Patarimai motociklų ir motorolerių vairuotojams – 6 dalis
Atnaujinta: 2020-03-09
  • IMGP5160__Large_

Artėja „Baikerių viduržiemis" - didžiausias baikeriškas renginys žiemą Lietuvoje po atviru dangumi. Tikėtina, kad dalis į šį renginį nuspręs keliauti motociklais. Tiems, kurie tai darys pirmą kartą, norime patarti keletą dalykų.

Tenka pripažinti, kad mūsų šalyje žiemą motociklu važinėtis nėra paprasta. Yra motociklų ir motorolerių, kurie jau gamykloje pritaikomi sunkesnėms oro sąlygoms, tačiau žiemą kyla ir nenumatytų sunkumų. Pirma - reikia nuo šalčio ir vėjų saugančių šiltesnių drabužių. Laimė, rinkoje nemažai šiltų ir patikimai nuo vėjų saugančių striukių. Tinkami drabužiai - tik viena sudedamųjų dalių. Įvairūs netikėtumai, dažniausia - nemalonūs, tyko kiekviename žingsnyje. Orui atšalus, posūkiai būna slidesni ir gerokai pavojingesni. Tepalo dėmės ant kelio tampa ledu, ant kelio žymėjimų patekęs sniegas paverčia juos čiuožyklomis. Jūs turite būti ypač atidūs ir dėmesingi. Nuo vėjo galima bandyti slėptis važiuojant paskui priekyje judantį automobilį, tačiau ir tada reikia neprarasti budrumo. Juk bet kuriuo atveju gali atsitikti kas nors nenumatyto ir nelaukto.

Dūmai...

Važiuojant motociklu šaltį pajusite nė nežiūrėdami į termometrą. Ypač greitkeliuose, važiuojant didesniu greičiu. Taip pat temperatūrų skirtumas labai aiškiai pasijus, jei jūsų transporto priemonė neturi apsauginių priemonių. Jeigu pasivysite sunkvežimį, iškart pajusite jo išmetimo sistemos spinduliuojamą šilumą. Jokiu būdu nesusigundykite važiuoti paskui ją. Kadangi prieš jus - didelė transporto priemonė, jūsų matomumas gerokai sumažėja. Jeigu priešais bus spūstis ar kils būtinybė staiga stabdyti, jūs galite tai suprasti per vėlai. Jeigu nuspręsite važiuoti mėgaudamiesi šiuo mažu šilumos šaltiniu, laikykitės saugaus atstumo, kad prireikus turėtumėte užtektinai vietos manevrams ir stabdymui.

Nejuokaukite su vėju

Šilto oro srautas, srūvantis iš priešais važiuojančio sunkvežimio dujų išmetamojo vamzdžio, ne tik padės apsisaugoti nuo ledinio vėjo. Pasinaudodama tokia priedanga, dviratė transporto priemonė galės judėti gerokai greičiau, net pučiant stipriam priešpriešiniam vėjui. Tačiau būkite labai atidūs nusprendę lenkti sunkvežimį. Išvažiavę iš priedangos jūs pataikysite į stiprų priešpriešinio vėjo gūsį, kuris gali supurtyti jūsų motociklą. Be to, ir patys sunkvežimiai važiuoja palyginti greitai, sukurdami stiprų oro srautą. Važiuodami už sunkvežimio to nejaučiate, tačiau išsiveržę į priekį, jeigu nebūsite pasiruošę pasikeitimams, galite nesuvaldyti transporto priemonės. Lenkite lėtai, stipriai laikydami vairą. Prieš pradėdami manevruoti dar kartą įsitikinkite, kad parodėte tai informuojantį signalą ir kiti vairuotojai jus pastebėjo.

Krituliai

Jeigu šalia kelio eina žaliosios zonos, jos pavojingos ne tik vasarą, bet ir kitais metų laikais. Kai oro temperatūra žema, ypač rytais, dėmesys turi būti dvigubas, nes dažnai šalia tokių zonų susidaro plikledis. Prireikus keliauti rytais, visada būkite labai atidūs. Jeigu rasa dengia ne tik kelio dangą, bet ir kelio žymėjimo juostas, užvažiavę ant jų galite nesuvaldyti savo transporto priemonės. Atidiems tokiu metu reikia būti ir posūkiuose, ties pėsčiųjų perėjomis ir įvažiuojant į žiedines sankryžas. Atliekant tokius manevrus motociklas būna palinkęs ir mažiau stabilus. Rekomenduojama nesinaudoti priekiniais stabdžiais.

Apšalę ratai

Jeigu anksti ryte kelias padengtas rasa arba plikledžiu, nepamirškite, kad motociklo ratai, ypač jei jis buvo lauke, taip pat gali būti apšalę. Jeigu neturite galimybės laikyti jo garaže, prieš pajudėdami pašildykite ratus tiek, kad jie normaliai sukibtų su kelio danga. Tai atsitiks nuvažiavus kelis šimtus metrų. Iki to laiko sušilę bus tik stabdžiai ir variklis. Jeigu per daug spausite akceleratorių arba, tarkim, stabdžius, motociklas gali iškart nučiuožti nuo kelio. Pirmosiomis judėjimo minutėmis visada greitėkite ir lėtėkite pamažu.

Atminkite

Žiemą labai palanku išnaudoti mažą motociklo dydį. Spūstis, tradiciškai, tokiu metu didėja, o jūs galite jas įveikti ir mėgautis sutaupytu laiku. Tik svarbu tinkamai apsirengti. Būtina: šilta, vėjo neperpučiama striukė, pirštinės ir veidą bei kaklą nuo vėjo saugantis šalmas.

Sunkiausia važiuoti žiemos rytą. Naktį galėjo būti šalnos, tad ryte kelius dengs ledas arba jie gali būti apsnigti. Gali būti, kad dėl rytinės rasos apšalo kelio žymėjimai. Išvažiuodami iš namų ankstyvą rytą būkite ypač atidūs.

Dar viena rimta problema - apšalę ratai. Šąla ne tik kelio danga, bet ir motociklo ratai. Net judėdami mažu greičiu atminkite, kad ratų sukibimas su keliu ganėtinai silpnas ir bet kurią akimirką motociklas gali tapti sunkiai suvaldomas. Nė akimirkai nepraraskite budrumo.

Pastebėjote, kad važiuodami paskui autobusą arba sunkvežimį, judate šilto oro sraute. Be to, jie dengia jus nuo priešinio vėjo, tačiau būkite atsargūs. Jei važiuosite per arti, jūsų matomumas bus labai apribotas, tad gali pritrūkti laiko ir vietos manevrams. Taip neatsitiks, jei laikysitės tinkamos distancijos.

Bus daugiau...

Parengta pagal užsienio spaudą

 

Autoreviu.lt informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse ir interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „IKS" sutikimo draudžiama.


 

Komentarai (0)
Prisijunkite, kad galėtumėte komentuoti

7 patarimai, kaip keliuose jaustis saugiu už motociklo vairo

Lietuvoje už motociklo vairo dažniausiai sėda 40-44 metų didžiųjų miestų gyventojai

Kaip išsirinkti dviratį internetu?

Kaip išsirinkti ir kodėl yra patartina rinktis dviratį internetu. Patarimai bei gairės, kuriomis vadovaujantis taps lengviau išsirinkti sau tinkamiausią dviračio variantą.

Kaip išsirinkti dviratį?

Kokį dviratį pirkti, koks dviratis tinkamiausias Jūsų pomėgiui, pagal ką rinktis dviratį, svarbios dviračio dalys

Kad važiavimas dviračiu netaptų kančia: dažniausios traumos ir kaip jų išvengti

Dažniausiai pasitaikančios lėtinės dviratininkų traumos

Taisyklės, kurias privalo žinoti kiekvienas dviratininkas

Dviratininkai yra lygiateisiai eismo dalyviai, keliuose turintys teises ir pareigas bei privalantys laikytis kelių eismo taisyklių

Atviras laiškas – Dėl motociklų „modelinių metų“ žymėjimo motorinių transporto priemonių registracijos liudijimuose

Motociklų savininkams problemos kyla pirmą kartą Lietuvos Respublikoje registruojant ...

Speciali dviratininkų apranga – tarsi jų antra oda

Plintant dviračių kultūrai Lietuvoje kaip ant mielių auga ir...

Didžiausi ir skaudžiausi pavojai tyko vasarą

Tiek Vilniuje, tiek kituose šalies miestuose dviračių transporto priemonių pastebimai daugėja...

„Hyosung“ motoroleriai – madingas vasaros akcentas

Už lango, kad ir ne kalendorinė, bet jau vasara.

Naujienos ALT 2013 parodoje

Prabėgusį savaitgalį Vilniuje, „Litexpo" parodų centre šurmuliavo... (Papildyta)