Jeigu jau tenka važiuoti ledu…
Atnaujinta: 2020-03-09
  • ledas2
  • ledas
  • gaisrininkas
  • traukia
  • nartas

Artėja pavasaris. Oras šyla. Vandens telkinius kaustęs ledas tirpsta ir tampa pavojingas. Važinėti ledu pavojinga ir net draudžiama, tačiau, jeigu tektų, atminkite:

Automobiliais važiuoti ledu patartina tuomet, kai ledas storesnis negu 25 cm. Reikia įvertinti ne tik storį, bet ir jo tvirtumą. Skaidrus mėlynos arba žalios spalvos ledas tvirtesnis, o baltas, geltonas arba korėtas - netvirtas. Reikia įvertinti ir tai, ar prieš kelias dienas buvo atšilimas. Po šiltesnių dienų susidaro dvigubas ledas, kurio viršutinis sluoksnis - gana plonas.

Važiuojant reiktų vengti storu sniego sluoksniu padengtų vietų, nes ten susidaro properšos, o ir šiaip ledas būna plonesnis. Vengti važiuoti, jeigu prieš tai pūtė stiprūs vėjai, nes ledas nuo vandens judėjimo būna sutrūkinėjęs, susidaro properšų. Būtinai reiktų aplenkti vietas, kur auga krūmai, vandens augalai, nes ten ledas plonesnis. Žinoma, reikia atsiminti, kad ledas toje vietoje, kur jungiasi su krantu, būna gerokai plonesnis dėl žemės atiduodamos šilumos.

Važiuoti ledu, po kuriuo yra tekantis vanduo (upės), pavojinga, nes ledo storis dėl vandens tėkmės labai nevienodas ir net neprognozuojamas.

Nėra didelio skirtumo, ar važiuojate motociklu, ar automobiliu. Žinoma, lengvesnei transporto priemonei įlūžti tikimybė tikrai mažesnė. Saugesnės tos transporto priemonės, kurių ratų bazė (tarp ašių ir ratų) - didesnė.

Ar ledas saugus, ar ne, matyti pagal spalvą, galima girdėti traškesį, jis linguoja, aiškiai matyti susidariusių įtrūkimų siūlės.

Važiuojant ledu patariama vengti transporto priemone vežti vaikus, neįgalius žmones, taip pat apsvaigusius nuo alkoholio ar narkotinių medžiagų. Visiems būtina dėvėti gelbėjimosi liemenes. Važiuojant automobiliu reikia atidaryti durelių langus, nes įlūžus dureles užblokuoja (dažniausia) ledo kraštai, taigi atviri langai - puiki anga išlįsti iš paskendusio automobilio. Nesisekite saugos diržų, mat jie gali trukdyti greitai palikti automobilį.

Tiek automobiliai, tiek motociklai dažniausia įlūžta priekiniais ratais. Motociklo vairuotojas krenta per priekinį ratą į vandenį arba susitrenkia į ledą, taigi būtina dėvėti apsauginį šalmą. Įlūžus automobiliui, pirmiausia skęsta priekis. Jeigu neįmanoma išlįsti per priekines dureles arba langus, būtina pereiti prie užpakalinių. Išlipus iš automobilio būtina atsitraukti kuo toliau ir kviesti gelbėtojus.

Kita vertus, statistika rodo, kad ledu važinėja:

- tik tokie, kurie save laiko pasaulio bamba arba negerbia aplinkinių;

- neblaivūs arba „žalias" jaunimėlis, kuris negalvoja apie pasekmes;

- mėgstantys rizikuoti savo ir aplinkinių sveikata ir gyvybe bei materialiniu turtu.

Kyla klausimas dėl būtinumo važiuoti ledu. Ar Lietuvoje nebėra kelių ir tiltų?

 

Informaciją suteikė Ugniagesių gelbėtojų mokyklos

Narų rengimo skyriaus viršininkas Stanislovas Rapalis

Nuotraukos iš VPGT archyvo

Komentarai (0)
Prisijunkite, kad galėtumėte komentuoti

5 dažniausiai užduodami klausimai apie vairuotojo pažymėjimus

Vairuotojo pažymėjimo galiojimas, keitimas internetu ir kiti svarbūs dalykai, kuriuos būtina žinoti kiekvienam vairuotojui.

Dešiniosios rankos taisyklė - kertinis Kelių eismo taisyklių principas

Vairuotojams kartais neaišku, kada ir kaip taikyti dešiniosios rankos taisyklę

Kaip užvesti dyzelinį automobilį šaltyje

Neįprastas būdas kaip neleisti sušalti dyzelinui net ir dideliame šaltyje

7 įdomūs faktai apie vairavimo egzaminus kitose šalyse

Kai kurie faktai priverčia nustebti, o kartais tiesiog nusišypsoti.

Automobilio įtaisų valdymas

Regitra pristato: nuotolinės vairavimo pamokos ne tik pradedantiesiems, tačiau ir ilgą vairavimo patirtį turintiems vairuotojams.

Vairuotojų egzaminavimas vyks realiame eisme

Atsisakoma pratimų aikštelėje, o būsimųjų vairuotojų įgūdžiai bus tikrinami realiame eisme. \ \

Psichologai: rizikingas vairavimas – gyvenimo būdo atspindys

Dažniausiai įvairios asmenybės charakteristikos lemia dažnesnes vairavimo klaidas arba įvairios asmenybės savybės lemia dažnesnius tyčinius kelių eismo taisyklių pažeidimus.

Kaip vairuoti esant permainingiems orams

Jei automobilyje staiga tampa įtartinai tylu ir apima jausmas, kad automobilis tarsi „plaukia”, o ne važiuoja, greičiausiai jūs važiuojate ypatingai lygiu ir slidžiu paviršiumi

Vairavimas žiemą

Lenktynininko patarimai: žiemos kelią reikia „jaukintis“

Kaip vairuoti naktį

Vairuoti užmiesčio keliais naktį visada būna gerokai sunkiau nei dieną