Neįprasti garsai variklyje
Atnaujinta: 2020-03-09
  • alfa_romeo

1. Alkūninio veleno bildesys - atsiranda dėl didelių tarpų švaistiklio arba pagrindiniuose guoliuose, atsiradusių dėl įdėklų arba (ir) veleno kakliukų susidėvėjimo. Nesugedusiame variklyje tarpas nedidelis, maždaug 0,020 - 0,040 mm, tarpo padidėjimas iki 0,070 mm šiuolaikiniams didelių apsisukimų varikliams yra netinkamas ir rodo, kad būtina remontuoti. Tarpo padidėjimo priežastis gali būti:
2. mechaniniai priedai, patenkantys į guolį su alyva. Alyvos filtrai savo paskirtį atlieka pakankamai gerai, tačiau jeigu filtro ilgai nekeisim, jis užsikimš, ir suveiks vožtuvas, kuris atidaro apvedamąjį kanalą alyvai tais atvejais, kai filtro praleidžiamumas tampa nepakankamas tam, kad galėtų tekėti reikalingas kiekis alyvos (toks vožtuvas yra ne ant visų alyvos filtrų, kurie yra parduodami).
3. Nekokybiška alyva. Deja, dabar galima įsigyti klastotę, kuri pavadinta kaip alyvų, žinomų visame pasaulyje ir nekeliančių abejonių dėl kokybės, markės.
4. Nepakankamas kiekis tepalo guoliuose. Taip gali atsitikti dėl sugedusios alyvos pompos, užsikimšusio alyvos filtro, neturinčio apvedamojo kanalo (nors tai mažai tikėtina). ai yra tokių gedimų, užsidega lemputė, signalizuojanti apie nepakankamą alyvos, tiekiamos į guolius, slėgį. 5. Neleistinas paviršiaus grubumas arba įbrėžimai veleno kakliukuose po remonto, arba kaip neteisingo saugojimo rezultatas.
6. Neleistinas veleno kakliukų ovalumas (arba įdėklų atramų), pavyzdžiui, po alkūninio veleno pakeitimo į tariamai gerą, kuris pasirodo yra nuo sugedusio variklio arba variklio, kuris neužilgo pradės „bildėti". Dėl šios priežasties, pirkdami alkūninį veleną, būtinai išmatuokite visus veleno kakliukus mikrometru, kad patikrintumėt ovalumą (leistina iki 0,005, kraštutiniu atveju iki 0,010 mm, bet tada guoliai tarnaus labai mažai, 5000-15000 kilometrų).
7. Vanduo arba aušinimo skystis alyvoje.
8. Variklio darbas be alyvos. Šie garsai gerai girdimi, kai paleidžiamas šaltas variklis, kai alyva dar nepasiekė guolių; tam tikrame alkūninio veleno sukimosi dažnio diapazone bildesys gali dingti, jeigu variklis neseniai pradėjo bildėti. Pagal toną alkūninio veleno bildesys yra duslus tuščiosios eigos metu ir tampa skardesnis augant sukimosi dažniui, ir labai dažnas, net jeigu bilda tik vienas guolis.

Skirstymo veleno bildesys yra duslus ir atsiranda dėl skirstymo veleno guolių susidėvėjimo, kurio priežastys gali būti: nekokybiška alyva, mechaniniai priedai arba vanduo alyvoje, nepakankamas alyvos kiekis, paduodamas į guolius, variklio darbas be alyvos, įbrėžimai, nepakankamas kakliukų grubumas arba ovalumas (tai kartais irgi pasitaiko). Apie tai, kad skirstymo velenas pradėjo bildėti, sužinoma iš duslaus bildesio, paleidžiant šaltą variklį, bildesys dingsta, kai į guolius pradeda patekti alyva (maždaug 1-2 sekundės). Su tokiu varikliu galima dar drąsiai nuvažiuoti iki 50000 km, jeigu tik vožtuvai be hidrokompensatorių, nes esant bildesiams, skirstymo velenas juda (nors ir nelabai žymiai) aukštyn ir žemyn. Kai velenas pajuda aukštyn, atsiranda tarpas tarp kumštelio apskritimo (kai vožtuvas uždarytas) ir stūmiklio, ir hidrokompensatorius „pasirinks" šį tarpą, o kai velenas užims apatinę padėtį, jis atvers vožtuvą (juk tarpo nebėra), todėl atsiranda kompresijos kritimas, kuris sukelia galingumo sumažėjimą, degalų sunaudojimo padidėjimą, variklio paleidimo savybių pablogėjimą, suodžių nusėdimą ant vožtuvo lizde, vožtuvo perkaitimą ir galbūt jo sudegimą. Kai susidėvėjimas didesnis, bildesys bus girdimas jau ne tik paleidžiant šaltą variklį, bet ir šilto variklio paleidimo metu, taip pat apšildyto variklio darbo metu.

Skirstymo veleno bildesio dažnis du kartus mažesnis, negu alkūninio veleno bildesio dažnis. Kai anksti įpurškiami degalai dyzeliniuose varikliuose arba įjungiamas uždegimas benzininiuose varikliuose, vyksta degalų - oro mišinio detonacinis degimas, lydimas bildesiais. Apie benzininius variklius sakoma - „pirštai bilda", apie dyzelinius - kietas dyzelio darbas. Vožtuvų bildesys atsiranda dėl didelių tarpų, arba, varikliuose su hidrokompensatoriais, dėl to, kad jie neužpildomi alyva. Toks bildesys pagal dažnį sutampa su skirstymo veleno bildesiu, jo garsas skardus. Dyzeliniuose varikliuose gali bildėti aukšto slėgio degalų pompa (ASDP). Gali bildėti stūmoklis, pasiekdamas vožtuvus dujų paskirstymo fazėse. Kitas bildesių tipas, man atrodo, yra neįprastas ir apsunkina gedimų išaiškinimą - tai stūmoklio bildesys į galvutę, kylantis dėl to, kad galvutė atsistojo šiek tiek arčiau stūmoklio. Taip atsitinka, kai po galvute įdedamas mažesnio storio įdėklas, negu turėtų būti, arba kai jis stipriai suspaustas.

Toks atvejis buvo mano draugui. Jis įsigijo automobilį - 91 metų laidos TOYOTA CROWN su trijų metų rida. Viskas buvo gerai, ir staiga, po trijų su puse mėnesių eksploatacijos, atsirado skardus dažnas beldimas variklyje (variklis 1G-GZE), varikliui apšilus, jis tapdavo silpnesnis, bet visiškai nedingdavo. Buvo įtariamas alkūninis velenas, tačiau kėlė nerimą tai, kad garsas buvo skardus. Išrinko variklį - įdėklai ir alkūninis velenas geri, patikrino vožtuvus ir skirstymo veleną - viskas tvarkoj. Kažkas iš garažo kaimynų pasakė jam, kad gali belsti stūmoklis į galvutę, o norint tai išsiaiškinti, reikia atidžiai apžiūrėti stūmoklius, kontakto vietoje nebus suodžių nuosėdų. Taip ir padarė - viską patikrino, ir su nuostaba aptiko nedidelę dėmelę be nuosėdų ant 4 cilindro stūmoklio. Ant galvutės priešais stūmoklį toje pačioje vietoje buvo analogiška vos pastebima dėmelė. Sunku buvo patikėti, kad toks stiprus bildesys galėjo būti dėl tokio menkniekio. Šiek tiek apdorojo stūmoklį dilde, nupirko naują įdėklą, surinko, ir... bildesys dingo!!! Kaip vėliau išaiškėjo, buvęs savininkas du kartus buvo perkaitinęs variklį, ir po to įspaudė „galvutę", todėl įdėklas stipriai susispaudė, ir, matyt, stūmoklyje buvo nedidelis defektas, dėl to ir kilo šitie garsai. Jeigu jūsų automobilio variklyje atsirado pašalinių garsų, o jūs nesate tikri dėl jų kilmės, pasitarkite su pažįstamais ir su specialistais (gerai, jeigu tai vienas žmogus), ir galbūt, norint pašalinti garsus, neteks išrinkti viso variklio, o pavyks atlikti lengvą ir nebrangų remontą, pavyzdžiui, sureguliuoti vožtuvų šilumos tarpus.

Parengta pagal užsienio spaudą

Autoreviu.lt informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "IKS" sutikimo draudžiama

Komentarai (0)
Prisijunkite, kad galėtumėte komentuoti

„Nissan Micra ELLE“ – pažangiausia moters draugė

Stilinga, žavi ir mylinti didmiestį...

„Hyundai ix35“ – pažindinamės iš naujo

Labai pravartu po pertraukos vėl sėsti prie...

Įdomiausi kasdieniai modeliai iki 6 000 lt

Mūsų keliasi važinėja ganėtinai daug automobilių, tačiau

Tikriems vyrams

Ypatingus automobilius, tokius kaip...

„Renault Grand Scenic“

Trečiosios kartos „Renautl Grand Scenic" debiutavo ...

Lietuvis - vėl brangus pirkėjas

Vos prieš mėnesį besiderantys ir atidūs lietuviai automobilių turguose buvo nelaukiami pirkėja

Išnykę JAV automobilių prekių ženklai

2010-2011 m. nustojo egzistuoti keletas automobilių prekių ženklų.

Renkamės naudotą automobilį – kaip vėliau išvengti išlaidų

Taigi, ką reiktų atsiminti? Kiekvienas senas automobilis kadaise buvo naujas ir stovėjo salone.

„Kia Sorento“ (2002 - 2009) – svečias iš Korėjos

„Kia Sorento" rinkoje pasirodė 2002 m. ir iškart tapo...

Prenumeruokite mūsų naujienlaiškį: