Vairavimas esant plikledžiui
Atnaujinta: 2020-03-09
  • roomster

Panašu, kad pagaliau sulaukėme žiemos, kuri labai griežtai patikrins vairavimo įgūdžius. Apie tai, kad reikia pasikeisti padangas ir tinkamai parengti automobilį šaltajam metų laikotarpiui, jau esame rašę. Tačiau net ir tinkamai parengtas automobilis negarantuoja saugaus važiavimo. Slidžiuose žiemos keliuose kaip niekada svarbu vairavimo įgūdžiai. Juo labiau, kad važiavimo sąlygos gali keistis kasdien. Tereikia, kad pasnigtų ir keliais laipsniais atšiltų, o po to staiga pašaltų ir, atrodytų, gerai pažįstamas kelias pateiks naujų ir ne visada malonių staigmenų.

Kaip to išvengti?

Reikia atsiminti keletą esminių elgesio žiemos keliuose taisyklių ir pasistengti pasipraktikuoti saugiose, tuščiose aikštelėse.
Taigi, reiktų žinoti, kad esant didesniems šalčiams ledas tvirčiau „laiko" automobilio padangą. Reikalas tas, kad tada po protektoriumi jis mažiau tirpsta. Būtent susidariusi drėgmės plėvelė lemia ledo slidumą.
Nedygliuotą žieminę padangą geriausiai laiko šiurkštus ledas, prasčiau lygus, blogiausiai - kalnuotas kaip akmeninis grindinys. Žinoma, reikia nepamiršti, kad ir padangos ne viską gali. Kai kurie vairuotojai klaidingai mano, kad padangos su stambiu, „visureiginiu" protektoriumi ant ledo geriausios. Šiuo atveju galima būtų padangas palyginti su batais. Turistiniai sunkūs batai dažnai nuvildavo savo šeimininkus ant apledijusių šaligatvių - lieta, lygi guma slydinėja į visas puses.
Atminkite - ant slidžių paviršių geriausiai laikosi padangos su smulkiu, turtingu protektoriaus piešiniu. Ypač geros tokiu atveju elastingos radialinės padangos. Bet net jos neužtikrina didesnio kaip 0,15-0,2 sukibimo su ledu koeficiento. Kai normalų padangos riedėjimą pakeičia slydimas, sukibimo koeficientas gali dar labiau mažėti.
Keista, tačiau ant lygaus ledo protektoriaus gylis nelabai ką keičia. Šiuo atveju svarbiau, kad padanga nebūtų visiškai „plika". Tokiu atveju ji nesugeba išstumti drėgmės plėvelės ir tiesiog plaukia, o sukibimas su keliu tampa lygus nuliui. Taip pat reiktų atsiminti, kad ant ledo nerekomenduotina įspaudus sankabą užblokuoti ratus stabdžiais. Ant lygaus ledo nesisukančiam ratui tas pats, į kurią pusę slysti - jeigu blokuojami nors ir priekiniai ratai, automobilis tampa nevaldomas.
Kaip visgi sustabdyti automobilį? Pradėkime nuo to, kad žiemą greičio ribojimas tampa gyvybiškai svarbus. Jeigu jūsų automobilis plikledžiu važiuoja bent 60 km/val. greičiu, apie greitą sustojimą galite pamiršti. Įvertinus, kad rato sukibimo su keliu koeficientas bus 0,15, stabdymas tęsis net 94 metrus. Kam nors gali kilti klausimas - kodėl tada eismo įvykių dar yra palyginti mažai? Atsakymas paprastas - visai lygus ledas, daugelio mūsų laimė, pasitaiko labai retai. Dažniausia keliai žiemą barstomi arba yra pravažinėti, tad sustoti pavyksta greičiau. Kita vertus tiems, kurie ir žiemą stengiasi važinėti bent jau 100 km/val. greičiu, bet koks ledas bus lygus. Tai reiktų įvertinti ypač tiems, kuriems keliuose tenka susidurti su tokiais „Šumacheriais".

Taisyklės ir dar kartą taisyklės

Tyrimais nustatyta, kad padangos su keliu geriausiai sukimba riedėjimo perėjimo į slydimą akimirką. Tai tinka ir ledui. Tikras vairavimo asas, žaisdamas stabdžiais, sugeba išlaikyti automobilį ties slydimo riba, taip pasiekdamas efektyviausią stabdymą. Jeigu stabdžių pamina bus tiesiog grubiai maigoma, stabdymo kelias pailgės, nes tam tikrais momentais stabdymo apskritai nebus. Visgi kalbant apie ledą, net toks būdas geresnis ir patikimesnis, negu dėl nuo stabdžio nenuimamos kojos užsiblokavę ratai.
Kodėl? Slystantis ratas nevaldomas ir neklauso vairo. Jeigu jūs stabdote su pertrūkiais, nors trumpam atleisdami stabdžio paminą, ratai pradeda normaliai suktis ir automobilis tampa valdomas.
Beje, jeigu stabdymą su pertrūkiais atlieka tikras kelių meistras, važiuojantieji iš paskos šito gali ir nepastebėti - automobilio stop signalai degs nuolat. Reikalas tas, kad vairuotojas labai aktyviai dirba su pamina ties slydimo ir ratų užsiblokavimo riba. Stabdžiai visą laiką lieka šiek tiek nuspausti ir tai veikia labai efektyviai.
Kas bus, jei bus stabdoma varikliu, neišjungsi degimo ir pavaros? Nuėmus koją nuo akceleratoriaus paminos, jei automobilis lengvas arba variklis galingas, varančiųjų ratų sukimasis sumažėja labai staigiai ir taip sukuriama papildoma stabdymo jėga.
Tokiu atveju varantieji ratai pradeda po truputį prasisukti, nes maksimali stabdymo jėga, esant tokioms sąlygoms, padangos ir kelio kontakto vietoje viršyta. Ir visai nesvarbu, kas šią jėgą sukuria - variklis ar stabdžiai. Paaiškėja, kad tokiu atveju varančiųjų ratų stabdymas tiek varikliu, tiek ir stabdžiais vienodai efektyvus arba visiškai neefektyvus, jei automobilis stabdomas ant ledo. Tai galioja ir keturiais ratais varomiems automobiliams, nes stabdymo kelią lemia tik ledo ir padangų savybės.
Kodėl stabdant ant ledo rekomenduojama tai daryti varikliu? Todėl, kad užsiblokavęs ratas ant ledo tampa nevaldomas. Jeigu jis bent minimaliai sukasi, net ir su praslydimu, automobilis dar lieka nors šiek tiek valdomas ir klauso vairo.

Dygliuotos padangos

Diskusijos apie dygliuotas padangas netyla jau kelerius metus. Šiuo metu jas galima naudoti, tačiau stebuklų tikėtis nevertėtų. Dygliai tikrai pasiteisina tada, kai jie gali susmigti į kelio paviršių. Dažniausiai tai būna tada, kai speigas nedidelis, o kelio paviršius tik lengvai apledėjęs. Jeigu laikosi rimti šalčiai, ledas sutvirtėja ir dygliai, ypač jeigu jie ne pirmo naujumo, susmigti į kelio paviršių nebegali.
Į žiemos pabaigą, kai keliai, dažniausiai, jau būna nuvalyti, o jums tenka važinėti sušalusiu asfaltu, arba, tai dar blogiau, akmenimis grįstu grindiniu, dygliai gali turėti neigiamą efektą, nes tokiu atveju mažėja padangos sukibimas su keliu. Plienas per akmenis slysta gerokai smarkiau už gumą.
Net ant to paties ledo dygliuotos padangos, priklausomai nuo to, ar automobilis greitėja, ar stabdo, gali elgtis skirtingai. Pirmu atveju besisukantis ratas ištaško sukapoto ledo gabaliukus, gerai išsivalo ir taip užtikrina reikiamą sukibimą su kelio danga.
Antru atveju, ypač jeigu vairuotojas laiko nuspaudęs stabdį iki dugno, ratai gali užsiblokuoti ir kontakto su keliu vietose susidarys sukapoto ledo sankaupos, kuriuo automobilis slys dar smarkiau. Kiekvieną žiemą fiksuojamos avarijos, kurias sukėlė būtent tokios klaidos.
Taigi, net jei automobilį tinkamai pasiruošėte žiemai ir „apmovėte" žieminėmis padangomis, išvažiuodami į kelią atminkite, kad visa tai nepadės, jei patys skubėsite ir nesilaikysite tinkamo greičio ar saugaus atstumo. Būtent šie veiksniai turi daugiausia įtakos saugumui keliuose žiemą.

Parengta pagal užsienio spaudą

Autoreviu.lt informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse ir interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „IKS" sutikimo draudžiama.

Komentarai (0)
Prisijunkite, kad galėtumėte komentuoti

5 dažniausiai užduodami klausimai apie vairuotojo pažymėjimus

Vairuotojo pažymėjimo galiojimas, keitimas internetu ir kiti svarbūs dalykai, kuriuos būtina žinoti kiekvienam vairuotojui.

Dešiniosios rankos taisyklė - kertinis Kelių eismo taisyklių principas

Vairuotojams kartais neaišku, kada ir kaip taikyti dešiniosios rankos taisyklę

Kaip užvesti dyzelinį automobilį šaltyje

Neįprastas būdas kaip neleisti sušalti dyzelinui net ir dideliame šaltyje

7 įdomūs faktai apie vairavimo egzaminus kitose šalyse

Kai kurie faktai priverčia nustebti, o kartais tiesiog nusišypsoti.

Automobilio įtaisų valdymas

Regitra pristato: nuotolinės vairavimo pamokos ne tik pradedantiesiems, tačiau ir ilgą vairavimo patirtį turintiems vairuotojams.

Vairuotojų egzaminavimas vyks realiame eisme

Atsisakoma pratimų aikštelėje, o būsimųjų vairuotojų įgūdžiai bus tikrinami realiame eisme. \ \

Psichologai: rizikingas vairavimas – gyvenimo būdo atspindys

Dažniausiai įvairios asmenybės charakteristikos lemia dažnesnes vairavimo klaidas arba įvairios asmenybės savybės lemia dažnesnius tyčinius kelių eismo taisyklių pažeidimus.

Kaip vairuoti esant permainingiems orams

Jei automobilyje staiga tampa įtartinai tylu ir apima jausmas, kad automobilis tarsi „plaukia”, o ne važiuoja, greičiausiai jūs važiuojate ypatingai lygiu ir slidžiu paviršiumi

Vairavimas žiemą

Lenktynininko patarimai: žiemos kelią reikia „jaukintis“

Kaip vairuoti naktį

Vairuoti užmiesčio keliais naktį visada būna gerokai sunkiau nei dieną

Prenumeruokite mūsų naujienlaiškį: