Galingi javų pjovimo kombainai
Atnaujinta: 2020-03-09
  • A_ros_580
  • Claas_Tucano_450
  • John_Deere_W650
  • New_Holland_CSX7080
  • Palesse_GS12
  • P8190234-su-sk

Javų kombainų paskirtis - augalų pjovimas ir kūlimas. Paprastai augalų stiebai išbarstomi ražienoje, iškultos sėklos surenkamos bunkeryje. Kombainai gali būti savaeigiai, prikabinami ir montuojami. Labiausiai mūsų regione paplitę savaeigiai kombainai. Pagal būgnų, kurie gali būti montuojami tiek išilgai, tiek ir skersai, skaičių kombainai būna vienbūgnius ir dvibūgnius.

Klasikinį kombainą sudaro pjaunamoji su nuožulniu transporteriu, kuliamoji su šiaudų smulkintuvu, važiuoklė, kabina, grūdų bunkeris ir variklis.

Pagrindinės pjaunamosios dalys yra šios: korpusas, nuožulnusis transporteris, lenktuvai, sraigė.

Kuliamosios pagrindinės dalys: kūlimo būgnas, akmenų gaudyklė, pobūgnis, atmušamasis būgnas, varpų grąžinimo elevatorius, kratikliai, varpų sraigė, kratomoji lenta, viršutinis sietas su ilgintuvu, grūdų sraigė, ventiliatorius, šiaudų smulkintuvas su priešpeiliais ir grūdų bunkeris.

 


Javų kombaino schema: 1 - pjovimo aparatas, 2 - skirtuvai, 3 - stiebų kėlikai, 4- lenktuvai, 5 - sraigė, 6 - nuožulnusis transporteris, 7 - tiekiamų javų greitintuvas, 8 - kabina, 9 - kūlimo aparatas, 10 - variklis, 11 - šakiniai purentuvai, 12 - grūdų iškrovimo sraigtinis transporteris

Kiekvienas kombainas turi savų pliusų ir minusų. Šiandien pabandykime palyginti kelis galingiausius javų kombainus.

 

„Aсros 580"

Acros 580

Kombainai „Aсros 580" turi 6 cilindrų 8,9 l 300 AG variklį „Cummins" ir mechaninį valdymą. Gamintojo teigimu, „Cummins" varikliai išsiskiria geromis greičio charakteristikomis bei išplėstu sukimo momentu (1 000 - 1 600 aps./min.) ir minimaliomis kuro sąnaudomis (vidutiniškai 2,3 - 2,8 l/t). Kombaino konstrukcija tokia, kad nesunkiai pasiekiami filtrai ir tepalo siurbliai, jo techninio aptarnavimo intervalas - 250 moto valandų (moto valanda - kombaino variklio darbo valanda).

Radiatoriaus blokas apsaugotas valomu tinkleliu, aušinimo sistema paskaičiuota su atsarga, tada variklis, gamintojų teigimu, niekada neperkais. Oro kompresorius yra bazinėje kombaino sąrangoje.

Pobūgnis yra simetriškas: susidėvėjus skersinėms juostelėms užtenka apsukti pobūgnį 180 laipsnių ir jis gali būti naudojamas toliau. Gilaus išmetimo pobūgnis - „JamControl" - leidžia greitai išvalyti užsikimšusį būgną nestabdant kūlimo būgno.

Nuožulniosios kameros plotis - 1 500 mm. Kameros pirštinis spragilas, šukelėmis ir ištraukiamais pirštais sulygdamas nušienautą masę užtikrina greitą ir vienodą jos judėjimą net ir esant dideliam užterštumui. Apsauginė mova ant spragilo veleno saugo sistemą nuo akmenų. Laukų reljefas kopijuojamas pagal centrinį lankstą, esantį po nuožulniąja kamera. Prie centrinio lanksto prijungtas pereinamasis rėmas, ant kurio kabinama pjaunamoji.

„Acros 580" komplektuojamas su „Power Stream" serijos 5,0/6,0/7,0/9,0 m. užgriebio pločio pjaunamosiomis, kuriose numatyti planetiniai reduktoriai „Schumacher". Peiliai tvirtinami varžtais. Tai gerokai sutrumpina jų keitimo laiką.

Hidraulinės pavaros prievadas leidžia nuosekliai reguliuoti jos sukimąsi, užtikrinant tolygų ir optimalų nupjautos masės padavimą. Bazinėje pjaunamosios sąrangoje yra lenktuvai ir vežimėlis.

Valymo sistemą sudaro 2 banguoti sietai - viršutinio sieto šukelės yra skirtingo dydžio. Gamintojo teigimu, ši sistema užtikrina tolygesnį oro srauto pasiskirstymą ir neleidžia sietuose užstrigti aukštaūgiams javams.

Likusios neiškultos varpos patenka į automatinį papildomo kūlimo įrenginį. Sumažėja nuostoliai, sumažinama pagrindiniam būgnui tenkanti apkrova. Perkulta masė tolygiai paskirstoma ant kratiklių, o ne permetama į viršutinį sietą, kaip kad yra kituose kombainuose. Tai suformuojamas pilnas valymo ciklas ir išvengiama sietų perkrovos rizikos.

„Acros 580" kombainai turi automatizuotą valdymo sistemą „Adviser", nuolat stebinčią kūlimo ir kombaino mechanizmų veikimą. Sistema kontroliuoja maždaug 40 įeinančių rodiklių. Gedimo ar potencialios problemos atveju operatorius iškart išgirsta trumpą komentarą ir rekomendacijas tolesniems veiksmams.

„Acros 580" turi ypač patogią operatoriaus kabiną „Comfort Cab". Ši hermetizuota kabina turi gausią bazinę sąrangą: papildomą sėdynę, kondicionierių, šildytuvą, šaldymo kamerą, audio įvadus. Vairuotojo vieta ir vairo kolonėlė reguliuojamos ir leidžia pasirinkti patogiausią darbui padėtį. Platūs, panoraminiai langai (maždaug 5 m2) užtikrina puikų matomumą visomis kryptimis.

Priklausomai nuo tolesnio šiaudų panaudojimo, „Acros 580" gali juos susmulkinti ir išbarstyti arba susukti į ritinius. Šiaudų smulkintuvas - barstytuvas užtikrina kokybišką augalinių likučių susmulkinimą ir tolygų išbarstymą iki 8 m. pločio erdvėje. Smulkintuvo būgno prievadas 2 greičių (1 800 ir 3 400 aps./min.). Mažesnis greitis naudojamas kai smulkinamos tokios greitesniam detalių nusidėvėjimui įtakos turinčios kultūros kaip kukurūzų ar saulėgrąžų stiebai.

 

„Claas Tucano 450"

Claas

Gamintojų teigimu, „Tucano 450" tapo aukščiausios klasės kombainais, nes nemažai pasiteisinusių sistemų ir mazgų paveldėjo iš savo „vyresniojo brolio" - kombaino „Lexion".

Grūdinių kultūrų pjovimui kombainas turi tiek standartines pjaunamąsias, tiek „Vario" pjaunamąsias 5,4 - 9,1 m. užgriebio pločio. Pjūties metu, priklausomai nuo javų stiebų aukščio, atstumą tarp pjovimo aparato ir sraigto tolygiai galima sumažinti 100 mm arba padidinti 200 mm. Gamintojo teigimu, pjaunamoji „Vario" gali būti naudojama ir rapsų pjovimui.

Taip pat „Tucano 450" turi ir 4,5 bei 5,4 m užgriebio pločio sulankstomas pjaunamąsias. Tai leidžia nenuiminėti pjaunamosios pervažiuojant iš vieno lauko į kitą. Grūdines kultūras pjaunant dvejomis fazėmis, kombainui papildomai prijungiamas rinktuvas „Rakeup", pjaunant kukurūzus - burbuoles atskiriantis įrenginys „Conspeed", saulėgrąžas - prietaisais „SunSpeed".

„Claas Contour" reljefo kopijavimo sistema, sumontuota ant pjaunamųjų, stebi, kad pjaunamosios spaudimas gruntui visada būtų toks, kokį nustatė vairuotojas. Kaip papildomas komplektas, ant pjaunamųjų gali būti sumontuota elektrinė hidraulinė reljefo kopijavimo sistema „Auto Contour", automatiškai kopijuojanti laukus tiek kombainui judant skersai, tiek išilgai. Sistema palaiko nustatytą pjovimo aukštį ir nustatytą spaudimą gruntui. Kombainas gali turėti papildomą vairavimo sistemą „Laser Pilot", montuojamą kairėje pjaunamosios pusėje.

„Tucano 450" turi kuliamąjį „APS" įrenginį - priešais pagrindinį būgną sumontuotas būgnas - greitintuvas, 33 proc. padidinantis masės padavimo į pagrindinį būgną greitį. Pagrindinio būgno plotas - 1 580 mm, skersmuo - 450 mm. Būgno gaubimo kampas - 151°. Greitintuvo sukimosi greitis - 80 proc. nuo pagrindinio būgno sukimos greičio, gaubimo kampas - 57°.

Pobūgnių seperavimo plotas išaugo dvigubai - iki 1,32 m2. Gamintojų teigimu, sistema kombaino našumą leidžia padidinti 20 proc.

Intensyviam masės, esančios šiaudų kratikliuose, išpurtymui, virš klavišų, vienas šalia kito sumontuoti du kratikliai.

Valymo sistema turi šešių menčių turbiną. Turbinos sukimosi greitis reguliuojamas iš kabinos ir gali būti nuo 700 iki 1 600 aps./min. Į valytuvus krentantys grūdai prapučiami - oro srautas ateina po kiekvienu iš sietų. Tai garantuoja intensyvų preliminarų valymą. Turbina užtikrina, kad grūdai į sietus byrės tolygiai pasiskirstę.

Kombainas turi patogią kabiną „Vista Cab". Vairo kolonėlė reguliuojama pagal aukštį ir kampą, sėdynė patogi, daugiafunkcė vairalazdė, sumontuota dešiniame sėdynės ranktūryje, leidžia lengvai valdyti kombainą.

Kombaine sumontuota vidaus informacinė sistema „Cebis", kontroliuoja, lygina su nominalu ir atitinkamai automatiškai keičia kombaino veikimo rodiklius. Programa „Easy" leidžia stebėti ir kontroliuoti mašinos techninę būklę.

 

„John Deere W650"

John

Kombainas „John Deere W650", gamintojo teigimu, pasižymi našumu, patikimumu ir paprastu aptarnavimu. Jis turi 6 cilindrų 9 l 335 AG variklį „John Deere" su turbininiu įpūtimu, sukurtą specialiai žemės ūkiui. Variklis priverčia suktis ir mechaninį 80 AG reversą.

Dėl pailgintos nuožulniosios kameros mechanizatorius puikiai mato pjūties plotus ir pjovimo aukštį. Kamerai užsikimšus, ją galima išvalyti nepaliekant kabinos.

Sraigtiniai valymo sistemos transporteriai tolygiai paskirsto grūdus, tad jie kokybiškai išvalomi. Būtent todėl „W650" puikiai tinka darbams nelygiuose laukuose ir šlaituose.

Kombaino „W650" valymo sistemoje „Quadra Flow" sumontuotas papildomas valymo mechanizmas, išvalantis iki 35 proc. grūdų. Taip didėja bendras sistemos našumas ir sumažinama viršutiniams ir apatiniams sietams tenkanti apkrova. Keturi dviejų srautų radialiniai ventiliatoriai nepertraukiamai pučia galingą oro srautą, išpustantį priemaišas dviejomis kryptimis. Ventiliatoriai sukasi nuo 700 iki 1 525 aps./min. Kai grūdai pasiekia sietą, iš bendros masės jau būna pašalinta didžioji dalis šieno ir augalų likučių. Seperuoti grūdai lengvai subyra per viršutinius ir apatinius sietus. Taip pat kombainas turi didelį - 11 000 l - grūdų bunkerį. Iškrovimo greitis siekia 88 l/s.

Iš kabinos lengva stebėti aplinką, operatoriaus vieta - per vidurį, susilankstantys veidrodėliai turi mirkčiojančius švyturėlius. Taip pat patobulintas priekinis apšvietimas, sumažintas triukšmingumas, pagerinta stažuotojo vieta. Naujojoje kabinoje daugiau padaugėjo daiktų saugojimo vietų. Visi procesai valdomi iš pulto, yra numatyta galimybė pajungti „JDLink" sistemą ir dirbti su „Service Advisor Remote" programa.

Kartu su „John Deere W650" tiekiamos klasikinės pjaunamosios „Rigid" (622R, 625R, 630R) - 6,7 - 9,1 m užgriebio pločio, su lanksčiu pjaunamuoju aparatu, galinčiu kopijuoti lauko reljefą, tačiau kokybiškai pjauti net žemas kultūras. Taip pat pjaunamosios „Draper" su juostiniu, o ne sraigtiniu, transporteriu, užtikrinančiu masės padavimą tiesiai į nuožulniąją kamerą ir seperaciją varpomis į priekį. Galima papildomai užsisakyti ir rinktuvą „615P" su 4,5 m užgriebo pločiu. Jis puikiai tinka ten, kur klimatas yra drėgnas. Visos pjaunamosios su kombainu jungiamos per vieno taško įrangą.

Kombaine numatyti du darbo su šiaudais variantai: smulkinimas arba sukimas į ritinius. Smulkintuvas turi keturias peilių eiles, reguliuojama priešpjaunamoji plokštė leidžia keisti smulkinimo ilgį, trys skriemuliai leidžia pasirinkti konkrečioms sąlygoms tinkamiausią greitį. Standartinis smulkintuvas užtikrina tolygų šieno ir atvėtų pasiskirstymą net naudojant plataus užgriebio pločio pjaunamąsias. Dviejų diskų smulkintuvas leidžia tiesiai iš kabinos sureguliuoti deflektorių darbui kai pučia stiprus vėjas arba dirbant šlaituose.

 

„Palesse GS12"

Palese

Kombainas „Palesse GS12" turi 7 m užgriebio pločio pjaunamąją ir pjaunamosios vėžimėlį. Kaip papildomos opcijos galimi ir kiti variantai. Hidraulinių pneumatinių akumuliatorių naudojimas pakabinimo sistemoje užtikrina tai, kad pjaunamoji tiksliai kopijuoja dirvos reljefą ir apsaugą tiek pjaunamąją, tiek ir nuožulniąją kamerą.

Pjaunamosios pjovimo aparato prievadui naudojami planetariniai „Schumacher" reduktoriai garantuoja didelį linijinį peilio judėjimo greitį - 1,71 m/s - ir dideles pjovimo apsukas - 1 108 judesių/min. (kai kombainas juda tolygiai ir detalės nėra nusidėvėjusios). Tai leidžia kombaino darbinį greitį padidinti iki 12 km/val. ir padilinti jo našumą.

Iš kabinos valdomas pjovimo mechanizmas leidžia tolygiai keisti lenktuvo sukimosi greitį, operatyviai valdant grūdų srautą.

Lenktuvo grėbliai sustiprinti ir neturi išsikišusių sujungimo varžtų, todėl nekyla šiaudų užsivyniojimo problemos. Lenktuvas turi metalines karteles, kurios, pažeidus, nesunkiai gali būti išimtos ir pakeistos naujomis.

„Palesse GS12" kombainai turi JMZ-238DE-22, JMZ-238 DE2-27 330 AG arba „International DTA-530E", „DTA-570E" 335 AG variklius. Jie turi nemažą sukimo momento ir galios atsargą, tad gali būti naudojami tiek drėgnuose, tiek ir piktžolių priaugusiuose laukuose.

Kuliamasis - seperuojantis įrenginys turi dviejų būgnų kūlimo sistemą. Būgnas greitintuvas tolygiau išskirsto paduodamą grūdų masę į kūlimo zoną, taip padidindamas praleidžiamumą maždaug 20 proc. Tokia kūlimo schema ypač pasiteisina kuliant susisukusius ar drėgnus javus.

Būgno greitintuvo gaubimo kampas - 83°, kuliamosios būgno gaubimo kampas - 123 °. Išskirtiniu kombaino „Palesse GS12" bruožu yra padidintas būgno greitintuvo (600 mm) ir kuliamosios būgno (800 mm) skersmuo.

Kombaine „Palesse GS12" naudojama trijų kaskadų valymo sistema. Gamintojo teigimu, ji garantuoja 15 - 20 proc. didesnį pralaidumą, negu dviejų kaskadų sistema. Turbininio ventiliatoriaus su gausybe išlenktų sparnų naudojimas užtikrina tolygų oro srauto pasiskirstymą ir kokybišką sietų prapūtimą. Oro srauto intensyvumą tiesiai iš kabinos reguliuoja operatorius.

Serijinėje gamyboje naudojamas rotorinis šiaudų smulkintuvas su padidintu (80 vnt.) peilių skaičiumi, turintis greičiau besisukantį veleną, tačiau be išbarstymo mentelių. Tai garantuoja kokybišką šiaudų susmulkinimą ir tolygų kapojų paskleidimą pjaunamosios užgriebio plote. Jeigu šiaudus reikia išsaugoti vėlesniam naudojimui, smulkintuvas vienu mygtuko paspaudimu perjungiamas į ritinių vyniojimo režimą.

Kombaino iškrovimo sraigto ilgis užtikrina kokybišką grudų iškrovimą kai pjaunamosios užgriebio plotis yra 7 m., arba kai yra 9 m., tačiau tada reikia papildomai pajungti prailgintuvą. Bet kokiu atveju, pjūties metu taip taupomas laikas, auga kombaino našumas.

Kombaino grudų bunkerio talpa - 8m3 - paskaičiuota remiantis grūdus pervežančių sunkvežimių bunkerių talpa (vienas automobilis su dviem bunkeriais).

Kombainas turi dvivietę kabiną su panoraminiu stiklu, puikiai leidžiančiu matyti visą darbo zoną. Jau bazinėje sąrangoje kabina turi kondicionierių ir nuo saulės saugančias užuolaidėles. Kabina erdvi, operatoriaus vieta patogi, sėdynė ir vairo kolonėlė reguliuojamos. Patogiam darbui pritaikyta ir pagalbininko sėdynė.

Informacinė valdymo sistema apjungia savyje visas informacines, registracijos, statistikos valdymo ir kontrolės funkcijas. Kokybiškas ekranas turi papildomą apsaugą nuo atspindžių.


„New Holland CSX7080/СX6090"

New Holland

Dar vienas populiarus kombaino modelis buvo „New Holland CSX7080", tačiau 2011 m. jo gamyba buvo nutraukta. Nuo tada rinkai siūlomas modelis „CX6090". Šiame modelyje buvo panaudota jau patikrinta keturių būgnų technologija, todėl kombainas gavo didžiausią savo klasėje pobūgnį - 2,34 m2. Tokia konstrukcija užtikrina puikų kūlimą esant bet kokioms sąlygoms, nes galima reguliuoti pobūgnio gaubimo kampą bei kuliamosios būgno ir rotorinio seperatoriaus tarpelius. Pasak įmonės atstovų, pastarasis užtikrina kokybišką seperaciją esant bet kokioms sąlygoms ir taip didėja kombaino našumas. Galimi keturi skirtingi reguliavimo tipai. Didelio skersmens būgnas pasižymi didele inercija ir dideliu sukimosi greičiu, todėl sumažėja rizika, kad javai užkimš būgną. Greitis gali būti nuo 400 iki 1 200 aps./min. Papildomai galima sumontuoti lėtintuvą. Tada būgo greitis galės būti nuo 250 iki 650 aps./min.

Kombainas turi trijų sekcijų pabūgnį, leidžiantį greitai pertvarkyti kombainą darbams su kita kultūra.

„СХ6090" modelyje panaudota nauja valymo sistemos ventiliatoriaus kontrolės sistema (Opti - Fan). Priklausomai nuo kombaino padėties, davikliai nustato paviršiaus posvyrio kampą ir automatiškai padidina arba sumažina apsukas. Tai turi tiesioginės įtakos derliaus kokybei ir mažina lengvų, smulkių grūdų nuostolius. Naudojant sistemą „Opti Fan" ventiliatoriaus greitis priklauso nuo išilginio mašinos pasvyrimo. Važiuojant į šlaitą, greičio koregavimas sudaro maždaug 1,25 proc. posvyrio kampui, leidžiantis - maždaug 2,5 proc. posvyrio kampui.

Valymo sistema, tradiciškai, trijų lygių, dviejų kaskadų, papildomas saitas su reguliavimo galimybe ir papildoma kaskada užtikrina kokybišką darbą net ir esant didelei drėgmei.

Kombainas turi „FPT Cursor 9" 8,7 l variklį su turbininiu įpūtimu ir tarpinio aušinimo sistema. Variklio galia esant 2 100 aps./min. siekia 300 AG, maksimali, esant 2 000 aps./min. - 333 AG.

Pakeitus bunkerio konstrukciją ji padidėjo iki 9 300 l. Buvo pakeistas ir iškrovimo sraigtas; dabar iškrovimo greitis siekia maždaug 100 l/s. Ji maždaug ketvirtadaliu didesnė, negu turi šios klasės kombainai. Iškrovimo sraigtas (sraigtinis grūdų iškrovimo transporteris) turi tvirtinimo elementus viršuje. Tai dar labiau supaprastina iškrovimą.

Kombaine gerokai patogiau negu anksčiau jaučiasi ir operatorius. Kabina „Discovery III" turi sėdynę su pneumatine pakaba, yra papildoma vieta instruktoriui, klimato kontrolė, šaldiklis. Nauja ergonomiška panelė su daugiafunkciniu valdymo pultu ir spalvotu ekranu sukuria papildomą patogumą.

Gamintojas siūlo kelis pjaunamųjų tipus: javų pjaunamąją „GHCP" (H-cap), pjaunamąją su judančiu dabiniu stalu (Varifeed), leidžiančią iš kabinos tolygiai išstumti darbinį stalą 50 cm. Pjaunamoji gali būti pajungta bet kuriam „New Holland" kombainui per greitai numaunamas movas. Tam nereikia jokių papildomų adapterių.

 

Nuotraukos gamintojo ©

 

Parengta pagal užsienio spaudą

Autoreviu.lt informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "IKS" sutikimo draudžiama.

Komentarai (0)
Prisijunkite, kad galėtumėte komentuoti

Specialus pasiūlymas

Nauji traktoriai

Naujo traktoriaus charakteristikos. Kaip išsirinkti naują traktorių, kokios inovacijos pagerino šiuolaikinių traktorių eksploatavimą

Diskiniai sunkvežimių, krovinio transporto stabdžiai

Šiandien pakalbėsime apie konstrukciją, sutinkamą tiek priekiniuose, tiek ir...

Klasikiniai miškovežiai

Miškovežis - didelis, galingas sunkvežimis, pervežantis rąstus, medieną ir ...

Paroda „Kauno automobilių dienos 2012“

Parodoje lankytojai galėjo ...

Kartą Pietų Amerikoje

Martyno Starkaus įspūdžiai iš kelionės po Pietų Ameriką

Ateities traktoriai: kokie jie bus?

Traktorių stilius artimiausioje ateityje bus susietas su familiarumu