Pirmoji medicininė pagalba patyrus avariją
Atnaujinta: 2020-03-09
  • Busas

Visi mokėmės suteikti pirmąją pagalbą, kai ruošiamės gauti vairuotojo pažymėjimus. Daugelis tai darė taip seniai, kad tikrai pamiršo kai kuriuos dalykus. Pabandysime prisiminti senokai išmoktas taisykles, kad avarijos atveju žinotume, kaip padėti nukentėjusiesiems.

Pirmoji ir pagrindinė taisyklė teikiant pirmąją medicininę pagalbą: NEPAKENKTI.

Suteikiant pagalbą reiktų laikytis tokios veiksmų sekos:

1. Įsitikinti asmeniniu saugumu. Automobilis su benzininiu varikliu sudega per 5 minutes, yra sprogimo pavojus. Veiksmai turi būti apgalvoti.

2. Evakuoti nukentėjusįjį. Avarijos atveju labai tikėtina, kad bus pažeistas stuburas kaklo srityje. Netinkamai keliamas nukentėjusysis gali mirti.

3. Nustatykite sąmoningumo lygį. Užduokite nukentėjusiajam bet kokį klausimą tuo pat metu fiksuodami jo galvą: didieji pirštai ant pakaušio, rodomieji – iš šonų, vidurinieji – ant apatinio žandikaulio kampų, bevardžiai – ant miego arterijos pulso nustatymui. Uždėkite kaklo apsaugą. Nukentėjusįjį ištraukite kaip vieną objektą, nekelkite atskirai kojos ar rankos, stenkitės kuo mažiau jį judinti. Patikrinkite, kaip vyzdžiai reaguoja į šviesą, ar kvėpuoja, plaka širdis.


Klinikinė mirtis


Požymiai: sąmonės, kvėpavimo ir širdies plakimo nebuvimas, išsiplėtę vyzdžiai.

Jei pastebėti šie požymiai, reikia atlikti reanimacinius pratimus pagal ABC sistemą: viršutinių kvėpavimo takų praeinamumas, dirbtinis kvėpavimas, širdies masažas.

Kaip elgtis:

1. Nukentėjusįjį paguldykite saugioje vietoje ant nugaros, ant kieto paviršiaus.

2. Išvalykite viršutinius kvėpavimo takus, gali būti užvirtęs liežuvis, svetimkūnis, gerklės spazmas, trauma. Galvos ir smakro padėtis: galva atgal, smakras į priekį, apatinis žandikaulis išstumtas į priekį.

3. Įvertinkite kvėpavimą: jei silpnas arba jo nėra – pravėdinkite plaučius burna į burną arba burna į nosį, naudokite dirbtinio kvėpavimo įrangą.

4. Jei neplaka širdis, pradėkite netiesioginį širdies masažą.

Krūtinės ląstos suspaudimo taškas – 2 cm aukščiau apatinio krūtinkaulio krašto per vidurį. Dešinės rankos delnas ant paspaudimo taško. Kairės rankos delnas ant dešinės rankos. Abiejų rankų pirštai išskleisti ir neliečia krūtinės ląstos. Rankos tiesios. Paspaudimo gylis daugiau kaip 3,5 cm.


Reanimacinių veiksmų atlikimo priemonės


Jei pagalbą teikia vienas žmogus, 2 įkvėpimams – 15 paspaudimų, jei du – 1 įkvėpimui 5 suspaudimai. Nuolat stebėkite nukentėjusiojo būklę: vyzdžio reakciją į šviesą, pulso atsiradimą miego arterijoje, odos spalvos pagerėjimą, savarankišką kvėpavimą. Visa tai rodo, kad reanimacija veiksminga.


Atminkite! Jei nukentėjusysis be sąmonės, bet plaka širdis, ir jis kvėpuoja, tai visą kūną reikia pasukti ant pilvo ir nuolat stebėti, kad kvėpavimo takai būtų švarūs, kvėpuotų, plaktų širdis. Jei kuri nors šių funkcijų bus pažeista, reikia tuoj pat imtis reanimuoti.


Kaip elgtis:

1. Sustabdyti išorinį kraujavimą.

2. Sutvarstyti žaizdą.

3. Nuskausminti.

4. Esant lūžiui, įtvirtinti kaulą.

5. Iškvieskite greitąją. Jūsų tikslas – išsaugoti nukentėjusiojo gyvybę, kol atvyks medicinos darbuotojai.


Kraujavimas.


Kraujavimas – vienas traumos požymių. Gali būti vidinis ir išorinis. Įtarus vidinį kraujavimą, kuris pasireiškia odos blyškumu, šalto prakaito pasirodymu, didėjančiu silpnumu, sąmonės praradimu, reikia nukentėjusįjį paguldyti ant nugaros, ištiesti kojas, skubiai kviesti gydytoją.

Išorinis kraujavimas:

1. Veninis – tamsus kraujas teka nenutrūkstama srove. Pažeistą paviršių rekomenduojama standžiai perrišti.

2. Arterinis – pavojingiausias. Ryškiai raudonas kraujas teka galinga pulsuojančia srove. Kraujavimas stabdomas pirštais užspaudžiant pažeistą arteriją aukščiau žaizdos ir vėliau standžiai perrišant. Jei kraujavimas tęsiasi, uždėkite varžtį ne ilgiau kaip valandai, tiksliai fiksuokite laiką.

3. Kapiliarinis – pasireiškia kaip stipriai pažeista oda. Kraujuoja visas žaizdos paviršius. Stabdymui rekomenduojama naudoti kempinę arba standų tvarstį.

Lūžiai

Uždaro lūžio požymiai: didelis skausmas, staigus skausmas judant arba mėginant pasiremti pažeista galūne, sužeistos vietos deformacija ar tinimas.

Atviro lūžio požymiai: sužeistos vietos deformacija ar tinimas, žaizdos, iš žaizdų gali kyšoti kaulai.


Kaip elgtis:

1. Nuskausminti.

2. Apdoroti žaizdą.

3. Uždėti įtvarą, užfiksuoti aukščiau ir žemiau pažeidimo vietos.

Nesistenkite įstatytį į vietą lūžusio kaulo!


Nudegimai


Pagal odos pažeidimo lygį išskiriami 4 laipsnių.

1–2 laipsniai – oda paraudusi, pasirodo pūslių.

3–4 laipsniai – oda apanglėjusi, išsiskiria kraujingo skysčio.


Kaip elgtis:


1–2 laipsnio nudegimai: nudegintą vietą greitai pakišti po šaltu vandeniu, uždėti sausą švarų tvarstį, ant jo uždėti ledinį daiktą.

3–4 laipsnio nudegimai: nudegintą vietą uždengti steriliu audiniu, ant jo uždėti ledinį daiktą.


Jei nudegimų daug, paguldykite nukentėjusįjį sužeistu paviršiumi į viršų, apklokite nudegimą švariu audiniu, ant audinio uždėkite ledinį daiktą, pasirūpinkite, kad būtų gerti, kvieskite greitąją.


Svetimkūniai viršutiniuose kvėpavimo takuose


Požymiai: netikėtai prasidėjęs kosulys, dusimas, pykinimas, gausus ašarojimas, raudonuoja veidas, po to mėlynuoja, prarandama sąmonė.


Atminkite! Pagalbos suteikimui turite 3–5 minutes.


Kaip elgtis:

1. Kelis kartus delnu trenkite į tarpumentę. Jei tai neduoda norimo efekto, apkabinkite nukentėjusįjį ir dėkite vienos rankos kumštį ant viršutinės pilvo dalies žemiau šonkaulių, o kita ranka suimkite savo kumštį ir penkis kartus paspauskite nukentėjusiojo pilvą krūtinės ląstos kryptimi (į viršų).

2. Jei nukentėjusysis be sąmonės, apverskite jį ant nugaros, pamėginkite ranka pasiekti svetimkūnį ir staigiai paspauskite pilvą.


Dėmesio! Bet kokiu atveju reikia skubiai kreiptis į medikus.


Sąmonės praradimas


Priežastys: aukšta aplinkos temperatūra, oro trūkumas, emocinis stresas, vidinis kraujavimas.

Kaip elgtis:


Patikrinkite, ar yra sąmonė, ar kvėpuoja, ar plaka širdis.

Jei nėra, atlikite reanimacinius veiksmus pagal ABC sistemą.


Trumpalaikis (iki trijų minučių) sąmonės praradimas, širdis plaka, kvėpuoja: paguldykite nukentėjusįjį ant nugaros, pakelkite kojas, atsekite apykaklę, atleiskite kaklaraištį ir kelnių diržą, leiskite patekti orui.

Jei sąmonė prarasta ilgiau negu tris minutes, paguldykite ant pilvo, išvalykite viršutinius kvėpavimo takus, prie galvos pridėkite ką nors ledinio. Stebėkite kvėpavimą, širdies plakimą, skubiai kvieskite medikus.


Atminkite! Bet kokiu sąmonės praradimo atveju reikia kreiptis į medikus.

Drebulio priepuolis


Priežastys: epilepsija, isterija.


Epilepsijos požymiai: netikėtas sąmonės praradimas, rikteli prieš nugriūvant, traukuliai, putos iš burnos, platūs vyzdžiai, pulsas miego arterijoje, nevalingas šlapinimasis.


Kaip elgtis:

1. Paguldykite ant šono.

2. Pečius prispauskite prie grindų.

3. Įkiškite kaištį iš gumos ar audinio tarp dantų.

4.Užtikrinkite nukentėjusiojo saugumą. Iškvieskite medikus.


Dėmesio! Skausmas yra spaudžiantis, deginantis, duriantis, kyla iš krūtinės vidurio arba kairėje krūtinės ląstos pusėje, persiduoda į nugarą, rankas, jį lydi silpnumas ir šaltas prakaitas.


Priežastis: širdies ir kraujagyslių ligos.

Kaip elgtis: užtikrinkite nukentėjusiajam ramybę, gryno oro. Po liežuviu įkiškite nitroglicerino. Jei skausmas per 20 min. nepraeina – dar vieną tabletę po liežuviu. Skubiai kvieskite medikus.

 

Autoreviu.lt informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse ir interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „IKS" sutikimo draudžiama.

 

Komentarai (0)
Prisijunkite, kad galėtumėte komentuoti

5 dažniausiai užduodami klausimai apie vairuotojo pažymėjimus

Vairuotojo pažymėjimo galiojimas, keitimas internetu ir kiti svarbūs dalykai, kuriuos būtina žinoti kiekvienam vairuotojui.

Dešiniosios rankos taisyklė - kertinis Kelių eismo taisyklių principas

Vairuotojams kartais neaišku, kada ir kaip taikyti dešiniosios rankos taisyklę

Kaip užvesti dyzelinį automobilį šaltyje

Neįprastas būdas kaip neleisti sušalti dyzelinui net ir dideliame šaltyje

7 įdomūs faktai apie vairavimo egzaminus kitose šalyse

Kai kurie faktai priverčia nustebti, o kartais tiesiog nusišypsoti.

Automobilio įtaisų valdymas

Regitra pristato: nuotolinės vairavimo pamokos ne tik pradedantiesiems, tačiau ir ilgą vairavimo patirtį turintiems vairuotojams.

Vairuotojų egzaminavimas vyks realiame eisme

Atsisakoma pratimų aikštelėje, o būsimųjų vairuotojų įgūdžiai bus tikrinami realiame eisme. \ \

Psichologai: rizikingas vairavimas – gyvenimo būdo atspindys

Dažniausiai įvairios asmenybės charakteristikos lemia dažnesnes vairavimo klaidas arba įvairios asmenybės savybės lemia dažnesnius tyčinius kelių eismo taisyklių pažeidimus.

Kaip vairuoti esant permainingiems orams

Jei automobilyje staiga tampa įtartinai tylu ir apima jausmas, kad automobilis tarsi „plaukia”, o ne važiuoja, greičiausiai jūs važiuojate ypatingai lygiu ir slidžiu paviršiumi

Vairavimas žiemą

Lenktynininko patarimai: žiemos kelią reikia „jaukintis“

Kaip vairuoti naktį

Vairuoti užmiesčio keliais naktį visada būna gerokai sunkiau nei dieną