Žmogaus temperamentas ir jo elgesys prie vairo
Atnaujinta: 2020-03-09
  • 216IMG__Small_

Pasakyk man, koks tavo temperamentas, ir aš pasakysiu, kaip tu vairuoji. Taip galima pakeisti žinomą posakį. Kad būtų paprasčiau, skiriami keturi pagrindiniai temperamentų tipai: cholerikas, flegmatikas, sangvinikas ir melancholikas.

Vairuotojai cholerikai labai puikiai jaučia automobilio dinamiką, tačiau 3 atvejais iš 5 suklysta stabdydami ir pasirinkdami saugų atstumą. Flegmatikai jaučiasi nepatogiai, kai reikia važiuoti didesniu greičiu, tačiau jie retai nepateisintai rizikuoja savimi ar savo automobiliu. Sangvinikai pasižymi dideliu darbingumu ir energija. Sangvinikui tinkamiausias – kintantis važiavimas, nes tada jam nuolat tenka spręsti įvairias užduotis. Klaidų vairuodami jie taip pat daro daugiau negu kitų temperamentų vairuotojai. Melancholikai jautriausiai reaguoja į išorės trukdžius. Paprastai tokie vairuotojai pedantiškai laikosi kelių eismo taisyklių, tačiau turi daug problemų važiuodami tankiame miesto mašinų sraute ir sudėtingomis gamtinėmis sąlygomis, kai vairavimui reikia skirti labai daug dėmesio.

Išmokite valdyti save

Žmogaus saugumas labai daug priklauso nuo nuotaikos. Labai svarbu suprasti ir įvertinti savo nuotaiką, savijautą, santykius su aplinkiniais, tai yra nustatyti „saugumo priešus“ ir išmokti su jais susitvarkyti. Daugeliui vairuotojų mažiausias šalia važiuojančio asmens neapdairumas kelyje sukelia agresijos priepuolį. Jeigu toks vairuotojas turi labai mažai laiko ir jam reikia važiuoti iš taško A į tašką B, tai išgirsite ne vieną riebų žodelį ar epitetą. Juos papildo daug sakantys gestai, mirksintys žibintai ir nuolat maigomas klaksonas. Paradoksas tas, kad paprastai ramūs ir susivaldantys žmonės vairuodami sudėtingesnėmis sąlygomis gali pasigauti agresijos virusą.

Psichologai pasakojo apie vieną simpatišką moterį, kuri prisipažino labai mėgstanti vairuoti, tačiau nesugebanti kontroliuoti savo elgesio ir kalbos, kai bendrame mašinų sraute pastebi kitų vairuotojų klaidas. Pirmiausia jai buvo pasiūlyta išmėginti psichologinį būdą, susijusį su sąvokų pakeitimu. Kaskart kritinėje situacijoje vietoj keiksmažodžių srauto kaltininko adresu pasakyti iš anksto pasiruoštą frazę, kupiną teigiamų emocijų, pavyzdžiui: „Myliu tave labiau už viską“. Poveikis buvo didesnis negu tikėtasi. Po kelių dienų intonacija tapo draugiška, o po dviejų savaičių pastabėtas stulbinamas dalykas: pasirodo, kad mandagumas ir taktas kelyje taip pat lengvai užkrečia aplinkinius kaip ir agresija. Be to, šios puikios savybės sunaikiną agresiją.

Kaip nepraleisti svarbiausio

Pirmiausia būtina optimizuoti aplinkos suvokimo ir priėmimo procesą. Žinoma, kad maždaug 90 proc. informacijos vidutinis sveikas žmogus gauna per akis, 6 proc. – per ausis, o 4 proc. – liesdamas ir suvokdamas. Pirmiausia važinėkite mašinoje be muzikos ir nesikalbėkite su keleiviais, langą praverkite, kad geriau girdėtųsi pravažiuojančių mašinų keliamas garsas, galimas stabdžių cypimas ar matytumėte spec. tarnybų mašinų žvyturėlius. Išmokite intuityviai bendrame sraute išskirti mašinas, kurioms reiktų skirti daugiau dėmesio. Tikrai nėra taip sunku, kaip gali pasirodyti. Tereikia išmokti stebėti aplinką. Kiekvienas moka sukurti daugmaž tikslią pirmo atsitiktinai sutikto asmens charakteristiką: pagal drabužius, eiseną, veido išraišką, elgesį. Galima ne tik nuspėti jo socialinį statusą, bet ir atspėti, kaip jis nusiteikęs jūsų atžvilgiu.

Automobilis – savotiškas papildomas vairuotojo apvalkalas, jo „viršutiniai rūbai“. „Kieti“ numeriai, ženklas „Batelis“ ar „Vaikai“ ant užpakalinio stiklo, „randai“ ir įlinkimai ant mašinos šonų, „rėkiantys“, agresyvūs lipdukai, neužtikrinta arba nelygi „eisena“ – tai duomenys stebėjimų pradžiai.

Avaringumas pagal zodiako ženklus

Jei tikėtume australų sociologų, dirbančių draudimo bendrovėje „Suncorp Metway“, tyrimų rezultatais, dažniausiai į avarijas patenka Dvynių ženklo vairuotojai. Faktas, kad tokius žmones labai lengva priversti susinervinti. Toliau Jaučiai, pasižymintys neįtikėtinu užsispyrimu ir visada įsitikinę savo tiesa. Žuvų ženklo žmones astrologai vadina linkusiais rizikuoti ir lengvabūdžiais. Tai būdinga ir jų vairavimo stiliui. Klasikinis saugus vairavimas – tai Ožiaragių būdas.

Išsiugdykite sąlyginį refleksą

Nedidelę vairavimo patirtį turintis žmogus gali labai pagerinti savo veiksmus realiomis sąlygomis kelyje, taikydamas „sąlyginio reflekso“ pratimą. Jo esmę nesunku paaiškinti naudojant sąlyginę paprastą schemą: JEIGU (1 įvykis ), TAI (veiksmas), KITAIP (2 įvykis ). Įsivaizduojant 1 įvykį ir jį lydintį veiksmą, galima išmokti išvengti kelyje ne vienos nemalonios situacijos (2 įvykis ). Gali būti, kad per metus įgyjamą vairavimo patirtį sudaro būtent tokių sąlyginių refleksų išmokimas ir tobulinimas.

Saugaus kelio.

Parengta pagal užsienio spaudą

Autoreviu.lt informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "IKS" sutikimo draudžiama.

Komentarai (0)
Prisijunkite, kad galėtumėte komentuoti

5 dažniausiai užduodami klausimai apie vairuotojo pažymėjimus

Vairuotojo pažymėjimo galiojimas, keitimas internetu ir kiti svarbūs dalykai, kuriuos būtina žinoti kiekvienam vairuotojui.

Dešiniosios rankos taisyklė - kertinis Kelių eismo taisyklių principas

Vairuotojams kartais neaišku, kada ir kaip taikyti dešiniosios rankos taisyklę

Kaip užvesti dyzelinį automobilį šaltyje

Neįprastas būdas kaip neleisti sušalti dyzelinui net ir dideliame šaltyje

7 įdomūs faktai apie vairavimo egzaminus kitose šalyse

Kai kurie faktai priverčia nustebti, o kartais tiesiog nusišypsoti.

Automobilio įtaisų valdymas

Regitra pristato: nuotolinės vairavimo pamokos ne tik pradedantiesiems, tačiau ir ilgą vairavimo patirtį turintiems vairuotojams.

Vairuotojų egzaminavimas vyks realiame eisme

Atsisakoma pratimų aikštelėje, o būsimųjų vairuotojų įgūdžiai bus tikrinami realiame eisme. \ \

Psichologai: rizikingas vairavimas – gyvenimo būdo atspindys

Dažniausiai įvairios asmenybės charakteristikos lemia dažnesnes vairavimo klaidas arba įvairios asmenybės savybės lemia dažnesnius tyčinius kelių eismo taisyklių pažeidimus.

Kaip vairuoti esant permainingiems orams

Jei automobilyje staiga tampa įtartinai tylu ir apima jausmas, kad automobilis tarsi „plaukia”, o ne važiuoja, greičiausiai jūs važiuojate ypatingai lygiu ir slidžiu paviršiumi

Vairavimas žiemą

Lenktynininko patarimai: žiemos kelią reikia „jaukintis“

Kaip vairuoti naktį

Vairuoti užmiesčio keliais naktį visada būna gerokai sunkiau nei dieną

Prenumeruokite mūsų naujienlaiškį: