Policijos naudojami alkotesteriai
Atnaujinta: 2020-03-09
  • alkotester
  • IMGP8439
  • IMGP8443

Informacija apie neblaivių vairuotojų sukeltus eismo įvykius ir juose nukentėjusius žmones mus pasiekia beveik kasdien. Dažniausia tokių eismo įvykių kaltininkai sulaukia pelnytos bausmės. Dažniausia, bet ne visada. Ne vienas girdėjome istoriją apie tai, kaip neblaivus prie vairo sulaikytas seimūnas teisme sugebėjo įrodyti, kad „policininkai ne taip ir ne tada liepė jam pūsti, todėl jis ir pripūtė draudžiamą normą". Istorija jau senoka, bet neblaivių vairuotojų problema aktuali. Ta proga autoreviu.lt nusprendė pasidomėti, kokius alkotesterius savo darbe naudoja policijos pareigūnai ir kiek tiesos kalbose apie „pūtimą ne laiku".

Alkotesteriai

Lietuvos policijos pareigūnai Kelių eismo taisyklių ir kitų teisės aktų pažeidimams nustatyti naudoja įvairius matavimo prietaisus, t. y. greičio matavimo, neblaivumo (girtumo) nustatymo prietaisus ir kt. Visi naudojami matavimo prietaisai turi būti nustatyta tvarka įteisinti, t. y. matavimo prietaisų tipai turi būti patvirtinti ir įrašyti į Lietuvos matavimo priemonių registrą, gauti kiti būtini leidimai ir nustatyta tvarka kiekvienam prietaisui atlikta jų periodinė metrologinė patikra. Prietaisai privalo turėti plombas, žymenis ir (arba) ženklus, o jeigu žymuo, plomba pažeisti - jų nenaudoti. Metrologinės patikros turi būti atliekamos po prietaisų remonto arba nustačius, kad pažeisti metrologinės patikros plombų žymenys.

Girtumui nustatyti šiuo metu policija daugiausia naudoja prietaisus „Alcotest 7410" ir ,,Lion alcolmeter 500".

,,Alcotest 7410" paprastai naudojami aplinkoje, kurios temperatūra nuo -5 C iki +40 C. Esant -20 C temperatūrai, alkotesterį galima naudoti tik 30 min. Pūtimo į alkotesterį laikas nuo 6 iki 12 sekundžių, matavimo paklaida iki 1 promilės gali būti tik +/-0,05 proc., o daugiau negu 1 promilė +/-5proc. matavimo rezultato. Darbui prietaisas parengiamas per 30 sekundžių. Esant optimalioms sąlygoms, prietaisas be pertraukos gali dirbti 6-20 val. (apie 300-1 000 matavimų). Panašios techninės charakteristikos ir prietaiso ,,Lion Alcolmeter 500". Abu turi galimybę atspausdinti matavimo rezultatus spausdintuvu. Prietaisams, įrašytiems į Lietuvos matavimo priemonių registrą, turi būti atliekamos metrologinės patikros periodiškumu, numatytu Lietuvos standartizacijos departamento patvirtintame ,,Periodinės patikros matavimo priemonių sąraše". Alkotesteriams tokios patikros atliekamos kas 6 mėnesius.

Taigi, kaip matome, šiems prietaisams, kaip ir kitiems teisinei metrologijai priskiriamiems prietaisams, keliami griežti reikalavimai.

Matavimas

Tam tikri reikalavimai keliami ir atliekant matavimą. Nuo alkoholio gėrimo turi būti praėję mažiausiai 15 min. Beje, alkoholio likučių burnoje gali likti ir išgėrus vaistų, pasipurškus burną spiritiniu skysčiu ar net vėmus. Jeigu asmuo rūkė, nuo rūkymo turi praeiti mažiausia dvi minutės. Prieš tikrinimą asmuo turi kvėpuoti lygiai ir ramiai. Žinoma, galima pabandyti apgauti alkotesterį, tačiau tokie bandymai iš anksto pasmerkti žlugti, nes, kilus įtarimui, asmuo tiesiog bus patikrintas dar kartą arba nuvežtas į artimiausią medicinos įstaigą.

Kada pareigūnai gali tikrinti transporto priemonės vairuotojo blaivumą? Tikrinimo tvarka numatyta LR Vyriausybės nutarime „Dėl transporto priemones vairuojančių ir kitų asmenų neblaivumo (girtumo) ar apsvaigimo nustatymo taisyklių patvirtinimo" ir Policijos patrulių veiklos instrukcijoje.

99. Policijos pareigūnas gali įtarti, kad asmuo yra neblaivus (girtas) ir (ar) apsvaigęs esant šiems požymiams:

99.1. iš burnos sklinda alkoholio kvapas;

99.2. neadekvati elgsena;

99.3. nerišli kalba;

99.4. nekoordinuoti judesiai.

Pareigūnų teisės ir pareigos

101. Įvertinęs bendrą asmens būklę ar esant bent vienam neblaivumo (girtumo), apsvaigimo požymiui, policijos pareigūnas privalo:

101.1. nedelsdamas (transporto priemonės vairuotojo sutikimu) alkoholio kiekio matuokliu patikrinti, ar transporto priemonės vairuotojas yra neblaivus (girtas), arba pristatyti jį į asmens sveikatos priežiūros įstaigą atlikti medicininės apžiūros neblaivumui (girtumui) ar apsvaigimui nuo psichiką veikiančių medžiagų nustatyti;

101.3. transporto priemonės vairuotojui prieš tikrinimą ar pristatymą į asmens sveikatos priežiūros įstaigą žodžiu paaiškinti atsisakymo tikrinti ar atlikti medicininę apžiūrą asmens sveikatos priežiūros įstaigoje teisinius padarinius;

101.4. nurodytais atvejais transporto priemonės vairuotojui prireikus atlikti medicininę apžiūrą, išrašyti siuntimą (3 priedas) ir pristatyti vairuotoją į asmens sveikatos priežiūros įstaigą atlikti medicininės apžiūros ne vėliau kaip per 1 valandą nuo pranešimo apie nušalinimą nuo transporto priemonės vairavimo, įvykio apžiūros protokolo ar laikino sulaikymo įtariamos nusikalstamos veikos padarymo vietoje protokolo surašymo;

101.5. tikrinimo metu nustatęs, kad transporto priemonės vairuotojas yra neblaivus (girtas), arba jam nesutikus tikrintis ar atlikti medicininę apžiūrą asmens sveikatos priežiūros įstaigoje, teisės aktų nustatyta tvarka įforminti pažeidimą;

101.6. kiekvieną neblaivumo (girtumo) tikrinimo alkoholio kiekio matuokliu atvejį registruoti alkoholio kiekio matuoklio panaudojimo registracijos žurnale.

101.7. kitus asmenis (administracinėn atsakomybėn traukiami asmenys, kurie, vadovaujantis Lietuvos Respublikos administracinių teisės pažeidimų kodekso (Žin., 1985, Nr. 1-1; 2002, Nr. 124-5623) 2701 straipsniu, siunčiami neblaivumui (girtumui) arba apsvaigimui nuo narkotinių ar psichotropinių medžiagų nustatyti, taip pat kiti asmenys ikiteisminio tyrimo įstaigų, prokuratūros pareigūnų, teismo, darbdavio ir kitų įstatymų įgaliotų subjektų siunčiami neblaivumui (girtumui) arba apsvaigimui nuo narkotinių ar psichotropinių medžiagų nustatyti, išskyrus transporto priemonių vairuotojus ir darbuotojus, vairuojančius juridinio asmens transporto priemones) neblaivumui (girtumui) ar apsvaigimui nustatyti pristatyti į asmens sveikatos priežiūros įstaigą atlikti medicininės apžiūros. Šiuo atveju policijos pareigūnas išrašo siuntimą ir pristato asmenį į asmens sveikatos priežiūros įstaigą, prieš tai suderinęs su operatyvaus valdymo padalinio pareigūnu. Nustatydamas kito asmens neblaivumą (girtumą) (jo sutikimu), policijos pareigūnas taip pat gali atlikti tikrinimą alkoholio kiekio matuokliu.

102. Policijos specialiųjų akcijų metu transporto priemonių vairuotojai gali būti tikrinami alkoholio kiekio matuokliu ar taikomos kitos greito tyrimo priemonės ir nesant neblaivumo (girtumo) ar apsvaigimo požymių bei neįvertinus bendros asmens būklės. Tokiais atvejais alkoholio kiekio matuoklio panaudojimo registracijos žurnale registruojami tik neblaivumo (girtumo) nustatymo atvejai, o pasibaigus akcijai įrašomas atliktų tikrinimų, kai neblaivumas (girtumas) nenustatytas, skaičius."

Statistka

Rodikliai

 


2004 m.

2005 m.

2006 m.

2007 m.

2008 m.

2008 m.

10 mėn.

2009 m.

10 mėn.

Eismo įvykių

6 357

6 772

6 579

6 448

4 795

4017

3154

Eismo įvykių dėl neblaivių vairuotojų kaltės

754

880

773

817

502

446

247

Žuvo dėl neblaivių vairuotojų kaltės

84

99

67

77

48

44

30

Sužeista dėl neblaivių vairuotojų kaltės

1099

1312

1171

1243

753

681

328

 

Taigi, visa asmenų tikrinimo ir alkotesterių naudojimo tvarka aiškiai reglamentuota. Policijos naudojama įranga prižiūrima ir tikrinama, tad, jeigu sulaikius paaiškėjo, kad asmuo neblaivus, ginčytis beviltiška. Juo labiau, kad kilus nesutarimams papildomi tyrimai bus atliekami medicinos įstaigoje, ir, jeigu netyčia pavyktų suklaidinti alkotesterį, tai kraujo tyrimo tikrai nepavyks pakeisti.

Už pagalbą rengiant straipsnį autoreviu.lt dėkoja LPEPT pareigūnui Henrikui Martusevičiui

Autoreviu.lt informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "IKS" sutikimo draudžiama.

 

Komentarai (0)
Prisijunkite, kad galėtumėte komentuoti

Gyvybes gelbsti tik segimi atšvaitai

Į Vilnių sugrįžo baltas autobusiukas, paženklintas ryškiu...

Ne spontaniškai pasirenkamų prekių reklamos privalumai internete

Automobilis, jį aptarnaujančios įmonės, detalės beveik niekada nesirenkamos spontaniškai. Kada ir kaip paveikti prekės pasirinkimą...

Taksi smaugia kainų karas

Drastiškai savo paslaugas atpiginę vežėjai neslepia, kad vos suduria galą su galu ir ieško naujų būdų, kaip išgyventi.

„Tuning World Bodensee 2009“.

Skaitytojo reportažas iš Vokietijoje vykusios parodos

Mėgstamiausi Maiklo Džeksono automobiliai

Kuo važinėjo pop karalius...

„Stebuklas“ kaimyno kieme

„Ford Probe“ keičia įvaizdį…

Paroda „ALT 2009“

Fotoreportažas

Saugaus eismo dieną – efektyvesnės eismo saugumo politikos reikalavimas

Balandžio 6 d. LR Seime vykusioje tarptautinėje konferencijoje „Saugumas keliuose" Švedijos, Prancūzijos ir Norvegijos ir Lietuvos specialistai pristatė...

Prenumeruokite mūsų naujienlaiškį: