Naujų automobilių salonai nuodingi
Atnaujinta: 2020-03-09
  • IMGP1438__Small_

 

Tie, kuriems teko sėsti į naują rusišką automobilį, puikiai pažįsta aitrų plastmasės kvapą salone, kuris lieka mažiausiai pusmetį. Pradžioje jis gal ir džiugina: kaskart sėdant prie vairo kyla mintis apie ką tik įsigytą naują ir blizgantį daiktą. Deja, maždaug po mėnesio kvapas pradeda erzinti, galvą pradeda skaudėti, pykina. Nustatyta, kad vakaruose gaminami automobiliai skleidžia ne tokius pastebimus, tačiau tikrai ne mažiau nuodingus garus.

Ekologinio centro mokslininkai (Mičiganas, JAV) išaiškino „nuodingiausius“ 2008 m. Amerikos rinkoje parduodamus automobilius: „Mitsubishi Eclipse“, „Suzuki Reno“ ir „BMW 128i“. Ilgai važinėjantis šiais automobiliais gali kilti kepenų, kvėpavimo takų, reproduktyvinių organų susirgimų ar net išsivystyti vėžys.

Ekologinis centras išplatino kasmetinio toksinių medžiagų kiekio naujuose automobiliuose tyrimo, daromo antri metai iš eilės, rezultatus. Ištirta daugiau kaip 200 populiarių 2008–2009 m. automobilių. Kiekviename buvo tikrinta 11 skirtingų mazgų: vairo sistema, automobilio apdaila, prietaisų skydelis, pavarų perjungimo blokas, vairas, sėdynės, lubos ir kilimėliai. Kiekvienas modelis gaudavo nuo 0 iki 5 balų. Žemiausias įvertinimas rodė, kad automobilio salone visiškai nėra kenksmingų elementų. Mokslininkai išsiaiškino, kas sudaro vadinamąjį naujo automobilio kvapą. Nustatyta, kad tai plastiko, dažų, klijų ir dervų kvapų mišinys, užuodžiamas kurį laiką po to, kai automobilis palieka gamyklą. Visi jie neigiamai veikia sveikatą.

Saugiausiais, arba, jeigu taip galima vadinti, švariausiais automobiliais pripažinti: „Acura RDX-SH-AWD System“, „Smart Pure Couple“ ir „Chevy HHR LT“. Jų gamybai naudojamos medžiagos išskiria mažiausiai kenksmingų dalelyčių.

Kaip minėta, kenksmingiausiais 2008 m. automobiliais tapo „Mitsubishi Eclipse“, „Suzuki Reno“ ir „BMW 128i“. Prastokai pasirodė ir tokie modeliai kaip „VW Beetle“, „Lincoln Mark LT 4X4“, „Suzuki Forenza“, „Mazda6“, „Mercedes E350“ ir „Audi TT“. Juose rasta labai daug kenksmingų medžiagų: bromo, chloro, švino, sunkiųjų metalų, kurie išsiskiria dieną, saloną apšvietus saulei, ir neigiamai veikia keleivių vidaus organus, sukelia alergiją, kvėpavimo kelių problemų, kurtumą, kepenų nepakankamumą, impotenciją, nevaisingumą, blogiausiu atveju – vėžį.

Mokslininkai parengė specialią kenksmingų medžiagų reitingo naujuose automobiliuose lentelę. Pirkėjams siūlo ją paskaityti prieš užsukant į naujų automobilių saloną.

Po praėjusių metų analogiško tyrimo „nuodingiausiais“ automobiliais pripažinti „Nissan Versa“, „Chevy Aveo“, „Scion xB“ ir „Kia Rio“. „Švariausi“ buvo „Chevy Cobalt“, „Chrysler PT Cruiser“, „Honda Odyssey“ ir „Volvo V50“. Mokslininkai pabrėžia, kad šiemet kai kurie gamintojai pagerino savo rodiklius. Tai „Mazda“, „General Motors“ ir „Nissan“, sugebėję gerokai patobulinti automobilių gamybai naudojamas medžiagas.

Pasak ekologų, Cheminių medžiagų naudojimą automobilių gamybai reglamentuojantis įstatymas (Toxic Substance Control Act) – pasenęs. Jam daugiau negu 30 metų. Žinoma, šios dienos ekologinių normų jis neatitinka, todėl pats laikas jį peržiūrėti ir pakeisti. Šiandien statistinis amerikietis automobilyje vidutiniškai praleidžia 1,5 val. Tiek užtenka, kad naujam automobiliui būdingi garai neigiamai paveiktų ir vairuotojo, ir keleivių sveikatą. Labiausia kenčia vaikai, nes jų gyvybinės sistemos formuojasi.

„Švaraus automobilio“ centro, įsikūrusio Mičigane, JAV, direktorius Džefas Džichartas teigė, kad daugumas automobilių gamintojų pradeda skirti daugiau dėmesio šiai problemai, tačiau vis tiek automobilių gamybai naudoja žmogaus organizmui kenksmingų cheminių medžiagų.

Galime pasidžiaugti nebent tuo, kad mūsų šalyje lengvieji automobiliai nėra gaminami, tačiau „nuodingų“ modelių galima rasti ir automobilių salonuose, ir įsigyti pagal skelbimus. Deja, mūsų sveikatos priežiūros organams ir, žinoma, oficialiems automobilių atstovams ši problema nerūpi. Šiandien, kai automobilių rinka išgyvena ne pačias geriausias dienas, tokia informacija smogtų prekybai dar vieną rimtą smūgį.

Beje, amerikiečių mokslininkai nepatingėjo ir atliko analogiškus vaikiškų automobilinių kėdučių tyrimus. 2008 m. kenksmingiausiais prekių ženklais pripažinti „Alpha Sport Vantage Booster“ ir „Britax Marathon Onyx“. Panašu, kad ši problema mūsų kraštiečius jaudina dar mažiau, nes automobilių kėdučių gamyba pas mus taip pat niekas neužsiima, oficialių salonų nėra, o tos parduotuvės, kuriose jų galima įsigyti, antireklamos sau nedarys.

Taigi, kol automobilių gamintojai, taip aktyviai kovojantys už ekologiją, neišmoko gaminti tikrai „švarių ir saugių“ automobilių“, belieka patarti naujų automobilių savininkams ilgam nepalikti savo transporto priemonės saulės atokaitoje, dažniau valyti saloną. Kai kuriuose ką tik nuo konvejerio nuriedėjusių automobilių modeliuose (ypač pigesnių versijų) kenksmingos medžiagos gali laikytis iki trijų metų.

Parengta pagal užsienio spaudą

 

Autoreviu.lt informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "IKS" sutikimo draudžiama.

Komentarai (0)
Prisijunkite, kad galėtumėte komentuoti

Sėkminga byla suformavo precedentą: dabar automobilių pardavėjams reikia būti atidesniems

Išskirtinė byla, kai klaipėdietė iš automobilio pardavėjo prisiteisė pinigus už ką tik įsigytą ir pakeliui sugedusią transporto priemonę privertė suklusti jų pardavėjus

Ko nepamiršti pardavus automobilį

Pasitaiko atvejų, kai įsigiję automobilį naujieji jų savininkai neskuba įregistruoti jo savo vardu, o kartais net ir visai pradingsta.

Į ką atkreipti dėmesį renkantis naudotą automobilį?

Ekspertai išskiria pagrindinius aspektus, į kuriuos pataria atsižvelgti renkantis pirkti naudotą automobilį.

Automobilių pirkėjai apgaudinėjami nauju būdu

Tie, kas gudrauja veldamiesi į abejotinus sandorius ir ketina apgauti valstybę, dažniausiai apgauna patys save

Atviras laiškas – Dėl motociklų „modelinių metų“ žymėjimo motorinių transporto priemonių registracijos liudijimuose

Motociklų savininkams problemos kyla pirmą kartą Lietuvos Respublikoje registruojant ...

10 brangiausių automobilių Pasaulyje

1963 m. „Ferrari 250 GTO" tapo brangiausiu automobiliu Pasaulyje...

„RAF“ automobilių gamykla, Jelgava

Šiandien žodis „Latvija", daugeliui asocijuojasi su ...

Patys keisčiausi projektiniai modeliai

Projektiniai modeliai naudojami jau labai seniai...

Dubajuje likimo valiai paliekam super automobiliai

Vienuose miestuose veriasi smegduobės, kituose gatves nukloja šiukšlės...

Mažiausiai pirkėjų dėmesio sulaukusių automobilių penketukas

Modeliai, kuriais nusivylė ir gamintojas, ir pirkėjai...