Muitinės tarpininkai. Jų funkcijos
Atnaujinta: 2020-03-09
  • muitine

Apie muitinės tarpininkus ir jų funkcijas autoreviu.lt pasakoja Irma Ramanauskienė iš UAB „Transakcija".

Kas yra muitinės tarpininkas?

Sąvoka „muitinės tarpininkas" dažnai suprantama dvejopai: šnekamojoje (kasdienėje) kalboje tai asmuo, kuris teikia tarpininkavimo paslaugas atliekant muitinės formalumus, o šnekant formaliai - įmonę, kuri užsiima paslaugų teikimu įmonėms ir asmenims atliekant muitinės formalumus. Tai gali atrodyti nereikšminga, tačiau, prasidėjus ginčams, šios subtilybės tampa lemiamos. Formaliai yra dvi sąvokos: „muitinės tarpininkas" - įmonė ir „muitinės tarpininko atstovas" - asmuo.

Kaip juo tampama?

Tam, kad įmonė galėtų užsiimti muitinės tarpininko veikla, reikia gauti Muitinės departamento leidimą. Tam, kad galėtum tapti muitinės tarpininko atstovu, reikia išlaikyti egzaminą, gauti pažymėjimą ir pažymą, kuriam muitinės tarpininkui atstovauji, t. y. muitinės tarpininkui atstovaujantis asmuo gali dirbti vienai, dviem ir daugiau įmonių. Tai priklauso nuo asmens galimybių.

Kokias funkcijas jis atlieka?

Muitinės tarpininko atstovas pagal įmonių pateiktus komercinius prekybos dokumentus (sutartis, sąskaitas) užpildo muitinės formalumams atlikti reikalingus dokumentus ir pateikia muitinei. Priklausomai nuo pasirinktos muitinės procedūros, reikia užpildyti atitinkamą rinkinį dokumentų. Pagrindinis ir sudėtingiausias - bendrasis administracinis dokumentas (vadinamoji muitinės deklaracija), kiti - CMR važtaraštis, TIR knygelė, kilmės sertifikatai, leidimai ekonominį poveikį turinčioms muitinės procedūroms, Intrastato ataskaitos ir pan.

Ar įmanoma apsimesti tarpininku? Kaip atskirti apsimetėlį?

Apsimesti muitinės tarpininku įmanoma, kaip ir muitininką galima apgauti vieną kartą. Apsimesti, tai: užpildyti muitinės deklaraciją, paduoti ją pasirašyti klientui ir nukreipti klientą su deklaracija į muitinę. Esmė - atsakomybė! Tas, kuris pateikė muitinės deklaraciją, prisiima atsakomybę už deklaracijoje nurodytų duomenų teisingumą.

Atskirti muitinės tarpininko atstovą, teikiantį tokias paslaugas, gana paprasta: muitinės tarpininko atstovas pasiūlo mažesnę kainą ir atspausdina dokumentų komplektą, parodo, kur pasirašyti ir per kurį langelį pateikti muitinei. Gerai, jei nėra klaidų, tačiau, jei jų atranda muitinė, pasekmės - administracinė atsakomybė su tūkstantinėmis baudomis. Šiuo atveju nukenčia asmenys, neturintys patirties atliekant muitinės formalumus, todėl frazė, kad nežinojimas neatleidžia nuo atsakomybės, tampa realybe.

Ramina tik tai, kad tokių lyg ir negali būti, nes visi tarpininkai turi pažymėjimus ir yra įtraukti į muitinės tarpininkų atstovų sąrašus. Kitaip jie negalėtų pateikti deklaracijų muitinei, nes nuo 2009-07-01 visos deklaracijos muitinei pateikiamos internetu, o kiekvienas muitinės tarpininko atstovas turi savo asmeninį elektronini parašą (EORI kodą), atpažįstamą visoje Europos Sąjungoje vos tik nusiuntus deklaraciją į muitinės sistemą.

Teoriškai gali būti, kad tada, kai muitinės tarpininko atstovas neturi pažymėjimo, leidimų, EORI kodo, bet moka dirbti su muitinės programa ir sugeba paruošti deklaracijas, jis gali jas tiesiog suvesti į muitinės programą, bet savo vardu nepasirašyti. Atsakomybė už duomenų pateikimą perduodama klientui. Tokia paslauga teikiama, tik mokestis mažesnis, t.y. tik už dokumentų paruošimą, klientui muitinėje neatstovaujama. Kalbant apie apsimetėlius: jie iš patirties neturinčių asmenų gali paimti kaip už visą paslaugą, t.y. muitinės dokumentų paruošimą ir atstovavimą klientui muitinėje. Iš tikrųjų tokių atvejų neteko girdėti.

Kas yra automobilio eksporto deklaracija?

Automobilio eksporto deklaracija - bendrasis administracinis dokumentas, užpildytas eksporto procedūrai. Jis pateikiamas muitinei, norint išvežti automobilį iš Europos Sąjungos į trečiąsias šalis (ne ES šalis nares). Dažniausia pateikiama paskirties įstaigai (šalies viduje esančiam muitinės postui (Vilniaus, Kauno, Alytaus ir kt.), o vėliau - išvykimo per sieną įstaigai (pasienio perėjimo punkte esančiam muitinės postui). Šiuolaikiniai teisės aktai ir informacinės sistemos leidžia įforminti eksporto procedūrą, pavyzdžiui, Vokietijoje, o išvežti prekes iš ES per Medininkų kelio muitinės postą. Verslui tai atveria plačias galimybes organizuoti įvairius pardavimo sandorius.

Ar skiriasi į ES, NVS ar JAV eksportuojamų automobilių deklaracijos?

Norint suprasti vienas kitą svarbu vartoti tas pačias sąvokas. Taigi, kalbėdami apie prekių ir paslaugų judėjimą ES viduje, turėtume vartoti terminus prekių „įvežimas" ar „išvežimas". Kalbant apie prekybą su NVS ar JAV (tai trečiosios šalys), reikėtų vartoti terminus prekes „importuoti" ar „eksportuoti". Parduodant automobilius ES viduje, eksporto deklaracijos nereikia, t. y. jos įvežamos ar išvežamos iš vienos ES šalies narės į kitą šalį narę. Esant Lietuvos ekonomikai reikšmingoms prekybos apimtims, muitinei reikia pateikti Intrastato ataskaitas mėnesiui pasibaigus (iki 10 darbo dienos). Parduodant ar perkant automobilį iš NVS ar JAV, reikia kiekvieną kartą užpildyti ir muitinei pateikti importo ar eksporto deklaraciją. Beje, laikas atprasti nuo NVS sąvokos, kuri apimdavo automobilių rinkas Armėnijoje, Azerbaidžane, Baltarusijoje, Gruzijoje, Kazachstane, Kirgizijoje, Moldovoje, Rusijoje. Reikia pratintis prie naujosios Rusijos, Baltarusijos ir jų naujai taikomų muitinės formalumų.

Kokius dokumentus būtina turėti, norint eksportuoti automobilį?

Kalbant apie automobiliu importą ar eksportą (ypač eksportą) dažniausia užtenka sąskaitos, sutarties ir technikinio paso. Kalbant apie automobilių importo procedūras, susijusias su mokestinėmis prievolėmis, prasideda katės ir pelės žaidimai: nesąžiningi verslininkai mažina importuojamų automobilių kainas, o sąžiningi muitininkai stengiasi nustatyti tikrąsias pirkimo kainas. Atliekant muitinės formalumus atsiranda kontrolės priemonės: automobilių vertinimas, ekonominį poveikį turinčios muitinės procedūros, reikalaujančios įvairių muitinės leidimų, tarptautinių mokėjimo pavedimų kontrolė ir pan.

Kalbant apie paprastus muitinės formalumus, reikia turėti pirkimo pardavimo sandorį patvirtinančius dokumentus (sutartis, sąskaitą) ir asmens įgaliojimus atstovauti muitinei. Tai gali būti įmonės įgaliojimas prekes deklaruoti muitinėje arba sutartis su muitinės tarpininku, kurią muitinei pateikia muitinės tarpininko atstovas.

Nuotrauka iš http://lt.wikipedia.org

Kalbėjosi V. Misevičius

Autoreviu.lt informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "IKS" sutikimo draudžiama.

Komentarai (0)
Prisijunkite, kad galėtumėte komentuoti

Krovinių gabenimas automobiliais – privalumai ir transporto tipai

Kalbant apie populiariausius ir plačiausiai naudojamos ...

Sekimo funkcija transporto biržos TimoCom elektroniniame žemėlapyje TC eMap®

Transporto logistikos parodoje Miunchene, TimoCom ...

Vilkiko vairuotojo darbo vietos organizavimas

Krovinių transportavimo proceso efektyvumui nemažai įtakos turi ...

„Mercedes Benz Citan“ karavanas Vilniuje

Europoje „Citan" pristatymas įvyko 2012 m. pabaigoje...

Naujoji „Ford Fiesta Van“ – taupus ir išmanus verslo pagalbininkas

Mažasis komercinis automobilis 100 kilometrų kelio sunaudos vos 3,3 litro degalų

Ekonomiškas vilkikų vairavimas

Iniciatyvą parėmė vairuotojų mokymą važiuoti taupiai visokeriopai skatinanti nacionalinė vežėjų automobiliais asociacija

Ar krovininiai automobiliai gali važiuoti taupiai?

Vairuotojų mokymą važiuoti taupiai visokeriopai skatina nacionalinė vežėjų automobiliais asociacija...

Paroda „Kauno automobilių dienos 2012“

Parodoje lankytojai galėjo ...

Darbdaviai atranda naujų įdarbinimo būdų

Nedarbo lygiui šalyje siekiant per 13 proc...

„Renault Master“ – susipažįstame su komerciniu transportu

Komerciniai automobiliai - specifinė ir labai įdomi...