Dujinės įrangos montavimas ir su juo susijusios problemos
Atnaujinta: 2020-03-09
  • balionas
  • detales

Sunkmetis. Šis žodis jau tapo kasdienio gyvenimo sinonimu. Žmonės stengiasi taupyti visur ir visada. Vienas iš būdų sutaupyti kasdieniame gyvenime eksploatuojant automobilį - sumontuoti dujinę įrangą. Nepaisant visų kalbų, dujinė įranga vis dar apsimoka, nes išlaidos kurui gerokai sumažėja. Vieni montuoja Lietuvoje, kiti perka iš Vakarų atvarytus automobilius su dujine įranga. Pastaruoju atveju belieka tikėtis, kad įranga kokybiška, nes pareikalauti atsakomybės nėra iš ko. Kitaip situacija atrodo, jei įranga montuojama čia pat, vietoje. Tik reikia nepamiršti, kad įranga tikrai apsimokės, jeigu ją montuos kvalifikuoti meistrai, dirbantys visus reikiamus dokumentus turinčiame automobilių servise.

Europos Sąjunga nusprendė, kad dujinės įrangos montavimas turi būti kontroliuojamas, tačiau kontrolės ribas paliko nusistatyti kiekvienai šaliai savarankiškai. Vienose šis procesas kontroliuojamas griežtai, kitose - ne taip. Lietuvoje dujinės įrangos montavimo tvarką reglamentuoja atitinkamas Valstybines kelių transporto inspekcijos įsakymas. Plačiau apie tai skaitykite VKTI tinklalapyje.

Įmonės standarto suderinimo tvarka

Vadovaujantis Įmonių standartų suderinimo taisyklėmis, patvirtintomis Valstybinės kelių transporto inspekcijos prie Susisiekimo ministerijos viršininko 2008 m. lapkričio 14 d. įsakymu Nr. 2B-445 (Žin., 2008, Nr. 136-5351), įmonės, transporto priemonėse siekiančios montuoti suskystintų naftos dujų įrangą, su inspekcija privalo suderinti įmonės standartą.

Įmonės standartui suderinti dokumentai priimami / nagrinėjami Valstybinės kelių transporto inspekcijos Technikos skyriaus Techninių apžiūrų poskyryje (Švitrigailos g. 42 / 31, Vilnius).

Prie prašymo suderinti įmonės standartą / pratęsti įmonės standarto galiojimą pridedama:

  1. Įmonės vadovo patvirtintas įmonės standarto projektas (2 kopijos);
  2. Teigiamai įvertintos standarte nurodytų transporto priemonių bandomųjų pavyzdžių techninės ekspertizės pažymos;
  3. Teigiamai įvertinta standarto projekto techninės ekspertizės pažyma;
  4. Įrengiamų sudėtinių dalių sertifikatai;
  5. Suskystintų naftos dujų balionų sertifikatai;
  6. Suskystintų naftos dujų montavimo vadovas;
  7. Suskystintų naftos dujų balionų montavimo vadovas;
  8. Suskystintų naftos dujų įrangos gamintojo įgaliojimas, suteikiantis teisę tiekti, montuoti dujinę įrangą;
  9. Dokumentas, patvirtinantis valstybės rinkliavos sumokėjimą.

Valstybės rinkliava

Už įmonės standarto derinimą pagal Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2000 m. gruodžio 15 d. nutarimą Nr. 1458 „Dėl Valstybės rinkliavos objektų sąrašo, šios rinkliavos dydžių ir mokėjimo ir grąžinimo taisyklių patvirtinimo" (Žin. 2000, Nr. 108-3463; 2002, Nr. 124-5655) nustatyta 850 Lt valstybės rinkliava, už standarto pratęsimą - 125 Lt. Valstybės rinkliavos įmokos kodas - 5746.

Kiekvienas potencialus dujinę įrangą montuojančios įmonės klientas, užsukęs į bet kurį servisą, gali paprašyti, kad jam būtų parodytas įmonės standartas, garantuojantis, kad įmonė turi visus reikiamus sertifikatus, joje dirba kvalifikuoti meistrai ir naudojamos kokybiškos medžiagos. Jeigu standartą parodyti atsisakoma, galima įtarti, kad įmonė jo neturi, tad tokio serviso darbų kokybe galima suabejoti.

Klientui pateikiamoje sumontuotos dujinės įrangos pažymoje turi būti nurodyta, kokia įranga sumontuota, nurodyti detalių sertifikatų numeriai, tipai ir kodai, pagal kuriuos klientas pats gali patikrinti, kas sumontuota jo automobilyje. Galbūt paradoksalu, tačiau kartais tokia papildoma patikra būtina. Reikalas tas, kad pastaruoju metu Lietuvos dujinės įrangos rinkoje pasirodė toli nuo Europos Sąjungos pagaminta įranga. Vizualiai ji labai panaši į gerokai brangesnę ir kokybiškesnę, pagaminta ES. Nepatyrusiam žmogui tikrai nepavyks atskirti originalaus gaminio nuo padirbto. Nesąžiningi montuotojai dažnai vietoj originalių gaminių montuoja suklastotus, o klientams apie tai nieko nesako. Nustatyti, kas automobilyje sumontuota, galima tik palyginus identifikavimo numerius, nurodytus pažymėjime, ir esančius ant pačios įrangos.

Tokia papildoma kliento kontrolė praverčia ir todėl, kad leidimus montuoti dujinę įrangą išduoda tos įrangos didmenine prekyba užsiimančios įmonės, todėl bendros kontrolės sistemos ir standartų nėra. Taigi klientai turi būti ypač atidūs, kol situacija rinkoje yra tokia.

Dujinės įrangos pirkėjai turi žinoti, kad už savo teises jie gali kovoti. Tiesa, tam, kad jas žinotų, pirkėjai turi labai įdėmiai perskaityti pasirašyti duodamus dokumentus. Jeigu dujinė įranga sugedo garantinio aptarnavimo metu dėl prastos kokybės ar montavimo, pirkėjai turi teisę kreiptis į pardavėjus ar montuotojus ir reikalauti garantinio remonto. Beje, pirmiausia reiktų kreiptis būtent į pardavėjus (jei pretenzijos pagrįstos). Jeigu su dujinės įrangos pardavėjais susitarti nepavyksta, pirkėjai gali kreiptis į Valstybinę ne maisto produktų kokybės inspekciją (http://www.vartotojoteises.lt).

Baigiant galima priminti - jei norite gauti tikrai kokybišką ir pinigus padedančią taupyti dujinę įrangą, kreipkitės tik į tas įmones, kurios turi atitinkamus standartus, bet ir tokiu atveju nepamirškite įdėmiai perskaityti visų gautų ir siūlomų pasirašyti dokumentų.

 

www.autoreviu.lt informacija

 

Autoreviu.lt informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "IKS" sutikimo draudžiama.

Komentarai (0)
Prisijunkite, kad galėtumėte komentuoti
Prenumeruokite mūsų naujienlaiškį: