Neįgalieji automobilių vairuotojai
Atnaujinta: 2020-03-09
  • zenklas
  • aikstele
  • neigalusis
  • kurcias

Autoreviu.lt, prisidėdamas prie situacijos ne tik Vilniaus, bet ir Lietuvos keliuose gerinimo, kartu su Vilniaus aps. vyriausiojo policijos komisariato Kelių policijos valdyba ir 2010 m. tęsia bendrą projektą - „Pavojingiausios Vilniaus sankryžos". Projekto tikslas - informuoti tinklalapio skaitytojus apie keliuose pasitaikančias sudėtingiausias problemas ir pateikti rekomendacijas, kaip jų išvengti. Nuolatiniai skaitytojai jau žino, o naujiems priminsime, kad projektas, pradėtas kaip Vilniaus eismo problemų analizė, šiuo metu išsiplėtė iki bendrojo pobūdžio problemų, aktualių visiems Lietuvos regionams, nagrinėjimo. Nepakitęs liko tik gerai visuomenėje žinomas projekto pavadinimas - „Pavojingiausios Vilniaus sankryžos". Šį kartą kalbėsime apie neįgaliuosius vairuotojus, jų teises ir pareigas.

Pirma - truputis bendros informacijos:

Neįgalumo lygis - tai kompleksiškai įvertinus nustatytas asmens sveikatos būklės, savarankiškumo kasdieninėje veikloje ir galimybių ugdytis netekimo lygis. Jis nustatomas asmenims iki 18 metų, išskyrus asmenis, kurie yra (buvo) draudžiami valstybiniu socialiniu draudimu.

Neįgalumas - ne kliūtis dalyvauti socialiniame gyvenime, todėl Lietuvos keliais važinėja ne vienas mėlynu neįgaliojo ženklu pažymėtas automobilis.

Kartais eisme dalyvaujantys vairuotojai netinkamu savo elgesiu, t. y., užimdami neįgaliųjų automobilių statymui įrengtas vietas, didina jų socialinę atskirtį.

Transporto priemonių, kurios pažymėtos ženklais „Neįgalusis", vairuotojai gali:

187. Vairuotojui, vairuojančiam transporto priemonę, kuri pažymėta skiriamuoju ženklu „Neįgalusis", leidžiama įvažiuoti į zoną, pažymėtą kelio ženklais „Eismas draudžiamas" ir „Motorinių transporto priemonių eismas draudžiamas".

188. Vairuotojui, kurio transporto priemonė pažymėta skiriamuoju ženklu „Neįgalusis" arba neįgalių asmenų automobilių statymo kortele, leidžiama:

188.1. stovėti ilgiau, negu leidžiama, vietose, kur stovėjimo laikas apribotas atitinkamais kelio ženklais;

188.2. sustoti ir stovėti kelio ženklų „Sustoti draudžiama", „Stovėti draudžiama" galiojimo zonoje ir (arba) ties nubrėžtomis prie važiuojamosios dalies krašto 1.4 ar 1.9 ženklinimo linijomis.

Prie įstaigų ir organizacijų, parduotuvių ir prekybos centrų neįgaliesiems įrengiamos specialios stovėjimo vietos, pažymėtos ženklu „Neįgalusis".

Vairuotojams, savavališkai užėmusiems neįgaliesiems skirtas stovėjimo vietas, atsakomybė numatyta pagal Administracinės teisės pažeidimų kodekso 124 (1) 2 d., t. y. gresia nuo 50 iki 100 Lt bauda. Kitų transporto priemonių vairuotojai, statantys jas greta skiriamuoju ženklu „Neįgalusis" pažymėtų stovėjimo vietų, turi nepamiršti, kad Kelių eismo taisyklių 157 d. nustatyta, Kad ,,greta skiriamuoju ženklu „Neįgalusis" pažymėtų transporto priemonių savąją transporto priemonę vairuotojas privalo pastatyti taip, kad netrukdytų įlipti (išlipti) neįgaliesiems."

Kitų lengvatų ar pirmumo teisės eisme, asmuo, vairuojantis automobilį pažymėtu ženklu „Neįgalusis", neturi.

Tiesa, šiomis lengvatomis gali naudotis tik tie asmenys, kurie tinkamai pažymėjo savo automobilius, t. y. automobilio priekyje ir užpakalyje pritvirtino ženklus „Neįgalusis" ir turi negalę patvirtinantį pažymėjimą.

Primename, kad nuo 2010 m. sausio 1 d. įsigaliojo neįgalių asmenų automobilių statymo kortelės išdavimo tvarka (patvirtinta Neįgalumo ir darbingumo nustatymo tarnybos prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos direktoriaus 2009 m. lapkričio 6 d. įsakymu Nr. V-127 „Dėl neįgalių asmenų automobilių statymo kortelės išdavimo tvarkos aprašo patvirtinimo" (Žin., 2009, Nr. 135-5917), tačiau, kaip ir nurodyta Kelių eismo taisyklėse, tebegalioja ir skiriamasis ženklas „Neįgalusis".

Naująsias korteles neįgalieji gali gauti Neįgalumo ir darbingumo nustatymo tarnybos teritoriniuose skyriuose. Teisę įsigyti kortelę turi:

darbingo amžiaus asmenys, kuriems nustatytas darbingumo lygis nuo 0 iki 55 proc., ir kurie patys vairuoja lengvuosius automobilius;

pensijos amžių sukakę asmenys, kuriems nustatytas specialiųjų poreikių lygis ir kurie patys vairuoja lengvuosius automobilius;

darbingo amžiaus asmenys, kuriems nustatytas nuo 0 iki 25 procentų darbingumo lygis, ar pensijos amžių sukakę asmenys, kuriems nustatytas didelių specialiųjų poreikių lygis, arba asmenys, kuriems yra nustatytas sunkus neįgalumo lygis.

Kortelės galios tol, kol truks darbingumo lygio, neįgalumo lygio ir specialiųjų poreikių lygio nustatymo terminas.

Neįgalių asmenų automobilių statymo kortelė suteikia teisę neįgaliesiems, vairuojantiems lengvuosius automobilius, sustoti (stovėti) neįgaliesiems skirtose stovėjimo vietose arba vietose, kuriose jiems sustoti (stovėti) nedraudžia Kelių eismo taisyklės toje Europos Sąjungos valstybėje narėje, kurioje jie tuo metu yra.

Smulkesnė informacija dėl neįgalių asmenų automobilių statymo kortelės išdavimo tvarkos yra teikiama Neįgalumo ir darbingumo nustatymo tarnyboje telefonu (8 5) 213 6882.

Atnaujintas ir skiriamojo ženklo „Neįgalusis" išdavimo ir naudojimo tvarkos aprašas (patvirtintas Socialinės apsaugos ir darbo ministro 2009 m. gruodžio 10 d. įsakymu Nr. A1-670 „Dėl asmenų, turinčių teisę naudoti skiriamąjį ženklą „Neįgalusis", nustatymo ir dokumento, patvirtinančio teisę naudoti skiriamąjį ženklą „Neįgalusis", išdavimo tvarkos aprašo patvirtinimo".)

Nuo 2010 m. sausio 1 d. asmenų grupės, turinčios teisę naudoti skiriamąjį ženklą „Neįgalusis" kelionės metu, yra šios:

fiziniai asmenys, kurie patys vairuoja lengvuosius automobilius ir kuriems nustatytas darbingumo lygis arba specialiųjų poreikių lygis;

fiziniai asmenys, vežantys asmenis, kuriems yra nustatytas 0-25 procentų darbingumo lygis, ar asmenis, kuriems yra nustatytas didelių specialiųjų poreikių lygis, arba asmenis, kuriems yra nustatytas neįgalumo lygis;

juridiniai asmenys, kai jiems priklausančiomis motorinėmis transporto priemonėmis (lengvaisiais automobiliais, mikroautobusais ir autobusais) vežami neįgalieji ir Techninės pagalbos neįgaliesiems centro prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos, taip pat jo teritorinių skyrių darbuotojai, kai šiam centrui priklausančiomis transporto priemonėmis yra teikiamos techninės pagalbos priemonių pristatymo paslaugos neįgaliesiems.

Dokumentas, patvirtinantis teisę naudoti skiriamąjį ženklą „Neįgalusis", yra neįgaliojo pažymėjimas, kurį, kaip nurodyta Kelių eismo taisyklėse, privalu turėti kelionės metu. Asmuo, neturintis tokio pažymėjimo, bet besinaudojantis neįgaliesiems suteikta teise, gali būti patrauktas administracinėn atsakomybėn pagal Administracinės teisės pažeidimų kodekso 124 (1) 6 d., t. y. įspėtas arba paskirta nuo 20 iki 40 Lt bauda.

Beje, specialiu ženklu žymimi kurčnebylių vairuotojų automobiliai. Tai - apskritimo formos 160 mm ženklas su trimis 40 mm skersmens juodais skrituliukais, išdėstytais kaip lygiakraštis trikampis, nukreiptas smaigaliu žemyn.

Pamatę tokiu ženklu pažymėtą automobilį, kiti vairuotojai turėtų atsiminti, kad į garso signalus jo vairuotojas gali nereaguoti. Taip pat būtų labai gražu, jei, pamatę šalikėlėje stovintį tokį automobilį, kiti vairuotojai sustotų ir pasiteirautų, gal kurčnebyliui vairuotojui reikia pagalbos.

Primename, kad skiriamojo ženklo „Neįgalusis" išdavimas prilyginamas šio ženklo įsigijimui asmens lėšomis prekybos vietose.

 

Autoreviu.lt informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "IKS" sutikimo draudžiama.

Komentarai (0)
Prisijunkite, kad galėtumėte komentuoti

5 dažniausiai užduodami klausimai apie vairuotojo pažymėjimus

Vairuotojo pažymėjimo galiojimas, keitimas internetu ir kiti svarbūs dalykai, kuriuos būtina žinoti kiekvienam vairuotojui.

Dešiniosios rankos taisyklė - kertinis Kelių eismo taisyklių principas

Vairuotojams kartais neaišku, kada ir kaip taikyti dešiniosios rankos taisyklę

Kaip užvesti dyzelinį automobilį šaltyje

Neįprastas būdas kaip neleisti sušalti dyzelinui net ir dideliame šaltyje

7 įdomūs faktai apie vairavimo egzaminus kitose šalyse

Kai kurie faktai priverčia nustebti, o kartais tiesiog nusišypsoti.

Automobilio įtaisų valdymas

Regitra pristato: nuotolinės vairavimo pamokos ne tik pradedantiesiems, tačiau ir ilgą vairavimo patirtį turintiems vairuotojams.

Vairuotojų egzaminavimas vyks realiame eisme

Atsisakoma pratimų aikštelėje, o būsimųjų vairuotojų įgūdžiai bus tikrinami realiame eisme. \ \

Psichologai: rizikingas vairavimas – gyvenimo būdo atspindys

Dažniausiai įvairios asmenybės charakteristikos lemia dažnesnes vairavimo klaidas arba įvairios asmenybės savybės lemia dažnesnius tyčinius kelių eismo taisyklių pažeidimus.

Kaip vairuoti esant permainingiems orams

Jei automobilyje staiga tampa įtartinai tylu ir apima jausmas, kad automobilis tarsi „plaukia”, o ne važiuoja, greičiausiai jūs važiuojate ypatingai lygiu ir slidžiu paviršiumi

Vairavimas žiemą

Lenktynininko patarimai: žiemos kelią reikia „jaukintis“

Kaip vairuoti naktį

Vairuoti užmiesčio keliais naktį visada būna gerokai sunkiau nei dieną

Prenumeruokite mūsų naujienlaiškį: