Automobilinės antenos – tik puošia ar ir naudingos?
Atnaujinta: 2020-03-09
  • IMGP3253__Medium_

Vieni automobilių antenas montuojasi, nes jos, esą, puošia automobilį. Kiti jų nepastebi, kol kur nors neužkabina. Kam iš tikrųjų jos reikalingos? Ką jos lemia? Kaip tik apie tai šiandien ir pakalbėsime.

Kiek nuo antenos priklauso priimamo signalo kokybė?

Labai daug. Būtent antena atsakinga už tai, kad stoties perduodamas radijo signalas pasiektų radijo imtuvą. Be jokios antenos radijo imtuvas negalėtų signalo priimti. Į teiginį „Mano radijas puikiai veikia ir su nulūžusia antena" galima atsakyti, kad nulūžusią išorinę anteną šiuo atveju pavaduoja likusi vidinė antena. Tokiu atveju jos užtenka ten, kur radijo stoties siunčiamas signalas yra ganėtinai stiprus. Nutolus nuo stoties ar siųstuvo signalas susilpnėjus, vidinės antenos pajėgumų neužteks, o radijo transliacija nutruks.
Taip pat reiktų žinoti, kad signalo priėmimo kokybę lemia visa sistema. Svarbūs yra antenos techniniai parametrai, jos vieta ant automobilio kėbulo, antenos stiprintuvo ir TV ar FM/AM ieškiklio kokybė. Reikšmės taip pat turi ir anteną bei ieškiklį jungiančio kabelio kokybė ir jo nutiesimo vieta. Tinkamas visų sudedamųjų sistemos dalių pasirinkimas lemia priimamo signalo kokybę.

Montuojamą televizorių galima jungti prie esamos antenos ar reiktų montuoti specialią TV anteną?

Prie radijo antenos televizoriaus jungti nereikėtų. Jei jau perkamas televizorius, reikia nepagailėtų pinigų ir nupirkti jam specialią anteną. Visos antenos apskaičiuotos skirtingų dažnių diapazonams, o TV ir radijo bangų dažnis skiriasi. Jeigu nesinori kėbule gręžti naujos skylės, galima esamą radijo anteną pakeisti nauja kombinuota FM/AM/TV antena, prie kurios galima jungti ir radiją, ir televizorių.

Ar tiesa, kad, automobiliui važiuojant, vaizdas vis tiek bus prastas, nepaisant to, kokio galingumo antena bus sumontuota?

Taip, tai tiesa. Judantis automobilis nesugeba tinkamai „pagauti" siunčiamų signalų. Tai lemia signalo priėmimo subtilybės. TV signalas silpnesnis už radijo, jį stipriau veikia trukdžiai, daugiau įtakos turi vietovės reljefas, jis priimamas kartu su savo atspindžiu nuo šalia esančių pastatų ir pan.
Be to, trukdžiai TV signale gerokai ryškesni negu radijo. Klausantis žinių triukšmas ir braškėjimas beveik negirdimas, tačiau žiūrint televizorių „sniegas", linijos ir kiti dalykai iškart krenta į akis.

Jeigu automobilyje montuojamas skaitmeninis ieškiklis, ar galima palikti jau esančią analoginę anteną?

Tokią anteną galima pasilikti tik tokiu atveju, jei nesikeis priimamų bangų dažnis. Antenų skirstymas į „skaitmenines" ir „analogines" netikslus. Taip, priklausomai nuo kodavimo, galima skirstyti tik signalus. Jeigu skaitmeninis ir analoginis signalai bus priimami tais pačiais dažniais, antenų keisti nereikia.

Ar galimai visiškai pakeisti gamyklinę anteną arba prijungti prie jos stiprintuvą?

Galima ir pakeisti, ir prijungti ir stiprintuvą, ir kitą anteną. Keičiant vieną anteną kita galima išvengti papildomo kėbulo gręžimo - standartiniams automobilių modeliams daugelis gamintojų siūlo antenas su tokiu pačiu tvirtinimu kaip ir gamyklinių antenų. Atsiminti reiktų tik tai, kad, jei automobilis garantinis, tai anteną keisti reiktų autorizuotame servise.

Ar galima esančią anteną sulenkti arba patrumpinti?

Galima, tačiau reikia žinoti, kad tada signalo priėmimas susilpnės.

Ar galimas atvejis, kad sumontavus tą pačią techniką į skirtingus automobilius, priimamo signalo kokybė skirsis?

Kaip jau buvo minėta, signalo priėmimo kokybei įtakos turi antenos vieta ant kėbulo, kabelis ir jo nutiesimo kelias. Gali būti, kad būtent tai lemią skirtingą signalo priėmimą. Taip pat svarbi vieta, kurioje yra vienas ar kitas automobilis, tačiau gali būti, kad net šalia stovinčiuose automobiliuose signalas bus priimamas skirtingai.

Ar gali būti taip, kad sumontavus papildomą stiprintuvą televizorius vis tiek rodys prastai?

Tokiu atveju reikia nuodugniai patikrinti visas sudedamąsias sistemos dalis. Gali būti, kad netinkamai veikia automatinis stiprinimo reguliavimas televizoriuje arba nekokybiškai pajungta antena.

Kaip nustatyti, kad problema yra būtent antenoje?

Jeigu jokių matomų antenos pažeidimų nėra, gali tekti eksperimentuoti. Naudojant testerį galima patikrinti, gal kur trūkusi vidinė antenos apvija. Deja, rimtesniam patikrinimui jau reikia specialios radiotechninės įrangos, tad paprasčiau sumontuoti kitą anteną ir pažiūrėti, kaip veiks radijas ar televizorius.

Ar galima prie automobilinės antenos jungti mobilųjį telefoną ar GPS imtuvą?

Šiuo atveju paprastos TV ar radijo antenos panaudoti nepavyks. Kita vertus, jei yra toks poreikis, galima paieškoti specialios GSM ar GPS antenos, galinčios priimti ir AM/FM/TV signalus.

Ar tiesa, kad kuo didesnė antena, tuo geriau?

Taip, šiuo atveju dydis tikrai turi reikšmės. Ypač, jei kalbama apie TV signalą. Tinkamai sumontuota didelė antena signalą priims geriau už mažą. Be to, visi naujesni TV iškikliai jau turi 4 ertmes antenai. Šiuo atveju klausimas bus kitoks - kaip su didele antena atrodys automobilis? Ar savininkas dėl gero signalo pasiruošęs paaukoti automobilio estetinę išvaizdą?

Ką reikia žinoti renkantis automobilinę anteną?

Pirma - jos dažnių charakteristikas. Tai yra, TV, GSM ar GPS priėmimui ji reikalinga. Kita vertus, gal kartais apsimoka pirkti antenas su „atsarga" - tarkim pirkt kombinuotą AM/FM/TV anteną. Tokiu atveju įsigijus televizorių nekils klausimų, kaip jį pajungti.

Apibendrinant galima pasakyti, kad antenos skirstomos į tas, kurios montuojamos išorėje, ir tas, kurios tvirtinamos viduje. Salono viduje montuojamas antenas nesunku sumontuoti pačiam, su išorėje tvirtinamomis antenomis sudėtingiau - čia jau neišvengsite kėbulo gręžimo. Taip pat reikia mokėti tinkamai nutiesti kabelį. Taigi, montuojant išorinę anteną nereikia eksperimentuoti su pigia ar abejotinos kokybės produkciją.
Su vidinėmis antenomis vargo mažiau, tačiau reikia nepamiršti, kad jos yra gerokai silpnesnės. Norint žiūrėti televiziją, vidinės antenos tikrai neužteks. Net silpniausia išorinė antena šiuo atveju duos daugiau naudos.

Tikimės, kad mūsų patarimai padės Jums renkantis anteną savo automobiliui.

Parengta pagal užsienio spaudą

Autoreviu.lt informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "IKS" sutikimo draudžiama.

 

Komentarai (0)
Prisijunkite, kad galėtumėte komentuoti

Sekimo funkcija transporto biržos TimoCom elektroniniame žemėlapyje TC eMap®

Transporto logistikos parodoje Miunchene, TimoCom ...

Gyvenk greitai, mirk jaunas arba kai „GTA“ tampa realybe

Daugelis yra jei ne žaidęs, tai bent girdėjęs apie žaidimų seriją „GTA"...

„TomTom“ navigacinių sistemų pristatymas Amsterdame

Prabėgusią savaitę Amsterdame navigacinių sistemų gamintojas...

„Auto show millenium 2011“

Po triukšmingo ir linksmo šeštadienio kauniečiai ir miesto svečiai sekmadienį rinkosi į Laisvės alėją.

Automobilinės antenos – tik puošia ar ir naudingos?

Vieni automobilių antenas montuojasi, nes jos, esą, puošia automobilį. Kiti jų nepastebi, kol kur nors neužkabina.

„Tuning World Bodensee 2009“.

Skaitytojo reportažas iš Vokietijoje vykusios parodos

Mėgstamiausi Maiklo Džeksono automobiliai

Kuo važinėjo pop karalius...

„Stebuklas“ kaimyno kieme

„Ford Probe“ keičia įvaizdį…

Paroda „ALT 2009“

Fotoreportažas

Saugaus eismo dieną – efektyvesnės eismo saugumo politikos reikalavimas

Balandžio 6 d. LR Seime vykusioje tarptautinėje konferencijoje „Saugumas keliuose" Švedijos, Prancūzijos ir Norvegijos ir Lietuvos specialistai pristatė...

Prenumeruokite mūsų naujienlaiškį: