Logistika ir ekspedijavimas – ar tai skiriasi?
Atnaujinta: 2020-03-09
  • IMGP4295__Large_

Taip jau susiklostė, kad augant informacijos srautams, žmonės girdi daug naujų žodžių ir terminų, bet nesusidūrę su viena ar kita sritimi išsamiau, negali jų tiksliai apibrėžti ar atskirti. Dėl to kartais pasitaiko nesusipratimų. Siekdami, kad jų būtų kaip galima mažiau, šiandien aptarsime tokias sąvokas kaip „logistika" ir „ekspedijavimas". Juolab, kad nemažai žmonių tvirtai įsitikinę, jog šios abi sąvokos reiškia vieną ir tą patį. Iš tikro, situacija yra kiek kitokia.

Pradėkime nuo to, kad logistika kaip tokia - tai, ekonomikos mokslų dalis. Jos pagrindinis uždavinys - nupasakoti, kokiais keliais ir kokiais būdais prekės ir paslaugos iš gamintojo keliaują pas vartotoją.

Ekspedijavimas - konkretaus krovinio lydėjimas visą jo kelionę ir pakeliui kylančių klausimų bei problemų sprendimas.

Sutikite, net po tokio trumpo paaiškinimo, tampa kiek aiškiau, kad minėtos dvi sąvokos gerokai skiriasi. Suklysti šioje vietoje gali tik visiškai į terminus ir jų vartojimą nesigilinantis asmuo.

Akivaizdu, kad logistika - gerokai platesnė ir gerokai daugiau apimanti sąvoka. Logistikos srityje dirbantys asmenys atsako už prekių pakavimą, kiekvienai prekių grupei tinkamiausio transporto parinkimą, tiesioginius pervežimus ir ryšio visais pervežimo etapais užtikrinimą bei informacijos teikimą kroviniui pasiekus galutinį maršruto tašką - paskyrimo vietą. Taip pat jie atsakingi už krovinių saugojimą sandėliuose, o taip pat visų kitų klausimų, kylančių krovinio gabenimo etapuose, sprendimą.

Ekspeditoriai - tai žmonės, (dažniausiai - vilkikų vairuotojai), atsakingi tik už dalies minėtų užduočių atlikimą. Sakant tiksliau, jiems paliekamas specialios technikos parinkimas, maršrutų projektavimas ir reikiamų dokumentų apiforminimas. Tiesa, taip būna toli gražu ne visada. Ganėtinai dažnas atvejis, kai šie specialistai atlieka tik dvi funkcijas - vairuoja jiems paskirtą transportą ir palaiko ryšį, informuodami operatorių apie krovinio būklę ir pakeliui kylančias problemas ar nenumatytus trikdžius.

Sąvokos „logistika" ir „ekspedijavimas" tikrai labai skiriasi. Bet kartais, kai jas lygina, logistiką žmonės suprantą kaip vieną iš jos porūšių - transporto logistiką. Šis terminas reiškia kokių nors prekių pervežimo iš taško A į tašką B organizavimą, parenkant optimaliausią maršrutą ir minimalizuojant išlaidas. Šiuo atveju logistika gerokai priartėja prie sąvokos „ekspedijavimas". Būtent tada šias dvi sąvokas lengviausia supainioti. Tarp jų jau sunkiau nubrėžti aiškiai matomas ir juntamas ribas.

Transporto logistikos užduotys:

Transporto priemonės ir tipo, geriausiai atitinkančio konkrečius reikalavimus, parinkimas.

Racionaliausio kelio planavimas.

Pakeliui esančių sandėlių ar saugojimo aikštelių parinkimas.

Krovinio kelionės laiko paskaičiavimas.

Ekspedijavimo užduotys:

Tinkamos specialiosios technikos suradimą ir parinkimą.

Krovinio kelionės maršruto nustatytmą.

Reikiamų dokumentų apiforminimą (kaip jau žinote, tai yra labai svarbu).

Įvertinus tai, kas išsakyta, galima teigti, kad pagrindinis logistikos skirtumas - pasirūpinimas krovinio sandėliavimu ir tuo, kad logistiką užsiimantys asmenys neužsiima dokumentų rinkimu. Tačiau tai nėra visai tikslu. Dažniausiai ekspeditoriai iš anksto susitaria dėl laikino krovinio saugojimo, o logistai padeda užsakovams įforminti dokumentus. Taigi, konkrečiai ir aiškiai pasakyti galima tik viena - ryškių, apibrėžtų skirtumų tarp ekspedicijos ir logistikos (tiksliau, transporto logistikos) nėra. Ir būtent todėl kreipiantis į bet kurį iš šios srities specialistų rekomenduotina kaip galima tiksliau pateikti pageidaujamų gautų paslaugų sąrašą.

 

Parengta pagal užsienio spaudą

 

Autoreviu.lt informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "IKS" sutikimo draudžiama

Komentarai (0)
Prisijunkite, kad galėtumėte komentuoti