Vietiniai ir tarptautiniai pervežimai
Atnaujinta: 2020-03-09
  • vezimas

1 dalis.

Vietiniai pervežimai ir jų specifika

Dažnai apie konkrečią problemą nesusimąstome, kol su ja nesusiduriame. Tokioms problemoms galima priskirti ir krovinių pervežimą, nes šioje srityje dirbantiems žmonėms tai – kasdienis darbas, o kitiems – terra incognita.

Autoreviu.lt bandys praskleisti pervežimus dengiančią paslapties uždangą. Mums sutiko padėti UAB „Gužas“ direktorius Viačeslavas Poškus.

Didelis mašinų ūkis

Paprastai pervežimais užsiimančios bendrovės turi savo automobilių parką. Tarkim, UAB „Gužas“ užsakymams naudoja nuosavą automobilių ūkį: nuo mikroautobusų iki sunkiasvorių krovininių dengtų automobilių su hidrauliniais keltuvais. Siekiant pervežamų krovinių saugumo, automobiliai kaskart specialiai pritaikomi (padėklų keltuvai, pertvaros, minkšta danga ir kitos pakavimo medžiagos).

Tai ganėtinai brangus „malonumas“, nes mašinos per metus susuka ne vieną tūkstantį kilometrų, o sunkvežimiai techninę apžiūrą privalo pereiti kasmet. Kita vertus, sunkvežimių techninė būklė svarbi ne tik vairuotojo ar vežamo krovinio saugumui, bet ir pėstiesiems, lengvųjų automobilių vairuotojams, todėl tokia tvarka yra būtina.

Reikalavimai transporto priemonėms ir vairuotojams

Pasak V. Poškaus, nėra labai svarbu, ar pervežama dideliais sunkvežimiais su priekabomis, ar mažais sunkvežimiais, nes daugeliu atvejų transporto priemonėms taikomi tie patys reikalavimai. Jei pervežti naudojamos mašinos yra bendrovės nuosavybė ir perkant registruotos kaip krovininės, savininkui už naudojimąsi magistraliniais keliais bet kokiu atveju teks mokėti kelių mokestį.

Taip pat nesvarbu, kokios mašinos naudojamos, legaliai dirbanti bendrovė turi turėti atitinkamas licencijas, leidžiančias jai verstis minėta veikla. Be to, bet kurios krovininės mašinos vairuotojas gali būti sustabdytas kelyje ir patikrintas. Jis turi turėti ne tik sumokėtą kelių mokestį rodančią sąskaitą, kuri klijuojama ant priekinio stiklo, bet ir vežamo krovinio dokumentus, sunkvežimyje sumontuotas tachografas turi būti po techninės patikros. Jis rodo, kiek laiko vairuotojas važiavo ir kiek ilsėjosi. Pagal galiojančius įstatymus reglamentuojamas vairuotojų darbo ir poilsio laikas. Kelyje gali būti patikrinta ir krovininių automobilių techninė būklė. Pasak V. Poškaus, įsigalėjęs įprotis griežčiau ir kruopščiau tikrinti sunkvežimius su kitų šalių numeriais. Tokios tendencijos ne tik Lietuvoje, bet ir kaimyninėse šalyse, bet kurioje kelio vietoje gali patikrinti Valstybinės kelių transporto inspekcijos pareigūnai.

Kelių transporto inspekcija

Pastaroji įstaiga išduoda ir žmonių, ir krovinių pervežimams (vietiniams ir tarptautiniams), reikiamas licencijas, leidimus važiuoti didelių gabaritų ir (ar) sunkiasvorėms transporto priemonės (transporto priemonės, kurių faktiški matmenys ir (ar) svoris didesni negu maksimalūs leidžiami dydžiai, nustatyti šalyse, per kurių teritorijas vykstama), rengia ADR mokymus ir išduoda ADR sertifikatus, leidžiančius pervežti pavojingus krovinius.

Apie vairuotojus

Matyt, tokia ganėtinai ilgai trunkanti licencijavimo ir mokymosi procedūra lemia tai, kad:

1. Lietuvoje trūksta sunkvežimių vairuotojų,

2. Gausu nelegalių vežėjų, turinčių krovininių transporto priemonių, bet neturinčių reikiamų dokumentų.

Kalbėdamas apie vairuotojus, V. Poškus pripažino, kad žmonių trūksta, todėl turimi patyrę ir patikimi vairuotojai saugomi. Be to, UAB „Gužas“ į tolimus reisus ar į užsienį leidžia tik patikimus vairuotojus, nes už prisiimtų krovinių pristatymą laiku ir saugumą atsako vežėjas (vežėjas atsako už ~50 000 Lt krovinio vertės. Brangesnius krovinius rekomenduojama drausti papildomai).

Be to, įmonė vairuotojams duoda nuosavas transporto priemones, todėl vairuotojo atsakingumas ir patikimumas lemia ne tik krovinio pristatymą laiku, bet ir jam patikėtos transporto priemonės saugumą. Pervežimų versle gausu istorijų, kaip nepatikimas vairuotojas, gavęs mašiną su kroviniu, kažkur sėkmingai pradingsta kelioms dienoms, o vėliau pasirodo arba ne mašinos, arba be krovinio.

Nešvari konkurencija

V. Poškus neslėpė, kad konkurencija šioje srityje didelė, o padėtį dar labiau iškreipia nelegalūs vežėjai, kurie, neturėdami reikiamų dokumentų ir nemokėdami visų priklausančių mokesčių, gali pasiūlyti žemesnes kainas. Yra nemažai žmonių, kuriems svarbesnis veiksnys yra ne paslaugos kokybė, o kaina, todėl jie mieliau renkasi siūlančius mažesnę kainą. Šiuo atveju žmonės nepagalvoja, kad savo krovinį patiki žmogui, kuris jį apsiima pervežti, tačiau nėra už jį atsakingas. Kaip minėjau, legalus vežėjas prisiima atsakomybę iki 50 000 Lt krovinio vertės. Nelegalus vežėjas tokios atsakomybės neprisiima. Be to, legali įmonė, nuolat dirbanti šioje srityje, brangins savo vardą ir saugos klientus, todėl ją besikreipiantis asmuo gali tikėtis kokybiškesnio aptarnavimo. Tarkim, šiandien, kai plačiai naudojami GPS imtuvai, galima tiksliai apskaičiuoti vežimo atstumą, preliminarias laiko sąnaudas ir tiksliai nustatyti konkretaus krovinio pervežimo kainą. Lietuvos įsiliejimas į Šengeno erdvę leidžia apskaičiuoti krovinio pervežimo laiką ne tik Lietuvoje, bet ir užsienyje, nes pasienyje nebeliko eilių.

Papildomos paslaugos

Pervežimas ir perkraustymas nėra tas pats dalykas, tačiau UAB „Gužas“ siūlo ne tik transportavimo, bet ir perkraustymo paslaugas. Pasirinkti paliekama pačiam klientui. Jis, priklausomai nuo situacijos, gali rinktis, ar imti tik sunkvežimį, ar tik krovėjus, ar visą komplektą. Taigi, nusprendus pervežti krovinį ar persikraustyti, pirmiausia rekomenduojama pasitarti su profesionalais, kurie kiekvienam konkrečiam atvejui pasiūlys optimaliausią variantą. Perkraustydama užsakovų turtą legali įmonė garantuoja kokybišką ir saugų darbų atlikimo procesą.

V. Misevičius

Autoreviu.lt informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "IKS" sutikimo draudžiama.

Komentarai (0)
Prisijunkite, kad galėtumėte komentuoti

Krovinių gabenimas automobiliais – privalumai ir transporto tipai

Kalbant apie populiariausius ir plačiausiai naudojamos ...

Sekimo funkcija transporto biržos TimoCom elektroniniame žemėlapyje TC eMap®

Transporto logistikos parodoje Miunchene, TimoCom ...

Vilkiko vairuotojo darbo vietos organizavimas

Krovinių transportavimo proceso efektyvumui nemažai įtakos turi ...

„Mercedes Benz Citan“ karavanas Vilniuje

Europoje „Citan" pristatymas įvyko 2012 m. pabaigoje...

Naujoji „Ford Fiesta Van“ – taupus ir išmanus verslo pagalbininkas

Mažasis komercinis automobilis 100 kilometrų kelio sunaudos vos 3,3 litro degalų

Ekonomiškas vilkikų vairavimas

Iniciatyvą parėmė vairuotojų mokymą važiuoti taupiai visokeriopai skatinanti nacionalinė vežėjų automobiliais asociacija

Ar krovininiai automobiliai gali važiuoti taupiai?

Vairuotojų mokymą važiuoti taupiai visokeriopai skatina nacionalinė vežėjų automobiliais asociacija...

Paroda „Kauno automobilių dienos 2012“

Parodoje lankytojai galėjo ...

Darbdaviai atranda naujų įdarbinimo būdų

Nedarbo lygiui šalyje siekiant per 13 proc...

„Renault Master“ – susipažįstame su komerciniu transportu

Komerciniai automobiliai - specifinė ir labai įdomi...