Surenkami kroviniai ir jų gabenimo optimizavimas
Atnaujinta: 2020-03-09
 • IMGP2458__Large_

Surenkami kroviniai - tai tokie kroviniai, kurie priklauso keliems siuntėjams ir juos turi gauti skirtingi gavėjai, tačiau jie visi gabenami viename konteineryje arba vienu transportu. Pagrindinės tokių krovinių, sudarančių bendrą partiją, charakteristikos - nedidelis tūris ir svoris.

Alternatyva surenkamiems kroviniams ilgą laiką buvo paštas arba jie buvo vežami pustuščiu transportu. Abu atvejai yra labai neefektyvūs:

- Paštas dirba lėtai, tarifai aukšti.

- Nedidelę partiją siųsti viena transporto priemone neekonomiška.

Kai kurie verslininkai nedidelius krovinius siunčia „samdydami" traukinio palydovus, tačiau taip rizikuojama krovinį prarasti. Problema išsisprendė, kai įmonės pradėjo gabenti surinkamuosius krovinius. Tokių krovinių gabenimo schema atrodo maždaug taip:

-nedidelis krovinys atgabenamas į konkretų sandėlį.

- krovinys supakuojamas kartu su kitomis prekėmis ir keliauja pas gavėją arba į analogišką sandėlį, esantį tame mieste, kur gyvena krovinio gavėjas.

Sandėliuose tokius krovinius nesunku išrūšiuoti ir tvarkingai sukrauti.

Tokia schema, kai visi maži kroviniai gabenami kartu, leidžia sumažinti tiek krovinio siuntėjų, tiek ir vežėjų išlaidas. Be to, kuo daugiau krovinių yra pervežamoje partijoje, tuo mažiau tai kainuoja visiems sandėrio dalyviams.

Surenkami kroviniai gali būti gabenami ne tik automobiliais, bet ir geležinkeliais bei oro transportu. Jeigu tokiems pervežimams naudojami automobiliai, krovinys gali būti nugabentas „nuo durų iki durų" - paimtas tiesiai iš siuntėjo ir nugabentas iki pat gavėjo. Vairuotojas tiesiog surenka visus krovinius, dalis krovinių gali būti paimama pakeliui, o atvykus į paskirties vietą, kroviniai individualiai pristatomi visiems gavėjams. Jeigu tokiam gabenimui naudojamas geležinkelis, tada dar reikia pasirūpinti krovinių saugojimu tarpinėse stotelėse. Tai kiek apsunkina patį procesą, nes krovinių vežėjai stengiasi veikti pagal principą - kuo paprastesnė logistika, tuo mažiau problemų kyla gabenant krovinius ir tuo greičiau jie pasiekia gavėjus.

Surenkami kroviniai gali būti gabenami ir tarptautiniais maršrutais. Tokiu atveju standartinę krovinių gabenimo schemą dar gali tekti papildyti punktu apie patikrą muitinėje. Reiktų nepamiršti, kad krovinių judėjimas per muitinę yra gerokai svarbesnis už transportavimo greitį. Reikalas tas, kad neteisingai apiforminti importuojamų ar eksportuojamų krovinių dokumentai gali ilgam sulaikyti krovinius muitinės sandėliuose.

Jeigu kreipsitės pagalbos į muitinės tarpininkus, jie turėtų:

Parengti patikrai muitinėje reikalingus dokumentus,

Paruošti krovinį sienos kirtimui ir muitininkų apžiūrai,

Sumokėti muitus.

Apiforminti muitinės deklaraciją.

Bene svarbiausias iš minėtų punktų - dokumentų, reikalingų muitinės patikrai, parengimas. Kiek ir kokių popierių reiks, lemia pervežamo krovinio tipas. Vieniems kroviniams gali užtekti muitinės deklaracijos ir kvito apie sumokėtą muitą, kitiems gali tekti išsiimti atitikties sertifikatus, pristatyti sanitarinės - epidemiologinės tarnybos pažymas, licencijas ir t.t. Tinkamai parengtas visų reikiamų dokumentų paketas garantuoja, kad muitininkai krovinio nesulaikys ir jis laiku pasieks adresatą.

Kai per sieną gabenami surenkami kroviniai, patyrę specialistai juos suskirsto taip, kad vieno tipo kroviniai keliautų vienu transportu. Taip sutaupomas laikas muitinėje. Kartais netgi apsimoka palaukti dieną ir išsiųsti savo krovinį su analogiškais kroviniais, o ne skubiai rinkti papildomas pažymas ir kelionės dokumentus.

Tą patį galima pasakyti ir apie krovinių gabenimo maršrutą. Kai kurias prekių grupes labiau apsimoka gabenti jūra, kitas - lėktuvais, trečias - automobiliais. Visgi, nepaisant kurį maršrutą pasirinksite, krovinio judėjimo greičiu didžiausią įtaką turės patikra muitinėje.

Tarptautinis surenkamų krovinių gabenimas - bene vienintelė reali galimybė nedideliems gamintojas išeiti į tarptautinę rinką. Nedidelės įmonės gali ne tik eksportuoti, bet ir importuoti nedideles reikiamų krovinių partijas. Taip užtikrinama, kad produktas iškeliaus pas užsakovą iškart po to, kai bus pagamintas. Gamintojui nebereiks laukti, kol prisirinks pilnas panašių krovinių konteineris, žaliava ir pagaminta produkcija neužims vietos sandėliuose.

Kaip minėjome, surenkami kroviniai gali būti gabenami „nuo durų iki durų", tačiau dažniau taikoma kitokia schema:

 • Pirmas etapas - krovinio paėmimas iš siuntėjo ir atgabenimas į vežėjo sandėlį.
 • Antras etapas - surenkamųjų krovinių konsolidavimas ir partijos siuntimui parengimas. Kroviniai apdorojami ir saugomi transporto įmonės sandėliuose.
 • Trečias etapas - surenkamųjų krovinių pristatymas į gavėjo mieste esantį sandėlį.
 • Ketvirtas etapas - partijos išformavimas ir krovinių išskirstymas gavėjams. Kroviniai gali būti tiek nuvežami gavėjams, tiek saugomi sandėliuose, kol gavėjai juos pasiims.

Kai kroviniai gabenami į kitas šalis, prie išvardintų punktų gali prisidėti muitinės procedūros. Šiuo atveju reikia rasti tokį vežėją, kuris užtikrins greitą muitinės kirtimą, nes kroviniams užstrigus muitinėje, už jų saugojimą muitinės sandėliuose skaičiuojami nemaži mokesčiai.

Kartais surenkamųjų krovinių gabenimo schemoje numatomas transporto priemonės keitimas: automobilis - oro transportas - automobilis. Reikalas tas, kad vieni kroviniai turi būti gabenami labai gretai (tarkim, gėlės), o kiti gali būti gabenami pigiausiu būdu (jūrų transportu). Tokios schemos vadinamos multimodalinėmis, nes keičiasi ne tik transporto tipas, bet ir vežėjas.

Praktika rodo, kad surenkamųjų krovinių multimodalinis gabenimas turi būti apdraustas. Ypač kai kalbama apie tarptautinius pervežimus. Tikimybė prarasti krovinį nėra didelė, tačiau ne retas atvejis, kai krovinių konteineriai „pasiklysdavo" pakeliui. Kartais naudingiau iškart gaut draudimo išmoką, užuot laukus, kol gerokai pavėlavęs krovinys pasieks užsakovą.

Surenkamųjų krovinių gabenimo schemą galima nesunkiai individualizuoti:

 • Maksimalus dalyvavimas krovinio transportavimo etapuose.
 • Visų darbų patikėjimas vežėjui. Tokiu atveju krovinys gabenamas „nuo durų iki durų" ir užsakovui nebereikia niekuo rūpintis.

Surenkamų krovinių gabenimo optimizacija

Kaip jau minėjome, smulkiam verslininkui yra ganėtinai sudėtinga išeiti į tarptautines rinkas. Smulkus verslininkas ne visada gali sau leisti įsigyti visą konteinerį žaliavos ar prekių, o varinėti pustuštę transporto priemonę - nenaudinga ekonomiškai. Taip smulkūs verslininkai tampa tarpininkų įkaitais.

Šiuo atveju kaip vienas iš išsigelbėjimo būdų yra būtent minėti surenkami kroviniai. Keli smulkūs verslininkai gali susitarti ir užsakyti vieno konteinerio, kuriame telpa visi kroviniai, atgabenimą. Tokiu atveju smulkiesiems verslininkams labai praverčia platų tinklą turintis vežėjai, galintys pasiūlyti mažiausias kainas. Surenkamųjų krovinių optimizacija apima:

 • Teisingą sandėlių, skirtų surenkamų krovinių konsolidaciją, išdėstymą. Kuo arčiau sandėliai prie siuntėjo, tuo pigiau kainuos krovinio atvežimas. Būtent todėl surenkamųjų krovinių pervežimu užsiimančios įmonės turi kelias nedideles krovinių surinkimo aikšteles. Tokiais atvejais sandėlius galima nuomotis, o ne pirkti ar statyti.
 • Konsolidacijos proceso automatizaciją. Tai leidžia sumažinti dėl žmogiškojo faktoriaus atsitinkančių klaidų skaičių. Brūkšninius kodus skenuojantis skeneris klysta šimtą kartų mažiau už labiausiai patyrusį sandėlio operatorių.
 • Surenkamų krovinių klasifikaciją ir grupavimą pagal panašias charakteristikas. Tai leidžia apsiriboti minimalių, muitinei pateikiamų dokumentų paketu. Gerokai paprasčiau muitinėje apiforminti, tarkim, atsarginių dalių krovinį, negu rengti dokumentus atskirai padangoms, tepalams ir t.t.
 • Automobilinio transporto naudojimą. Tai leidžia gabenti krovinius „nuo durų iki durų". Kuo mažiau perkrovimų, tuo greičiau ir pigiau atvežamas krovinys.
 • Skirtingos keliamosios galios sunkvežimių ir vilkikų parko turėjimą. Tai leidžia optimizuoti surenkamųjų krovinių gabenimą. Skubios siuntos ir kroviniai gali būti gabenami mažomis partijomis, o prekės, nereikalaujančios skubaus pristatymo, sunkiasvoriu transportu ar net jūrų keliais (jūrinis krovinių pervežimas - vienas pigiausių).
 • Gausų klientų skaičių. Tai leidžia sumažinti surenkamųjų krovinių transportavimo savikainą. Daug klientų turinti įmonė pakeliui gali ne tik iškrauti dalį krovinių, bet ir surinkti laukiančius pristatymo. Taip krovinių gabenimas tampa dar efektyvesnis. Beje, nuolat papildyti surenkamųjų krovinių konteinerį galima ne tik turint daug klientų, bet ir tinkamai suplanavus transporto judėjimo maršrutą.
 • Suderintą ir veikiančią surenkamųjų krovinių apiforminimo muitinėje schemą. Tai turi tiesioginės įtakos krovinio judėjimo greičiui.

 

Parengta pagal užsienio spaudą

Autoreviu.lt informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "IKS" sutikimo draudžiama.

Komentarai (0)
Prisijunkite, kad galėtumėte komentuoti

Krovinių gabenimas automobiliais – privalumai ir transporto tipai

Kalbant apie populiariausius ir plačiausiai naudojamos ...

Sekimo funkcija transporto biržos TimoCom elektroniniame žemėlapyje TC eMap®

Transporto logistikos parodoje Miunchene, TimoCom ...

Vilkiko vairuotojo darbo vietos organizavimas

Krovinių transportavimo proceso efektyvumui nemažai įtakos turi ...

„Mercedes Benz Citan“ karavanas Vilniuje

Europoje „Citan" pristatymas įvyko 2012 m. pabaigoje...

Naujoji „Ford Fiesta Van“ – taupus ir išmanus verslo pagalbininkas

Mažasis komercinis automobilis 100 kilometrų kelio sunaudos vos 3,3 litro degalų

Ekonomiškas vilkikų vairavimas

Iniciatyvą parėmė vairuotojų mokymą važiuoti taupiai visokeriopai skatinanti nacionalinė vežėjų automobiliais asociacija

Ar krovininiai automobiliai gali važiuoti taupiai?

Vairuotojų mokymą važiuoti taupiai visokeriopai skatina nacionalinė vežėjų automobiliais asociacija...

Paroda „Kauno automobilių dienos 2012“

Parodoje lankytojai galėjo ...

Darbdaviai atranda naujų įdarbinimo būdų

Nedarbo lygiui šalyje siekiant per 13 proc...

„Renault Master“ – susipažįstame su komerciniu transportu

Komerciniai automobiliai - specifinė ir labai įdomi...