Draudimo bendrovės gali pagauti „feniksą“?
Atnaujinta: 2020-03-09
  • 20
  • images

Anot specialistų, draudikai nėra įpareigoti taikyti apibrėžtus kriterijus, pagal kuriuos yra nustatoma draudimo įmoka. Jie gali pasirinkti kokius duomenis įtraukti skaičiuojant draudimo įmoką. Vežėjai CargoNEWS.lt redakcijai pasakojo, kad nupirkto iš kitos bendrovės automobilio, kuris buvo pakliuvęs į avarijas, draudimas ir naujam savininkui kainuoja brangiau. Išsiakinkime, ar taip yra iš tikrųjų.

Ar naujas savininkas moka daugiau?

Įmonės UAB „RIMANSTA" vadovas Algimantas Grabliauskas teigia, kad nupirkto iš kitos bendrovės automobilio, kuris buvo pakliuvęs į avarijas, draudimas ir naujam šeimininkui kainuoja brangiau. Nesvarbu, kad avarijas patyręs jis buvo, kai priklausė kitam šeimininkui. Anot A. Grabliausko, draudimo bendrovės draudimo įmoką sieja su automobilio VIN kodu (VIN kodas - tai identifikacinė raidžių ir skaičių kombinacija. Ši kombinacija gali papasakoti beveik viską apie automobilio kilmę - aut. pastaba ). VIN kodo, kitaip nei valstybinio numerio pakeisti negalima. „Čia kažkokie protu nesuvokiami dalykai. Anksčiau jie (draudimo bendrovių atstovai - aut. pastaba) fiksavo valstybinius numerius, o dabar nuo šito apsisaugojo... Jie taip žlugdo Lietuvos įmonių automobilių pardavimus", - sako jis. Arūnas Mykolaitis UAB "Rimansta" vadybininkas papildo, kad tokią praktiką draudimo bendrovės taiko jau 3-4 metus.

Apibrėžtų kriterijų nėra

Lietuvos nacionalinės vežėjų automobiliais asociacijos „Linava" specialistas draudimo klausimams Gintaras Leščinskas sako, kad kiekvienu atveju draudikai turi teisę pasirinkti tam tikrus kriterijus, kurie bus įtraukti skaičiuojant draudimo įmoką. „Draudikai dažnai bijo, kad įmonė, kuri sukėlė draudimo įvykį nenutrauktų veiklos ir nepersivadintų, nepersiregistruotų. Naujoje įmonėje liktų tos pačios transporto priemonės, tie patys vadovai ir vairuotojai. Jie į tą kodą kreipia dėmesį. Dabar Lietuvos privalomojo draudimo transporto priemonių įstatymas nenumato iš viso jokių kriterijų, kuriais vadovaujantis draudikai privalėtų arba bent jau turėtų vadovautis nustatant draudimo įmokas," - sako specialistas.

„Linava" nori parengti Lietuvos Respublikos transporto priemonių valdytojų civilinės atsakomybės privalomojo draudimo įstatymo pataisas. Norima įvesti eilę kriterijų į kuriuos būtų atsižvelgiama, priimant nutarimą dėl įmokos dydžio. Dabar, anot G. Leščinsko, draudikai gali kainas nustatyti niekuo nemotyvuodami. „Jie šiuo metu absoliučiai bet kokią praktiką gali taikyti, nes nėra griežtų kriterijų, nustatytų kokiu nors reglamentavimu Lietuvoje. Ką nori tą ir gali padaryti," - teigia jis .

VIN kodas

Lietuvos banko Priežiūros tarnybos Draudimo priežiūros skyriaus viršininkas Marius Dumbauskas teigia, kad kiekvienas draudikas pats nustato, kaip vertinti prisiimamą riziką. Paprastai stengiamasi atsižvelgti į visas aplinkybes (vairuotojo patirtį, įmonės specifiką, maršrutus, transporto priemonės nuostolingumą ir t.t.), kurios gali turėti įtakos įvykus draudžiamajam įvykiui. Pagal valstybinį numerį ne visada galima atsekti transporto priemonės dalyvavimo draudiminiuose įvykiuose „istoriją", nes senam automobiliui valstybinis numeris gali kisti, o VIN kodas - ne.

„Tikėtina, kad kai kurie draudikai nusprendė pereiti prie VIN kodo identifikuojant transporto priemonę po to, kai paaiškėjo, kad vežėjai norėdami pigiau draustis ėmėsi veiksmų dėl valstybinių numerių keitimo," - pasakoja jis.

Gaudomi "feniksai"

PZU Lietuva Produktų ir rizikos valdymo departamento direktorius Edvardas Skupas pasakoja, kad vertinant riziką ir skaičiuojant draudimo kainą, jiems svarbiausias kriterijus - konkretaus draudėjo drausmingumo istorija. Kai vežėjas perka panaudotą vilkiką, draudimo sąlygos nustatomos pagal esamo savininko istoriją. Taip įsigytam vilkikui draudimo kaina siurprizų sukelti neturėtų.

PZU atstovas pabrėžia, kad kai kurie įmonių savininkai perleidžia įmonės turtą kitoms, naujai susikūrusioms įmonėms. Tada, nors savininkai ir kiti, atsižvelgiama į buvusių įmonių autotransporto avarijų istoriją ir draudimo įmokos siejamos su anksčiau veikusiomis įmonėmis.

„Esame pastebėję, kad "feniksų" yra ir vežėjų tarpe - atsiranda nauja įmonė ar susilieja esamos, perimančios vilkikus, maršrutus ir net daugumą vairuotojų - tai yra, rizika iš esmės nesikeičia, nors savininkai ir kiti. Tokius atvejus sekame ir tuomet draudimo įmokos skirtumų, lyginant su senąja įmone, nederėtų tikėtis," - teigia jis.

Įmoka siejama su draudėjo duomenimis

„BTA InsuranceCompany" SE filialo Lietuvoje direktoriaus pavaduotojas Gintaras Markevičius sako, kad skaičiuojant draudimo įmoką yra atsižvelgiama į draudėjo duomenis. Draudimo įmokos dydis yra siejamas su draudėjo ir transporto priemonės duomenimis.

Tinkamai sutvarkius pirkimo - pardavimo dokumentus, o svarbiausia teisingai atlikus transporto priemonės išregistravimą bei įregistravimą valstybinėje įmonėje „Regitra", naujajam savininkui iki transporto priemonės įsigijimo buvę įvykiai nėra vertinami. Draudimo įmoka skaičiuojama remiantis naujais savininko bei transporto priemonės duomenimis, todėl draudimo kaina neturėtų būti didesnė dėl buvusio savininko padarytų įvykių.

Draudimo bendrovės „If" Transporto priemonių civilinės atsakomybės draudimo produkto vadovas Aleksas Nečajevas sako, kad bendrovėje draudimo įmoka nėra nustatoma vien pagal transporto priemonės (TP) valstybinį numerį arba VIN kodą - rizika yra vertinama pagal TP valstybinį numerį arba VIN kodą ir TP savininko arba draudėjo identifikacijos kodą. „Tai reiškia, kad jei TP, turėjusi autoįvykių, parduodama naujajam savininkui, tai pastarasis „nepaveldi" turėtų autoįvykių ir mes vertindami riziką į juos neatsižvelgiame, taigi, naujajam TP savininkui dėl ankstesnių su šia TP nutikusių įvykių draudimas nebrangsta," - sako jis.

O štai AB „Lietuvos draudimas" Verslo rizikos skyriaus vadovas Arūnas Raziūnas sako, kad bendrovėje krovininio automobilio kėbulo numeris, vadinamas VIN kodu, nėra siejamas su kainodara. Norimas apdrausti automobilis gali priklausyti tiek fiziniam, tiek ir juridiniam asmeniui: nei vienu iš šių atvejų, nustatant kainą, kėbulo numeris nebūna vertinamas.

Anot draudimo bendrovių atstovų, nustatant draudimo įmoką svarbiausia jiems - konkretaus draudėjo drausmingumo istorija. Tikėtina, kad kai kurie draudikai nusprendė pereiti prie VIN kodo identifikuojant transporto priemonę po to, kai paaiškėjo, kad vežėjai norėdami pigiau draustis ėmėsi veiksmų dėl valstybinių numerių keitimo. Ekspertai, pastebi, kad šiuo metu Lietuvos Respublikos transporto priemonių valdytojų civilinės atsakomybės privalomojo draudimo įstatymo nenumato išviso jokių kriterijų, kuriais vadovaujantis draudikai privalėtų arba bent jau turėtų vadovautis nustatant draudimo įmokas.

Aliona Vasilevskaja

Komentarai (0)
Prisijunkite, kad galėtumėte komentuoti

Automobilio nuoma – kokios yra mano teisės Europoje?

Patarimai nuomojantis automobilį Europoje \ \

Įspūdžiai iš Balio salos

Skaitytojos parengtas foto reportažas

Projektas „Gražioji Lietuva“: savaitgalis Birštone

Kada paskutinį kartą lankėtės šiame Lietuvos kurorte?

Projektas „Gražioji Lietuva“: Iš Vilniaus į Druskininkus

Įpusėjęs pavasaris šiltais orais dar nedžiugina, bet dažnas pasvajoja apie atostogas ir...

2000 km istorijos pro visureigio langą (2-a dalis)

Tęsiame mūsų skaitytojos Vaivos atsiųstą pasakojimą apie 2000 km. kelionę iki Juodosios jūros.

2000 km istorijos pro visureigio langą - Ukraina (1-a dalis)

Senuosiuose Trakuose startavo projektas „2000 km istorijos": dešimt raitelių išjojo Juodosios jūros link. Raiteliams ir žirgams buvo skirta daug dėmesio, tačiau buvo pamiršti nuopelnai komandos, lydėjusios raitelius šiame nelengvame žygyje. \

Reportažas iš Perto, Australijos

Kaip ir mūsų didieji miestai, Pertas kenčia nuo spūsčių. Ypač didelės jos greitkeliuose tarp 16 ir 18 valandos.

Automobiliu - pasisemti kelionių įspūdžių

Laisvės pojūtis, neužmirštami įspūdžiai ir galimybė sutaupyti vilioja leistis į atostogų kelionę automobiliu.

Kelionė iš Vilnius į Ventės ragą

Vis dažniau pasigirsta, kad nepažinę savo krašto bandome ieškoti grožio kitur. Tai tiesa.

Prenumeruokite mūsų naujienlaiškį: