Keletas kuro taupymo taisyklių
Atnaujinta: 2020-03-09
  • taupymas

Tiek stichinės nelaimės, tiek ir karai pirmiausia įtakos turi kuro kainoms. Kažkam tai neša pelną, o mes, eiliniai vartotojai, nuo to tik kenčiame. Mintis, apie tai, kad išaugus kuro kainoms būtų galima atsisakyti automobilio, daugeliui atrodo nepriimtina. Taigi, ką daryt? Yra kelios paprastos taisyklės, leisiančios šiek tiek sumažinti automobilio kuro sąnaudas.

Pasirodo, atvertas liukas ar praviri langai, važiuojant lėtai, smarkiai kuro sąnaudų nedidina, tačiau, nusprendę atvirais langais palėkti greitkeliu, būkite pasiruošę į baką įpilt papildomus 0,2-5,0 l kuro.
Rūko žibintai ir papildomas apšvietimas taip pat pasiima savo dalį, tad be būtinybės stenkitės jų nejungti.
Atsiminkite, kad viskas, kas prastina automobilio aerodinamiką, kainuoja pinigus. Jeigu patinka plataus profilio, o ne gamintojo numatytos padangos, dekoratyviniai spoileriai, įvairūs puošybos elementai, nusiteikite, kad kuro reiks daugiau. Taip pat reiks daugiau, sumontavus stogo bagažinę, nors jos ir kuriamos aptakių formų.

Jau esame rašę, bet priminsime, kad kuro sąnaudos padidėja ir nuolat veikiant elektros įrangai. Nuolat įjungtas kondicionierius kas 100 km pareikalaus papildomai maždaug 1 l kuro.
Anksčiau, tarybiniais laikais, kuriuos jau ir ne visi prisimena, buvo įprasta ilgiau pašildyti automobilio variklį. Dabar laikai ir automobiliai kitokie. Kai tik galite, iškart ir judėkite. Gavęs apkrovą variklis sušils greičiau, negu sukdamasis tuščiai.

Staigūs, tarsi per lenktynes, startai, taip pat kainuoja. Įpraskite iš vietos pajudėti ramiai, palengva spausdami akceleratorių. Aukštesnę pavarą (jei nėra patariančio automobilinio kompiuterio) junkite kuo anksčiau. Jei tik galima, stenkitės visą laiką važiuoti aukštesne pavara. Nauji varikliai kartais 5 (ar net 6) pavaros „prašo", esant 65-70 km/val. greičiui.

Variklis turėtų dirbti tokiomis apsukomis, kurios atitinka maksimalų sukimo momentą. Tam nebūtina raustis po automobilio aprašymus ar kreiptis į gamintoją. Dabar visa ta informacija apie beveik visus mūsų gatvėmis važinėjančius modelius laisvai pasiekiama internete. Čia galima rasti net „VAZ -2106" aprašymą. Maksimalus jo sukimo momentas pasiekiamas esant 3 000 aps./min. Tiesa, greitis turi būti apie 90 km/val. Mieste taip nevažinėsi, tačiau galima beveik visuose užmiesčio keliuose.

Važiuodami ramiai ir apgalvotai taip pat sutaupysite kuro. Prieš leisdamiesi į kelią apgalvokite maršrutą, įvertinkite būsimą situaciją kelyje. Pamirškite staigius greitėjimus ir važiavimą „gazas dugnas", laiku stabdykite prieš šviesoforus, leiskite automobiliui riedėti iš inercijos, tada nereiks staigiai spausti stabdžio priartėjus prie kitos transporto priemonės.
Mažiau kuro naudoja ir tas automobilis, kurio padangose tinkamas slėgis. Daugumas degalinių turi pompas, tad jį patikrinti ir prireikus pripūsti padangas užtruksite tik kelias minutes. Per mažai pripūstos padangos sunkiau rieda, jei per daug - automobilį sunkiau valdyti, taigi sumažėja stabilumas ir greičiau dėvisi padanga.

Idealus variantas - naujos padangos, pasižyminčios mažesniu pasipriešinimu riedėjimui.
Sustojoje - išjunkite variklį. Nauji automobiliai jau turi „start/stop" sistemą, perjungiančią variklį į budintį režimą automobiliui sustojus. Senesnės transporto priemonės tokios sistemos neturi. Jeigu dažnai tenka stovėti spūstyse, tai tikrai padės sutaupyti kuro.
Naujausi automobiliai turi specialius „Eco" režimus. Deja, senesnių modelių savininkai apie tai gali tik pasvajoti. Jeigu vairuojate automobilį su APD, galite dažniau važinėti „žiemos" režimu. Tokiu atveju automatika greičiau įjungs aukštesnes pavaras ir taip leis mažinti kuro sąnaudas.
Jeigu laiku keičiate tepalus ir naudojate kokybiškus sintetinius ar pusiau sintetinius, kuro sąnaudos taip pat bus mažesnės.


Parengta pagal užsienio spaudą

 

Autoreviu.lt informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "IKS" sutikimo draudžiama.


 

Komentarai (0)
Prisijunkite, kad galėtumėte komentuoti

Taupumo ralį laimėjo „Volkswagen“ atstovai

Finišavus dvi dienas trukusiam ekonominiam raliui...

Taupumo rezervų ieškos Lietuvos ir Lenkijos keliais

Vairuotojai, mokantys taupyti ir taupantys degalus

Tarptautinė konferencija – Baltijos „Žaliojo greitkelio“ infrastruktūros plėtra

Vakar, balandžio 28 d., Klaipėdoje įvyko tarptautinė konferencija, kurioje buvo ...

1500 kilometrų – tik 43 litrai kuro

Šie skaičiai ne iš vizijų ar sapnų pasaulio, nors kasdien kylant kuro kainoms jie - daugelio nepasiekiama svajonė.

Ieškos naujų ekonomijos rezervų

Kasdieną vis nauja kuro kainų pasiutpolkė šalies degalinėse verčia griebtis už galvų net ir tuos, kurie ...

Pigaus benzino era baigėsi

Vairuotojus dar šiemet gali išmaudyti šalto dušo srovė - yra ženklų, rodančių, kad metų pabaigoje litras benzino Lietuvos degalinėse gali kainuoti 5 litus. \

Dyzelino upės neužtvenkiamos

Į Lietuvą iš Rusijos ir Baltarusijos vilkikų bei automobilių bakuose kasdien įvežama apie 40 tonų degalų, kurie rinkoje tiesiog „išgaruoja".

„VAŽIUOK PROTINGAI IR TAUPIAI“

Per dieną žygio dalyviams teks įveikti net 426,670 km. trasą ir asfalto, ir žvyro keliais.