Ir vėl sukčiai keliuose
Atnaujinta: 2020-03-09

Kiek kartų girdėjome per radiją, matėme per televizorių ir skaitėme spaudoje apie automobilių pakišas. Dažniausiai buvo minimos situacijos, kai vairuotojas, norėdamas praleisti skubančią mašiną, pasukdavo į dešinę juostą, o į jį įvažiuodavo kita mašina. Iškart atsirasdavo liudininkų, vairuotojui siūlydavo nekviesti „keliukų" ir pan. Apie tokius atvejus prakalbus viešai, sukčiai lyg ir išnyko, tačiau iš tikrųjų taip nėra. Jie ir toliau sukiojasi mūsų keliuose.

Kaip reikia elgtis susidūrus su sukčiais?

Pirmas atvejis. Standartinė pakiša. Anksčiau buvo siūloma susitarti vietoje, o dabar sukčiai tikisi uždirbti iš paties avarijos fakto, registruojamo Kelių inspekcijoje. Sukčiai gauna pinigų per savo žmones draudimo bendrovėse ir taip keliauja iš vienos draudimo bendrovės į kitą, o pakišto automobilio vairuotojas nukenčia. Ką daryti? Išeitis būtų apsidrausti automobilį KASKO draudimu. Tiesa, jis įperkamas toli gražu ne visiems. Važiuojant reiktų atsiminti kelias taisykles: stenkitės važiuoti dešine eismo juosta, jei matote iš nugaros artėjantį automobilį, neskubėkite persirikiuoti. Dažniausiai vairuotojai, pamatę dideliu greičiu artėjantį automobilį, mėgina persirikiuoti. Pirmiausiai įvertinkite padėtį. Sukčiai dabar patys dažnai mėgina sukelti avariją pasinaudodami tam tikromis automobilio zonomis - galinio vaizdo veidrodėlyje nieko nebuvo matyti, o paskui paaiškėja, kad sulamdėte greta buvusios mašinos kairį sparną. Taigi niekada neskubėkite rikiuotis, net jei jus ir ragins iš galo važiuojanti mašina.

Antras atvejis. Jūsų ratai turi gaubtus? Sukčiai veikia paprastai. Nuo jūsų mašinos galinio kairio rato nuimamas gaubtas. Ant galinio kairio sparno skudurėliu pratrinamas nedidelis plotelis. Jūs pradedate važiuoti, o po puskilometrio jus pasiveja kitos mašinos vairuotojas ir parodo jūsų rato gaubtą. Sustojus jums paaiškinama, kad judėdamas bendrame sraute sulamdėte svetimą automobilį. Net gaubtas nulėkė. Jei pasakote, kad nieko tokio nepastebėjote ir esate pasiruošęs iškviesti kelių policijos ekipažą, jums atsakoma, kad pabėgote iš avarijos vietos, o vėliau jus pasivijo. Beje, paprastai tai gali paliudyti keli „nukentėjusios" mašinos keleiviai. Pabėgimas iš avarijos vietos - rimtas nusižengimas. Jums reikia papildomo galvos skausmo? Žinoma, kad ne. Be to, sukčiai - neblogi psichologai. Nespėsite nė apsidairyti, o jus įtikins, kas esate kaltas ir pasiruošęs iškart sumokėti už visą remontą. Kaip elgtis tokioje situacijoje? Kvieskite „keliukus". Greičiausiai sukčiai iškart dings, o jei sutiks sulaukti inspektorių, neikite savo kaltę, tikinkite, kad nežinote, kaip įvyko avarija, be to, ir kita mašina išvažiavo iš menamos avarijos vietos. Pasiūlykite privaryti mašinas vieną prie kitos ir sulyginti „apgadintų" vietų aukštį ir atstumą tarp jų. Esamą situacija nufotografuokite. Padarykite kuo daugiau nuotraukų. Vėliau jos padės įrodyti sukčiavimo atvejį ir nereiks niekam už nieką mokėti. „Nukentėjusi" pusė netgi nesikreips į draudimo bendrovę.

Beje, sukčiai gali parodyti ne neva jūsų sulankstytą sparną, o nedidelį įbrėžimą ir paprašyti už jį keliasdešimt litų. Jums bus išaiškinta, kad verčiau sumokėti, nes kitaip teks aiškintis su Kelių inspekcija, be to, draudimas po avarijos gali pabrangti. Ar jums to reikia? Žinoma, ne. Lengviau sumokėti prašomą sumą, juolab, kad jūsų mašina nenukentėjo. Jei įtariate, kad tai pakiša, neikite avarijos faktą ir kvieskite Kelių policiją. Sukčiai iškart dings.

Trečias atvejis. Jūs partrenkėte žmogų. Kaip tai galėjo atsitikti? Jūs judate 40-50 km/val. greičiu ir staiga šalikelėje stovėjęs žmogus atsiduria ant jūsų priekinio stiklo ir krenta žemėn. Baisu? Žinoma. Tas žmogus stovėjo. Deja, ant priekinio stiklo užvirtus žmogui vairuotojas paprastai visiškai sutrinka ir vėliau niekaip negali prisiminti detalių, todėl įvykiai klostosi maždaug taip. „Nukentėjusysis" pareiškia, kad jį partrenkėte ir sulaužėte kaulus. Jums siūlo iškart sumokėti kompensaciją ir vėliau nebeturėti problemų. Ką daryti? Pirma, jei tikrai partrenkėte žmogų, jums už tai teks atsakyti. Žmogus gyvas, lūžių gal yra, gal ir ne, bet jums nėra ko bijoti. Kvieskite greitąją, siųskite „nukentėjusįjį" į ligoninę ir kvieskite Kelių policiją. Jei patrauksite mašiną iš įvykio vietos, vėliau bus sunku ką nors įrodyti. Tikro įvykio atveju nukentėjusysis gaus nemažą sumą, o jums, jei kaltė bus įrodyta, teks sumokėti baudą. Sukčius tikrai atsisakys važiuoti į ligoninę. Priverskite jį parašyti raštelį, kad jums jokių pretenzijų neturi.

Ketvirtas atvejis. Jūs partrenkėte vaiką. Tai gerokai blogesnė situacija už ką tik apžvelgtąją. Jūs pavažiuojate atgal, sustojate, pradedate judėti į priekį ir iš galo pasigirsta riksmai. Žinote, ką padarėte? Važiuodamas atbulas partrenkėte vaiką. Jokių subraižymų ant automobilio, jokių mėlynių ant vaiko kūno, bet būrys liudininkų tvirtina: jūs partrenkėte vaiką. Ką padarėte ne taip? Pradėjote judėti neįsitikinęs, kad už jūsų nieko nėra ir partrenkėte vaiką. Jis patyrė traumą, išsigando ir pan. Tai rimta. Jei byla pasieks teismą, tėvai galės pareikalauti atlyginti ir moralinę žalą:vaikas išsigando, bijo mašinų, eiti į lauką ir pan. Teismas, aišku, palaikys „nukentėjusiąją" pusę. Visą tai išaiškins juridiškai pasikaustę tėvai. Tai pakiša. Kvieskite inspektorius ir reikalaukite vežti vaiką į ligoninę. Tai turėtų padėti ir sukčiai greičiausiai pasiūlys pamiršti „įvykį".

Aprašytos pakišos - tik kelios tų, kurias sugalvoja sukčiai. Jų yra žymiai daugiau ir kasdien sugalvojamos naujos. Niekada nepraraskite savitvardos. Bet kokiu atveju minutę pabūkite vienas, pasėdėkite mašinoje, nusiraminkite, išanalizuokite situaciją, nepasiduokite provokacijoms ir psichologiniam spaudimui. Fotografuokite visus įvykio dalyvius, skambinkite draugams ir kvieskite juos atvažiuoti ir tapti liudininkais. Nesiduokite apmulkinami. Saugokite save visur ir visada. Gero kelio.

Autoreviu.lt informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "IKS" sutikimo draudžiama.

 

Komentarai (0)
Prisijunkite, kad galėtumėte komentuoti

Dešiniosios rankos taisyklė - kertinis Kelių eismo taisyklių principas

Vairuotojams kartais neaišku, kada ir kaip taikyti dešiniosios rankos taisyklę

Ką tikrins kelių policijos pareigūnai gruodį?

Būkime atsakingi ir drausmingi, gerbkime ir saugokime vieni kitus

Unikali eismo kontrolės sistema pasvers važiuojančias mašinas

Iš viso keliuose bus įrengti trys tokie kontrolės postai.

Ką tikrins kelių policijos pareigūnai rugsėjį?

Rugsėjį - ypatingas policijos dėmesys eismo saugumui

Kaip važiuoti Didžiosios Britanijos ir Prancūzijos žiedinėse sankryžose

Žiedinių sankryžų naujovės Vilniuje – gera praktika prieš vykstant į užsienį

Tyrimas: kas vairuotojams kelia teigiamas emocijas?

Laimingi žmonės priverčia šypsotis \ \

Ką tikrins kelių policijos pareigūnai birželį?

birželio mėnesį organizuojamos prevencines saugaus eismo užtikrinimo priemonės \ \

Sukėlus eismo įvykį neverta pasikliauti ant automobilio stiklo paliktu rašteliu

Kad ir koks menkas atrodytų eismo įvykis, kurį sukėlė vairuotojas, pasitraukimas iš vietos gali brangiai kainuoti tiek moraline, tiek materialine prasme

Įsigalioja naujos transporto priemonių registravimo taisyklės

Privalomoji techninė apžiūra - prieš registravimą ir kitos naujovės \

9 punktai, pagal kuriuos pareigūnai galės panaikinti techninės apžiūros galiojimą

Transporto priemonėms, kurios neatitinka techninių reikalavimų ir kelia grėsmę eismo saugumui, privalomosios techninės apžiūros dokumentų galiojimą turės teisę panaikinti policijos ir Inspekcijos pareigūnai

Prenumeruokite mūsų naujienlaiškį: