Automobilio techninės priežiūros pradžiamokslis
Atnaujinta: 2024-04-25

Visi žino, kad kiekvienas daiktas turi savo galiojimo pabaigą, tad daugelis, rinkdamasis tokį svarbų pirkinį kaip automobilis, stengiasi įvertinti, kiek ilgai juo galės važinėti be didesnių rūpesčių. Tikėtina, kad kuo kokybiškiau jis pagamintas, tuo ilgiau jis tarnaus, tad prisiminus patarlę, kad „skūpas moka du kartus“ yra protinga išleisti daugiau, bet naudotis ilgiau. Tiesa, dažnam renkantis jau naudotą transporto priemonę labai svarbiu faktoriumi tampa tai, ar tinkamai ją prižiūrėjo buvęs savininkas.

Automobilio techninės priežiūros pradžiamokslis

Juk visi buities prietaisai, kuriuos kiekvienas naudoja savo kasdienybėje, reikalauja tinkamos priežiūros, tad ir atsakomybė už daikto ilgaamžiškumą tenka ne tik gamintojui, bet ir vartotojui. Automobilis, be kurio daugelis neįsivaizduoja savo gyvenimo, taip pat gali tarnauti žymiai ilgiau, jeigu juo bus tinkamai rūpinamasi bei, atėjus laikui, bus skirtas tam tikras biudžetas jo tvarkymui. Be to, akivaizdu, kad net jei neplanuojama tuo pačiu automobiliu važinėti metų metus, parduoti gerai prižiūrėtą mašiną bus žymiai lengviau!

Štai vos prieš kelis metus atliktas tyrimas atskleidė, kad net 92 % šeimų Lietuvoje turi bent vieną automobilį, bet ar kiekvienas jo savininkas žino pagrindines automobilio priežiūros taisykles, kuriomis turėtų vadovautis?

Domėkitės savo automobilio specifikacija bei neišmeskite naudojimo instrukcijos

Savaime suprantama, kad automobilis nelygu automobiliui – skiriasi jų markės, modeliai, gamybos metai, techniniai ypatumai ir kiti rodikliai. Taigi, pirmiausia yra svarbu pasidomėti savo vairuojamo automobilio specifikacija. Kiekvienas automobilis yra parduodamas su popierine naudojimosi instrukcija, kurioje galima rasti naudingą informaciją, padėsiančią tinkamai prižiūrėti transporto priemonę.

Tad yra rekomenduojama su ja susipažinti ir ją nuolat turėti automobilyje. O tuomet, kai, pavyzdžiui, prietaisų skydelyje užsidega įspėjamoji lemputė, minėtame naudojimo vadove galima greitai sužinoti, apie kokią problemą ji perspėja, ir sudėlioti tolesnį problemos sprendimo planą. Taigi, įsigyjant naudotą automobilį, visada verta paklausti, ar jo pardavėjas gali perduoti vartojimo instrukciją. Na, o jeigu jinai pasimetė, tai reikiamą informaciją apie savo automobilį, reikėtų susirasti internete.

Rūpinkitės padangų būkle – net ir naudotos padangos gali puikiai tarnauti

Turbūt net ir menkai apie automobilius nusimanantiems vairuotojams yra aišku, kad automobilio padangos yra vienos svarbiausių transporto priemonės dalių – kaip žmogų neša kojos, taip automobilį veža ratai! Visi žino, kad mūsų šalyje yra privaloma padangas keisti du kartus per metus – žiemines permontuoti į vasarines ir atvirkščiai. Tačiau kartais reikia nepagailėti pinigų dažnesniam susidėvėjusių padangų pakeitimui.

Čia svarbu pabrėžti, kad nėra būtina įsigyti išties nepigias visiškai naujas padangas, nes net ir panaudotos, bet tinkamai prižiūrėtos padangos, gali puikiai tarnauti toliau. O nusipirkti padėvėtas įvairias mašinos detales šiais laikas nėra sudėtinga. Geras naudotas padangas galima surasti įvairiose patikimose internetinėse prekyvietės, pavyzdžiui tokioje, kurią įkūrė kompanija Ovoko.

Nors apie padangų priežiūrą galima rašyti ilgai, tačiau, trumpai tariant, yra svarbu atlikti šiuos veiksmus: karts nuo karto, kad ir benzino kolonėlėje, patikrinti padangų slėgį, bent kartą per metus subalansuoti ratus, taip pat nepamiršti išmatuoti padangų protektoriaus gylį.

Būtent pastarasis yra reikšmingas, vairuojant ant šlapios dangos, nes nepakankamas gylis gali įtakoti pavojingą slydimą. Na, ir verta atminti, kad padangos tarnaus ilgiau, jeigu bus važiuojama saugiu greičiu, neatliekamas staigus stabdymas, o automobilis neperkraunamas sunkiu bagažu. Žinoma, net ir kruopščiai besirūpinant mašinos ratais, kelyje vis tiek gali ištikti bėda, kai netikėtai prakiūra padanga, dėl to būtina vežiotis atsarginę ir pasidomėti būdais, kuriais galima tokią problemą išspręsti patiems.

Tikrinkite tepalo lygį, o esant poreikiui jį keiskite

Automobilio tepalas, dar vadinamas variklio alyva, yra, galima sakyti, gyvybiškai svarbus ingredientas darniam automobilio veikimui, o tinkamas jo kiekis bei švara gerokai prailgina automobilio tarnavimo laiką. Paprastai tariant, variklio alyva sutepa judančias variklio dalis, o tai mažina žalingą trintį, galinčią sukelti rimtų variklio gedimo problemų. Ir nors svarbiausia tikrinti patį tepalo kiekį, tačiau taip pat didelę reikšmę turi ir tepalo kokybė bei švari sudėtis.

Tad siekiant atsakingai rūpintis automobiliu, reikia apie rekomenduojamą variklio alyvos keitimo dažnį pasiskaityti naudojimo vadove, paieškoti informacijos internete arba pasikonsultuoti su specialistais. Ir, žinoma, jokiu būdu negalima ignoruoti akivaizdžių ženklų, signalizuojančių apie tepalo keitimo būtinybę. Pavyzdžiui, nedelsiant susirūpinti tepalo būkle reikia tuomet, jei pasireiškia bent vienas iš tokių požymių: įsijungia indikatorius, perspėjantis apie tepalo trūkumą, važiuojant girdisi keistas stuksenimas, automobilio salone jaučiamas tepalų kvapas, iš išmetimo vamzdžio pastebimi sklindantys tamsūs dūmai ar matomos tepalo dėmės ant žemės.

Prižiūrėkite stabdžių veikimo sistemą – saugumas yra svarbiausia

Stabdžiai – tai dar viena gyvybiškai svarbi automobilio dalis, juk net baisu pagalvoti, kas galėtų nutikti, jei jie sugestų! Tad taip, kaip kartais, įvertinus savo fizinę ir psichinę būklę, nevalia sėsti prie vairo, taip ir jokiu būdu negalima ignoruoti simptomų, galimai susijusių su stabdžių sistemos gedimu.

O jų gali būti įvairių, pavyzdžiui: stabdant girdimas neįprastas garsas, automobilis krypsta į dešinę ar kairę pusę, jaučiama vibracija, atsiranda keisti stabdžio pedalo spaudimo pojūčiai, įsižiebia stabdžių gedimą nurodantis indikatorius. Pastebėjus bet kurį iš šių išvardytų požymių, būtina nedelsiant vykti į autoservisą stabdžių sistemos patikrai. Vis dėlto, net ir nepatiriant jokių problemų, automobilio stabdžių būklę verta profesionaliai patikrinti bent kartą per metus.

Tokios patikros metu būtina nuodugniai apžiūrėti stabdžių kaladėlių nusidėvėjimą, stabdžių skysčio kiekį ir įvertinti kitus rodiklius. Reikia žinoti, kad jūsų ir kitų eismo dalyvių saugumas yra pirmoje vietoje, o tinkamas stabdžių sistemos veikimas yra techninės automobilio priežiūros prioritetas. Tad yra primygtinai rekomenduojama nepagailėti nei laiko, nei pinigų ne tik apžiūrai, bet ir susidėvėjusių detalių, tokių kaip stabdžių kaladėlės, pakeitimui.

Būkite saugūs kelyje, vairuodami techniškai tvarkingą automobilį

Taigi, rūpinantis savo keturračiu pagalbininku, svarbiausia niekada neignoruoti neįprasto veikimo požymių bei susiplanuoti laiką ir biudžetą savanoriškam profilaktiniam jo patikrinimui. O taip pat nepamiršti saugaus vairavimo, nes nors techninė automobilio būklė yra labai svarbi, visgi, statistika rodo, kad Lietuvoje 2024 metų sausio-kovo mėnesiais net 57 % avarijų įvyko dėl nesugebėjimo pasirinkti saugaus greičio ar leistino greičio viršijimo. Taigi, kiekvienas turi vairuoti saugiai, nepamiršti prisisegti saugos diržais ir prisegti savo augintinius bei rūpintis automobilio būkle – taip ne tik sumažės nelaimių kelyje, bet ir bus sutaupoma pinigų, ilgai džiaugiantis sklandžiai tarnaujančiu automobiliu.

Komentarai (0)
Prisijunkite, kad galėtumėte komentuoti

Dažniausi automobilių gedimai

Automobilių gedimų požymiai, priežastys, remonto būdai. Variklio gedimai, elektronikos, važiuoklės, duslintuvo, stabdžių gedimai, kėbulo pažeidimai

7 dalykai, kuriuos reikėtų žinoti apie valytuvų priežiūrą

Kodėl apskritai reikia keisti valytuvus ir kokią įtaką jie turi vairavimui?

Rašymas ant purvino automobilio: gal iškart pasiimkite vinį?

„Nuplauk mane“, „Noriu praustis“ – tokie užrašai anksčiau ar vėliau atsiranda ant purviniausio automobilio kieme.

Kaip saugoti sveikatą ir automobilį saulėtą vasaros dieną?

Ilgai trunkantis karštis gali pakenkti sveikatai ir turėti neigiamos įtakos mašinos techninei būklei

13 „Mitų griovėjų“ sugriautų automobilinių mitų

Laidą „Mitų griovėjai" žino beveik visi televizijos žiūrovai.

Laiku diagnozuota korozija palengvina "gydymą"

Ne visi žino, kad rūdys - ilgo korozijos proceso pasekmė

Ką reikia daryti, norint greičiau pribaigti savo automobilį

Kasdienės klaidos, kurias daro dažnas vairuotojas

„Auto show millennium 2012“

Antroji moto klubo „Aliens MC" organizuojamo ...

Autoservise gali ir "nurengti"

Sunku būtų rasti vairuotoją, negirdėjusį nė vienos istorijos apie...

Prenumeruokite mūsų naujienlaiškį: