Saugumas kelyje – kaip išvengti nelaimių
Atnaujinta: 2020-03-09
  • IMGP5336__Large_

Prieš kelias savaites atrodė, kad prasidėjo žiema, tačiau, jos dar teks palaukti, tad yra proga prisiminti, kaip tinkamai elgtis keliuose rudenį - vieną sunkiausių ir pavojingiausių laikotarpių visiems vairuotojams.

Nukritę lapai gerokai pailgina automobilio stabdymo kelią

Viena pagrindinių rimtesnių vėlyvo rudens problemų - asfaltą padengę nukritę lapai, aplenkti kurių neišeina. Jei pridėsime nuolatinį rudens palydovą - lietų, bus ganėtinai pavojingas mišinys, kuriuo važinėti dar sunkiau negu ledu. Šiuo atveju padangų sukibimo su kelio danga koeficientas du tris kartus mažesnis. Taigi, įvažiuojant į lapais nuklotą posūkį kad ir 40 km/val. greičiu, galima lengvai nuskrieti į griovį. Tas pat ir kalbant apie stabdymą - staigus smūgis per stabdžių paminą gali ne tik nepristabdyti automobilio, bet priversti jį judėti greičiau.

Kaip išvengti? Prisiminkite vairavimo žiemą taisykles - tolygus stabdymas pasiliekant erdvės manevrams, greičio mažinimas prieš posūkius ir didinimas išvažiuojant iš jų. Jeigu stabdant automobilis pradeda slysti, junkite žemesnę pavarą ir, jeigu automobilis turi ABS, spauskite stabdžius. Jūsų automobilis senas ir ABS nėra? Turėtų pagelbėti daugkartiniai trumpi, bet staigūs akceleratoriaus paminos paspaudimai.

Viena dažnų klaidų - posūkyje iki dugno nuspausti stabdžiai. Jeigu automobilis varomas priekiniais ratais, „ištraukti" jį iš slydimo galima paspaudus akceleratorių ir į slydimo pusę pasukant vairą.

Lietus, purvas ir rūkas reikalauja papildomo pasirengimo kelionei

Rudenį keliai visada purvini, o nuolatiniai lietūs purvą dar ir sušlapina, todėl jis tampa pavojingai slidus. Dar pridėkime prastą matomumą, esant rūkui arba lyjant. Lietus ypač pavojingas tamsiuoju paros metu, nes ant stiklo susikaupę lašeliai veikia tarsi lęšiai, kuriuose lūždama kitų automobilių žibintų šviesa gali apakinti vairuotoją. Būtent todėl rudenį išauga avaringumas ir padaugėja aukų.

Kaip išvengti. Atminkite, kad tokiais atvejais leistinas ir saugus greitis gali skirtis, tad greitį rinkitės įvertinę kelio būklę ir matomumą. Nemažai lemia ir automobilio techninė būklė. Rudenį nepagailėkite pinigų ir naudokite tik kokybišką langų plovimo skystį, o senus valytuvus būtinai pakeiskite naujais. Jei neturite, įsigykite langus nuo rasojimo saugančiu purškiklių arba padenkite stiklus nano dalelytėmis.

Naktį pėstieji tampa pavojingi

Prieš kelias savaites 18 valandą buvo šviesu, o dabar tamsoka jau ir apie 17. Toliau situacija tik dar labiau prastės, o būtent tokiu metu nemažai žmonių grįžta iš darbų, skuba į visuomeninį transportą ir dažnai bėga per kelią neleistinoje vietoje ar degant raudonam šviesoforo signalui. Taip pat, nepaisant nuolatinių raginimų, atšvaitai ir šviesą atspindinčios liemenės sutinkamos retokai.

Vairuotojui šiuo atveju ypač sunku, nes situacijai įvertinti ir priimti sprendimą jis turi labai mažai laiko - žibintai apšviečia tik 30-60 m. priekyje esančio kelio, o stabdymo kelias ant šlapio asfalto važiuojant 80 km/val. siekia apie 40 m. (sausame kelyje - apie 20 m). Per sekundę automobilis nuvažiuoja apie 22 metrus, tad, jei nukreipėte dėmesį kitur kelioms sekundėms...

Kaip išvengti? Ypač atsargiai reiktų važiuoti pro neapšviestas pėsčiųjų perėjas, pro visuomeninio transporto stoteles, dėmesingiems būti ties sankryžomis, prekybos ir kitomis galimomis žmonių susibūrimo vietomis.

Kiemuose, nors ir pažeisite taisykles, bet junkite ilgąsias šviesas ir judėkite ne didesniu kaip 20 km/val. greičiu. Mūsų šalyje vis dar vyrauja tamsių drabužių mados, tad galite laiku nespėti pastebėti iš laiptinės išbėgusio tamsiais drabužiais vilkinčio ir be atšvaitų žmogaus. Beje, pėstieji tai taip pat tūrėtų įvertinti ir rudenį būti atsargesni.

Judėti esant stipriam rūkui reikia ypač atsargiai

Žiūrint iš šalies, rūkas - gražus reiškinys, tačiau visas grožis dingsta, kai pakilus rūkui tenka vairuoti. Pakilus rūkui matomumas apsiriboja keliais metrais. Tą galėjo pajausti ne vienas rytais į darbą skubantis vairuotojas. Mieste, kur daug šviesoforų ir „gulinčių policininkų", daugelis ir taip važinėja lėtai, tačiau situacija gerokai pasikeičia užmiestyje. Čia lėtai, tykiai važiuojantis automobilis gali būti laiku nepastebėtas iš paskos greičiau lekiančiųjų.

Kaip išvengti problemų? Šiuo atveju tenka spręsti dvi užduotis. Pirma - reikia pasirūpinti, kad kelyje būtumėte matomas. Padeda įjungti rūko žibintai ir avarinio sustojimo signalas. Raudonos šviesos žibintas, kurį papildo mirksintys oranžiniai šviesos šaltiniai, užtikrina, kad net ir rūke automobilis bus matomas.

Antra - reikia nepamiršti kitų eismo dalyvių. Įpraskite ne tik važiuoti įjungę ilgąsias šviesas (žinoma, pasirodžiusi kitam automobiliui, jas perjunkite), bet ir, atsimindami apie stabdymo šlapiame kelyje ypatumus, pasirinkite saugų greitį.

 

Parengta pagal užsienio spaudą

 

Autoreviu.lt informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "IKS" sutikimo draudžiama.

 

Komentarai (0)
Prisijunkite, kad galėtumėte komentuoti

5 dažniausiai užduodami klausimai apie vairuotojo pažymėjimus

Vairuotojo pažymėjimo galiojimas, keitimas internetu ir kiti svarbūs dalykai, kuriuos būtina žinoti kiekvienam vairuotojui.

Dešiniosios rankos taisyklė - kertinis Kelių eismo taisyklių principas

Vairuotojams kartais neaišku, kada ir kaip taikyti dešiniosios rankos taisyklę

Kaip užvesti dyzelinį automobilį šaltyje

Neįprastas būdas kaip neleisti sušalti dyzelinui net ir dideliame šaltyje

7 įdomūs faktai apie vairavimo egzaminus kitose šalyse

Kai kurie faktai priverčia nustebti, o kartais tiesiog nusišypsoti.

Automobilio įtaisų valdymas

Regitra pristato: nuotolinės vairavimo pamokos ne tik pradedantiesiems, tačiau ir ilgą vairavimo patirtį turintiems vairuotojams.

Vairuotojų egzaminavimas vyks realiame eisme

Atsisakoma pratimų aikštelėje, o būsimųjų vairuotojų įgūdžiai bus tikrinami realiame eisme. \ \

Psichologai: rizikingas vairavimas – gyvenimo būdo atspindys

Dažniausiai įvairios asmenybės charakteristikos lemia dažnesnes vairavimo klaidas arba įvairios asmenybės savybės lemia dažnesnius tyčinius kelių eismo taisyklių pažeidimus.

Kaip vairuoti esant permainingiems orams

Jei automobilyje staiga tampa įtartinai tylu ir apima jausmas, kad automobilis tarsi „plaukia”, o ne važiuoja, greičiausiai jūs važiuojate ypatingai lygiu ir slidžiu paviršiumi

Vairavimas žiemą

Lenktynininko patarimai: žiemos kelią reikia „jaukintis“

Kaip vairuoti naktį

Vairuoti užmiesčio keliais naktį visada būna gerokai sunkiau nei dieną