Mokomės važiuoti atbuli
Atnaujinta: 2020-03-11
  • Mokomės važiuoti atbuli
  • vairuoti_atbulam
  • corbis
  • vaziuoja_atbula

Statistika rodo, kad daugiausia eismo įvykių vairuotojai sukelia per pirmuosius dvejus vairavimo metus. Ir tai suprantama, nes jiems, dažniausia, trūksta vairavimo praktikos. Eismo įvykių padaugėja vėlų rudenį, kai anksti temsta, dažnai lyja, tačiau dar nėra iškritęs šviesą atspindintis sniegas. Kalbant apie šios dienos situaciją dar galima būtų pridėti prastą kai kurių kelių būklę ir dėl taupymo politikos sumažintą gatvių apšvietimą. Važinėti vis tiek reikia. Norėdami, kad mūsų skaitytojų kelionės būtų kuo saugesnės, pateiksime keletą, atrodytų, paprastų, bet „žaliems" vairuotojams tikrai naudingų patarimų.

Vairavimas atbuline eiga t.y. įjungti atbulinę pavarą galima tik tada, kai automobilis yra visiškai sustojęs. Kitu atveju galima rimtai pakenkti pavarų dėžei. Reikalas tas, kad atbulinės pavaros krumpliaračių perdavimo koeficientas didelis, tad atbuline eiga galima judėti varikliui dirbant mažomis apsukomis. Važiuodamas nedideliu greičiu vairuotojas gali ramiai ir tiksliai įvertinti situaciją ir saugiai judėti atbuline eiga. Judant atbuline eiga reikia įvertinti tą faktą, kad automobilio stabdymas neišmynus sankabos (kalbama apie automobilius su MPD) neduos norimo efekto. Jauniems vairuotojams reiktų įprasti judant atbuline eiga laikyti kairę koją ant sankabos paminos. Netikęs kai kurių vairuotojų įprotis judant atbulomis laikyti kairę koją ant grindų dažnai baigiasi liūdnai. Tiek automobiliui, tiek ir vairuotojui.

Pradedant savo, kaip automobilio vairuotojo, karjerą, reiktų pasimokyti važiuoti atbulomis teisiai linija, per daug nuo jos nenukrypstant. Tai išmokus galima pradėti mokytis sukti į kairę ir dešinę, o išmokus tai - pradėti mokytis apvažiuoti kliūtis.

Prieš pradedant važiuoti atbuline eiga, rekomenduotina išlipti ir įsitikinti, kad automobilio kelyje nėra jokių kliūčių, ypač - nematomų iš salono. Gal tuo momentu pro šalį eina sunkumų galintys sukelti pėstieji (pastarieji mėgsta eiti ten, kur jiems patinka, kaip jiems patinka, nesidairydami aplinkui)? Reiktų įsitikinti, ar takas, reikalingas pravažiuoti, yra tinkamo pločio (vartai, atstumas tarp stulpelių ar kitų automobilių), pakankamas jūsų transporto priemonei.

Apsižvalgius automobilyje reikia įsitaisyti ne tik patogiai, bet ir taip, kad matomumas būtų kuo geresnis. Važiuojant atbulomis pajudama taip pat, kaip ir važiuojant į priekį - lėtai atleidžiama sankaba ir pamažu spaudžiamas akseleratorius.

Važiuodami atbulomis ir sukdami į dešinę, daugiausia dėmesio skirkite dešinėje pusėje esančioms kliūtims, sukdami į kairę sutelkite visą dėmesį į kairėje pusėje esančias kliūtis. Orientuojantis pagal už automobilio esančias kliūtis reikia nepamiršti, kad, judant atbulomis, pasukus automobilio vairą į kurią nors pusę, į tą pačią pusę suksis ir visas automobilis. Tokiu atveju išorinis priekinis automobilio ratas apsuka didžiausio spindulio lanką, tad reikia atidžiai stebėti, kad jis neužšoktų ant kliūties, kurią sėkmingai įveikė užpakalinis ratas. To neįvertinus galima sulaukti liūdnų pasekmių.

Judant atbuline eiga vairą reikia sukti labai palengva ir atsiminti, kad taip važiuojantis automobilis į krypties pakeitimą reaguoja labai staigiai.

Nemaloniomis orientacijos praradimo važiuojant atbulomis pasekmėmis gali būti sulankstytos automobilių durelės ar sparnai. Nubrozdinti buferiai arba išdaužti žibintai. Jei labai nepasiseks, galima užkabinti ir kokį pėsčiąjį ar dviratininką. Niekam nesinori tokių „staigmenų". Ypač - savo automobilinės karjeros pradžioje. Kaip to išvengti?

Orientuodamiesi pagal automobilio užpakalinį ratą ir sparną, nepamirškite atvirų durelių (jeigu Jūs judate atgal ir žvalgotės per praviras dureles) ir priekinį sparną, judantį išoriniu spinduliu priešinga kryptimi, negu sukasi automobilis. Važiuojant pro vartus arba kokį panašų statinį, kai automobilio vidurys pasieks automobilį, būtinai pridarykite automobilio dureles ir sutelkite visą dėmesį į priekinius sparnus, pabandykite numatyti jų judėjimo trajektoriją.

Jeigu Jums tai vienas pirmųjų kartų prie vairo, tikslinga įvažiuojant į garažą ar tarpuvartę paprašyti aplinkinių pagalbos. Tokia pagalba tikrai pravers.

Tų, kurie pareikš, kad judant atbulomis „viskas paprasta ir aišku ir nėra čia ko mokytis", norėtume paprašyti prisiminti savo pirmą sėdimą prie automobilio vairo. Ar ir tada viskas buvo „paprasta ir aišku"?

 

Parengta pagal užsienio spaudą

Autoreviu.lt informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "IKS" sutikimo draudžiama.

Komentarai (0)
Prisijunkite, kad galėtumėte komentuoti

5 dažniausiai užduodami klausimai apie vairuotojo pažymėjimus

Vairuotojo pažymėjimo galiojimas, keitimas internetu ir kiti svarbūs dalykai, kuriuos būtina žinoti kiekvienam vairuotojui.

Dešiniosios rankos taisyklė - kertinis Kelių eismo taisyklių principas

Vairuotojams kartais neaišku, kada ir kaip taikyti dešiniosios rankos taisyklę

Kaip užvesti dyzelinį automobilį šaltyje

Neįprastas būdas kaip neleisti sušalti dyzelinui net ir dideliame šaltyje

7 įdomūs faktai apie vairavimo egzaminus kitose šalyse

Kai kurie faktai priverčia nustebti, o kartais tiesiog nusišypsoti.

Automobilio įtaisų valdymas

Regitra pristato: nuotolinės vairavimo pamokos ne tik pradedantiesiems, tačiau ir ilgą vairavimo patirtį turintiems vairuotojams.

Vairuotojų egzaminavimas vyks realiame eisme

Atsisakoma pratimų aikštelėje, o būsimųjų vairuotojų įgūdžiai bus tikrinami realiame eisme. \ \

Psichologai: rizikingas vairavimas – gyvenimo būdo atspindys

Dažniausiai įvairios asmenybės charakteristikos lemia dažnesnes vairavimo klaidas arba įvairios asmenybės savybės lemia dažnesnius tyčinius kelių eismo taisyklių pažeidimus.

Kaip vairuoti esant permainingiems orams

Jei automobilyje staiga tampa įtartinai tylu ir apima jausmas, kad automobilis tarsi „plaukia”, o ne važiuoja, greičiausiai jūs važiuojate ypatingai lygiu ir slidžiu paviršiumi

Vairavimas žiemą

Lenktynininko patarimai: žiemos kelią reikia „jaukintis“

Kaip vairuoti naktį

Vairuoti užmiesčio keliais naktį visada būna gerokai sunkiau nei dieną