Ko negalima vartoti, sėdant prie automobilio vairo?
Atnaujinta: 2020-03-09
  • IMGP6624__Large_

Didžiosios metų šventės baigėsi, bet daugelis dar ilgokai gyvens šventine nuotaika, skubės į svečius ar tiesiog linksminsis savaitgaliais. Kaip tai gali baigtis, visi puikiai žinome - neblaivūs vairuotojai sukelia daug eismo įvykių. Apie alkoholio keliamas problemas jau esame rašę, tačiau šiandien vėl norime grįžti prie šios temos.

Ta proga galima prisiminti viena tikrą istoriją. Automobilių pardavėjai suomiai, pristatydami visuomenei naują, ką tik gautą „Volvo" modelį, pasidžiaugė, kad automobilis neleis važiuoti neblaiviam vairuotojui. Vairuotojas, įsėdęs į automobilį, pirma turės papūsti į alkotesterį ir tik tada kompiuteris nuspręs, ar galima važiuoti. Pas suomius tuo metu lankėsi mūsų tėvynainiai, kurie pasiteiravo - o kas bus, jei neblaivus vairuotojas paprašys papūsti blaivaus keleivio? Suomiai apstulbo. Iš pradžių jie pagalvojo, kad nesuprato klausimo, o paskui pasipiktino. Esą taip daryti negalima, tai juk - KET pažeidimas. KET turime ir mes, tačiau, statistika rodo, jų laikomasi ne visada.

Žmonės nebijo nei padidėjusių baudų, nei galimybės prarasti vairuotojo pažymėją (ne visi sulaikytieji jį ir turi), nei tvarkos, pagal kurią sulaikius neblaivų vairuotoją pareigūnai gali konfiskuoti jo transporto priemonę (tiesa, šis sprendimas taip pat nėra pats geriausias, nes dėl jo dažnai kenčia vairuotojus samdantys žmonės).

Liūdniausia šiuo atveju tai, kad susidurti su panašiais sunkumais gali negeriantys arba tik simboliškai alkoholį vartojantys piliečiai. Alkotesteris gali užfiksuoti promiles suvalgius saldainį su alkoholiu, išsivalius burną skalavimo skysčiu ar net pavartojus vaistų. Todėl, jeigu ruošiatės į kelionę, būtinai atsiminkite ir stebėkite, ką valgote ir geriate. Gydytojų narkologų teigimu, problemų dėl promilių galima turėti suvalgius ne pirmo šviežumo citrusinių vaisių ar išgėrus didesnį kiekį raugintų pieno produktų ar porą butelių nealkoholinio alaus. Jeigu taip atsitiks, kad teks susidurti su patruliais, kurie, patikrinę Jus alkotesteriu, užfiksuos promiles, o Jūs žinote, kad jokio alkoholio negėrėte, reikalaukite atlikti papildomą kraujo tyrimą maždaug po 20 min. nuo pirmojo tikrinimo. Nepaisant to, kokio amžiaus Jūsų automobilis, jeigu susiruošėte su šeima į svečius ar vėlyvą vakarą grįžtate namo, nesinorėtų palikus mašiną pareigūnams ieškotis kitos transporto priemonės. Kita vertus, nemalonumų galima išvengti, jeigu tikrai negersite prieš kelionių alkoholinių gėrimų ir atsisakysite kai kurių produktų.

Nealkoholinis alus. Jis skirtas tiems atvejams, kai norisi alaus, bet negalima gerti, tačiau net jis gali tapti problemų šaltiniu. Šis produktas turi nuo 0,1 iki 0,4 promilės alkoholio. Gali būti, kad kažkuris produktas, vadinamas „alumi", yra visiškai nealkoholinis, tačiau absoliuti dauguma 0,0 proc. ženkliuku pažymėtų „alaus produktų" alkoholio turi.

Mėtiniai saldainiai. Juokinga, tačiau faktas - mentolis gali tapti nemalonumų priežastimi. Saldainiai gali turėti nuo 0,1 iki 0,4 promilių. Jeigu Jums skauda gerklę arba norite, kad burnos kvapas būtų gaivus, nepamirškite apie galimą pavojų. Saldainiuose yra eterinių dalelių, kuriuos vėliau alkotesteris gali užfiksuoti kaip alkoholį.

Gira. Girdėtos istorijos apie šio produkto laipsnius dažniausia būna teisingos. Išgėrus giros galima pripūsti nuo 0,1 iki 0,6 promilės. Visi narkologai specialistai sutaria, kad net nedidelis kiekis šio gėrimo palieka „atspaudą" ir pučiant į alkotesterį rezultatas gali Jus nemaloniai nustebinti. Jeigu ruošiatės į kelionę, giros vertėtų atsisakyti.

Liūdniausia, kad „galvos skausmu" gali tapti net vaisiai ir daržovės. Kaip minėta, ypač nešvieži. Vitaminų šaltiniai, kuriuos rekomenduoja medikai, taip pat turi nuo 0,1 iki 0,2 promilės.

Ne išimtis ir rauginti pieno produktai. Skaniai išgėrę stiklinę kefyro nenustebkite, jei vėliau į alkotesterį pripūsite nuo 0,2 iki 0,3 promilės.

Kol mūsų šalyje leistina norma siekia 0,4 promilės, automobilio už mažesnį promilių kiekį iš Jūsų neatims, tačiau pasinervinti tikrai teks. Norėdami to išvengti, tam tikrais atvejais rinkitės kitus maisto produktus.

Galimą būtų perfrazuoti fotografų dažnai naudojamą posakį, kad fotografuoja ne fotoaparatas, o žmogus. Automobilis, kad koks jis būtų - naujas ar senas - pats retai tampa eismo įvykio priežastimi. Dažniausiai dėl to kaltas prie jo vairo sėdintis asmuo. Tad, jei jau yra noras švęsti, susiplanuokite laiką taip, kad nereiktų išgėrusiam sėsti prie vairo.

Saugių Jums 2011 metų.

Parengta pagal užsienio spaudą

Autoreviu.lt informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "IKS" sutikimo draudžiama.

Komentarai (0)
Prisijunkite, kad galėtumėte komentuoti

Gyvybes gelbsti tik segimi atšvaitai

Į Vilnių sugrįžo baltas autobusiukas, paženklintas ryškiu...

Ne spontaniškai pasirenkamų prekių reklamos privalumai internete

Automobilis, jį aptarnaujančios įmonės, detalės beveik niekada nesirenkamos spontaniškai. Kada ir kaip paveikti prekės pasirinkimą...

Taksi smaugia kainų karas

Drastiškai savo paslaugas atpiginę vežėjai neslepia, kad vos suduria galą su galu ir ieško naujų būdų, kaip išgyventi.

„Tuning World Bodensee 2009“.

Skaitytojo reportažas iš Vokietijoje vykusios parodos

Mėgstamiausi Maiklo Džeksono automobiliai

Kuo važinėjo pop karalius...

„Stebuklas“ kaimyno kieme

„Ford Probe“ keičia įvaizdį…

Paroda „ALT 2009“

Fotoreportažas

Saugaus eismo dieną – efektyvesnės eismo saugumo politikos reikalavimas

Balandžio 6 d. LR Seime vykusioje tarptautinėje konferencijoje „Saugumas keliuose" Švedijos, Prancūzijos ir Norvegijos ir Lietuvos specialistai pristatė...