Mokomės važiuoti naktį
Atnaujinta: 2020-03-09
  • rukas

Prisiminkite, kaip jaučiatės patekę iš apšviestos patalpos į tamsą. Reikia laiko, kad akys apsiprastų naujoje aplinkoje. Lygiai taip pat apakina netikėtai įjungti priešais atvažiuojančio automobilio žibintai. Per kelias sekundes, kol akys atsigauna, gali įvykti nelaimė. Net lengvai apakintam žmogui prireikia 10 s. Per tą laiką 60 km/val. važiuojantis automobilis nurieda 170 m, kur gali būti žmonių arba neapšviestų daiktų.

Pats geriausias būdas išvengti nelaimės – sustoti ir palaukti. Norėdami išsaugoti gerą matomumą tamsiu paros metu, nejunkite šviesos automobilio viduje. Ypač neigiamai akis veikia žiebtuvėlio ugnies šviesa.

Apakinimas

Ryškesnę priešpriešinės mašinos šviesą gali atlaikyti to vairuotojo akys, kurio automobilio žibintai ryškiau apšviečia kelią. Būtent todėl žibintų konstrukcijos nuolat tobulinamos. Halogeninės lempos, lęšiai ir atšvaitai gerokai pagerina apšvietimą, be to, labai svarbu, kad žibintai būtų tinkamai sureguliuoti. Sakoma, kad vairuotojo elgesys kelyje naktį rodo jo kultūrą. Dažnam yra tekę važiuoti naktį. Prisiminkite, kaip jaučiatės, kai iš priekio atlekia visus turimus žibintus susijungęs egoistas, visiškai nekreipiantis dėmesio į kitus. Nustatyta, kad tiesiuose keliuose erzinantį žibintų poveikį vairuotojai pradeda jausti iki kitos mašinos likus 500–700 metrų. Būtent tokiu atstumu akinamas vairuotojas pradeda keikti šviesų neperjungusį kolegą.

Poilsis ir švara būtini

Naktį važinėti sudėtinga. Tamsa slepia daug netikėtumų, pasitikti juos reikia ramiai, nepanikuojant. Prieš naktines keliones būtina gerai išsimiegoti. Naktį kovoti su miegu kelyje labai pavojinga. Ateina momentas, kai snaudulys įveikia vairuotoją, jūs nekontroliuojate situacijos. Kelio nuolydis suka mašiną į vieną ar kitą pusę, ir iki avarijos netoli. Norėdami to išvengti, atsidarykite langą, dainuokite, kalbėkitės su keleiviais, kurie jokiu būdu neturi miegoti. Jei rūkote, rūkykite mažiau, būtinai vėdinkite saloną, nes tabako dūmuose esantis anglies dvideginis mažina regėjimo aštrumą. Darykite bet ką, tik nesnauskite. Jei niekas nepadeda, sustokite ir pusvalandį pailsėkite.

Važiuodami naktį rūpinkitės žibintų, pažibinčių, automobilio stiklų ir kt. švara. Jei iš priekio važiuojantis automobilis apšvies ant stiklo esantį purvą, vandenį, kondensatą ar įbrėžimus, šviesa išsiskaidys ir iškreips aplinkos vaizdą. Tokį pat efektą sukuria blizgantys papuošalai, kuriuos mėgsta vairuotojai.

Daugumą vairuotojų erzina ryški signalinių lempučių ir prietaisų panelio šviesa. Jei jūsų automobilyje nėra srovės stiprumą mažinančio reostato, lemputes galite užklijuoti lipnia juostele ar, jei mokate, įsisukite silpnesnes.

Jei įvažiavote į rūką

Labai nemalonu, jei tenka važiuoti per žemumas ir užpelkėjusias vietas ar plačias upes. Paprastai tokiose vietose naktį būna migla. Važiuoti į miglą labai nesaugu. Padeda nebent artimųjų šviesų žibintai. Tolimosios šviesos tampa „priešu“ – atsispindėdamos nuo rūko jos akina. Padėti gali ir rūko žibintai. Ar jie visada padeda? Nustatyta, kad padeda tik tuomet, kai yra sumontuoti taisyklingai ir tinkamai derinami su artimųjų ir tolimųjų šviesų žibintais. Taisyklingai sumontuoti rūko žibintai turi būti 0,250–0,7 m virš kelio paviršiaus. Žemiau jų nuleisti nėra tikslinga, nes regimumas pailgėja tik 10 proc., bet gerokai išauga tikimybė apakinti kitą vairuotoją ar sudaužyti pačius žibintus. Aišku, rūko žibintai neturi užstoti pagrindinių žibintų, pažibinčių ir posūkio signalų.

Kai kurie vairuotojai montuoja rūko žibintus į radiatoriaus groteles. Atrodo gražiai, bet šviečia mirgėdami. Tai ne pats geriausias sprendimas. Grotelės nėra patikimai įtvirtintos, važiuojant vibruoja, o vibracija perduodama žibintams. Žibintas šviečia blogai ir gerokai trumpiau. Rūko žibintų vieta – buferyje, mat jie, o ypač su galingomis halogeninėmis lempomis, naudoja stiprią srovę. Juos prie akumuliatoriaus reikia jungti per relę ir su didelio skersmens laidais. Nuo trumpo jungimo grandinė apsaugoma saugikliu.

Taisyklingai sumontuoti rūko žibintai turi būti tinkamai sureguliuoti. Automobilis pastatomas lygioje vietoje priešais sienelę. Ant jos brėžiama linija tokiame aukštyje, kur yra nepakrauto automobilio rūko žibintų centrai. Į automobilį sėda du žmonės, ir žibintai reguliuojami taip, kad viršutinė kiekvieno spindulio riba būtų 200 mm žemiau ką tik užbrėžtos linijos.

Dar keli patarimai

Jei važiavote dieną ir pataikėte į rūką, rūko žibintai beveik negelbės. Įjungę tolimųjų šviesų žibintus galėsite greičiau pastebėti tai, kas vyksta priešakyje. Naktį, esant rūkui ir lynojant, padės rūko žibintai, derinami su tolimosiomis šviesomis. Nereikia pamiršti priešais važiuojančių automobilių. Jiems pasirodžius, reikia išjungti rūko žibintus ir šviesas perjungti į artimąsias. Jei rūkas tirštėja ar stiprėja lietus, reikia rūko žibintus derinti su artimosiomis šviesomis. Tik labai tirštame rūke ir stiprioje pūgoje rūko žibintai – vieninteliai pagalbininkai. Reikia nepamiršti valytuvų ir nupūsti stiklą, nes rūkas – tai ne tik blogas matomumas, bet ir drėgmė.

Naktį galima laukti visokių netikėtumų. Daug pavojų kelia miško gyventojai. Prieš pat automobilį iššokus žvėriui sunku įveikti pagundą pasukti į šalį. Jei važiuojate labai greitai, laukite nemalonumų, todėl naktį, važiuodami mišku, verčiau sumažinkite greitį ir būkite budrūs.

Parengta pagal užsienio spaudą

Autoreviu.lt informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "IKS" sutikimo draudžiama.

Komentarai (0)
Prisijunkite, kad galėtumėte komentuoti

7 patarimai, kaip keliuose jaustis saugiu už motociklo vairo

Lietuvoje už motociklo vairo dažniausiai sėda 40-44 metų didžiųjų miestų gyventojai

Kad važiavimas dviračiu netaptų kančia: dažniausios traumos ir kaip jų išvengti

Dažniausiai pasitaikančios lėtinės dviratininkų traumos

Taisyklės, kurias privalo žinoti kiekvienas dviratininkas

Dviratininkai yra lygiateisiai eismo dalyviai, keliuose turintys teises ir pareigas bei privalantys laikytis kelių eismo taisyklių

Ko nesuprantame vieni apie kitus kelyje?

Saugaus vairavimo tema nuolat linksniuojama ir ...

Nacionalinis kelių eismo taisyklių egzaminas

Prabėgusį penktadienį visoje Lietuvoje vyko ....

Apie pasikeitimus, suteikiant teisę vairuoti motociklus ir triračius

Žiema - laikotarpis, kai Lietuvos moto gyvenimas apmiršta...(papildyta)

„Geriausiojo vairuotojo“ titulo pernykštis nugalėtojas nebegins

Taigi, paskutinį rugsėjo sekmadienį sveikinsime

Geriausi vairuotojai sieks pakartoti pergales

Pernai geriausio Lietuvos vairuotojo titulą...

Prenumeruokite mūsų naujienlaiškį: