Patarimai motociklų ir motorolerių vairuotojams – 2 dalis
Atnaujinta: 2020-03-09
  • IMGP3072__Large_

Lietūs - neatsiejamas pavasario ir rudens atributas. Važiavusieji lyjant lietui patvirtins, kad valdyti dviratę transporto priemonę yra gerokai sunkiau negu geru oru. Šiuo atveju patogiau jaučiasi motorolerių vairuotojai, nes jų transporto priemonės turi grindis, tad galima nešlapinti kojų. Be to, rinkoje yra modelių su specialiais nuo lietaus saugančiais stogeliais. Motociklų vairuotojai tokia prabanga negali mėgautis. Gal tik patogiau jaučiasi savininkai didžiulių kelioninių motociklų, turinčių šildomas sėdynes.

Įprastas važiavimas motociklu per miestą kupinas nuotykių. Tenka įveikti įvairias kliūtis, saugotis automobilių vairuotojų, žiūrėti, kad neužkabintų pro šalį skubantys pėstieji. Prasidėjus lietui situacija sudėtingesnė. Dalis kliūčių pasislepia po vandeniu, o kitos tampa pavojingesnės. Beje, balų reiktų vengti ne tik motociklų, bet ir automobilių vairuotojams - ką gali žinoti, kokio gylio duobė bus. Pavojingesnės ir kelio žymėjimo linijos. Ant jų galima paslysti ir geru oru, o sušlapusios jos tampa tikru išbandymu. Esant galimybei, venkite važiuoti ant kelio žymėjimo linijų. Jeigu jų išvengti neįmanoma, kirskite jas vienodu greičiu, staigiai nespausdami nei akceleratoriaus, nei stabdžių.

Taip jau yra, kad kelio žymėjimas po lietaus tampa ypač slidus, taigi ir ypač pavojingas. Gerai būtų, jei jo pavyktų išvengti. Deja, miestuose tai beveik neįmanoma, tad važiuodami stenkitės įsisprausti tarp linijų arba laikytis šalia jų. Tiek kelio žymėjimui, tiek „zebrui" naudojamos medžiagos sušlapusios pasidaro ypač slidžios. Pratinkitės jų vengti net sausu oru, nes, priešingu atveju pasekmės bus skaudžios. Jeigu bent vienas ratas kabino kelio žymėjimo liniją, jokiu būdu staigiai nestabdykite, „neraukite" į priekį ir neatlikite staigių posūkių. Palijus juosta tampa slidi kaip ledas. Taip pat reiktų būti ypač atidiems ties pėsčiųjų perėjomis ir posūkiuose, kurie ant asfalto pažymėti aiškiai matoma (ir jaučiama) balta rodykle.

Deja, bet „staigmenos" keliuose neapsiriboja kelių žymėjimais. Yra ir kitų, mažiau pastebimų, bet pavojingų netikėtumų. Tereikia tik ratu užkabinti kurį nors iš jų ir labai aiškiai suprasite. Labai pavojingi šlapiame asfaltuotame kelyje - pikis ir bitumas. Užtaikęs ant tokios medžiagos, ratas slysta smarkiau, negu užvažiavus ant kelio žymėjimo. Situaciją dar labiau apsunkina tai, kad mieste bet kuris stabtelėjimas gali būti potencialiai pavojingas. Tas taikoma sustojant tiek prie šviesoforų, tiek ties žiedine, tiek paprasta sankryža. Visose šiose vietose iš automobilių gali prikapsėti tepalų, kuro ar kitų skysčių. Stenkitės tokiose vietose staigiai nestabdyti net geru oru, o per lietų būkite dvigubai atsargesni.

Judant šlapiu asfaltu atsiranda dar vienas rimtas pavojus. Gretai važiuojant per balas ratas gali prarasti sukibimą su keliu, o tai destabilizuos motociklą. Artėdami prie balos iš anksto mažinkite greitį ir venkite staigių manevrų. Atminkite, kad jus supa automobiliai, kurių ratai ant šlapios kelio dangos taip pat gali pateikti staigmenų.

Lyjant lietui prastėja ir matomumas. Pradėjus lyti, būtinai patikrinkite užpakalinio vaizdo veidrodėlius. Jeigu nėra būtino poreikio, nenusimaukite šalmo. Atminkite, į jį gali patekti vandens ir tai tikrai trukdys matomumui. Lyjant stenkitės nemanevruoti tarp didelių automobilių, sunkvežimių ir autobusų. Iš po jų ratų gausiai į visas puses taškosi purvas ir vanduo. Jei jus aptaškys, ir matomumas suprastės, ir vairavimas nebus toks malonus. Taip pat būtinai numatykite, kaip elgsitės kelyje vienu ar kitu atveju. Duobės, lietus, purvas, prastas matomumas - kai kelyje laukia tokia „puokštė", visada galima tikėtis papildomų „staigmenų". Jeigu išeina, judėkite kelio pakraščiu - automobilių ten mažiau, mažiau bus taškymo ir turėsit geresnę apžvalgą.

Jeigu žinote, kad kelionėje gali užklupti lietus, iš anksto apsivilkite neperšlampamus drabužius arba juos turėkite su savimi.

Motociklo vairavimą galima prilyginti sporto šakai. Prasidėjus lietui ji tampa ekstremali, nes reikia būti gerokai atidesniam ir dėmesingesniam, kad spėtumėte pamatyti visas balas ir įvertinti jų keliamą pavojų. Labai atidžiai stebėkite, kas vyksta aplinkui. Atminkite, kitos transporto priemonės irgi susiduria su panašiomis problemomis.

Kiek įmanoma, venkite slidžių kelio ruožų: žymėjimo linijų, kanalizacijos dangčių, vėdinimo grotelių, bet kokių ant asfalto esančių dėmių. Taip pat būkite dėmesingi ir betoniniame kelyje Vilnius-Molėtai, betonuotose degalinėse ar stovėjimo aikštelėse.

Lengvai, pamažu greitėkite, stabdykite ir manevruokite. Bet kuris staigus manevras gali baigtis nemaloniu „skrydžiu". Atsargiai elkitės su akceleratoriumi. Šiuo atveju sunerimti turėtų motorolerių vairuotojai, nes jų transporto priemonės turi automatinio valdymo sistemą, kuri neskiria sausos ir šlapios kelio dangos. Transporto priemonė gali tapti nevaldoma.

Net jei jūsų transporto priemonė turi kombinuotą stabdžių sistemą, stabdykite atsargiai. Jeigu priekinis ratas praras sukibimą su kelio danga, jis gali užsiblokuoti anksčiau negu užpakalinis.

Bus daugiau...
Parengta pagal užsienio spaudą

Autoreviu.lt informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "IKS" sutikimo draudžiama.

Komentarai (0)
Prisijunkite, kad galėtumėte komentuoti

7 patarimai, kaip keliuose jaustis saugiu už motociklo vairo

Lietuvoje už motociklo vairo dažniausiai sėda 40-44 metų didžiųjų miestų gyventojai

Kaip išsirinkti dviratį internetu?

Kaip išsirinkti ir kodėl yra patartina rinktis dviratį internetu. Patarimai bei gairės, kuriomis vadovaujantis taps lengviau išsirinkti sau tinkamiausią dviračio variantą.

Kaip išsirinkti dviratį?

Kokį dviratį pirkti, koks dviratis tinkamiausias Jūsų pomėgiui, pagal ką rinktis dviratį, svarbios dviračio dalys

Kad važiavimas dviračiu netaptų kančia: dažniausios traumos ir kaip jų išvengti

Dažniausiai pasitaikančios lėtinės dviratininkų traumos

Taisyklės, kurias privalo žinoti kiekvienas dviratininkas

Dviratininkai yra lygiateisiai eismo dalyviai, keliuose turintys teises ir pareigas bei privalantys laikytis kelių eismo taisyklių

Atviras laiškas – Dėl motociklų „modelinių metų“ žymėjimo motorinių transporto priemonių registracijos liudijimuose

Motociklų savininkams problemos kyla pirmą kartą Lietuvos Respublikoje registruojant ...

Speciali dviratininkų apranga – tarsi jų antra oda

Plintant dviračių kultūrai Lietuvoje kaip ant mielių auga ir...

Didžiausi ir skaudžiausi pavojai tyko vasarą

Tiek Vilniuje, tiek kituose šalies miestuose dviračių transporto priemonių pastebimai daugėja...

„Hyosung“ motoroleriai – madingas vasaros akcentas

Už lango, kad ir ne kalendorinė, bet jau vasara.

Naujienos ALT 2013 parodoje

Prabėgusį savaitgalį Vilniuje, „Litexpo" parodų centre šurmuliavo... (Papildyta)