Lenkimas sankryžoje
Atnaujinta: 2020-03-09
  • kombainas
  • 1_schema
  • 2_schema
  • 3_schema
  • 4_schema

Autoreviu.lt, prisidėdamas prie situacijos ne tik Vilniaus, bet ir Lietuvos keliuose gerinimo, kartu su Vilniaus aps. vyriausiojo policijos komisariato Kelių policijos valdyba ir 2010 m. tęsia bendrą projektą - „Pavojingiausios Vilniaus sankryžos". Projekto tikslas - informuoti tinklalapio skaitytojus apie keliuose pasitaikančias sudėtingiausias problemas ir pateikti rekomendacijas, kaip jų išvengti. Nuolatiniai skaitytojai jau žino, o naujiems priminsime, kad projektas, pradėtas kaip Vilniaus eismo problemų analizė, šiuo metu išsiplėtė iki bendrojo pobūdžio problemų, aktualių visiems Lietuvos regionams, nagrinėjimo. Šį kartą kalbėsime apie lenkimą sankryžose.

Girdime, kad situacija Lietuvos keliuose gerėja, nukentėjusiųjų ir žuvusiųjų mažėja, bet skaudžių eismo nelaimių mūsų keliuose pakankamai daug. Dažniausiai eismo įvykiai, ypač tokie, kuriuose nukenčia žmonės, įvyksta dėl Kelių eismo taisyklių nesilaikymo ar net jų nežinojimo. Leistino važiavimo greičio viršijimas, automobilio vairavimas apsvaigus nuo alkoholio, saugos diržų ignoravimas ir pan. - tik keletas išvardytų eismo įvykių priežasčių. Yra situacijų, kai eismo įvykis gali įvykti ir laikantis Kelių eismo taisyklių reikalavimų. Viena tokių - lenkimas.
Lenkimas - vienos arba kelių važiuojančių transporto priemonių pralenkimas įvažiuojant į priešpriešinio eismo juostą.

Atrodytų, Kelių eismo taisyklėse viskas išdėstyta aiškiai:

„145. Lenkti draudžiama:
145.1. šalutiniame kelyje ir pagrindiniame kelyje, pažymėtame kelio ženklais „Sankryža su šalutiniu keliu", „Šalutinis kelias iš dešinės (kairės)" arba „Pagrindinis kelias", bei reguliuojamose ir lygiareikšmių kelių sankryžose;
145.2. geležinkelio pervažose ir likus 100 m atstumui iki jų;
145.3. kelių ruožuose, kur blogai matomas kelias;
145.4. pėsčiųjų perėjose;
145.5. vietose, kur važiavimo kryptimi yra daugiau kaip viena eismo juosta."

1. pav. Mėlynojo automobilio vairuotojas lenkia pažeisdamas Kelių eismo taisykles

Deja, 145.1 punkto nuostata yra problemiška ir, kai kuriose eismo situacijose laikantis šios nuostatos, susidariusi situacija gali būto pavojinga.

2 pav. Mėlynojo automobilio vairuotojas lenkia pažeisdamas Kelių eismo taisykles

Jeigu būtų parašyta: „Draudžiama lenkti visose sankryžose", problemos ir nebūtų. Deja, numatyta išimtis - esą lenkti galima sankryžoje, ties kuria stovi tik šalutinį kelią žymintis ženklas, o kelias sužymėtas ne ištisine, o punktyrine linija. Tokia sankryža jau kelia pavojų, nes, kaip žinome iš realios eismo situacijos, sunkvežimis ar kitas didesnis automobilis keliuose važiuoja lėčiau už lengvuosius automobilius. Dažnas vairuotojas skuba juos aplenkti. Pagal galiojančias Kelių eismo taisykles ties tokia sankryža jis gali lenkti, tačiau problema ta, kad sunkvežimis ar kitas didesnis automobilis gali užstoti vaizdą ir vairuotojas nepastebės iš šalutinio kelio išsukančio kito automobilio. Atitinkamai prieš sunkvežimį nusprendęs iššokti vairuotojas gali nepastebėti pagrindiniu keliu važiuojančio ir didesnę transporto priemonę lenkiančio automobilio. Žinoma, kad susidūrimas tokiu atveju neišvengiamas.

3 pav. Šiuo atveju mėlynojo automobilio vairuotojas lenkti gali (tai numatyta KET), tačiau tai daryti yra nerekomenduotina. Raudonojo automobilio vairuotojui tokiu atveju rekomenduotina būti kantriam ir palaukti, kol pravažiuos kitos transporot priemonės

Kelininkai teigia, kad tokių sankryžų negali būti, tačiau ši žiema parodė, kad kelio žymėjimas dažnai tampa problema - keliams valyti nėra lėšų, trūksta technikos, o sniegas puikiai uždengia žymėjimą ant asfalto. Tokiu atveju, jei ties potencialiai problemine sankryža ėjo ištisinė linija, dėl nenuvalyto sniego jos gali ir nesimatyti. Nematydamas žymėjimo ant asfalto, pagrindiniu keliu važiuojančio lengvojo automobilio vairuotojas gali situaciją įvertinti savo naudai ir pabandyti aplenkti lėčiau judantį didesnį automobilį ar sunkvežimį. Jeigu tuo pat metu iš šalutinio kelio bandys išsukti kito automobilio vairuotojas, aišku, kad pasekmės gali būti liūdnos.

4 pav. Ženklų, draudžiančių lenkti, nėra, kelio žymėjimas - ištisinė linija - užsnigtas, tad mėlynojo automobilio vairuotojas, vadovaudamasis KET, gali bandyti lenkti, nors tai taip pat nerekomenduotina. Raudonojo automobilio vairuotojui tokiu atveju rekomenduotina būti kantriam ir palaukti, kol pravažiuos kitos transporot priemonės

Šio tipo eismo įvykiai nėra labai dažni, bet jų pasitaiko. Žinoma, visiems būtų geriau, jeigu jų nebūtų, tad šiuo atveju rekomendacija galėtų būti tik viena - kad ir kaip norėtųsi ir skubėtumėte, bet, jei artėjate prie sankryžos, lenkti nė nebandykite, pamirškite. Net jei žinote, kad KET tai leidžia. Juk galėsite didesnę transporto priemonę aplenkti ir už sankryžos. Nuvažiuoti kelis šimtus papildomų metrų tikrai ilgai netruks, o lenkti bus gerokai saugiau. Norinčiajam išvažiuoti iš šalutinio kelio prieš atvažiuojančią didesnę transporto priemonę patartina būti kantriam, palaukti, kol pravažiuos pagrindiniu keliu važiuojančios transporto priemonės, ir, kai bus gerai matomas kelias, į jį įvažiuoti.


V. Misevičius

Autoreviu.lt informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "IKS" sutikimo draudžiama.

Komentarai (0)
Prisijunkite, kad galėtumėte komentuoti

7 patarimai, kaip keliuose jaustis saugiu už motociklo vairo

Lietuvoje už motociklo vairo dažniausiai sėda 40-44 metų didžiųjų miestų gyventojai

Kad važiavimas dviračiu netaptų kančia: dažniausios traumos ir kaip jų išvengti

Dažniausiai pasitaikančios lėtinės dviratininkų traumos

Taisyklės, kurias privalo žinoti kiekvienas dviratininkas

Dviratininkai yra lygiateisiai eismo dalyviai, keliuose turintys teises ir pareigas bei privalantys laikytis kelių eismo taisyklių

Ko nesuprantame vieni apie kitus kelyje?

Saugaus vairavimo tema nuolat linksniuojama ir ...

Nacionalinis kelių eismo taisyklių egzaminas

Prabėgusį penktadienį visoje Lietuvoje vyko ....

Apie pasikeitimus, suteikiant teisę vairuoti motociklus ir triračius

Žiema - laikotarpis, kai Lietuvos moto gyvenimas apmiršta...(papildyta)

„Geriausiojo vairuotojo“ titulo pernykštis nugalėtojas nebegins

Taigi, paskutinį rugsėjo sekmadienį sveikinsime

Geriausi vairuotojai sieks pakartoti pergales

Pernai geriausio Lietuvos vairuotojo titulą...