio fiesta - tai proga ne vien lenktynininkams, bet ir žiūrovams pademonstruoti, kaip gerai jie pasiruošė ir kokius namų darbus atliko. Pasaulyje tai savotiškas ritualas, kadangi ralio žiūrovai -  unikali automobilių sporto fanų kategorija, kur kaip niekur kitur galima tapti varžybų dalimi. 

„Ralis tai ne žiedinės lenktynės kur varžosi raketos ant ratų, o tikri automobiliai tikruose keliuose. Čia fanai yra arčiausiai veiksmo", - teigia Simonas Longas, anksčiau dirbęs su WRC viešaisiais ryšiais. 

Vienas iš geriausių pavyzdžių - WRC Švedijos ralis. Jame santūrieji Skandinavai atsiskleidžia visiškai naujame vaidmenyje. Geriausių pasaulyje ralio meistrų lopšiu tituluojamų Švedijos, Suomijos ar Norvegijos sirgaliai į ralį išsiruošia tarsi į nacionalinę šventę. Kukliausi iš jų pasiima bent po savo šalies vėliavą, o drąsiausi - patys tampa vėliavomis arba tarsi iš žurnalo nužengusiais lenktyninių komandų atributikos modeliais. Tai, be abejo, prideda motyvacijos ir pasitikėjimo vietiniams herojams. Todėl perfrazuojant įžymųjį posakį, galima drąsiai teigti, jog namų etape padeda ir sienos: tai šalia greičio ruožo tarsi siena sustojusi marga sirgalių armija. 

Kol ekipažai kovoja dėl kiekvienos sekundės, nuo Skandinavų neatsilieka ir kitų šalių atstovai. O kas geriau moka švęsti nei pietiečiai? Pradedant Meksikos ir Argentinos fanais, pasidabinusiais įvairiaspalvėmis kaukėmis, baigiant Ispanijos ralio gerbėjais. Šie tarsi iš stadiono tribūnų palaikomiems ekipažams skanduoja šūkius, netrukus tapsiančiais raktu į pergalę. Nors oficialios statistikos nėra, tačiau greičiausiai karnavalinių rūbų ir nacionalinės atributikos pardavimai garsiausius etapus rengiančiose valstybėse išauga ne prasčiau nei prieš didžiąsias metų šventes. 

Ralio gerbėjai unikalūs ne tik trasose. Pavyzdžiui, suomiai yra sukūrę du himnus, skirtus palaikyti savo dievuką - keturiskart pasaulio ralio čempioną Tommi Makineną, kuris trasose karaliavo maždaug prieš 20 metų. Įvairiausių ralio himnų, dainų ar skanduočių yra sukūrę, ko gero, kiekvienos šalies sirgaliai. 

Jei manote, kad Baltijos šalys šių tradicijų neturi, tai smarkiai apsirinkate. Nors ir nedideliais tempais, tačiau originalios varžybų tradicijos atkeliauja ir pas mus. Pavyzdžiui, Estijoje vykusiame Saremos ralyje galima buvo sutikti Velykinių kiškių ar net visus pasakos apie Raudonkepuraitę herojus. Tiesa, tąkart šalia trasos tranzavusios Raudonkepuraitės pavežti nesustojo nei vienas ekipažas, bet greičiausiai tik dėl to, kad to daryti neleidžia ralio taisyklės. Lietuvoje vykstantis festivalis „Halls winter Rally" taip pat turi linksmas tradicijas. 

Komentarai (0)
Prisijunkite, kad galėtumėte komentuoti

Dakaras 2020: Pietų Amerika ar Afrika?

Vos baigėsi 2019 m. Dakaro ralis, prasidėjo spekuliacijos dėl maratono 2020-aisiais.

Kur šį savaitgalį stebėti „Samsonas Motorsport Rally Utena“

Kur stebėti lenktynes ir kokios įdomiausios greičio ruožų vietos?

Automobilių ralio stebėjimo tradicijos pasaulyje

Žiemos virusas, kuris nepalieka abejingų \ \ \ \

„Hyosung“ motoroleriai – madingas vasaros akcentas

Už lango, kad ir ne kalendorinė, bet jau vasara.

Kaip gimė „Renault Alpine“ modelis

„Renault Spéciale" ir „Rédélé Spéciale" pagrindas buvo „4CV" bazė su

„Renault Sport“ kolekcija

Vakar Rygoje Pabaltijo šalių žurnalistai susipažino su "Renault" sportinių automobilių gama

„Auto show millennium 2012“

Antroji moto klubo „Aliens MC" organizuojamo ...

„Bike show millennium 2012“

Jau esame įpratę, kad birželio pradžioje...

Motociklininkų sezono atidarymas Alytuje

Foto reportažas iš Alytaus

Baikerių viduržiemis 2012

Prabėgusį savaitgalį, tradiciškai, netoli Vilniaus ...