Paskutinės klasikinių sedanų dienos?
Atnaujinta: 2020-03-09
  • mercedes-benz-cls-class-06

Sedanas -kėbulo forma, kuri dešimtmečiais asocijavosi su automobiliais. Jeigu paprašysime vaiko nupiešti automobilį ar pažiūrėsime savo vaikystės piešinius, visur matysime sedanus. Visgi, panašu, kad tai truks nebeilgai. Gyvenimas nestovi vietoje, jame nuolat kas nors keičiasi, tad, panašu, kad ir įprasta sedano forma tampa praeitimi. Ją keičia naujos automobilių formos. Kas gi dėl viso to kaltas? Paradoksas, bet pagrindinis kaltininkas - klasikinių automobilių gamintojo atstovas. Tai - „Mercedes-Benz CLS", ištrynęs ribas tarp klasikinio, visiems įprasto sedano ir taip pat klasikinės, daugeliui puikiai pažįstamos kupe formos.

Būtent šis modelis radikaliai pakeitė keturių durų sedano įvaizdį. Vokiečių pramonės lyderiu pasekė ir kiti automobilių gamintojai, tad jų modelių išvaizda taip pat pasikeitė. Kai kurie išvaizdą keitė taip stipriai, kad ankstesnės ir naujos kartos modeliai bendrą turėjo tik pavadinimą.

„Mercedes-Benz CLS" sėkmę lėmė idėja sukurti tokį automobilį, kuriame puikiai derėtų ir keturių durų sedano praktiškumas ir ryžtinga, veržli sportinio kupe išvaizda. Nepaisant to, kad žiūrint iš techninių pozicijų, keturių durų kupe išvis neturėjo pasirodyti, nes pati sąvoka „kupe" reiškia dviejų vietų modelį, už tokio tipo automobilių atsiradimą turime būti dėkingi būtent „Mercedes-Benz CLS". Klasikinei, įprastai sedano išvaizdai buvo suteikta kai kas naujo. Nuo šio modelio pasirodymo ir sedanai atrodo „kietai" bei „nenuobodžiai".

Sprendimo teisingumą patvirtino ir tai, kad netrukus šią idėją „pasiskolino" ir kiti automobilių gamintojai. Jie pritaikė principą savo reikmės ir netrukus rinkai buvo pasiūlyta daugybė naujų, visoms prasmėm, modelių. Ryškiausiais naujos tendencijos pavyzdžiais galima įvardinti Ford Mondeo 2013, Mazda 6 2013, Hyundai i40 2013, Citroen C5 2011, Peugeot 508 2012, Chevrolet Impala 2014, Jaguar XJ 2013 modelius. Nė vienas iš šių automobilių nėra pristatomas, kaip kažkas „radikaliai naujo" ar „netikėto". Dar daugiau, nė vieno iš jų aprašyme nėra žodžio „kupe", nors visi automobiliai savo išvaizda artimesni būtent šiam tipui, o ne sedanui.

Deja, tokie pakeitimai turi ir trūkumų. Vienas didžiausių - gerokai sumažėjusi užpakaliniams keleiviams tenkanti vieta. Užpakaliniai langai taip pat pagaminti „kupe" stiliumi, tad tampa gerokai siauresni. Dėl tokių dizaino pakeitimų užpakalinės vietos tampa ne tokios patrauklios ir mielos. Ypač tai pastebima kai ten reikia sėstis klaustrofobija sergantiems žmonėms. Tikėtina, kad jei visi naujieji „sedanai kupe" būtų daugiau kvadratinės formos, vietos juose būtų daugiau.

Dar vienas naujosios mados tendencijos trūkumas - apsunkintas užpakalinių sėdynių keleivių įsėdimas. Tiesa, tokių trūkumų turėjo ir kai kurie klasikinės išvaizdos sedanai, bet ten jis nebuvo toks ryškus.

Vertinti reiktų tai, kad tokio tipo automobilius kaip anksčiau, taip ir dabar, labiausiai vertina šeimos. Ir pirks juos, kol automobiliai atkliks pagrindines šiam segmentui keliamas funkcijas - juose patogu bus vežti ne tik daiktus, bet ir keleivius.

To negalima pasakyti apie naujuosius „sedanus kupe". Taikantis prie naujo dizaino, mažinama ir keičiama daugelis automobilio detalių, tad ir bagažinės dangtis tampa siauresnis, o tai mažina automobilio praktiškumą.

Aišku, progreso nesustabdysi. Automobilių pramonėje šis dalykas ypač ryškus, nes čia geriausiai galima stebėti, kaip, atrodytų įprastus ir giliai mūsų sąmonėje įsitvirtinusius dalykus keičia nauji, patogesni, gražesni, praktiškesni. Naujieji „sedanai kupe", gal kai kuriais aspektais pralošia įprastiems sedanams, tačiau sutikite, kad jie atrodo veržliau, patraukliau, moderniau. Gal tiktai reiktų gamintojams pagalvoti apie kitą naujosios klasės modelių pavadinimą, kad jis nesikirstu su įprasta „sedano" sąvoka. Juk naujieji automobiliai jau yra kitokie.

 

Nuotrauka gamintojo ©

Parengta pagal užsienio spaudą

 

Autoreviu.lt informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "IKS" sutikimo draudžiama.


 

Komentarai (0)
Prisijunkite, kad galėtumėte komentuoti

Šeimos elektromobilis: pasirinkimas nedidelis, tačiau kokybiškas

Naujų elektromobilių pasiūla sparčiai plečiasi, tačiau elektra varomos transporto priemonės besidairantiems žmonėms neretai tenka ieškoti kompromisų.

Nauji „Audi S3 Sportback“ ir „S3 Limousine“

Daugiau greičio, daugiau galios, daugiau važiavimo malonumo

Kokį automobilį rinktis: benzininį, dyzelinį ar hibridinį?

Kokio tipo varikliu varomo automobilio įsigijimas šiuo metu būtų ekonomiškai patraukliausias variantas.

Automobilių ekonomiškumas auga ne tik techninių duomenų lentelėse

Akivaizdu ir tai, jog nebeliko automobilių, neva turinčių neįtikėtinas 3 l / 100 km siekiančias sąnaudas.

Geriausi 2013 m. projektiniai modeliai

2013 m. baigėsi. Bet nelabai seniai, tad galima prisiminti

„Škoda Octavia“ - naujasis "Metų automobilis"

Pirmadienio vakarą sostinės „Litexpo" rūmuose ...

„Euro NCAP“ išbandė 11 naujų modelių saugumą

Europos organizacija „Euro NCAP" nelabai seniai

Automobiliui „Renault 6“ – 45 metai

2013 m. spalio mėn. sukako 45 metai nuo tos dienos, kai...

Trivietis elektromobilis „Nissan BladeGlider“

Išskirtinis pastarųjų metų automobilių parodų bruožas

Net patyrusiems patirties niekad nebūna per daug

Jau dvi savaitės kai vyksta Lietuvos „Metų automobilio 2014"

Prenumeruokite mūsų naujienlaiškį: