Migracijos sezonas: kaip kelyje išvengti susidūrimų su laukiniais gyvūnais?
Atnaujinta: 2020-03-09
  • susidurimas-su-gyvunais

susidurimas su gyvunaisŠiais metais susidūrimų su gyvūnais keliuose skaičius išaugo net trečdaliu, nors tiek gyvūnai nuo automobilių, tiek ir žmonės nuo miško gyventojų saugomi įvairiomis priemonėms. Ekspertai dalijasi patarimais vairuotojams, kaip galima išvengti tokių susidūrimų, ir įžvalgomis apie tai, ką reikėtų daryti, jei nelaimingas atsitikimas vis dėlto įvyko.


Pavojingiausia paryčiais ir pavakariais

Ypatingai rudenį, užmiesčio keliuose, vietovėse, kur kelias kerta miškus ir laukus, kyla itin didelė rizika susidurti su tarp ganyklų migruojančiais miško gyvūnais - briedžiais, stirnomis ir kitais. Remiantis Lietuvos kelių policijos tarnybos viešai skelbiamais duomenimis, šiais metais šalies keliuose susidūrimų su laukiniais gyvūnais padaugėjo beveik trečdaliu. Draudikai taip pat pastebi, kad dažnai tokie susidūrimai įvyksta ir autostradoje, net jei ir didžioji jos dalis apjuosta apsaugine tvora.

Dažniausiai nukenčia keliaujantieji paryčiais ir jau sutemus, naktį, kadangi tuomet gyvūnai įsidrąsina, bei juda ieškoti naujų vietų maistui. „Compensa Vienna Insurance Group" ekspertai dažniau fiksuoja susidūrimus ne su didžiaisiais miško gyvūnais, o įvykius ir nuostolius, sukeltus smulkesnių gyvūnų - lapių ar kiškių.

Gyvūno dydis nulemia pasekmes

Automobilių vairuotojai su laukiniais gyvūnais dažniausiai susiduria, kai gyvūnas netikėtai išbėga į kelią iš miško ar iš vietos, kurioje miško gyventojo iš tolo tiesiog nematyti. Tiesa, draudimo ekspertai pastebi, kad žmonės per tokius susidūrimus nukenčia gana retai, nes juos vis dėlto saugo automobilio saugumo sistemos.

„Dažniausiai susidūrimas su laukiniu žvėrimi baigiasi ne tik stresu, baime dėl savo ir šeimos sveikatos, bet ir gerokai apgadinta ar net suniokota transporto priemone bei nerimu dėl gyvūno. Patiriama žala automobiliui priklauso nuo to, su kokio dydžio gyvūnu mašina susidūrė ir koks buvo greitis smūgio metu. Susidūrimas su stirna ar mažesniu miško gyventoju sukels gerokai mažesnius padarinius, nei, pavyzdžiui, su briedžiu", - sako „Compensa Vienna Insurance Group" žalų departamento vadovas Mindaugas Balinskas

M. Balinskas aiškina, kad jeigu prieš eismo įvykį su gyvūnu šis yra pastebėtas ir spėta kiek pristabdyti, prilėtinti, nuostoliai bus gerokai mažesni. Tačiau susidūrimas su, pavyzdžiui, briedžiu, beveik visada sukelia didelius nuostolius. Dėl gyvūno dydžio jis dažniausiai įvirsta į automobilio saloną, todėl ir žalos dydį nulemia būtent konkretus gyvūnas ir važiavimo greitis smūgio metu. Eksperto skaičiavimais, vidutinė žala siekia apie 1000 eurų.

Baidantys švilpukai ir prevencija

Norint išvengti nuostolių ir streso, galima pasirūpinti priemonėmis, kurios baido gyvūnus. Pavyzdžiui, ultragarso signalas gyvūnams atbaidyti, kurio veikimo principas - kaip švilpuko. Mažą ir beveik nepastebimą prietaisą galima tvirtinti priekinėje automobilio dalyje, važiuojat susidaro oro srautas ir šis skleidžia atitinkamo dažnio garsą, kuris atbaido laukinius žvėris. Toks prietaisas gali būti itin aktualus ir naudingas užmiestyje gyvenantiems ar dažnai po Lietuvą važinėjantiems žmonėms - rizika susidurti su žvėrimi jiems dar didesnė. Žinoma, ir vairuotojams patartina pasirinkti kiek įmanoma saugesnį greitį, ypač ruožuose, pažymėtuose įspėjamaisiais kelio ženklais dėl gyvūnų. Galiausiai, jeigu pastebėjote laukinį žvėrį, važiuojant pro jį patartina sumažinti greitį, nespausti garsinio signalo ir nemirkčioti tolimosiomis šviesomis - tokios priemonės gali tik dar labiau išbaidyti gyvūną.

„Jeigu įvykio išvengti vis dėlto nepavyko, būtina sustoti kelkraštyje, nepamiršti įjungti avarinio šviesos signalo pastatyti avarinio įspėjimo ženklą, užsivilkti šviesą atspindinčią liemenę ir apžiūrėti, ar laukinis gyvūnas po įvykio yra netoliese. Apsižvalgyti būtina, kadangi dažnai gyvūnas išgyvena ir sužeistas blaškosi netoli kelio, taip keldamas pavojų kitiems eismo dalyviams", - įspėja M. Balinskas.

Nepaisant to, ar gyvūnas išgyveno, ar ne, apie įvykį vertėtų pranešti policijai. Tokia informacija būna itin vertinga vertinant kelius, kuriais gyvūnai migruoja ir kuriuose susidūrimai dažnesni. Taip tiek jūs, tiek ir kiti eismo dalyviai tampate saugesni, kadangi tokiuose keliuose atsiranda įspėjamieji kelio ženklai.

 

Komentarai (0)
Prisijunkite, kad galėtumėte komentuoti

5 dažniausiai užduodami klausimai apie vairuotojo pažymėjimus

Vairuotojo pažymėjimo galiojimas, keitimas internetu ir kiti svarbūs dalykai, kuriuos būtina žinoti kiekvienam vairuotojui.

Dešiniosios rankos taisyklė - kertinis Kelių eismo taisyklių principas

Vairuotojams kartais neaišku, kada ir kaip taikyti dešiniosios rankos taisyklę

Kaip užvesti dyzelinį automobilį šaltyje

Neįprastas būdas kaip neleisti sušalti dyzelinui net ir dideliame šaltyje

7 įdomūs faktai apie vairavimo egzaminus kitose šalyse

Kai kurie faktai priverčia nustebti, o kartais tiesiog nusišypsoti.

Automobilio įtaisų valdymas

Regitra pristato: nuotolinės vairavimo pamokos ne tik pradedantiesiems, tačiau ir ilgą vairavimo patirtį turintiems vairuotojams.

Vairuotojų egzaminavimas vyks realiame eisme

Atsisakoma pratimų aikštelėje, o būsimųjų vairuotojų įgūdžiai bus tikrinami realiame eisme. \ \

Psichologai: rizikingas vairavimas – gyvenimo būdo atspindys

Dažniausiai įvairios asmenybės charakteristikos lemia dažnesnes vairavimo klaidas arba įvairios asmenybės savybės lemia dažnesnius tyčinius kelių eismo taisyklių pažeidimus.

Kaip vairuoti esant permainingiems orams

Jei automobilyje staiga tampa įtartinai tylu ir apima jausmas, kad automobilis tarsi „plaukia”, o ne važiuoja, greičiausiai jūs važiuojate ypatingai lygiu ir slidžiu paviršiumi

Vairavimas žiemą

Lenktynininko patarimai: žiemos kelią reikia „jaukintis“

Kaip vairuoti naktį

Vairuoti užmiesčio keliais naktį visada būna gerokai sunkiau nei dieną