Šiame straipsnyje pabandysime apžvelgti pagrindinius, su traktorių pirkimu susijusius, momentus ir pateikti tam tikras rekomendacijas: į ką atkreipti dėmesį renkantis traktorius ir kaip tiksliai nustatyti konkrečiu atveju reikalingiausias ir tinkamiausias charakteristika. Traktoriai, kaip ir daugumas žemės ūkio mašinų, nėra pigi technika, tad traktoriaus pasirinkimui ir pirkimui reikia tinkamai pasirengti. Juolab, kad neteisingai supratus ar įvertinus tokios technikos ypatumus ir funkcijas, suklydus ją perkant, vėliau galima turėti didelių finansinių nuostolių.
Per paskutinius 20 metų mūsų šalies traktorių parkas ne tik gerokai išaugo, bet ir gerokai suseno. Pasižvalgius po krašto laukus, maždaug 50 proc. (o gal ir daugiau) juose dirbančios žemės ūkio technikos reiktų keisti. Reikalas tas, kad traktorius, skirtingai tarkim nuo kombaino, naudojamas kiaurus metus, tad tikrai ne vienam potencialiam traktorių pirkėjui kils klausimas - kaip šiuo atveju suderinti taip intensyviai naudojamos technikos kainą ir kokybę?
Naujos žemės ūkio technikos rinka siūlo daugybę įvairiausių modifikacijų ir modelių traktorių, pradedant kompaktiškais 12-24 AG mini traktoriais ir baigiant sunkiasvorėmis 250 - 350 AG mašinomis. Ypač traktoriai reikalingi žemės ūkyje, statybose ir su jomis susijusiose sferose.
Traktorius - universali technika, palengvinanti darbus, daranti juos našesniais ir efektyvesniais. Ūkininkai traktorius naudoja žemės apdirbimui, pašarų ruošimui, laukų tręšimui, statybose traktoriai naudojami ruošiant statybų aikštelę, išvežant šiukšles, kasant kanalus, tvarkant aplinką ir t.t.
Vis labiau nedideliuose šeimų ūkiuose populiarėja mini traktoriai, puikiai tinkantys sodams, daržams ar sodyboms. Taigi, prieš renkantis traktorių, išsiaiškinkime su jų klasifikacijomis, pagrindiniais tipais ir modifikacijomis.
Traktorių skirstymas ir klasifikacija
Pirmąjį traktorių su vidaus degimo varikliu surinko Amerikos inžinieriai. Tai įvyko dar 1896 m. Kito šimtmečio pradžioje traktoriai pasirodė rinkoje, kur sukėlė didelį fermerių susidomėjimą ir tikrą perversmą. Deja, didelis pirmųjų traktorių svoris ir sunkiai gaunamos atsarginės dalys šį pergalingą žygį kiek pristabdė, tačiau neilgam. Lūžis įvyko 1907 m., kai pasirodė už pirmtakus gerokai lengvesnis, modernizuotas traktorius. Panašiu metu pradėjo aktyviai plėstis traktorių remonto dirbtuvės. Nemažai prie traktorių plitimo prisidėjo ir Henris Fordas, nuo 1917 m. aktyviai gaminęs ir prekiavęs šia žemės ūkio technika.
Traktorius - savaeigė transporto priemonė, turinti ratus arba vikšrus ir plačiai naudojama žemės ūkyje, statybose, pramonėje, sodybose. Jis naudojamas kaip vilkikas, krautuvas ar transporteris.
Taip pat kartu su traktoriumi gali būti naudojama papildoma pakabinama arba prikabinama įranga.
Klasikinis traktorius turi: dyzelinį variklį su padidintu apsukų skaičiumi, daugiapakopę pavarų dėžę, linginę pakaba, specialią priekinę (užpakalinę) prikabinamą sistemą, kardano veleną ir atsvarų komplektą.
Traktorius gali turėti rėminę, pusiau rėminę ar berėmę konstrukciją su pusiau standžia pakaba, ant kurios priekyje montuojamas dyzelinis variklis, o gale - daugiapakopė transmisija. Traktorius turi metalinę kabiną su viena arba dvejomis sėdynėmis, sumontuotomis virš pavarų dėžės.
Norint pasirinkti tinkamiausią traktorių, rekomenduotina susipažinti su bendrai naudojama traktorių klasifikacija ir jų rūšimis. Grubiai traktoriai skirstomi į du pagrindinius tipus - ratiniai ir vikšriniai traktoriai. Taip pat šios mašinos skirstomos pagal jų paskirtį ir dydį; tokiu atveju galima išskirti traktorių, mini traktorių ir traktorių krautuvą. Dar vienas svarbus klasifikacijos principas - pagal traukiamąją galią. Paprastai pagal šį rodiklį traktoriai skirstomi į 10 pagrindinių klasių: 0,2 (traukiamoji galia nuo 1,8 iki 5,4 kN), 0,6 (traukiamoji galia nuo 5.4 iki 8.1 kN), 0,9 (nuo 8,1 iki 12,6 kN), 1,4 (nuo 12,6 iki 18 kN), 2 (nuo 18 iki 27 kN), 3 (nuo 27 iki 36 kN), 4 (nuo 36 iki 45 kN), 5 (nuo 45 iki 54 kN), 6 (nuo 54 iki 72 kN), 8 (nuo 72 iki 108 kN).
Bene žinomiausi ir mūsų krašte parduodami traktoriai yra priklauso šiems prekių ženklams: „New Holland", „John Deere", „Massey Ferguson", „Buhler Versatile", „Case", „Challenger", „Claas", „Deuts Fahr", „YTO", „МТZ".
Baziniams mechaniniams traktorių mazgams priskiriami: variklis, transmisija, važiuoklė, valdymo mechanizmai, darbinė ir pagalbinė įranga. Dažniausiai moderniuose traktoriuose naudojamas keturių taktų dyzelinis variklis su turbininiu įpūtimu. Tokio tipo agregatas pasižymi aukštu sukimo momentu esant mažiems greičiams ir kuro taupymu. Mini traktoriai, skirti mažiems ūkiams ar sodams, gali turėti ir benzininį vidaus degimo variklį.
Paprastai traktoriai turi daugiapakopę transmisiją, tai yra, numatytas variklio galios perdavimas ne tik važiuoklei, bet ir prijungiamai papildomai įrangai. Šiuolaikiniuose traktoriuose galima būti ir mechaninės pakopinės, ir mechaninės bepakopės, hidromechaninės ir elektromechninės pavarų dėžės. Ratinio traktoriaus važiuoklę sudaro varantieji ir kreipiantieji ratai, kuriuose su pakaba jungia specialus mechanizmas. Vikšriniuose traktoriuose važiuoklę sudaro vikšrai ir pakaba. Traktorių valdymo grupėse paprastai išskiriamos tokios grupės: traktoriaus judėjimo valdymo grupė (vairo ir stabdžių sistema); variklio valdymo grupė (galios ir sukimosi dažnio reguliavimas); pavarų dėžės valdymo grupė (perdavimo skaičiaus parinkimas, varančiųjų tiltų pajungimas ir atjungimas, greičio ribotuvo įjungimas); prikabinamų sistemų valdymo grupė; kardano veleno valdymo grupė; periferinės įrangos valdymo grupė (šviesos, apšvietimas, ventiliacija, kondicionavimas).
Jeigu pažvelgsime į traktorių be papildomos įrangos, tai jis nebus labai naudingas. Situacija pasikeičia, kai traktorius papildomas prikabinamais ar pakabinamais įrenginiais.
Dažniausiai tokia specialia įranga, priklausomai nuo traktoriaus variklio galios naudojimo, skirstoma į traukos, traukos - prievado ar prievado. Traukos įrangos (plūgai, akėčios, transportavimo priekabos) veikimui užtenka tik traukos galios, kurią sukuria traktoriaus važiuoklė. Traukos prievado agregatai (purkštuvai, prikabinami kombainai, barstytuvai) naudoja ne tik traukos jėgą, bet ir variklio sukuriamą galią, kuri įrangai perduodama per kardano veleną.
Prievado įranga (generatoriai, keltuvai) naudoja tik variklio galią.
Traktorių agregatai, priklausomai nuo jų naudojimo sferos ir paskirties, skirstomi į gausybę modifikacijų. Kalbant apie žemės ūkį, tokią įrangą galima suskirstyti į: dirvos apdirbimo (plūgai, kultivatoriai), naudojamą sėjai ir sodinimui (sėjamoji, bulvių sodinimo įranga), tręšimo (skystų ir kietų trąšų barstytuvai), šieno ir pašaro rengimo (pjautuvai, presai, šieno valytuvai) ir įrangą, naudojamą nuėmus derlių (grudų valytuvą, smulkintuvą).
Pradžiai, renkantis traktorių, galima pasirinkti pagal šiuos kriterijus, o vėliau savo pasirinkimą kiek patikslinti.
Ratinis traktorius
Ratinius traktorius galima suskirstyti pagal ratų formulę, kuri nusako bendrą ratų skaičių, varančiųjų ratų skaičių ir jų išmatavimus. Iš esmės visi ratiniai traktoriai turi dyzelinius variklius (su turbininiu kompresoriumi arba be jo), yra aušinami vandeniu (galingesnės versijos) arba oru (šiandien sutinkama labai retai). Variklių tūriai gali būti nuo 1 iki 12 l., galia svyruoja nuo 12 iki 500 AG, sukimo momentas 90 - 700 Nm. Ratinių traktorių važiuoklę sudaro pakaba, ašys (tiltai) ir ratai (varantieji ir kreipiantieji) su pneumatinėmis mažo spaudimo padangomis.
Paprastai ratiniai traktoriai konstruojami pagal dvi klasikines schemas: su padidintais užpakaliniais ratais ir su vienodo dydžio ratais. Pirmojo tipo traktoriai turi pusiau rėminį pagrindą, kur pagrindiniu konstrukcijos elementu yra dvisijis pusrėmis priekinėje traktoriaus dalyje. Prie jo tvirtinimas priekinis tiltas, priekinė variklio atrama ir priekinė pakabinama įranga. Variklis tokiuose traktoriuose būna priekyje, kabina su valdymo organais - galinėje traktoriaus dalyje.
Prieš perkant šios klasės traktorių reikia įvertinti tai, kad pusiau rėminis pagrindas nors ir supaprastina traktoriaus konstrukciją, tačiau apsunkina remonto darbus. Tokio tipo technika nėra paskaičiuota didelėms ir dažnai kintančioms apkrovoms. Jeigu traktorių eksploatuoti būtent taip, jis tarnaus trumpiau negu deklaruoja gamintojai. Kita vertus, šie traktoriai yra nepakeičiami atliekant daugelį žemės ūkio darbų.
Su didelėmis ir dažnai kintančiomis apkrovomis žymiai geriau susitvarko antro tipo traktoriai - su vienodo dydžio ratais. Tokia technika turi rėminį pagrindą, kurį sudaro du pusrėmiai, tarpusavyje sujungti lankstais. Kiekvienas pusrėmis turi savo atskirą varantįjį tiltą. Mazgai tokio tipo traktoriuose gali būti išdėstyti įvairiai: variklis, transmisija ir kabina yra pirmame pusrėmyje, o užpakalinis rėmas turi tik pakabinamai įrangai skirtus mechanizmus, arba variklis ir kardano velenas sumontuojami ant užpakalinio pusrėmio, o kabina ir pavarų dėžė - ant priekinio. Šiame variante traktoriui galima montuoti gerokai didesnius ratus ir platesnes padangas, tačiau tai kenkia traktoriaus stabilumui nuožulniose aikštelėse.
Ratinis traktorius, lyginant su vikšriniu, turi keletą ypatumų: jis gerokai universalesnis, gali laisvai judėti asfaltu ir bendro naudojimo keliais, be to, jis kainuoja pigiau ir pigiau atsieina jo vėlesnė eksploatacija. Tiesa, ratiniai traktoriai nėra našūs ir efektyvūs šlapiose ir per daug puriose dirvose. Šiuo atveju vikšrinė technika, dėl didesnio važiuoklės (vikšrų) ploto gerokai mažiau spaudžia dirvą.
Vikšrinis traktorius
Vikšriniai traktoriai taip pat dažniausiai turi dyzelinius variklius, yra aušinami oru arba vandeniu, tačiau varikliai čia būna 8 - 15 l, turi 150 - 600 AG, sukimo momentas varijuoja nuo 200 - 700 Nm. Paprastai vikšrinio traktoriaus važiuoklę sudaro pakaba, vikšrai, varantieji ratai, atraminiai voleliai, prilaikantys skriemuliai ir kreipiantieji ratai.
Vikšriniai traktoriai gali būti dviejų tipų. Pirmojo tipo traktoriuose variklis montuojamas priekyje, kabina su valdymo organais - gale. Žemės ūkiui skirtiems traktoriams su prikabinama įranga, tai - geriausias variantas, leidžiantis traktorininkui stebėti prikabintą įrangą, priekyje esantis variklis sudaro jai atsvarą. Reikalas tas, kad dirbant galinei vikšrinio traktoriaus daliai tenka nemaža prikabintos įrangos sukuriama apkrova, todėl siekiant didesnio našumo ir pravažumo geriau, kai svorio centras yra arčiau priekinės dalies.
Pasitaiko variantų, kai kabina sumontuota priekinėje, o variklis - galinėje dalyje. Šis tipas turi savų privalumų - traktorininkas gerai mato tai, kas vyksta priekyje ir sukuriama atsvara priekinei pakabinamai įrangai. Vikšriniai traktoriai gali būti rėminiai, pusiau rėminiai ir berėmiai.
Rėminis pagrindas būdinas vikšrinei technikai su individualia arba porine elastinga atraminių volelių pakaba. Šiuo atveju visi traktoriais mazgai montuojami ant bendros suvirintos metalinės konstrukcijos. Labiausiai išplitusi schema - du išilginiai lonžeronai, didesniam tvirtumui sujungti keliomis skersinėmis sijomis. Pagrindiniai tokios konstrukcijos pliusai - lengvas technikos išrinkimas ją remontuojant ir galimybė traktoriaus korpuse bei mazguose naudoti lengvesnes medžiagas.
Tokio tipo konstrukcijos pasižymi palyginti mažu standumu, todėl laikui bėgant traktoriaus velenų mazgai gali pasislinkti. Berėmį pagrindą turi vikšriniai traktoriai su grupine elastinga arba standžia atraminių volų pakaba. Berėmis pagrindas pasižymi standumu, tačiau mazgam ir pakabinamoms sistemoms reikia brangių ir sudėtingų tvirtinimo elementų.
Traktorius keltuvas
Prieš pirkdami traktorių keltuvą, visų pirma susipažinkite su jom specifika ir paskirtimi. Kaip ir du ankstesni tipai, traktorius keltuvas skirtas žemės ūkiui, tačiau jo funkcijos kiek kitokios. Visų pirma tai - krovimas į specialų transportą mineralinių trąšų, mėšlo, smėlio ir kt. Antra - traktorius keltuvas aktyviai naudojamas sandėliuose krovinių pervežimu ir sandėliavimui. Trečia - rulonų krovimui. Dyzeliniai tokių traktorių varikliai būna nuo 8 iki 13 l, nuo 90 iki 240 AG. Keliamoji šių mašinų galia svyruoja nuo 1 000 iki 8 000 kg, kaušo talpa - 0,7 - 3 m3.
Žemės ūkyje ši technika skirstoma į specialią ir universalią. Tikslingiau pirkti universalius traktorius keltuvus, nes jie jau bazinėje sąrangoje turi keičiama darbinę įrangą. Atliekantys daugybę funkcijų, universalūs krautuvai ūkyje naudojami ištisus metus.
Krautuvo važiuoklė gali būti tiek ratinė, tiek ir vikšrinė. Žemės ūkyje plačiai naudojami ratiniai traktoriai, vikšriniai dažniausiai sutinkami pramonės objektuose.
Šiuo metu ratinių traktorių krautuvų konstrukciją lemia posūkių mechanizmo, kuris gali būti tiek su valdomais ratais, tiek su lankstiniu rėmu, tipas. Pirmojo tipo mechanizmą turi lengvi ir vidutinio sunkumo traktoriai, sveriantys iki 7 tonų. Antras variantas būdingas sunkesniems, profesionaliems traktoriams - keltuvas.
Traktoriaus - keltuvas konstrukciją lemia tai, kaip jis surenka kraunamas medžiagas ir kaip manevruoja kraudamas jas. Labiausiai išplitę birių medžiagų krovimo variantai: atskiras būdas, susietas su kaušo pasukimu; kombinuotas variantas (susietas su strėlės pakėlimu ir jau tada pasukamu kaušu). Paprastai traktoriai - keltuvai turi specialią transmisiją, kuri nepersijungia važiuojant ir turi galimybę greitai pajudėti atgal.
Mini traktoriai
Mini traktoriams priskiriama ratinė technika, dažniausiai turinti dyzelinius (nors gali būti ir benzininiai) variklius, kurių galia siekia nuo 10 iki 50 AG. Pagal ratų tipą mini traktoriai būna 4x2 arba 4x4 (varantys visi keturi ratai). Jie dažniausiai naudojami nedidelių ūkių dirvos, pievų ir pan. priežiūrai. Toks apartas gali praversti ir nedidelių krovinių gabenimui. Traktoriaus paskirtį apsprendžia priekabos ir pakabinami įrenginiai.
Paprastai mini traktoriai turi mechaninę daugiapakopę transmisiją su diržiniu (iki 20 AG) arba tiesioginiu prievadu, perduodančiu sukimo momentą iš variklio į transmisiją (20 - 50 AG). Pigiausi traktoriai, dažniausiai, neturi vairo stiprintuvo. Labiausiai paplitusi mini traktorių traukiamoji gali - 3 - 5 kN. Mini traktorius gali turėti arba neturėti uždarą kabiną. Jei tokia yra, ji gali turėti kondicionierių ir šildymą. Moderniuose traktoriuose galima atskirai reguliuoti priekinių ir galinių ratų tarpuvėžį. Mini traktoriai sveria nuo 1 000 iki 2 500 kg.
Mini traktoriai skirstomi į grupes: daugiafunkciniai, vidutinės klasės, kompaktiški. Daugiafunkcinė technika puikiai tinka ir sodo, ir mažo ūkio darbams. Be to, jiems galima prikabinti arba pakabinti pačią įvairiausią papildomą įrangą.
Vidutinės klasės mini traktoriai ne tokie galingi. Dažniausiai jie naudojami pievelių šienavimui, sniego valymui ir panašiems darbams, 1 - 2 ha plote. Kompaktiški mini traktoriai paskaičiuoti iki 1 ha ploto apdirbimui.
Naudojant traktorių būtina nepersistengti su apdirbamais plotais, nes tokiu atveju traktoriaus našumas smarkiai sumažės. Iki 2 000 m2 ploto apdirbimui užtenka 3-5 kW traktoriaus, teritorijai iki 5 000 m2 jau reiks 7 - 13 kW mašinos, plotams iki 40 000 m2 rekomenduojama 15 - 30 kW technika.
Dažniausi traktorių gedimai ir jų priežastys
Visiems žinoma, kad eksploatuojant bet kokią techniką, jos techninė būklė keičiasi: pažeidžiami pradiniai sureguliavimai, silpsta suveržti sujungimai, keičiasi tarp dalių buvę tarpeliai. Dėl to mažėja technikos galia, auga tepalų ir kuro sąnaudos, didėja prastovų laikas.
Laiku ir teisingai sureguliavus tarpelius vožtuvuose, užkertamas kelias galios sumažėjimui 1,5 - 3,0 kW (2-4 AG) ir kuro pereikvojimui 6 - 7 proc. Pasikeitus tarpeliams tarp judančių ir besitrinančių dalių, mažėja eksploatacinė galia, auga kuro sąnaudos, mažėja traktoriaus NVK.
Atsilaisvinus dalių sujungimams didėja vibracija ir detalėms tenkančios dinaminės apkrovos, keičiasi atskirų agregatų suderinamumas, todėl detalės intensyviau dėvisi.
Traktoriaus detalių dėvėjimuisi daugiausia įtakos turi:
Aplinkos temperatūra;
Naudojamo kuro ir tepalų kokybė;
Dirvos sudėtis.
Nevienodos darbinės apkrovos;
Techninės priežiūros ir remonto darbų kokybė.
Šalto variklio užvedimas ar darbas esant žemai temperatūrai didina dalių dėvėjimąsi kelis kartus. Prieš užkuriant traktorių, variklį reikėtų pašildyti. Šaltuoju metu laiku rekomenduotina naudoti mažesnio klampumo kurą ir tepalus su atitinkamais priedais.
Spaudžiant šalčiams, švaistiklių - stūmoklių grupės detalės dėvisi dešimtis kartų greičiau negu esant normalioms oro sąlygoms. Variklio detalės, kai naudojamas 0,8 proc. sieros turintis kuras, o aušinimo skysčio temperatūra -35 C, dėvisi keturis kartus greičiau, negu naudojant tą patį kurą, bet aušinimo skysčio temperatūrą pakėlus iki +70 C.
Norint apsaugoti detales, reiktų įprasti naudoti kurą su atitinkamais priedais, o variklį apšiltinti. Ypatingai aukšti reikalavimai keliami kuro ir tepalų kokybei, kadangi mechaninės šiukšlės taip pat ardo detalių paviršių.
Traktorių, yapč vikšrinių, važiuoklės detalės greičiau dėvisi dirbant smėlingose dirvose, kuriose gausu kvarco priemaišų. Neigiamai traktorių dalis veikia ir dulkėta aplinka, tad dirbant tokiomis sąlygomis reikia ypač atidžiai stebėti oro valymo sistemų, filtrų, riebokšlių ir t.t. būklę.
Dažnai traktoriui tenkantys per dideli krūviai ar dažnas mechanizmų išrinkimas/surinkimas be jokios būtinybės, taip pat didina detalių dėvėjimąsi ir trumpina traktoriaus tarnavimo laiką.
Nuotraukos gamintojų ©
Parengta pagal užsienio spaudą
Autoreviu.lt informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "IKS" sutikimo draudžiama.
18 netikėtų faktų iš turiningo „Transit“ gyvenimo
Neįtikėtini „Ford Transit“ gebėjimai: jis plaukė, gerino greičio rekordus, vežė dramblius ir futbolo komandas
Krovinių gabenimas automobiliais – privalumai ir transporto tipai
Kalbant apie populiariausius ir plačiausiai naudojamos ...
Diskiniai sunkvežimių, krovinio transporto stabdžiai
Šiandien pakalbėsime apie konstrukciją, sutinkamą tiek priekiniuose, tiek ir...
Kėdainiuose paaiškėjo geriausi sunkiojo transporto vairuotojai
Išmoningai pagerbti ne tik pagrindinių varžybų laimėtojai...
Kėdainiuose – XVI-oji sunkiojo transporto vairuotojų šventė
Šeštadienį, rugsėjo 7 d., šalia Kėdainių esančiame...
Sekimo funkcija transporto biržos TimoCom elektroniniame žemėlapyje TC eMap®
Transporto logistikos parodoje Miunchene, TimoCom ...
Vilkiko vairuotojo darbo vietos organizavimas
Krovinių transportavimo proceso efektyvumui nemažai įtakos turi ...
Klasikiniai miškovežiai
Miškovežis - didelis, galingas sunkvežimis, pervežantis rąstus, medieną ir ...
„Mercedes Benz Citan“ karavanas Vilniuje
Europoje „Citan" pristatymas įvyko 2012 m. pabaigoje...
Naujasis „Volvo FMX“: novatoriški sprendimai našesniems darbams statybų aikštelėse
Miunchene, Vokietijoje, vykstančios parodos „Bauma" metu pristatytas...