Transporto priemonių, atvežtų iš JAV, registravimas
Atnaujinta: 2020-03-09
  • IMG_4360__Small_

Šiuo metu, didėjant iš JAV į Lietuvą įvežamų ir registruojamų lengvųjų automobilių (M1 klasės transporto priemonės) skaičiui, daugėja ir neaiškumų, kokius reikalavimus jos turi atitikti.

Lietuva kaip Europos Sąjungos valstybė turi vykdyti Europos Bendrijos (toliau – EB) reikalavimus ir taikyti vienodas EB rinkos apsaugos priemones.

Transporto priemonės kaip ir kiekvienos kitos rūšies produktas, prieš patekdamas į Europos Sąjungos rinką, turi pereiti įvairias bandymų ir sertifikavimo procedūras, kad būtų įrodytas jų tinkamumas naudoti.

Nors transporto priemonės visose pasaulio rinkose iš pirmo žvilgsnio ir atrodo vienodai, tačiau pagal tam tikrus techninius duomenis jų konstrukcija ir techniniai parametrai gali skirtis. EB galiojantys techniniai transporto priemonių ir jų sudėtinių dalių reikalavimai skiriasi nuo JAV techninių reikalavimų. Transporto priemonės, gaminamos Europos Sąjungos rinkai, turi atitikti EB technines direktyvas ir valstybės narės privalo užtikrinti, kad būtų registruojamos tik šias technines direktyvas atitinkančios transporto priemonės.

Pirmą kartą registruojant iš JAV įvežtą transporto priemonę būtina patikrinti jai nustatytų reikalavimų atitikimą. Pagrindinis dėmesys skiriamas toms sistemoms, kurios turi tiesioginę įtaką eismo saugumui. JAV rinkai gaminamų automobilių žibintai skiriasi nuo gaminamų Europos rinkai – europietiškų automobilių priekiniai žibintai geriau apšviečia dešinį kelkraštį. Tai svarbu norint apsaugoti pėsčiuosius tamsiu paros metu. Skiriasi ir galinių žibintų spalva bei išdėstymas – daugumos amerikietiškų automobilių posūkių rodikliai yra raudonos spalvos (europietiškų automobilių raudonos spalvos yra tik „stop“ signalo žibintai, o posūkių rodikliai – geltonos spalvos). Taip pat iš JAV atvežtos transporto priemonės dažniausiai neturi įrengto galinio rūko žibinto, šoninių posūkių atkartotojo, o tai – privaloma transporto priemonėms, eksploatuojamoms EB. Todėl pagal šiuo metu Lietuvoje galiojančią tvarką, vertinant lengvųjų automobilių atitiktį nustatytiems reikalavimams, reikalaujama, kad transporto priemonės šviesos prietaisai atitiktų europietiškus standartus, t. y. skleistų reikiamą šviesą, būtų įrengti visi privalomi žibintai, pažymėti tinkamais ženklais.

Didesnę dalį iš JAV atvežtų automobilių galima registruoti pakeitus amerikietiško standarto žibintus į europietiškus sertifikuotus žibintus, nes jie yra tų pačių gamintojų. Įsigijus transporto priemonę, kuri EB rinkoje neturi analogų, tokios galimybės nėra ir tokia transporto priemonė negali būti registruojama.

Taip pat atkreipiame dėmesį, kad dalis amerikietiškų automobilių, neatitinkančių nustatytų reikalavimų, patenka iš Vokietijos, kur jos buvo užregistruotos pagal nacionalines išimtis. Priregistravus tokias transporto priemones vėliau gali kilti problemų atliekant valstybinę techninę apžiūrą, nes jos neatitiks galiojančių reikalavimų, keliamų naudojamoms kelių transporto priemonėms. Visais atvejais, kada ketinama pirkti amerikietišką automobilį, tikslinga pasikonsultuoti su techninių apžiūrų specialistais, išsiaiškinti, ar nekils problemų jį registruojant arba atliekant techninę apžiūrą.

Valstybinė kelių transporto inspekcija

Komentarai (0)
Prisijunkite, kad galėtumėte komentuoti

Kokį automobilį rinktis: benzininį, dyzelinį ar hibridinį?

Kokio tipo varikliu varomo automobilio įsigijimas šiuo metu būtų ekonomiškai patraukliausias variantas.

Automobilių ekonomiškumas auga ne tik techninių duomenų lentelėse

Akivaizdu ir tai, jog nebeliko automobilių, neva turinčių neįtikėtinas 3 l / 100 km siekiančias sąnaudas.

Geriausi 2013 m. projektiniai modeliai

2013 m. baigėsi. Bet nelabai seniai, tad galima prisiminti

„Škoda Octavia“ - naujasis "Metų automobilis"

Pirmadienio vakarą sostinės „Litexpo" rūmuose ...

„Euro NCAP“ išbandė 11 naujų modelių saugumą

Europos organizacija „Euro NCAP" nelabai seniai

Automobiliui „Renault 6“ – 45 metai

2013 m. spalio mėn. sukako 45 metai nuo tos dienos, kai...

Trivietis elektromobilis „Nissan BladeGlider“

Išskirtinis pastarųjų metų automobilių parodų bruožas

Net patyrusiems patirties niekad nebūna per daug

Jau dvi savaitės kai vyksta Lietuvos „Metų automobilio 2014"

Nereikalingiausios modernių automobilių funkcijos

Daugelis moderniuose automobiliuose esančių funkcijų tikrai naudingos ir ...