5 situacijos, kai nereiktų sėst prie vairo
Atnaujinta: 2020-03-10
  • 5 situacijos, kai nereiktų sėst prie vairo

Apie tai, kad negalima vairuoti išgėrus, žino visi, tačiau nepaisant to, kas savaitgalį policija sulaiko ne vieną ir ne du neblaivius vairuotojus. Visgi kruopščiau panagrinėjus mūsų krašte įvykusias avarija, susidaro įspūdis, kad gerokai daugiau avarijų sukelia klaidų keliuose padarę blaivūs vairuotojai.

Tokios statistikos nėra, tačiau būtų tikslinga pradėti skaičiuoti, kiek eismo įvykių sukėlė vairuotojai, sėdę prie vairo tada, kai tai buvo potencialiai pavojinga. Šiuo atveju kalbame apie sergančius, pervargusius, blogai nusiteikusius asmenis. Gal kam ir pasirodys keista, tačiau būtent tokios smulkmenos veikia vairuotoją panašiai kaip alkoholis ar narkotikai. Taigi, kokia būsena yra tokia pat pavojinga vairuotojui kaip ir girtumas?

Nuovargis

Pagal Europoje galiojančias normas, tolimųjų reisų vairuotojai negali be pertraukos vairuoti ilgiau kaip 4,5 val. Prabėgus šiam laikui būtinas 45 minučių poilsis, o vairuoti ilgiau kaip 9 valandas per parą griežtai draudžiama. Nors lengvųjų automobilių vairuotojams tokie reikalavimai nėra keliami, jie vairuodami pavargsta nemažiau. Panašaus vairavimo režimo jie galėtų laikytis galvodami tiek apie savo, tiek ir apie aplinkinių saugumą.

Daugybė eksperimentų įrodė, kad kiekviena vairavimo valanda, viršijanti minėtas normas, veikia vairuotoją analogiškai išgertai nemažai alkoholio dozei: 5 - 6 valandas be perstojo vairavusio asmens reakcija prastėja taip pat, kaip po išgertos degtinės stiklinės. 10 valandų be pertraukas vairavimas avarijos tikimybę padidina 50 proc.

Stresas

Nelabai seniai Masačiusetso universiteto mokslininkai paskelbė tyrimo rezultatus. Jiems pavyko įrodyti, kad stresas, kurį patiria automobilį dideliame mieste su spūstimis vairuojantis asmuo atitinka stresą, kurį patiria su parašiutu šokantis parašiutininkas. Jeigu prie šito dar prisideda agresija arba, atvirkščiai, apatija, nerimas, baimė arba panašūs neigiami veiksniai, tai vairuotojas gali pradėti elgtis keistai ir nenuspėjamai. Jis gali be jokios aiškios priežasties viršyti greitį, pavojingai manevruoti, važiuoti degant draudžiamam šviesoforo signalui arba išvis nustoja stebėti kelią. Abejojate savo būsena? Tada palikite automobilį namuose ir pasinaudokite viešuoju transportų. Tiesa, mikriukų, bent jau sostinėje, nesulauksite, tačiau galite pabandyti pasivažinėti keistais maršrutais važiuojančiais autobusais.

Vaistai

Retas kuris perskaito, kad ir įprastų vaistų vartojimo instrukciją todėl vieno ar kito preparato poveikis vairuotojui taip ir lieka nežinomas. Arba sužinomas kai jau būna per vėlu...

Sirupai nuo kosulio

Juose dažnai yra kodeino - opiato, sukeliančio mieguistumą, lėtinančio reakciją ir prastinančio regėjimą kai yra netolygus apšvietimas.

Pavojingas vairuotojams ir efedrinas, kurio yra vaistuose nuo slogos: jis sukelia susijaudinimą, gali būti sunkiau suvokti aplinką. Kituose vaistuose nuo peršalimo gali būti migdančių priedų.

Vaistai nuo širdies ir nuskausminamieji

Reakcija gali prastėti ir dėl aspirino ar analgino. Ją lėtina ir spaudimo mažinimo vaistai, geriami sergant hipertonija.

Vaistai skrandžiui

Nors jie ir padeda, nėra tokie nekalti. Nuo jų gali išsiplėsti vyzdžiai ir dėl to bus matomas neryškus vaizdas.

Įdomu tai, kad problemų gali pridaryti ir vaistai nuo supimo bei nuskausminamieji. Kiekvienas vairuotojas turėtų įprasti prieš geriant vieną ar kitą vaistą bent jau iki galo perskaityti jo instrukciją, o jau tada spręsi, gerti vaistus ar vairuoti.

Nėštumas

Norvegijos specializuoto instituto mokslininkai nustatė, kad besilaukiančios 15 kartų daugiau, lyginant su kitais vairuotojais, rizikuoja sukelti avariją. Buvo įrodyta, kad nėštukės reakcija smarkiai prastėja, todėl joms reiktų įprasti važinėti ramiai ir atsargiai.

Jei yra galimybė, po ketvirto nėštumo mėnesio išvis reiktų atsisakyti vairavimo. Reikalas tas, kad būsimos mamos dažnai kenčia nuo spaudimo kaitos, o tai gali sukelti silpnumą. Nėštukėms dažnokai skauda nugarą, tinsta kojos, Nėštukėms dažnokai skauda nugarą, tinsta kojos, jas kamuoja toksikozė ir kitos, nėštumą lydinčios, problemos.

Temperatūra

Tikrai ne visi žino, bet persišaldžiusio vairuotojo reakcija prastėja taip pat, kaip ir išgėrusio. Tokias išvadas pateikė Vokietijos plaučių ligų fondo specialistai. Atlikus bandymus kuriuose dalyvavo daugiau kaip 100 vairuotojų ir apklausus daugiau kaip 4 000 asmenų, gydytojai nustatė, kad jei pacientams pasireiškė gripo požymiai, prastėja jų koncentracija, o reakcijos laikas, lyginant su sveikais vairuotojais, lėtėja 11 proc.

Fondui vadovaujantis profesorius Haraldas Moras teigia, kad gripą galima lyginti su 0,5 - 0,65 promilės girtumo būsena. Nepaisant to, 38 proc. apklausoje dalyvavusių vairuotojų prisipažino, kad vairuoja ir su temperatūra. Gal laikas keisti senus įpročius?

 

Parengta pagal užsienio spaudą

Autoreviu.lt informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse ir interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „IKS" sutikimo draudžiama.

Komentarai (0)
Prisijunkite, kad galėtumėte komentuoti

5 dažniausiai užduodami klausimai apie vairuotojo pažymėjimus

Vairuotojo pažymėjimo galiojimas, keitimas internetu ir kiti svarbūs dalykai, kuriuos būtina žinoti kiekvienam vairuotojui.

Dešiniosios rankos taisyklė - kertinis Kelių eismo taisyklių principas

Vairuotojams kartais neaišku, kada ir kaip taikyti dešiniosios rankos taisyklę

Kaip užvesti dyzelinį automobilį šaltyje

Neįprastas būdas kaip neleisti sušalti dyzelinui net ir dideliame šaltyje

7 įdomūs faktai apie vairavimo egzaminus kitose šalyse

Kai kurie faktai priverčia nustebti, o kartais tiesiog nusišypsoti.

Automobilio įtaisų valdymas

Regitra pristato: nuotolinės vairavimo pamokos ne tik pradedantiesiems, tačiau ir ilgą vairavimo patirtį turintiems vairuotojams.

Vairuotojų egzaminavimas vyks realiame eisme

Atsisakoma pratimų aikštelėje, o būsimųjų vairuotojų įgūdžiai bus tikrinami realiame eisme. \ \

Psichologai: rizikingas vairavimas – gyvenimo būdo atspindys

Dažniausiai įvairios asmenybės charakteristikos lemia dažnesnes vairavimo klaidas arba įvairios asmenybės savybės lemia dažnesnius tyčinius kelių eismo taisyklių pažeidimus.

Kaip vairuoti esant permainingiems orams

Jei automobilyje staiga tampa įtartinai tylu ir apima jausmas, kad automobilis tarsi „plaukia”, o ne važiuoja, greičiausiai jūs važiuojate ypatingai lygiu ir slidžiu paviršiumi

Vairavimas žiemą

Lenktynininko patarimai: žiemos kelią reikia „jaukintis“

Kaip vairuoti naktį

Vairuoti užmiesčio keliais naktį visada būna gerokai sunkiau nei dieną

Prenumeruokite mūsų naujienlaiškį: