Patarimai motociklų ir motorolerių vairuotojams – 8 dalis
Atnaujinta: 2020-03-09
  • vaziavimas_motociklu_dviese

Teisybę sako, kad motociklai skirti važinėti po vieną. Būtent tada galima pajusti visą jų teikiamą malonumą ir judėjimo laisvę. Tačiau kartais būna situacijų, kai tenka vežti keleivį. Važiuoti dviese, beje, taip pat gali būti malonu. Juk taip smagu privažiuoti prie pat merginos namų, ten, kur automobiliams kelio nėra. Tai - motociklų privalumas, bet ir didelė atsakomybė.

Jei važiuojate vienas, atsakote tik už savo saugumą. Vežant keleivį, atsakomybė padvigubėja. Avarijos atveju, tikėtina, keleivis savęs apsaugoti nesugebės. Tad sodinantis ant motociklo keleivį reikia atminti, kad važiavimas turi būti saugus. Tai lemia tinkamai pasirinktas greitis, dėmesys, reakcija, vairuotojo patirtis ir kiti veiksniai.

Reikia daugiau laisvos vietos

Važiuojant motociklu mieste situacija keičiasi labai greitai ir yra sunkiai valdoma, tad visada pasilikite kuo daugiau vietos aplink save. Laikykitės atstumo, plačiu lanku aplenkite stovinčius automobilius, važiuokite toliau nuo šaligatvio, ypač dabar, kai ant jo vaikšto šuniukai ir žaidžia vaikai. Jeigu motociklu važiuojate ne vienas, atstumas turi būti dar didesnis, nes ir jūsų, ir motociklo reakcija bus lėtesnė. Atminkite - keleivis ekstremalioje situacijoje gali sutrikti, pradėti daryti nereikalingus judesius, o motociklas gali tapti nestabilus. Vairą laikykite ypač stipriai, kad įveiktumėte ne tik savo, bet ir keleivio baimę. Atsargiai važiuokite tarp dviejų automobilių. Manevruokite užtikrintai ir tik tada, kai esate įsitikinę manevro saugumu.

Užpakaliniai stabdžiai

Kai ant motociklo du žmonės - keičiasi svorio pasiskirstymas. Dėl keleivio svorio užpakaliniam ratui tenka daugiau apkrovos, tad ekstremalioje situacijoje stabdant užpakalinis stabdis elgsis kitaip. Priekinis ratas, likęs be apkrovos, gali per daug greitai blokuoti ratą. Pasitreniruokite stabdyti su keleiviu: stipriai spauskite užpakalinį stabdį, priekinį spauskite palengva. Kai pajusite, kad jėga pasiskirsto tolygiai, galite stabdyti įprastai.

Kaip elgsis stabdžiai

Vairuodami bet kokią transporto priemonę venkite staigių judesių. Jeigu motociklu vežate keleivį, stenkitės vairuoti ramiau ir švelniau. Nestabdykite prieš pat šviesoforą ir per stipriai nemaigykite akceleratoriaus. Nenustebkite, jei, atsisėdus keleiviui, atstumas iki žemės gerokai sumažės. Prošvaisa gali sumažėti tiek, kad dugnas kabins žemę. Jeigu kuri nors detalė smarkiai spaudžiama, kabinant žemę spaudimas sumažėja. Su šia situacija dažniausia susiduria motorolerių vairuotojai. To galima lengvai išvengti - stabdykite pamažu ir stenkitės per daug nesilenkti į priekį. Kiekvienas motoroleris turi savo ribas. Jas būtina žinoti, tik ieškokite jų atsargiai.

Aplenkite įvykius

Norint išvengti eismo įvykių, reikia ne tik mokėti atpažinti ir prognozuoti kitų vairuotojų elgesį kelyje ir manevrus. Tai ir ne šeštasis motociklininko jausmas. Užkirsti kelią eismo įvykiui galima ir iš anksto pasirengus bet kokiam manevrui. Važiuodami dviese saugokite pakabą. Parodykite keleiviui, kaip tinkamai atsisėsti, kur reikia pasidėti kojas, kaip taisyklingai apsikabinti. Geriausia būtų, kad jis apsikabintų jus per juosmenį. Svarbu, kad jūs - motociklo vairuotojas, sėdėtumėt patogiai. Keleivis gali laikytis ir už bagažinės, nes, jei prisispaus per stipriai prie jūsų, stabdant motociklas gali prarasti stabilumą. Paprašykite keleivio stebėti situaciją kelyje: dvi galvos geriau negu viena. Jis neturėtų visiškai pasislėpti už jūsų ir nematyti kelio.

Atminkite

Net jei sėdate ant motociklo trumpam, turite būti pasirengę ilgai kelionei: šalmas, pirštinės, apsauginė striukė ir kt.

Kelionei turi būti pasirengę ne tik vairuotojas ir keleivis, bet ir motociklas. Ratai turi būti gerai pripūsti. Keleiviui atsisėdus tai iškart paaiškės. Slėgį padangose reguliuokite po to, kai ant motociklo pasėdėjote abudu.

Saugokite pakabą. Vežant keleivį, užpakaliniam stabdžiui tenka didesnė apkrova. Patikrinkite stabdžių svirtį, jei reikia, pareguliuokite.

Laikykitės didesniu atstumu nuo automobilių. Atminkite, kad vežate keleivį, todėl ir jūsų, ir motociklo reakcija sulėtėja. Visada pasilikite vietos manevrui.

Užpakalinis stabdis ilgiau blokuos ratą, nes dabar jis apkrautas. Atminkite tai ir manevrus pradėkite iš anksto.

Atsargiau su priekiniu stabdžiu. Jis greitai užspaus ratą, o užpakalinis gali nuo jo atsilikti.

Atsargiai posūkiuose: venkite staigių manevrų. Atminkite, kad atstumas iki žemės sumažėja, kai važiuojate ne vienas.

Bus daugiau.

Parengta pagal užsienio spaudą

 

Autoreviu.lt informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "IKS" sutikimo draudžiama.

 

Komentarai (0)
Prisijunkite, kad galėtumėte komentuoti

7 patarimai, kaip keliuose jaustis saugiu už motociklo vairo

Lietuvoje už motociklo vairo dažniausiai sėda 40-44 metų didžiųjų miestų gyventojai

Kaip išsirinkti dviratį internetu?

Kaip išsirinkti ir kodėl yra patartina rinktis dviratį internetu. Patarimai bei gairės, kuriomis vadovaujantis taps lengviau išsirinkti sau tinkamiausią dviračio variantą.

Kaip išsirinkti dviratį?

Kokį dviratį pirkti, koks dviratis tinkamiausias Jūsų pomėgiui, pagal ką rinktis dviratį, svarbios dviračio dalys

Kad važiavimas dviračiu netaptų kančia: dažniausios traumos ir kaip jų išvengti

Dažniausiai pasitaikančios lėtinės dviratininkų traumos

Taisyklės, kurias privalo žinoti kiekvienas dviratininkas

Dviratininkai yra lygiateisiai eismo dalyviai, keliuose turintys teises ir pareigas bei privalantys laikytis kelių eismo taisyklių

Atviras laiškas – Dėl motociklų „modelinių metų“ žymėjimo motorinių transporto priemonių registracijos liudijimuose

Motociklų savininkams problemos kyla pirmą kartą Lietuvos Respublikoje registruojant ...

Speciali dviratininkų apranga – tarsi jų antra oda

Plintant dviračių kultūrai Lietuvoje kaip ant mielių auga ir...

Didžiausi ir skaudžiausi pavojai tyko vasarą

Tiek Vilniuje, tiek kituose šalies miestuose dviračių transporto priemonių pastebimai daugėja...

„Hyosung“ motoroleriai – madingas vasaros akcentas

Už lango, kad ir ne kalendorinė, bet jau vasara.

Naujienos ALT 2013 parodoje

Prabėgusį savaitgalį Vilniuje, „Litexpo" parodų centre šurmuliavo... (Papildyta)

Prenumeruokite mūsų naujienlaiškį: