Pagrindiniai automobilinės kosmetikos tipai
Atnaujinta: 2020-03-09
  • Apsauga

1. Vandenyje tirpūs automobiliniai šampūnai naudojami automobilių plovimui. Gali turėti poliruojančių priedų (Hot Wax, TW), suteikiančių paviršiui blizgesį ir ilgalaikę apsaugą nuo aplinkos poveikio.

2. Šampūnai-valikliai – koncentruotais valomos įsisenėjusios dažų dėmės, praskiesti naudojami kaip paprasti šampūnai.

3. Bevandeniai plovikliai – naudojami lokaliam teršalų pašalinimui nuo kėbulo ir mašinos apdailos.

4. Poliroliai.

Šveičiamieji valikliai turi medžiagų, nugremžiančių dėl aplinkos poveikio pažeistą (mikroninį) viršutinį dažų sluoksnį. Jie užglaisto smulkius įbrėžimus, pagyvina ir išlygina spalvą, paslepia dažų matiškumą. Yra įvairaus stambumo. „Metalic“ ir „perlamutr“ dažais dažytiems paviršiams naudojami specialūs šveitikliai, turintys žymeklį, rodantį, kad nepažeis valomo paviršiaus.

Jokiu būdu negalima paprastų šveičiamųjų valiklių naudoti „metalic“ ir „perlamutr“ dažais dažytiems paviršiams, nes jie gali visam laikui tapti matiniai.

Taip pat nereiktų piktnaudžiauti šveičiamosiomis valomosiomis priemonėmis ir griebtis jų kaskart valant automobilį, nes dažytas paviršius veikiamas mechaniškai. Jei yra galimybė apsiriboti vienos vietos valymu, nereiktų trinti viso automobilio. Jeigu šveitiklių reikia, verčiau valomą vietą du kartus nuvalyti smulkesniu valikliu, negu vieną kartą stambesniu. Tai jokių būdu nereiškia, kad šveitikliai kenkia mašinai. Tiesiog juos reikia naudoti apgalvotai.

Spalvą atgaivinantys turi pagrindinės spalvos pigmentų. Tinka pagrindinės spalvos atspalviams. Pvz., mėlynu poliroliu galima apdoroti nuo šviesiai iki tamsiai mėlynos spalvos mašinas. Apdorojant pigmentai patenka į dažų mikroplyšelius, užpildo smulkius įbrėžimus. Naudojami kėbulo spalvos atgaivinimui, subraižyto dažų paviršiaus retušavimui. Apsauginės dangos beveik nesukuria, be papildomo apdorojimo nestabilūs ir reikalauja reguliaraus atnaujinimo. Tinka visų tipų dažams.

Apsauginiai turi teflono, uretano ir kitų sintetinių medžiagų. Apdorojant vyksta polimerizacijos reakcija su viršutiniu dažų sluoksniu, o tai leidžia sukurti apsauginę dangą, atsparią aplinkos poveikiui, palengvinančią mašinos plovimą ir lemiančią mažesnę dažų taršą. Laikantis technologijos ir priklausomai nuo pasirinkto preparato, saugo 1,5–3 mėnesius. Gali būti naudojami atskirai arba būti sudėtinio paviršiaus priežiūros komplekso dalimi. Parduotuvėse yra specialiai „metalic“ dažams skirtų polirolių, tačiau iš esmės jie universalūs.

Žinotina – apsauginių polirolių negalima tepti ant pažeistų paviršių: visi įbrėžimai ir nuoskėlos turi būti užtaisytos, nes priešingu atveju korozija gali tik suaktyvėti. Siekiant išvengti dėmių, nereikia naudoti ant įkaitusių dažų.

Vaškiniai – bespalviai poliroliai su vašku ir (arba) specialiais priedais, leidžiančiais suteikti paviršiui „parodinį“ blizgesį. Neturi apsauginių savybių, bet suteikia dažams drėgną atspalvį ir padeda paslėpti smulkius netinkamos priežiūros paliktus trūkumus. Labai populiarūs ruošiant automobilį pardavimui, nes puikiai atnaujina dangą. Atsparumas nėra didelis, sunkiai ištrinami.

Konservantai – koncentruoti viršutinio sluoksnio apsauginiai poliroliai. Gali būti naudojami ir atskirai, ir kaip dažų apsaugos kompleksas. Pasižymi dideliu atsparumu aplinkos poveikiui. Naudojami nepalankiomis gamtinėmis sąlygomis arba konservuojant automobilį ilgam laikui.

Ekspreso poliroliai – skystos priemonės, skirtos greitam automobilio apdorojimui (užtepei, ištrynei, nuvažiavai). Beveik neturi apsauginio poveikio. Dažnai gaminami aerozoliai, kad būtų paprasčiau naudoti. Galima naudoti net ant truputį nešvarių paviršių.

Poliravimo pastos – tai tirštesni poliroliai. Nuo skystų skiriasi tuo, kad galima tepti storesnį sluoksnį, bet jį sunkiau ištrinti. Tinkamesni seniems paviršiams. Yra saugančių paviršių, atgaivinančių spalvą, vaškinių. Naudojamos taip pat kaip skysti poliroliai.

Valikliai ir kitų paviršių poliroliai. Plastiko, vinilo ir gumos valikliai valo, atgaivina spalvą ir atnaujina salono apdailos detales. Gerai skaido tabako dūmų nuosėdas, tepalų ir riebalų dėmes. Reguliariai naudojant saugo apdailos paviršius nuo suskeldėjimo ir senėjimo. Gerai susitvarko net su atidirbusio tepalo dėmėmis ir kitais po variklio dangčiu sutinkamais nešvarumais. Gerai nuvalo polirolį nuo stiklo ir kitų kėbulo elementų. Nekenkia dažams.

Ratlankių valikliai – naudojami ratlankių paviršiaus priežiūrai, pašalina nešvarumus nuo trinkelių, leidžia pratęsti paviršiaus tarnavimo laiką. Tikslinga naudoti štampuotiems ir lietiems ratlankiams.

Paviršiaus valikliai – skirti valyti vabzdžių ar tepalų paliktas dėmes, tirpina bitumą, pašalina įsisenėjusias dėmes.

Prietaisų skydelių valikliai – švelniai valo plastikines detales, prietaisų skydelį, jie atrodo kaip nauji, blizga. Pagerina paviršių, pašalina statinę įtampą ir neleidžia kauptis dulkėms. Paprastai gaminami kaip aerozoliai ar drėgnos servetėlės. Tarpiniai tarp polirolių ir valiklių. Pasižymi geromis valomosiomis savybėmis, suteikia paviršiui minkštą, šilkinį blizgesį. Šios priemonės nereiktų naudoti valant vairą, stovėjimo stabdžio ir pavarų perjungimo svirtį, nes nuvalytas paviršius tampa slidus, rankos gali nuslysti pačiu netinkamiausiu momentu.

Variklio plovikliai skirstomi į putojančius ir purškiamus. Gerai skaido sukietėjusį purvą. Prieš naudojimą reiktų išsiaiškinti, kaip veikia dažytą paviršių, mat šios priemonės agresyvios ir gali pakenkti dažams ir plastikiniams elementams.

Stiklo valikliai – mišiniai su amoniaku. Pašalina purvą, tabako dūmų liekanas. Nerekomenduojama valyti dažų, nes amoniakas tamsina dažus.

Apsauga nuo lietaus – specialus mišinys, tepamas ant sauso priekinio stiklo, veidrodėlių ir pan. Pagerina matomumą lyjant, leidžia kurį laiką išsiversti be valytuvų, tarkim, jei sugedo.

Stiklo poliroliai – naujiems stiklams suteikia krištolo skaidrumą. Puikiai tinka poliruojant žibintų ir pažibinčių stiklus.

Juodo plastiko ir vinilo poliroliai ir valikliai – naudojami plastikinių buferių ir padangų atnaujinimui, nudažo, grąžina spalvą, suteikia blizgesį ir saugo nuo priešlaikinio senėjimo.

Chromo valikliai – valo ir šalina korozijos dėmes nuo buferių ir kitų poliruotų paviršių, saugo juos nuo naujų dėmių atsiradimo, sukuria apsauginę plėvelę. Nelabai įsisenėjusias dėmes galima nuvalyti ir WD-40.

Rūdžių rišikliai – skirti korozijos sustabdymui ir paviršiaus paruošimui dažymo darbams. Dvi pagrindinės kategorijos: lokalaus naudojimo ir didelių paviršiaus plotų, paveiktų korozijos, apdorojimui. Ant išorinių paviršių reikia naudoti atsargiai, stengiantis neužtepti ant dažų, nes gali būti sunku nuvalyti. Apdorojamus paviršius prieš tai būtina nuvalyti. Tam puikiai tiks smulkus šveičiamasis popierius.

Remontiniai (vaškiniai) pieštukai – naudojami kosmetiniam įbrėžimų ir smulkių nuoskėlų užtaisymui. Pažeistą vietą apdorojus pieštuku, vėliau ją reiktų padengti apsauginiu poliroliu. Pieštuku apdorotas vietas reikia reguliariai atnaujinti.

Remontiniai aerozoliai – nedideli balionėliai su akriliniais dažais ar laku, džiūstančių ore. Naudojami nuoskėlų dažymui. Apdorojamą paviršių reikia nuvalyti, praplauti, pašalinti korozijos žymes ir nuvalyti riebalus. Parenkami pagal dažų spalvą, tačiau prieš naudojimą reikia patikrinti, ar pasirinktas atspalvis tinka.

Parengta pagal užsienio spaudą

Autoreviu.lt informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse ir interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „IKS" sutikimo draudžiama.

Komentarai (0)
Prisijunkite, kad galėtumėte komentuoti

Pagrindiniai automobilinės kosmetikos tipai

Tai, ką reiktų žinoti apie automobilinę kosmetiką

Prenumeruokite mūsų naujienlaiškį: