Motociklo variklio galios kėlimo darbų įvadas
Atnaujinta: 2020-03-09
  • hd
  • hd__1_
  • pirma
  • antra
  • trecia

Motoklubo „Crazy in the Dark MC" narys Laimonas, kaip ir buvo žadėjęs, po savo pirmojo apžvalginio straipsnio „Dujų paskirstymo velenų parinkimas" pradeda straipsnių ciklą, kuriame bus aptariami variklio galios kėlimo darbai, aiškinama jų eiga ir eiliškumas.

Pirmasis straipsnis - įvadinis. Bus paaiškinta, kuo ir kaip skiriasi standartinio ir perdaryto motociklo variklio galia, kokie rodikliai pasikeičia, kokios įtakos tai turi variklio veikimui ir motociklo važiavimo savybėms. Duomenų vertinimui ir nuotraukoms bus naudojamas bene garsiausio pasaulyje motociklų gamintojo „Harley Davidson" motociklas ir variklis.

Visų gamyklinių motociklų varikliai turi atitikti EPA (triukšmingumo, taršos ir pan. normas), taigi duslintuvai bus maksimaliai prislopinti, todėl senesniems čioperiams būdingo stipraus garso nekels. Oro filtras bus mažesnio pralaidumo, negu galėtų būti montuojamas į tokių motociklų variklius.

 

 

Schemoje pateikiama standartinio variklio galingumo kreivė. Prie schemos pateikiamas žymėjimo paaiškinimas: raudona linija „Torque" - sukimo momentas, mėlyna linija „Power" - galia. Galingumas matuojamas daviklius jungiant prie motociklo užpakalinio rato. Paprastai kreivių schemos yra dviejų tipų. Apatinėje dalyje rašoma arba greitis, arba apsukų skaičius. Jeigu apačioje greitis, prie schemos turi būti pridėta lentelė, kur rodomi apsukos. Kairėje pusėje visada yra galios vienetai. Europoje matuojama niutonmetrais, JAV - svarais į pėdą. Arkliai - hp, horsepower; ft-lbs - svaras į pėdą. Dar pateikiama oro ir kuro mišinio riebumo kreivė, kurią aptarsime vėliau.

Šiuos variklio rodiklius galima pakeisti (pagerinti) iki pageidaujamo dydžių. Pirmiausia reikia apsispręsti, ko norite. Galima galvoti, tarkim, apie malonesnį važiavimą gerais keliais arba apie lenktyninio motociklo sukūrimą. Tradiciškai sunkiais motociklais (kelioniniais, sveriančiais daugiau negu 320 kg) maloniausia važiuoti tada, kai galingumas pasiekiamas esant palygint mažoms apsukoms (2000-4500). Aukščiausias sukimo momento taškas galėtų būti apie 3500 apsukų. Lengvesniems - esant vidutinėms (2 500-5 000) apsukoms. Pikas - apie 4 000. Dažniausiai važiuojama esant 4 000 apsukų. Tiems, kurie nori įspūdingo „arklių" skaičiaus, galingumas turi būti nuo 3 500 iki 7 000. Standartiniam „Harley Davidson" varikliui tai jau nustatytų ribų viršijimas. Tam reikia ne gamyklinio degimo valdymo modulio ir daugybės detalių, kuriomis pakeičiamos originalios tik tam, kad atlaikytų padidėjusias apkrovas.

Tradiciškai variklio perdarymo darbai visuose forumuose aprašomi beveik vienodu eiliškumu.

Pirmas ir pagrindinis būdas suteikti varikliui daugiau galios - leisti jam „kvėpuoti": reikia pakeisti standartinį oro filtrą laisvo praeinamumo, o standartinę išmetimo sistemą - „laisvo" išmetimo sistema. Pakeitus liesėja oro ir kuro mišinys. Tokiu atveju reikia arba derinti karbiuratorių, arba keisti programą. „HD" reikia įsigyti priedą, leidžiantį koreguoti mišinį. Taisyklingiausiai tai atliekama ant stendo, to paties, kuris matuoja galingumą ir nustato kuro mišinio riebumą. Atlikus šiuos darbus „HD" variklių galingumą galima padidinti apie 10 AG. Jeigu maža, galima atlikti rimtesnių pakeitimų.

 

Paveiksle pateiktos „HD Evolution" (1340cc) galingumo kreivės. Taškinės linijos žymi originalaus motociklo galingumą į užpakalinį ratą, o ištisinės - galingumą po pirmųjų pakeitimų (sumontuotas sportinis oro filtras, laisvo praeinamumo išmetimo sistema, iš naujo suderintas karbiuratorius).

Yra keletas būdų padidinti galingumą. Pvz.: padidinti variklio kubatūrą ar suspaudimo laipsnį, galima pakeisti dujų paskirstymo velenus ir pan. Naudojamos detalės turi derėti viena su kita. Antruoju etapu (angl. Stage 2) galingumą galima pakelti iki 80 AG ir daugiau (matuojant ant užpakalinio rato). Antra pakopa - kubatūros, suspaudimo ir dujų paskirstymo velenų pakeitimai, kiek leidžia standartinės variklio galvutės be didesnių perdarymų.

 

Šioje kreivėje matome antro etapo „HD Evolution" (1340cc) variklio galingumo kreivę. Nuo ankstesniojo pavyzdžio jis skiriasi tuo, kad papildomai pakeistas dujų paskirstymo velenas ir degimo sistema.

Taigi, šiam kartui tiek... Dar vienas straipsnis rengiamas, tačiau būtų malonu sulaukti skaitytojų klausimų, į kuriuos pasistengčiau atsakyti, be to, jie padėtų geriau suprasti, ko tikisi skaitytojai, kokiai auditorijai rašau.

 

Autoreviu.lt informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "IKS" sutikimo draudžiama.

 

Komentarai (0)
Prisijunkite, kad galėtumėte komentuoti

7 patarimai, kaip keliuose jaustis saugiu už motociklo vairo

Lietuvoje už motociklo vairo dažniausiai sėda 40-44 metų didžiųjų miestų gyventojai

Kaip išsirinkti dviratį internetu?

Kaip išsirinkti ir kodėl yra patartina rinktis dviratį internetu. Patarimai bei gairės, kuriomis vadovaujantis taps lengviau išsirinkti sau tinkamiausią dviračio variantą.

Kaip išsirinkti dviratį?

Kokį dviratį pirkti, koks dviratis tinkamiausias Jūsų pomėgiui, pagal ką rinktis dviratį, svarbios dviračio dalys

Kad važiavimas dviračiu netaptų kančia: dažniausios traumos ir kaip jų išvengti

Dažniausiai pasitaikančios lėtinės dviratininkų traumos

Taisyklės, kurias privalo žinoti kiekvienas dviratininkas

Dviratininkai yra lygiateisiai eismo dalyviai, keliuose turintys teises ir pareigas bei privalantys laikytis kelių eismo taisyklių

Atviras laiškas – Dėl motociklų „modelinių metų“ žymėjimo motorinių transporto priemonių registracijos liudijimuose

Motociklų savininkams problemos kyla pirmą kartą Lietuvos Respublikoje registruojant ...

Speciali dviratininkų apranga – tarsi jų antra oda

Plintant dviračių kultūrai Lietuvoje kaip ant mielių auga ir...

Didžiausi ir skaudžiausi pavojai tyko vasarą

Tiek Vilniuje, tiek kituose šalies miestuose dviračių transporto priemonių pastebimai daugėja...

„Hyosung“ motoroleriai – madingas vasaros akcentas

Už lango, kad ir ne kalendorinė, bet jau vasara.

Naujienos ALT 2013 parodoje

Prabėgusį savaitgalį Vilniuje, „Litexpo" parodų centre šurmuliavo... (Papildyta)