Ar kada nors susimąstėte, kad už vieną ir tą patį Kelių eismo taisyklių pažeidimą, skirtingose šalyse baudžiama skirtingai? Pasidomėkime, kokios bausmės laukia sulaikytų neblaivių vairuotojų ir pradėkime nuo mūsų gimtojo krašto, nes pastaruoju metu pranešimų apie sulaikomus neblaivius, girtumo rekordus viršijančius, vairuotojus daugėja...
Lietuva
Mūsų respublikos įstatymai ir norminiai aktai numato, kad:
„Transporto priemonių vairavimas, esant vairuotojams neblaiviems, kai nustatomas lengvas neblaivumo (girtumo) laipsnis (nuo 0,41 promilės iki 1,5 promilės), - užtraukia baudą vairuotojams nuo vieno tūkstančio iki vieno tūkstančio penkių šimtų litų su teisės vairuoti transporto priemones atėmimu nuo vienerių metų iki vienerių metų šešių mėnesių.
Transporto priemonių, kurių maksimali leidžiama masė didesnė negu 3,5 t arba turinčių daugiau kaip 9 sėdimas vietas, vairavimas, vairuotojams esant neblaiviems, kai nustatomas lengvas neblaivumo (girtumo) laipsnis (nuo 0,2 promilės iki 0,4 promilės), - užtraukia baudą vairuotojams nuo penkių šimtų iki vieno tūkstančio litų.
Transporto priemonių vairavimas, vairuotojams, kurių vairavimo stažas iki dvejų metų, esant neblaiviems, kai nustatomas lengvas neblaivumo (girtumo) laipsnis (nuo 0,2 promilės iki 0,4 promilės), - užtraukia baudą vairuotojams nuo aštuonių šimtų iki vieno tūkstančio litų.
Transporto priemonių vairavimas, esant vairuotojams neblaiviems, kai nustatomas vidutinis (nuo 1,51 iki 2,5 promilės) arba sunkus (nuo 2,51 promilės ir daugiau) neblaivumo (girtumo) laipsnis, neblaivumo patikrinimo vengimas, taip pat alkoholio vartojimas po eismo įvykio iki jo aplinkybių nustatymo - užtraukia baudą vairuotojams nuo dviejų tūkstančių iki trijų tūkstančių litų su teisės vairuoti transporto priemones atėmimu nuo dvejų iki trejų metų arba administracinį areštą nuo dešimties iki trisdešimties parų su teisės vairuoti transporto priemones atėmimu nuo dvejų iki trejų metų.
Transporto priemonių vairavimas, esant vairuotojams apsvaigusiems nuo narkotinių, psichotropinių ar kitų psichiką veikiančių medžiagų, apsvaigimo patikrinimo vengimas, taip pat narkotinių, psichotropinių ar kitų psichiką veikiančių medžiagų vartojimas po eismo įvykio iki jo aplinkybių nustatymo - užtraukia baudą vairuotojams nuo vieno tūkstančio iki trijų tūkstančių litų su teisės vairuoti transporto priemones atėmimu nuo vienerių iki trejų metų arba administracinį areštą nuo dešimties iki trisdešimties parų su teisės vairuoti transporto priemones atėmimu nuo dvejų iki trejų metų.
Perdavimas vairuoti transporto priemonę neblaiviam arba apsvaigusiam nuo narkotinių, psichotropinių ar kitų psichiką veikiančių medžiagų asmeniui - užtraukia baudą nuo trijų šimtų iki penkių šimtų litų.
Praktinis vairavimo mokymas vairavimo instruktoriui esant neblaiviam, apsvaigusiam nuo narkotinių, psichotropinių ar kitų psichiką veikiančių medžiagų, neblaivumo ar apsvaigimo patikrinimo vengimas, taip pat neblaivumas (girtumas) ar apsvaigimas nuo narkotinių, psichotropinių ar kitų psichiką veikiančių medžiagų po eismo įvykio iki jo aplinkybių nustatymo - užtraukia baudą vairavimo instruktoriui nuo penkių šimtų iki vieno tūkstančio litų su teisės vairuoti transporto priemones atėmimu nuo vienuolikos mėnesių iki vienerių metų vieno mėnesio."
Tačiau dar ne viskas. Kitas Lietuvos Respublikos Administracinių teisės pažeidimų kodekso straipsnis perspėja:
„Transporto priemonių vairavimas neblaivių ar apsvaigusių nuo narkotinių, psichotropinių ar kitų psichiką veikiančių medžiagų vairuotojų, neturinčių teisės vairuoti ar neturinčių teisės vairuoti tos rūšies transporto priemonių, arba neblaivumo ar apsvaigimo patikrinimo vengimas, taip pat alkoholio, narkotinių, psichotropinių ar kitų psichiką veikiančių medžiagų vartojimas po eismo įvykio iki jo aplinkybių nustatymo - užtraukia baudą nuo keturių tūkstančių iki penkių tūkstančių litų arba administracinį areštą nuo dvidešimties iki trisdešimties parų."
Nepaisant to, neblaivių transporto priemonių vairuotojų (bent jau tų, kurie įkliūna), Lietuvoje netrūksta. Oficiali statistika teigia, kad per 2013 m. praėjusius 10 mėn. (sausis-spalis) išaiškinta:
10 918 neblaivių vairuotojų (skaičius automobilių ir motociklų kartu), tarp kurių - 1 123 atvejai, kai neblaivūs vairuotojai įkliuvo pakartotinai šiais metais. Neblaivūs vairuotojai dalyvavo 228 eismo įvykiuose, kuriuose žuvo 22 ir sužeista 319 žmonių.
4 996 neblaivūs dviračių vairuotojai. Neblaivūs dviračių vairuotojai dalyvavo 18 eismo įvykių, kuriuose žuvo 1 ir sužeista 20 žmonių.
372 neblaivūs mopedų vairuotojai. Neblaivūs mopedų vairuotojai dalyvavo 13 eismo įvykių, kuriuose sužeista 14 žmonių.
171 neblaivus vadeliotojas.
Skaičiai ne patys maloniausi. Statistinių duomenų iš kitų valstybių mes neturime, tačiau bent jau pasidomėkime, kas taurelės nevengiančių vairuotojų laukia svetur.
Baltarusija
Kaimyninėje Baltarusijoje įstatymai ganėtinai griežti: pirmą kartą viršijęs leistiną 0,04 promilės normą, vairuotojas sumokės apie 12 500 JAV dolerių baudą ir trejiems metams liks be vairuotojo pažymėjimo. Jei sulaikys antrą kartą, tikėtina, vairuotojas kuriam laikui keliaus už grotų. Griežta, bet gal ir teisinga?
Čekija
Čekijoje bei dar keliose Rytų Europos šalyse - Vengrijoje, Slovakijoje, Rumunijoje - galioja 0,00 promilių taisyklė. Pažeidus šį įstatymą, laukia 200 - 470 eurų dydžio bauda.
Kroatija
Anksčiau „nulinė norma" galioja ir Kroatijoje, tačiau spaudžiant turistinėms agentūroms įstatymai buvo pakeisti. Dabar leidžiama norma - 0,5 promilės. Tai maždaug 40 ml degtinės arba viena taurė balto vyno. Situacija keičiasi, jeigu išgėręs vairuotojas pažeidžia Kelių eismo taisykles arba sukelia eismo įvykį - tada bet koks girtumas bus laikomas sunkinančia aplinkybe. Tiesiog sulaikytas neblaivus vairuotojas turės sumokėti apie 70 eurų baudą.
Vokietija
Laikantis bendrų Europos vairuotojams galiojančių normų, čia leidžiama 0,5 promilės. Tokia norma galioja beveik visose Vakarų Europos šalyse. Išimtis - jaunesni kaip 21 metų ar mažiau kaip du metus vairuojantys asmenys. Jie prie vairo gali sėsti tik visiškai blaivūs. Jeigu įvyko avarija, bet koks girtumas tampa sunkinančia aplinkybe. Vokietijoje pirmą kartą sulaikytas išgėręs asmuo moka 500 eurų, antrą kartą - 1 000 eurų, trečia - 3 000 eurų baudą.
Didžioji Britanija
Anglijoje galima ramiai vartoti alkoholį iki 0,8 promilės. Tai - maždaug dvi vyno taurės. Tačiau kaip tik salose ir didžiausios baudos. Už vairavimą išgėrus galima gauti iki 7 200 eurų siekiančią baudą.
Įdomi detalė, pirmas automobilizmo istorijoje vairuotojas, nubaustas už vairavimą išgėrus, buvo būtent Londono taksi vairuotojas Džordžas Smitas. Tai įvyko 1897 m., rugsėjo 10 d. Tada jam buvo skirta 10 šilingų bauda.
Prancūzija
Brangių vynų šalyje vairuoti išgėrus taip pat nerekomenduotina. Jeigu alkoholio koncentracija kraujyje neviršys 0,8 promilės, vairuotojas gaus 135 eurų baudą ir šaukimą į teismą, jei viršys - bauda išaugs iki 4 500 eurų, o jei neblaivus vairuotojas sukels eismo įvykį, jam teks atsisveikinti su 30 000 eurų. Ypatingai sunkiais atvejais, kai yra sužalotų ar žuvusių žmonių, bauda gali siekti 150 000 eurų, o vairuotojas 10 metų praleisti už grotų. Visi Prancūzijos vairuotojai turi vežiotis alkoholio kiekio kraujyje nustatymo rinkinius. Išėjus, tarkim, iš restorano, vairuotojas pirma turi pasitikrinti kraują, o jau tada gali (arba ne) sėsti prie vairo. Neturintiems rinkinių tenka mokėti baudas.
Visgi šiuo atveju sunku įsivaizduoti, kaip koks nors prabangaus kurorto svečias, po sočių pietų, prieš sėsdamas į savo „Ferrari", ims tikrinti kraują...
JAV
Amerikoje viskas griežtai: važinėjantys išgėrę kalėjime gali užtrukti nuo pusės metų iki metų ir ilgam likti be vairuotojo pažymėjimo. Leistina alkoholio koncentracija (kai asmuo turi 21 metus) - 0,8 promilės. Pirmą kartą sulaikytas neblaivus prie vairo asmuo moka 300 JAV dolerių baudą ir pusmečiui lieka be vairuotojo pažymėjimo. Jei per artimiausius dešimt metų jis įkliūna antrą kartą, bauda gali siekti 5 000 JAV dolerių, trečią kartą - iki 10 000 JAV dolerių. Jeigu neblaivus vairuotojas sukelia eismo įvykį, kuriame žūsta žmonės, jis gali iki 10 metų atsisveikinti su laisve.
Visgi, JAV ir Europoje į neblaivius vairuotojus dar žiūrima ganėtinai atlaidžiai. Kiek kitokia situacija Azijos šalyse.
Singapūras
Singapūre sulaikytą neblaivų vairuotoja gali... nuplakti. Tokie vairuotojai plakami metro ilgio ir maždaug centimetro storio lazdomis. Taip pat jis rizikuoja gauti 200 - 230 Singapūro dolerių baudą (1 Singapūro doleris - apie 0,75 JAV dolerio). Galima vairuoti tik tada, jei neviršijama 0,08 promilių riba.
Kinija
Kinijoje įstatymai ypač griežti. Vieną neblaivų vairuotoją, suvažinėjusį pėsčiąjį, tiesiog sušaudė. Jeigu vairuotojas tik išgėrė ir sėdo prie vairo, bet dar nespėjo nieko pridirbti, tai vis tiek nuo 1 iki 6 mėnesių jis keliaus į cypę. Tokiu atveju trims metams atimamas ir vairuotojo pažymėjimas. Leidžiama norma - 0,0 promilės.
Tailandas
Panaši situacija ir Tailande. Jeigu neblaivus vairuotojas sukels eismo įvykį ir jame žus žmonės, tikėtina, vairuotojas bus pakartas. Nepaisant to, 0,05 promilės - leidžiamas kiekis.
Japonija
Šioje šalyje neblaivūs vairuotojai taip pat nėra mėgstami. Norma - 0,03 promilės. Ją viršijus laukia rimta bauda ir ilgam konfiskuojamas vairuotojo pažymėjimas. Jeigu neblaivus vairuotojas paspruko iš įvykio vietos, pažymėjimo jis neteks 10-ečiai metų. Įdomu tai, kad tokiu atveju baudžiamas ne tik neblaivus vairuotojas, bet ir į jo automobilį sėdę keleiviai. Jeigu neblaivus vairuotojas bus sulaikytas, kiekvienas pilnametis automobilio keleivis turės sumokėti 3 000 JAV dolerių baudą. Išimtys netaikomos net maršrutinių ir turistinių autobusų keleiviams. Vairuotojas už tai baudžiamas 8 700 JAV dolerių bauda arba 5 metais kalėjimo.
Jeigu neblaivus vairuotojas partrenkė ir mirtinai sužalojo vieną ar kelis pėsčiuosius, vairuotojo pažymėjimo jis neteks visam gyvenimui.
Netgi barmenai, žinodami, kad pas juos lankosi transporto priemones vairuojantys asmenys, neturi teisės parduoti jiems alkoholio. Už tokį prasižengimą maitinimo įstaiga gali prarasti licenciją.
Jungtiniai Arabų Emyratai
Emyratuose, kaip ir daugumoje arabų ar Islamo šalių, apie bausmes neblaiviems galima net nekalbėti. Ten jau pats savaime alkoholio vartojimas yra baustinas ir todėl labai nerekomenduotinas, išskyrus tam tikras turistines zonas.
Parengta pagal užsienio spaudą
Autoreviu.lt informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse ir interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „IKS" sutikimo draudžiama.
„Renault Voiturette“ – 115 metų
2013 m. gruodžio 24 d. sukako 115 metų nuo tos dienos, kai
Ž. Savickas nori dar vienos eilutės Guinness World Records knygoje
Vienu didžiausių konkurso „Metų automobilis 2014"
Kaip baudžiami neblaivūs vairuotojai skirtingose pasaulio šalyse
Ar kada nors susimąstėte, kad už vieną ir tą patį Kelių eismo taisyklių pažeidimą...
„Renault AX“ – 105 metai
Prieš 105 metus, 1908 m. spalio mėn. pabaigoje...
Stipruolis Ž. Savickas sieks GUINNESS WORLD RECORDS titulo
Lapkričio pradžioje startavęs „Metų automobilio 2014"
Net patyrusiems patirties niekad nebūna per daug
Jau dvi savaitės kai vyksta Lietuvos „Metų automobilio 2014"
13 „Mitų griovėjų“ sugriautų automobilinių mitų
Laidą „Mitų griovėjai" žino beveik visi televizijos žiūrovai.
Europoje daugiausia kartų geriausiais pripažinti „Fiat“, o Lietuvoje – „Ford“ automobiliai
Pirmadienį startavo tradicinis, nuo 1997 metų
„Metų automobiliu 2014" taps vienas iš 35 dalyvių
Lapkričio 4-ąją ERGO rūmuose startavo konkursas „Metų automobilis 2014".
Greičiausi „Metų automobilio 2014“ konkurse – vokiški automobiliai
Septynioliktą kartą rengiamuose Lietuvos metų automobilio rinkimuose...