Sukėlus eismo įvykį neverta pasikliauti ant automobilio stiklo paliktu rašteliu
Atnaujinta: 2020-03-09
  • corbis2

Kad ir koks menkas atrodytų eismo įvykis, kurį sukėlė vairuotojas, pasitraukimas iš vietos gali brangiai kainuoti tiek moraline, tiek materialine prasme - čia negelbsti ir ant automobilio stiklo paliktas raštelis. Apie tai, kaip turėtų elgtis eismo įvykį sukėlęs vairuotojas ir kas gresia pasišalinusiems iš įvykio vietos, pasakoja Panevėžio miesto apylinkės teismo teisėjo padėjėja Edita Masiukienė.

Už pasitraukimą baudžiama griežtai

Perpildytos automobilių stovėjimo aikštelės mieste, ankšti daugiabučių namų kiemai, akinanti saulė ar pliaupiantis lietus ir daugybė kitų priežasčių gali lemti tai, kad jūs, vairuodamas transporto priemonę, netyčia kliudėte kitą automobilį.

Kartais susidūrimas gali būti labai nežymus, jūs skubate į darbą, be to, galbūt pažįstate automobilio savininką, todėl nusprendžiate tiesiog užkišti už apgadinto automobilio langų valytuvo raštelį su savo duomenimis, ketindami su apgadintos mašinos savininku viską išsiaiškinti vėliau.

Tačiau toks sprendimas jums gali brangiai kainuoti. Pasitraukimas iš eismo įvykio vietos gresia bauda nuo trijų iki keturių tūkstančių litų su teisės vairuoti transporto priemones atėmimu nuo trejų iki penkerių metų arba administraciniu areštu nuo penkiolikos iki trisdešimties parų su teisės vairuoti transporto priemones atėmimu nuo trejų iki penkerių metų.

Administracinių teisės pažeidimų kodekso 130 straipsnio 1 dalyje numatyta administracinė atsakomybė eismo įvykį sukėlusiam asmeniui, kuris pasitraukė iš įvykio vietos pažeisdamas Kelių eismo taisykles. Šių taisyklių 234 punktas nurodo, kad jeigu dėl eismo įvykio padaryta tik turtinė žala ir nukentėjusio asmens tuo metu nėra, pažeidėjas privalo nedelsdamas pranešti apie eismo įvykį policijai.

 

Siekiama nustatyti aplinkybes ir apsaugoti interesus

Įstatyme yra suformuluota taisyklė, kad visais atvejais, kai yra sukeliamas eismo įvykis, kuriuo nukentėjusiajam asmeniui padaroma žala (kliudomas kito automobilio kėbulas, degalinėje nutraukiamas kuro užpylimo įtaisas, apgadinama kaimyno tvora ir kt.), kaltininkas turi pasilikti įvykio vietoje ir apie jį pranešti policijai. Įstatyme nenumatyta galimybė palikti įvykio vietoje raštelį su savo kontaktais, apie įvykį pranešti kitiems asmenims ar panašiai.

Tokiu įstatyminiu reglamentavimu  siekiama ne tik apsaugoti nukentėjusiojo asmens interesus, bet ir kitų eismo dalyvių saugumą bei viešąjį interesą, kadangi į įvykio vietą atvykę policijos pareigūnai gali tiksliausiai nustatyti ir užfiksuoti eismo įvykio aplinkybes, padarytos žalos dydį, pobūdį.  

Tačiau svarbiausia, jog užtikrinama galimybė nustatyti tikrąją įvykio kaltininko tapatybę, blaivumą, ar jis turi teisę vairuoti transporto priemones ir jo galimybę toliau vairuoti. Vėliau šie faktai gali turėti esminės reikšmės atlyginant padarytą žalą ar nubaudžiant įvykio kaltininką.

Skubus ir tinkamas įvykio aplinkybių užfiksavimas svarbus užtikrinant tiek įvykio dalyvių, tiek su juo nesusijusių asmenų teises ir teisėtus interesus. Deja, įvykio vietoje paliktas raštelis šito padaryti negali.

Svarbu, ar žmogus padarė tai tyčia

Žinoma, išskirtinais atvejais Lietuvos teismai pripažįsta, kad pasišalinimas iš įvykio vietos yra padarytas nesant kaltininko tyčios.  

Duomenys, rodantys, kad pasišalindamas asmuo tikėjosi apsunkinti kaltininko nustatymą, eismo įvykio aplinkybių atskleidimą, išvengti pareigos atlyginti nukentėjusiajam padarytą žalą, stengėsi paslėpti eismo įvykio pėdsakus, iš įvykio vietos pasišalino skubiai, patvirtina tai, kad jis suvokė besielgiantis neteisėtai.

Priešingu atveju, jeigu byloje nustatyta, kad eismo įvykį sukėlęs asmuo neneigė savo kaltės,  nevengė administracinės atsakomybės, pareigos atlyginti žalą nukentėjusiajam, - tai rodo, jog asmuo iš įvykio vietos pasišalino ne tyčia, o sąžiningai klysdamas dėl savo veiksmų teisėtumo.

Už apgadinto automobilio stiklo pažeidėjo paliktas raštelis su jo asmens duomenimis tik išskirtiniais atvejais gali patvirtinti, kad jis pasišalino iš įvykio vietos neturėdamas blogų kėslų, o tiesiog suklydo.

 

Raštelis gali dingti

Teismų nagrinėjamose bylose taip pat yra pasitaikę atvejų, kai eismo įvykį sukėlęs asmuo tvirtino palikęs raštelį už apgadinto automobilio stiklo, tačiau raštelis, kaip įrodymas, byloje nerastas.

Raštelį gali nupūsti vėjas, jį gali nuimti ar pakeisti šmaikščiai nusiteikęs praeivis, todėl tokio raštelio egzistavimo nebeįmanoma įrodyti. Nors išskirtiniais atvejais įvykio vietoje paliktas raštelis gali patvirtinti įvykio kaltininko geranoriškumą, bet išvengti administracinės atsakomybės  jis nepadės.

Todėl nutikus eismo įvykiui, dėl kurio žalą patiria kitas asmuo, tačiau jo tuo metu nėra, privalu pasilikti incidento vietoje ir kviesti policiją, o ne kurti tekstą rašteliui.

Komentarai (0)
Prisijunkite, kad galėtumėte komentuoti

5 dažniausiai užduodami klausimai apie vairuotojo pažymėjimus

Vairuotojo pažymėjimo galiojimas, keitimas internetu ir kiti svarbūs dalykai, kuriuos būtina žinoti kiekvienam vairuotojui.

Dešiniosios rankos taisyklė - kertinis Kelių eismo taisyklių principas

Vairuotojams kartais neaišku, kada ir kaip taikyti dešiniosios rankos taisyklę

Kaip užvesti dyzelinį automobilį šaltyje

Neįprastas būdas kaip neleisti sušalti dyzelinui net ir dideliame šaltyje

7 įdomūs faktai apie vairavimo egzaminus kitose šalyse

Kai kurie faktai priverčia nustebti, o kartais tiesiog nusišypsoti.

Automobilio įtaisų valdymas

Regitra pristato: nuotolinės vairavimo pamokos ne tik pradedantiesiems, tačiau ir ilgą vairavimo patirtį turintiems vairuotojams.

Vairuotojų egzaminavimas vyks realiame eisme

Atsisakoma pratimų aikštelėje, o būsimųjų vairuotojų įgūdžiai bus tikrinami realiame eisme. \ \

Psichologai: rizikingas vairavimas – gyvenimo būdo atspindys

Dažniausiai įvairios asmenybės charakteristikos lemia dažnesnes vairavimo klaidas arba įvairios asmenybės savybės lemia dažnesnius tyčinius kelių eismo taisyklių pažeidimus.

Kaip vairuoti esant permainingiems orams

Jei automobilyje staiga tampa įtartinai tylu ir apima jausmas, kad automobilis tarsi „plaukia”, o ne važiuoja, greičiausiai jūs važiuojate ypatingai lygiu ir slidžiu paviršiumi

Vairavimas žiemą

Lenktynininko patarimai: žiemos kelią reikia „jaukintis“

Kaip vairuoti naktį

Vairuoti užmiesčio keliais naktį visada būna gerokai sunkiau nei dieną