Kelių automobilinio transporto klasifikacija
Atnaujinta: 2020-03-09
  • IMGP6847__Medium_

Pradedant kokį nors darbą, būtina aiškiai žinoti, su kuo konkrečiu atveju mes susiduriame. Kalbant apie krovinių gabenimą automobiliais, visų pirma  reiktų geriau susipažinti su šio transporto klasifikacija ir šios transporto rūšies galimybėmis.

Jeigu tiksliai išmanysite krovininių automobilių  klasifikaciją, galėsite nesunkiai pasirinkti patį tinkamiausią automobilį jūsų krovinio pervežimui. Valdydami tokią informaciją, jūs patys, be pašalinių asmenų pagalbos, galėsite savarankiškai įvertinti vieno ar kito galimo varianto tikslingumą, ekonomiškumą ir be transporto paslaugas teikiančių įmonių įsikišimo bei kartais ne visada geranoriškos jų pagalbos, pasirinkti tai, kas konkrečiu atveju bus reikalinga būtent jums.

Taigi, kaip klasifikuojamas krovinius pervežantis automobilių transportas.

Klasifikacija pagal kėbulo tipą

Kaip jau esame rašę, automobilis yra universaliausia ir, paprastai, pigiausia krovinių gabenimo sausumą priemonė. Be to, krovininiai automobiliai pasižymi puikiomis kėbulo transformacijos galimybėmis. Tai yra, naudojant vieną ir tą pačią sunkvežimio bazę, galima pagaminti ir savivartį, ir furgoną, ir konteinerių pervežimui skirtą transporto priemonę.

Norint tiksliau suskirstyti transporto priemones pagal tokią klasifikaciją, kėbulus reikia suskirstyti ir atviro ir uždaro tipo.

Transporto priemonėms su uždaru kėbulu priskiriami kieti furgonai, konteineriai, tentiniai kėbulai, refrižeratoriai, izoterminiai furgonai ir mikro autobusai.

Atvirais vadinamas savivarčių, autotransporterių, manipuliatorių, miškovežių ir tiesiog bortininių automobilių kėbulai.

Atskirai reiktų aptarti autocisternas, kadangi šiuo atveju joms klasikinė termino „kėbulas" samprata nelabai tinka. Cisternos, skirtingai nuo kitų krovininių automobilių, paprastai skirstomos pagal cisternos tūrį ir paskirtį. Šiandien mūsų krašto keliais cisternose gabenami patys įvairiausi skysčiai, pradedant geriamuoju vandeniu ir baigiant koncentruota rūgštimi bei kuru. Tai - pavojingi kroviniai, apie kuriuos kalbėsime kitą kartą.

Taigi, priklausomai nuo planuojamo vežti krovinio paskirties, skiriasi ir medžiagos, iš kurių cisternos gaminamos. Jos gali būti tiek plastikinės, tiek pagamintos iš ypatingai tvirtų metalo lydinių su karbono priedais.

Taip pat reiktų žinoti, kad krovininio transporto klasifikavimas pagal kėbulus, neatsiejamas nuo tokios sampratos, kaip „automobilio sudėtis". Kitaip sakant, sunkvežimis gali būti tiek viena, atskira transporto priemonė, tiek gali būti sujungtas į autotraukinį arba tai gali būti balninio vilkiko kombinacija su puspriekabe. Visuose trijuose išvardintuose variantuose gali būti naudojami beveik visi kėbulų tipai.

Klasifikacija pagal ašių skaičių

Ašių kiekis tai ne tik techninė automobilio charakteristika, bet ir svarbus jo krovininės galios rodiklis. Būtent krovininė krovinius pervežančio transporto galia yra vienas svarbiausių faktorių renkantis automobilį konkretaus krovinio gabenimui. Be to, reiktų žinoti, kad nuo ašių skaičiaus ir svorio pasiskirstymo tarp jų priklauso ar sunkvežimis bus leistas į vieną arba kitą bendrojo naudojimo kelią. Reikalas tas, kad kiekviena kietoji kelio danga turi tam tikrus ribojimus dėl leidžiamo transporto priemonės ratų spaudimo, todėl neretai keliuose galima išvysti ženklą, rodantį, kad ribojamas visų arba sunkesnių negu tam tikras svoris, sunkvežimių judėjimas, o žiniasklaidoje dažnokai pasirodo informacija apie tai, kad VKTI pareigūnai sulaikė ir nubaudė per sunkų krovinį gabenusį arba ne tuo keliu pasukusi sunkvežimio vairuotoją. Pastaruoju metu VKTI kontrolė keliuose griežtėja, tad norint saugiai ir be papildomų rūpesčių nugabenti krovinį, reiktų laikytis galiojančių įstatymų ir teisės aktų.

Mūsų atveju, didesnis ašių skaičius garantuoja, kad kelio dangai teks mažesnis spaudimas. Kitaip sakant, kuo daugiau ašių automobilis turi, tuo didesnius ir sunkesnius krovinius jis, nepažeisdamas taisyklių ir norminių aktų, gali vežti.

Šiai dienai labiausiai paplitę dviašiai ir triašiai krovininiai automobiliai. Įprastais atvejais jie naudojami, kai krovinį reikia gabenti vidutinio ilgumo ar artimais maršrutais. Tokie sunkvežimiai gali turėti ne tik furgoninius ar bortinius kėbulus, bet ir daugumą specializuotos įrangos. Viena pagrindinių dviašių ir triašių sunkvežimių populiarumo priežasčių -šių transporto priemonių universalumas.

Didesniems, platesnės apimties darbams geriau tinka keturių, penkių ir daugiau ašių turintys krovininiai automobiliai. Išskyrus kai kurią padidinto pravažumo specialiąją techniką, keturios ašys - minimalus balninio vilkiko, galinčio vilkti standartinio dydžio puspriekabę, ašių skaičius. Tiesa, šiandienos krovinių pervežimo praktikoje vis dažniau naudojamos šešių ašių konstrukcijos, kurias sudaro trijų ašių balninis vilkikas ir trijų ašių puspriekabė. Būtent tokio tipo konstrukcija geriausiai tinka didelių apimčių krovinių gabenimui bendrojo naudojimo keliais.

Kitos klasifikacijos

Krovininius automobilius galima klasifikuoti pagal įvairius kriterijus: pagal ratų formulę, tai yra bendro ir vedančiųjų ratų skaičiaus santykis, pagal variklio tipą (benzininis ar dyzelinis), pagal keliamąją galią.

Nesvarbu, kokį krovininio transporto kriterijų vertinimui ir klasifikacijai jūs pasirinksite, reikia žinoti, kad visi faktoriai, pagal kuriuos vykdoma klasifikacija, tarpusavyje labai tampriai susiję. Tarkim ašių skaičius iškart suteikia informaciją apie konkretaus automobilio keliamąją galią, apie jo tipą, tai yra mes kalbame apie autotraukinį ar atskirą transporto priemonę. Žinodami ašių skaičių, o dar geriau - ratų formulę, jūs galėsite ne tik paskaičiuoti vienai ašiai tenkantį apkrovimą ir bendrą, galimo pervežti krovinio masę, bet ir preliminarias kuro sąnaudas.

Išsiaiškinus su krovininių automobilių klasifikacija, bus galima lengviau ir paprasčiau, bet trečiųjų šalių pagalbos, pasirinkti optimaliausią variantą.

Parengta pagal užsienio spaudą

Autoreviu.lt informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse ir interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „IKS" sutikimo draudžiama.


Komentarai (0)
Prisijunkite, kad galėtumėte komentuoti

Krovinių gabenimas automobiliais – privalumai ir transporto tipai

Kalbant apie populiariausius ir plačiausiai naudojamos ...

Sekimo funkcija transporto biržos TimoCom elektroniniame žemėlapyje TC eMap®

Transporto logistikos parodoje Miunchene, TimoCom ...

Vilkiko vairuotojo darbo vietos organizavimas

Krovinių transportavimo proceso efektyvumui nemažai įtakos turi ...

„Mercedes Benz Citan“ karavanas Vilniuje

Europoje „Citan" pristatymas įvyko 2012 m. pabaigoje...

Naujoji „Ford Fiesta Van“ – taupus ir išmanus verslo pagalbininkas

Mažasis komercinis automobilis 100 kilometrų kelio sunaudos vos 3,3 litro degalų

Ekonomiškas vilkikų vairavimas

Iniciatyvą parėmė vairuotojų mokymą važiuoti taupiai visokeriopai skatinanti nacionalinė vežėjų automobiliais asociacija

Ar krovininiai automobiliai gali važiuoti taupiai?

Vairuotojų mokymą važiuoti taupiai visokeriopai skatina nacionalinė vežėjų automobiliais asociacija...

Paroda „Kauno automobilių dienos 2012“

Parodoje lankytojai galėjo ...

Darbdaviai atranda naujų įdarbinimo būdų

Nedarbo lygiui šalyje siekiant per 13 proc...

„Renault Master“ – susipažįstame su komerciniu transportu

Komerciniai automobiliai - specifinė ir labai įdomi...