Dažniausios moksleivių traumos, pagalba joms įvykus
Atnaujinta: 2020-03-09
  • Picture6_copy
  • Picture1__Small_
  • Picture2__Small_
  • Picture3__Small_
  • Picture4__Small_
  • Picture5__Small_

Apie tai, kad vaikais reikia rūpintis, žino kiekvienas. Skelbiami konkursai, rengiamos akcijos, tačiau statistika rodo, kad vaikai ir toliau patiria traumų. Jų gali patirti bet kur - namuose, kieme, gatvėje. Kas savaitę gaunama informacija ir apie eismo įvykiuose sužalotus nepilnamečius. Kokios būna vaikų traumos ir ką reikia daryti vaikui ją patyrus? Pasakoja Vilniaus universiteto vaikų ligoninės (VUVL) gydytojas traumatologas Vidas Misevičius.

Kas yra trauma?

Trauma - išorinių veiksnių sukeltas organizmo fizinis pažeidimas. Statistikos departamento prie LR Vyriausybės ir Lietuvos sveikatos informacijos centro duomenimis, daugiausia vaikų Lietuvoje miršta nuo traumų ir nelaimingų atsitikimų.

Traumų klasifikacija pagal priežastį ir vietą:

buitinės,

viešoje vietoje

mokymo ir ugdymo įstaigose,

transporte,

sporto,

smurtinės,

kitos.

Pacientai pagal amžiaus grupes

Traumų klasifikacija pagal organų sistemas:

centrinės nervų sistemos,

kaulų-sąnarių,

vidaus organų,

minkštųjų audinių,

politraumos.

VUVL traumatologijos skyriuje per metus išgydoma apie 3000 traumas patyrusių vaikų.

Iš jų apie 1/3 dėl neurotraumų, 1/3 dėl kaulų lūžių, 1/3 dėl kitų traumų ir pakartotiniai ligoniai.

Trečdalis vaikų iki 17 metų amžiaus patiria bent vieną lūžį. Vaikų kaulų lūžiai sudaro 25 proc. visų patiriamų traumų. Lūžių dažnumo pikas - 14 metų amžius berniukams ir 11 metų - mergaitėms. Moksleiviams dažniausia pasitaiko sumušimai, raiščių patempimai, galvos smegenų traumos, lūžiai, rečiau - žaizdos.

 

Per kiek laiko buvo suteikta pirmoji pagalba

Žmogaus kaulų sistema, kaulo sandara, anatomija

Žmogaus griaučiai skirstomi į galvos, liemens, viršutinių ir apatinių galūnių kaulus. Kaulas vaikams yra organizmo dalis, kuri auga ir vystosi. Jis sudarytas iš antkaulio (periosteum), kaulinės medžiagos (substantia ossea) ir kaulų čiulpų (medulla ossium). Antkaulis gaubia visą kaulą, iš jo kaulas auga ir padeda atsistatyti lūžusiam kaului. Kaulų skaičius kinta visą gyvenimą. Naujagimis jų turi apie 270. Augant susidaro vis naujų kaulėjimo taškų. Lytinio brendimo pabaigoje kai kurie kaulai suauga, todėl jų sumažėja iki 200. Vaiko kaulų anatominės ir fiziologinės savybės skiriasi nuo suaugusiojo.

Kaulų lūžių klasifikacija

Kriterijai

Lūžių rūšys

I. Etiologijos požiūriu

1. Įgimti

2. Patologiniai

3. Trauminiai

II. Atsižvelgiant į odos ir minkštųjų audinių pažeidimą

1. Atviri

2. Uždari

III. Pagal kaulo pakenkimo laipsnį

1. Visiški

2. Iš dalies:

a) įskilimas b) įlūžimas c) atitrūkimas

d) poantkauliniai

IV. Pagal anatominę lokalizaciją

1. Epifiziniai

2. Metafiziniai

3. Diafiziniai

V. Pagal lūžio linijos kryptį

1. Skersiniai

2. Įstrižiniai

3. Spiraliniai

4. Išilginiai

5. Skeveldriniai

VI. Pagal žalojantį poveikį į aplinkinius audinius

1. Nekomplikuoti

2. Komplikuoti

VII. Pagal lūžių skaičių

1. Pavieniai

2. Daugybiniai: a) vieno kaulo b) kelių kaulų

Vaikų kaulų lūžių rūšys, jų specifika, ypatumai, klasifikacija

Dėl anatominių ir fiziologinių ypatybių kai kurie kaulų lūžių tipai vaikams yra kitokie, nebūdingi suaugusiesiems. Vaikams dažnai pasitaiko vadinamasis „žalios šakelės" lūžis.

„Žalios šakelės" lūžis

Lūžis nėra per visą kaulo skersmenį, kaulo kortikinis sluoksnis lūžta tik vienoje pusėje, o kitoje tik išlinksta. Šio tipo lūžis dažniausia pasitaiko dilbio kauluose. Taip įvyksta, nes vaikų antkaulis storesnis ir elastingesnis negu suaugusiųjų. Iš dalies tai gerai - lūžgaliai nesužaloja raumenų, minkštųjų audinių. Epifiziniai lūžiai būdingi tik vaikams, kol nesibaigęs kaulų augimas (iki 16-18 metų amžiaus). Tai kaulų augimo zoną pažeidžiantys lūžiai.

Vietos, kur patirtos traumos

Poantkauliniai lūžiai

Jie nepažeidžia antkaulio, bet deformuoja kortikinį kaulo sluoksnį. Būdingesni dilbio kaulams, dažniausia būna be žymesnių poslinkių. Vaiko kaulas elastingas. Ta pati trauma, dėl kurios suaugusiajam lūžtų kaulas, vaiko kaului gali nepakenkti. Vaikams kaulai gyja žymiai greičiau negu suaugusiesiems.

Pirmoji pagalba lūžus galūnių kaulams

Pirmoji, skubi medicinos pagalba teikiama: traumos vietoje, vežant į ligoninę, hospitalizuojant į stacionarą, stacionare. Skubios medicininės pagalbos apimtis priklauso nuo traumos sunkumo ir sugebėjimo suteikti pirmąją medicininę pagalbą. Įvykio vietoje reikia įsitikinti, kokia bendroji nukentėjusio būklė, kokie kiti sužalojimai. Pagrindinis kriterijus nustatant galimą lūžį šiuo atveju - skausmas. Jeigu konkrečią vietą nukentėjusiajam skauda arba labai skauda, greičiausia susidūrėme su lūžiu. Kita vertus, jei esame neužtikrinti dėl lūžio, pirmąją pagalbą reikia teikti taip, lyg kaulas būtų lūžęs.

Pirmosios medicinos pagalbos veiksmai esant lūžiams: kraujavimo stabdymas (atviriems lūžiams), traumuotos galūnės imobilizavimas, nuskausminimas, nukentėjusiojo transportavimas, deguonies terapija. Matomų lūžgalių negalima stumti į žaizdos vidų, nes dar labiau infekuosis žaizda, galima sukelti rimtų pasekmių - sužaloti kraujagysles, nervus, sausgysles.

GMP darbuotojai suleidžia analgetikų, gali skirti juos žvakutėmis. Kiti nuskausminamieji neturėtų būti duodami tabletėmis, nes yra didelė tikimybė, kad lūžis bus atstatomas ar operuojamas. Tai daroma su bendra nejautra, o anesteziologų reikalavimas - tuščias paciento skrandis, siekiant išvengti galimų narkozės komplikacijų. Be to, nuskausminamieji veikia silpniau ir gali nepakankamai nuslopinti skausmą.

Rūbus, kurie gali veržti ar spausti, reikia nuvilkti, nurengti. Neretai, siekiant nesukelti pacientui skausmo, rūbai paprasčiausia perkerpami. Pakenkta sritis įtveriama transportiniu ar parankiniu įtvaru, prisilaikant lūžių imobilizavimo taisyklių.

Įtariamo lūžio vietoje dedamas šaltas daiktas, pūslė su ledu ar šaltu vandeniu. Imobilizavimo priemonės, pritaikytos įtverti galūnes, būna standartinės: dažniausia naudojamas Kramerio įtvaras, taikomi įvairiausi plastiko įtvarai, rečiau - pneumatiniai. Jei nėra įtvaro, galūnė įtveriama nestandartinėmis (parankinėmis) priemonėmis. Nestandartinės - tos, kurias galima panaudoti sužalotai kūno daliai įtverti, pvz.: lentelės, lazdos, surištos medžių šakelės, kartonas, standžiai susukti laikraščiai ir pan.

tveriami abipus įtariamo lūžio esantys sąnariai. Lūžus plaštakos kaulams, įtvaras dedamas nuo pirštų galų iki alkūnės. Lūžus dilbio kaulams, įtvaras dedamas nuo pamatinių falangų iki žasto vidurinio ar viršutinio trečdalio. Lūžus žastikauliui, įtvaras dedamas nuo riešo iki peties, apimant peties sąnarį. Ranka parišama. Galimo lūžio vietoje dedamas šaltas daiktas, pūslė su ledu ar šaltu vandeniu.

Lūžus pėdos kaulams, įtvaras dedamas nuo pirštų galų iki pakinklio, lūžus blauzdos kaulams - iki šlaunies vidurinio ar viršutinio trečdalio.

Lūžus šlaunikauliui vienas įtvaras dedamas nuo kulno iki pažasties, kitas - nuo kulno iki kirkšnies. Įtvarai tarpusavyje surišami. Jei nėra įtvarų, sužeista koja pririšama prie sveikosios.

Nukentėjusįjį reikėtų kelti trise, paguldyti ant neštuvų ir prie jų fiksuoti. Galimo lūžio vietoje dedamas šaltas daiktas, pūslė su ledu ar šaltu vandeniu.

Kas suteikė pirmąją pagalbą

Imobilizavimas ir nuskausminimas - svarbiausios trauminio šoko profilaktikos priemonės. Suteikus pirmąją pagalbą, pacientas skubiai vežamas į gydymo įstaigą. Vežti nukentėjusį galima bet kokiu transportu, tačiau geriausia - greitosios medicininės pagalbos (GMP) automobiliu. Pakankamas pirmos pagalbos galimybes ir priemones turi tik GMP personalas. Kitais atvejais reikia prisitaikyti prie aplinkybių. Reikia nepamiršti beveik visur esančių automobilių, kurių privalomo inventoriaus sąraše yra ir pirmosios medicininės pagalbos vaistinėlės.

Komentarai (0)
Prisijunkite, kad galėtumėte komentuoti

5 dažniausiai užduodami klausimai apie vairuotojo pažymėjimus

Vairuotojo pažymėjimo galiojimas, keitimas internetu ir kiti svarbūs dalykai, kuriuos būtina žinoti kiekvienam vairuotojui.

Dešiniosios rankos taisyklė - kertinis Kelių eismo taisyklių principas

Vairuotojams kartais neaišku, kada ir kaip taikyti dešiniosios rankos taisyklę

Kaip užvesti dyzelinį automobilį šaltyje

Neįprastas būdas kaip neleisti sušalti dyzelinui net ir dideliame šaltyje

7 įdomūs faktai apie vairavimo egzaminus kitose šalyse

Kai kurie faktai priverčia nustebti, o kartais tiesiog nusišypsoti.

Automobilio įtaisų valdymas

Regitra pristato: nuotolinės vairavimo pamokos ne tik pradedantiesiems, tačiau ir ilgą vairavimo patirtį turintiems vairuotojams.

Vairuotojų egzaminavimas vyks realiame eisme

Atsisakoma pratimų aikštelėje, o būsimųjų vairuotojų įgūdžiai bus tikrinami realiame eisme. \ \

Psichologai: rizikingas vairavimas – gyvenimo būdo atspindys

Dažniausiai įvairios asmenybės charakteristikos lemia dažnesnes vairavimo klaidas arba įvairios asmenybės savybės lemia dažnesnius tyčinius kelių eismo taisyklių pažeidimus.

Kaip vairuoti esant permainingiems orams

Jei automobilyje staiga tampa įtartinai tylu ir apima jausmas, kad automobilis tarsi „plaukia”, o ne važiuoja, greičiausiai jūs važiuojate ypatingai lygiu ir slidžiu paviršiumi

Vairavimas žiemą

Lenktynininko patarimai: žiemos kelią reikia „jaukintis“

Kaip vairuoti naktį

Vairuoti užmiesčio keliais naktį visada būna gerokai sunkiau nei dieną