Stiklų tamsinimo abėcėlė
Atnaujinta: 2020-03-09
  • IMGP6501
  • IMGP6474
  • IMGP6483
  • IMGP6489

Pasak UAB „Aperturos" specialistų, dar visai neseniai automobiliai su tamsintais stiklais reikšdavo tik vieną - už vairo sėdi banditai, kuriems negalioja jokie įstatymai. Pamažu stereotipai keičiasi, o mūsų skaitytojams tikrai pravartu žinoti visus tamsintų stiklų pliusus bei minusus. Taip pat ir tai, kuo skiriasi profesionalioje firmoje tamsinti stiklai nuo garaže atlikto darbo.

Penki tamsinimo privalumai

Pirma, estetinis vaizdas. Protingai užtamsinti stiklai pabrėžia automobilio individualumą ir savitumą. Automobilis su tamsintais stiklais atrodo žymiai solidžiau, gražiau ir prabangiau. Atkreipkite dėmesį, kad pristatant bei reklamuojant naujus modelius, dažniausiai rodomi automobiliai su užtamsintais stiklais. Tamsinti stiklai gali būti įvairiausių atspalvių ir tamsumo lygių. Dabar Lietuvoje siūloma keliasdešimt automobilinių plėvelių rūšių.

Antra, saugumas. Nuomonė, kad tamsiu paros metu sunku vairuoti automobilį su užtamsintais stiklais, ne visai teisinga. Praktika parodė, kad visiškai nejaučiamas ir nekenkia matomumui iš vidaus užtamsinimas iki 65 procentų. 80 procentų jaučiamas, bet netrukdo, o tikros problemos prasideda tik nuo 90 ir daugiau procentų. Bet tokia taisyklė galioja tik kokybiškoms plėvelėms.

Nuomonė, kad stiklų tamsinimas mažina automobilio saugumą yra nepagrįsta. Atvirkščiai, stiklai su kokybiška plėvele mažina akinimą nuo saulės, sniego  bei neutralizuoja kitų automobilių šviesas. Be to, net tamsinančios plėvelės turi apsauginių plėvelių savybių. Avarijos metu galinis ir šoniniai stiklai subyra, nuo stiklų šukių gali nukentėti žmonės, bet jeigu dūžta plėvele padengtas stiklas - šukių nebus, o stiklas nieko nesužeis. Dažniausia jis lieka savo vietoje ir kabo ant plėvelės. Stiklas su plėvele tampa nedaug, bet atsparesnis smūgiams.

Trečia, privatumas. Ne paslaptis, kad palikti automobilio salone be priežiūros vertingi daiktai, rankinės, nešiojami kompiuteriai, instrumentai traukia ilgapirščių dėmesį. Per skaidrų stiklą viskas kaip ant delno ir didelė tikimybė, kad rasite  savo automobilį  su išdaužtu stiklu ir pasigesite kai kurių daiktų. Tai pat labai nemalonu važiuoti automobiliu skaidriais stiklais, kaip akvariume. Sankryžose žmonės mėgsta pažiūrėti, ką jūs veikiate, su kuo važiuojate, ką vežate. Automobilyje su užtamsintais stiklais arba nieko nesimato, arba sunkiai įžiūrima kas viduje.

Ketvirta, sveikata  ir ekonomiškumas. Kokybiškos plėvelės sulaiko 99 procentus ultravioletinių spindulių, o tai apsaugo odą nuo kenksmingų UVA spindulių, sukeliančių odos vėžį ir akies tinklainės uždegimą. Pigios plėvelės nesulaiko UV spindulių, bet užtamsina, dėl to gaunamas blogų akinių efektas, kai išsiplečia akies vyzdys nuo sumažėjančio šviesos srauto, o ultravioletas išdegina akies tinklainę. Tai pat UV spinduliai tampa pagrindine ankstyvo salono nusidėvėjimo, blukimo, plastmasinių detalių ir priekinės panelės trūkinėjimo priežastimi, mažinančia Jūsų automobilio vertę.

Karštą vasarą pilnu galingumu įjungtas kondicionierius dažnai tampa viršutinių kvėpavimo takų susirgimo priežastimi. Šilumą atspindinti plėvelė neleidžia greitai įkaisti salonui, tai ženkliai sumažina kondicionieriaus apkrovimą, o kartu ir kuro sąnaudas iki 10 proc.. Niekam ne paslaptis, kad net kelių procentų taupymas pastoviai augančiai kuro kainai turi didelę reikšmę. Vakaruose šilumą atspindinčios plėvelės priskiriamos prie žaliųjų technologijų produktų,tausojančių aplinką ir mažinančių šiltnamio efektą.

Penkta, temperatūrinis ir šviesos komfortas.

Vasarą plėvelės iki 70 procentų sumažina karščio pralaidumą ir  padeda išlyginti temperatūros skirtumus salone dėl kepinančios saulės ir šaldančio kondicionieriaus. Vairuotojas nepajus diskomforto vairavimo metu nuo labai nemalonaus efekto, kai kairė ranka kaista nuo saulės, dešinė - šąla, o keleiviams nereikės dangstyti langų skudurais. Žiemą plėvelės automobilio salone sulaiko iki 35 procentų šilumos ir padeda palaikyti aukštesnę temperatūrą, stiklai mažiau rasoja.

Daug keliaujantys automobiliais susiduria su saulės akinimo problema. Ypač vaikai negali ramiai sėdėti arba užmigti, kol spigina saulė. Kūdikiams akinių nuo saulės neuždėsi! Šeimos automobilis turi būti su užtamsintais stiklais. Plėvelės gali sulaikyti iki 95 proc. nepageidautinos šviesos. Saulėtą dieną daug maloniau važiuoti automobilyje su užtamsintais stiklais, tai aktualiau ir žiemą, kai saulė šviečia žemiau.

Tai kokią plėvelę pasirinkti?

Visi aprašyti privalumai nebūdingi bet kuriai plėvelei, ypač pirktai turguje ar prekybos centruose. Rinka perpildyta kiniškais falsifikatais, tai gali būti gražiai supakuotas produktas iš Europos Sąjungos bet viduje 99 proc. atvejais bus abejotinos kokybės plėvelė iš Pietryčiu Azijos. Kaip išimtį  galima paminėti nebent vokišką „Foliatec" kuri supakuoja į rinkinukus „Pasidaryk pats" žinomų gamintojų plėveles.

Kokie minimalūs reikalavimai kokybiškam produktui? Bendrai plėvelė turi būti optiškai skaidri, turėti apsaugą nuo braižymo ir neblukti per garantinį laikotarpį. Jeigu skaidrumą galima patikrinti vizualiai, o apsaugą nuo braižymo - patrynus  plėvelę, tai blukimo požymiai atsiras po metų dvejų. Jeigu tai nutiko, vadinasi plėvelė neturi stabilios apsaugos nuo UV spindulių, kas žaloja Jūsų akis ir ją vertėtų nuimti kuo greičiau. Plėvelės su mažesne nei 5 metų garantija nevertos dėmesio, nebent kaip laikinas sprendimas. Patikimiausiomis laikomos amerikietiškos plėvelės, nes  pagrindiniai gamintojai koncentruojasi JAV, turi pažangiausias technologijas, ilgametes tradicijas ir jie diktuoja pasaulio madą.

Kaip patikrinti garantiją

Bet kuris rimtas gamintojas savo internetiniame puslapyje skelbia apie suteikiamą garantiją tam tikroms plėvelių grupėms, pavyzdžiui 3m.com, llumar.com, solargard.com ir t.t. Ten pat galėsite rasti ir oficialų atstovų sąrašą.

Plėvelės tipai

Pas kiekvieną gamintoją plėvelės padalintos į panašias grupes ar linijas priklausomai nuo savybių ir funkcionalių sluoksnių. Pradėsim nuo dažytų plėvelių kurios atitinka anksčiau minėtiems minimaliems kokybės reikalavimams. Tai klasikinės išvaizdos plėvelės, neblizgios, jų savybės artimos gamykliškai tonuotam stiklui. Kai kurie gamintojai naudoja ypač stabilius dažiklius su prailginta garantija iki 7 metų. Skirta tiems, kuriems  aktuali  išvaizda, privatumas ir apsauga nuo akinamos šviesos. Netrukdo GPS, palydovinės  ir mobiliųjų ryšio signalui.

Visiems žinoma metalų savybė atspindėti šilumą. Vairuotojai kurie vertina komfortą , dažniausiai pasirenka dažytą plėvelę, kurios konstrukcija  papildyta metalo sluoksniu- tai pusiau metalizuotų plėvelių grupė. Kartu su plačia spalvų  gama jos gali būti blizgios, pusiau blizgios arba klasikinės išvaizdos-neblizgios. Priklausomai nuo metalizacijos būdo ir tamsumo  plėvelės gali sulaikyti iki 70 proc. saulės energijos( dažytos tik apie 40 proc. ).

Ilgiausią garantiją iki 10 metų turi „premium" klasės grynai metalizuotos plėvelės. Kadangi spalva suteikiama panaudojus įvairius metalus, bet nenaudojant dažiklių, jos neblunka, nestipriai užtamsina ir labai gerai atspindi saulės šilumą.

Nano plėvelės

Visu metalizuotų plėvelių minusas - jos gali trukdyti automobilio GPS ir palydovinės sistemos signalui. Sprendžiant šią problemą ir siekiant dar pagerinti šilumines charakteristikas, rinkos lyderiai pradėjo taikyti „nano" technologijas plėvelių gamyboje. Pabrėžiant šių plėvelių savybes sulaikyti infraraudonuosius spindulius (šilumą) jos vadinamos IR (infrared)  arba „nano-ceramic". Keramikos nano-dalelių filtras sulaiko 70 proc. - 99 proc. IR spindulių, bet be trukdžių praleidžia matomą šviesą ir sistemų signalus. Tai brangiausios ir efektyviausios plėvelės rinkoje.

Priekinio stiklo plėvelės ir įstatymai

Vienas ryškiausių pavyzdžių „nano-cermic" technologijos pritaikyme tai IR- plėvelės priekiniams stiklams. Vizualiai tai visiškos skaidrios plėvelės, sulaiko 80-90 proc. infraraudonųjų spindulių. Tai reiškia, kad salonas taip neįšyla ir pagaliau vairuotojai, kurie daugiausiai laiko praleidžia prie vairo, turi patikimą apsaugą nuo saulės karščio ir UV spindulių. Vienintelis apribojimas - pagal įstatymą plėvelė kartu su stiklu neturi viršyti 30 proc. tamsumo. Tai turi būti nustatyta prieš dedant plėvelę, bendras užtamsinimas apskaičiuojamas pamatavus stiklo gamyklinį užtamsinimą ir  sudėjus pagal formulę su plėvelės tamsumu. Dažniausiai šią operaciją atlieka autorizuoti tamsinimo centrai, turintys atitinkamus matuoklius. Priešingu atveju jūs rizikuojate susidurti su policijos ir tech. apžiūros centrų nesupratimu.

Klijuoti pačiam ar kreiptis pas profesionalus?

Praktiškai visų automobilių galiniai ir kai kurių šoniniai stiklai sferiškai gaubti, gaubtų stiklų tamsinimui naudojama speciali plėvelės formavimo technologija ir instrumentai. Turint daug laiko ir noro, galima bandyti pačiam. Instrukciją kaip klijuoti rasite youtube.com. Instrumentus ir plėvelę galite įsigyti pas oficialus atstovus. Klijavimo procesas reikalauja švaros ir kruopštumo. Tik turėkite omenyje, kad nekokybiškai užklijuota firminė plėvelė tikrai nepagerins automobilio vaizdo. Galima kreiptis į „garažus", Lietuvoje yra tikrai gerų meistrų, bet arši konkurencija ir klientų spaudimas dėl kainų priverčia juos laikyti ir siūlyti pačius pigiausius variantus. Tad jie ne visada gali užtikrinti plėvelės kokybę ir platų asortimentą ir dažniausiai apsiriboja  stiklų „niaukimu". Kaip variantą, plėvelę galima įsigyti patiems iš patikimo pardavėjo arba oficialaus atstovo, kur galėsite gauti pilnavertę informaciją ir išsirinkti Jūsų poreikiams ir automobiliui atitinkančią plėvelę, o klijavimo darbus patikėti geram meistrui. Perkant firminę plėvelę, atkreipkite dėmesį į įpakavimą. Plėvelė turi būti vyniojama iš firminių dėžių su spausdintais logotipais. Kai kurie gamintojai apsaugai nuo klastočių ant plėvelės spausdina firminius ženklus, kurie nusiima su apsauginiu sluoksniu klijavimo metu. Baltos dėžės visada turi kelti įtarimus.

Renkant paslaugos teikėją, reikia atkreipti dėmesį, kad kokybiškas klijavimo procesas reikalauja durelių apmušimų ardymo, tam reikia daug patirties ir profesionalių įgūdžių. Todėl tariantis  su bendrovės, siūlančios klijavimo paslaugas, atstovais , nepakenktų pasidomėti, kiek metų jie dirba, ir kas jų paslaugomis naudojasi.

Paslaugą „viskas viename" su minimalia rizika galėsite gauti autorizuotuose centruose pas oficialaus atstovus. Aišku, teks plačiau atverti piniginę, bet gausite būtent tai, ko norite - atitinkančią  Jūsų poreikiams ir automobiliui plėvelę su optimaliu kainos ir kokybės santykiu ir tikra gamykline garantija.

 

UAB APERTURA informacija

 

Komentarai (0)
Prisijunkite, kad galėtumėte komentuoti

Akmenukai keliuose skaldo net ir šarvuotų automobilių langus

Po žiemos kai kuriuose šalies kelių ruožuose vairuotojus pasitinka tikra smulkių akmenukų iš po transporto priemonių ratų kruša

Jei stiklas užrasojo

Paprasti dalykai, kuriuos kartais pamirštame.

Stiklų tamsinimas

Nuomonė, kad langų tamsinimas mažina automobilio...

Priekinio stiklo priežiūra

Daugelis automobilių savininkų yra pastebėję ant savo mašinos priekinio stiklo ...