Mobiliosios programėlės, arba aplikacijos, tampa neatsiejamu išmaniųjų telefonų, planšetinių kompiuterių atributu ir jais besinaudojančių vartotojų gyvenimo dalimi. Kaip teigia technologijų novatoriai, netrukus programėlės įsikurs daugelyje buitinių prietaisų ar, kaip įrodė „Google", pristačiusi „Glass" projektą, - protinguose akiniuose. Tačiau kas sieja išmanųjį prietaisą kišenėje ir automobilį?
Išplečia vairuotojų galimybes
Mokėti už automobilio stovėjimą SMS žinute per pastaruosius keletą metų įprato daugelis didžiųjų miestų gyventojų. Mobiliosios technologijos vis dažniau žengia ir į patį automobilį. Nors programėlės, leidžiančios susieti automobilio kompiuterį ir išmanųjį telefoną, dar nėra tobulai funkcionalios, šiemet vykusioje tarptautinėje Ženevos automobilių parodoje tai tapo viena karščiausių temų. Ką jau kalbėti apie Seulo parodą ir dėl išmaniųjų technologijų pamišusius Pietų Korėjos gyventojus.
Štai „Ford" vykdo projektą „Ford Developer Program", kurio dalyviai siekia sukurti vairuotojų galimybes išplečiančias mobiliąsias aplikacijas. Geriausias programėles „Ford" žada integruoti į automobilių komunikacijos sistemą „Sync" su „AppLink" įskiepiu.
„Mobiliosiomis programėlėmis, susietomis su automobilio kompiuteriu, pamažu ima domėtis ir klientai Lietuvoje. Papildomos programinės įrangos, kaip ir mobiliųjų aplikacijų, klientams šiuo metu nesiūlome. Parduodame automobilį ir jo aksesuarus, tačiau automobilio kompiuteryje esanti įranga daugeliu atveju leidžia sinchronizuoti jį ir duomenis išmaniajame telefone - GPS žemėlapius, multimedijos, garso įrašus", - pasakojo „Ford" ir kitų automobilių gamintojų atstovės Lietuvoje UAB „Inchcape Motors" rinkodaros vadovas Giedrius Žutautas.
Programėlių naudojimas „Ford" automobiliuose yra paremtas „Sync" sistema, kuri sinchronizuoja išmaniojo prietaiso ir automobilio kompiuterio duomenis. Įvykus avarijai, gali pagelbėti „Emergency Assistance" funkcija. Ji, automobilio kompiuterį ir telefoną susiejus „Bluetooth" ryšiu, automatiškai iškviečia pagalbą (Lietuvoje tai būtų 112 - aut.), nurodydama automobilio buvimo vietą.
Veikia kaip maršruto parinktuvas
„Lexus" ir "Toyota" automobiliais prekiaujančios UAB „Mototoja" pardavimo vadovas Gintaras Sudaras teigė, kad kartą išbandę išmaniąsias automobilių technologijas vairuotojai dažnai pajunta jų naudą ir toliau sėkmingai jomis naudojasi. „Lexus" ištikimiems savo gerbėjams siūlo informacinę programėlę, pateikiančią informaciją apie gamintojo naujienas.
Naujojo „Lexus IS" borto kompiuteris gali ne tik sinchronizuotis su „Google" navigacijos ir kitomis naudingomis tarnybomis, bet ir atlieka maršruto parinktuvo funkciją. „Wi-Fi" interneto ryšiu, prieinamu iš mobiliojo telefono ar bevielio interneto tinklo, paskirsčius galima naudotis kitais automobilyje esančiais išmaniaisiais prietaisais arba nešiojamuoju kompiuteriu.
„Patys išbandome įvairias trečiųjų šalių sukurtas mobiliąsias aplikacijas automobiliams. Pernai testavome vieną lietuvių sukurtą saugumo aplikaciją, ji dar nėra visai tobula, tačiau idėja gera", - sakė pašnekovas.
Sukūrė išmaniąją signalizaciją
Programėlė, apie kurią užsiminė G.Sudaras, yra Kauno bendrovės „Baltic Car Equipment" specialistų sukurta saugumo aplikacija „CarInPhone". Ji veikia „Android" ir „iOS" išmaniųjų telefonų operacinėse sistemose. Tam nebūtinas itin modernus automobilio borto kompiuteris.
Įmontavus į automobilį GPS stebėjimo įrangą ir signalizacijos modulį, kurie sudaro „CarInPhone" komplektą, programėlė realiu laiku informuoja apie signalizacijos suveikimą, automobilio užrakto būseną, akumuliatoriaus įtampą. Papildomai mobiliojoje aplikacijoje atvaizduojama informacija apie tai, ar uždarytos automobilio durelės, matoma automobilio buvimo vieta.
Vartotojams suteikiama galimybė per pasirinktą laikotarpį peržiūrėti važiavimo maršrutus, nusiųsti informaciją SMS žinute ar elektroniniu paštu su automobilio koordinatėmis. Pati „CarInPhone" aplikacija yra nemokama, ją parsisiųsti galima internetu iš „Google Play" arba „Apple Store" svetainių. Žinoma, kainuoja pats signalizacijos komplektas.
Klientas gali naudotis ir papildomomis funkcijomis, pavyzdžiui, šviesų pamirksėjimu iš mobiliojo telefono. Tai naudinga, norint rasti automobilį didelėje stovėjimo aikštelėje. Taip pat vagystės atveju vairuotojas gali išmaniuoju telefonu blokuoti variklio degimą.
„Šis mūsų produktas labiau išpopuliarėjo Rusijoje ir kitose Nepriklausomų Valstybių Sandraugos šalyse, kur daug metų populiarios GSM/SMS signalizacijos, pranešimus siunčiančios SMS žinutėmis. Lietuvoje tokia išmanioji signalizacija atitinka visų II-III lygio automobilių kasko draudimo reikalavimus, todėl įdiegę ją galėsite be problemų apdrausti automobilį. Signalizaciją, esant poreikiui, galime susieti su vienos iš apsaugos bendrovių sistema", - galimybes vardijo UAB „Baltic Car Equipment" direktorius Giedrius Žibikas.
Programėlės diagnostikai
Mobiliosios aplikacijos gali būti naudojamos ir kaip išmanus diagnostikos įrankis. Tokios programėlės, kaip „Android" sistemai skirta, 12 litų internete kainuojanti „Torque Pro" ar nemokama „OBD Car Doctor", telefone atvaizduoja automobilio variklio parametrus realiu laiku, įvairių daviklių rodmenis, nustato gedimus bei išmatuoja apytikslį automobilio galingumą ir sukimo momentą.
Šias aplikacijas pavyks pritaikyti automobiliuose, palaikančiuose „OBD-II" („On-board diagnostics II") standartą, pradėtą naudoti nuo 1996 metų. Taip pat reikės įsigyti specialų „OBD-II" adapterį, kuris palaiko„Bluetooth" ryšį.
Norėdami prisijungti prie automobilio mobiliąja programėle, visų pirma adapterį prijunkite prie automobilio diagnostinės jungties. Skirtinguose automobiliuose ji įtaisyta vis kitoje vietoje, rasti ją padės automobilio vartotojo instrukcija.
Vairuotojai dažnai įsitikinę, kad sudėtinga elektronika ne tokia patikima kaip plyna geležis. Spaudoje pasirodo informacijos apie programišius, galinčius nuotoliniu būdu prisijungti prie kompiuterinių automobilio sistemų. Kyla natūralus klausimas - ar išmaniosios technologijos užtikrina transporto priemonės saugumą?
„Perimti svetimo automobilio kontrolę, kad ir turint piktų kėslų, vargiai įmanoma. Automobilių gamintojai stengiasi kaip įmanoma labiau užtikrinti ne tik programinės įrangos funkcionalumą, bet ir automobilio kompiuterio sistemos saugą", - patikino G. Žutautas.
Tomas FEDARAVIČIUS
Pažangi technologija leidžia matyti aklosiose zonose
Vairuotojas mato ten, kur įprastai vaizdą užstotų statramsčiai.
Nereikalingiausios modernių automobilių funkcijos
Daugelis moderniuose automobiliuose esančių funkcijų tikrai naudingos ir ...
Programišiai gali pardavinėti svetimus automobilius
Automobiliams modernėjant didėja tikimybė, kad jie bus pradėti vogti naudojant kompiuterius.
Kondicionieriai ir peršalimai – kaip to išvengti?
Kaip tinkamai elgtis, kad kondicionierius netaptų "priešas"
„Auto show millenium 2011“
Po triukšmingo ir linksmo šeštadienio kauniečiai ir miesto svečiai sekmadienį rinkosi į Laisvės alėją.
Kondicionierių reikia prižiūrėti
Mašinų salono oro atšaldymo įtaisas buvo išrastas anksčiau, nei sukurtas kondicionierius.
Alos Pugačiovos automobiliai
Vienas iš daugybės dainininkės pomėgių - tai automobilių kolekcionavimas.
Mėgstamiausi Maiklo Džeksono automobiliai
Kuo važinėjo pop karalius...
„Stebuklas“ kaimyno kieme
„Ford Probe“ keičia įvaizdį…
„Auto show millenium 2009“
Fotoreportažas