Jei dar prieš metų 20 vairuojanti moteris buvo gana retas reiškinys, tai šiandien situacija yra visiškai priešinga - sunku rasti nevairuojančią dailiosios lyties atstovę. Darbas, vaikai, parduotuvės, kelionės - mokėjimas vairuoti atveria bet kuriai moteriai naujas perspektyvas ir daro ją mažiau priklausomą nuo vyrų.
Problema tik tame, kad kiekviena lazda turi du galus. Automobilio vairavimas neigiamai veikia moterų sveikatą. Medikai vis dažniau pastebi, kad vairuojančios moterys serga dažniau už nevairuojančias. Nuolatinė nervinė įtampa sukelia stresą, neurozes, o atskirais atvejais - net depresiją. Be to, nuolat įtempti nervai tampa chroniško nuovargio priežastimi. Kitas, vairuojančių moterų tykantis pavojus - stuburo ligos. Statinė kūno padėtis, vibracija, apkrovos stuburui - visa tai tampa stuburo slankstelių mikro traumų priežastimi. Vėliau tai perauga į osteochondrozę.
Yra dar vienas, retai įvertinamas, pavojus. Vairuojant periodiškai krūtys atsitrenkia į vairą, tad dėl šito jose gali susidaryti nepageidaujami gumbeliai ar net išsivystyti onkologinės ligos. Be to, dėl sėdimo gyvenimo būdo prasčiau funkcionuoja kraujas mažojo dubens organuose ir taip atsiranda sąlygos vystytis ginekologinėms ligoms.
Transportas padarė mūsų gyvenimą gerokai patogesniu, tačiau už tai tenka sumokėti savo sveikata. Dažnos ilgos kelionės ypač nepageidautinos. Taigi, kas iš organų nukenčia labiausiai?
Širdis
Anglų medikų tyrimai parodė, kad tik valanda, praleista sėdint ir nejudant, padidina tikimybę susirgti infarktu 7 proc. Taip pat didėja rizika priaugti nereikalingo svorio, susirgti diabetu, insultu. Blogiausia, kas gali būti - ankstyva mirtis nuo bet kurios chroniškos ligos. Ramina nebent tai, kad užkirsti kelią šioms ligoms gerokai paprasčiau, negu jas gydyti. Įpraskite mankštintis kas 30 - 40 minučių ir jūsų širdis bus apsaugota.
Kita vertus, sėdint prie automobilio vairo apie mankštas galvoti kaip ir neišeina. Atminkite, kad sėdėdamos transporte jūs rizikuojate savo sveikata, tad įpraskite pakeliui daryti pertraukas, o viešuoju transportu važinėkite stovėdamos. Taip pat nereiktų vengti pasivaikščiojimo pėsčiomis. Tai - lengvas ir paprastas būdas išvengti daugelio ligų.
Klausa
Statistika teigia, kad 30 proc. žmonių, besiskundžiančių klausos sutrikimais, jai pakenkė dėl per didelio triukšmo. Dažniausiai šia liga skundžiasi didmiesčių gyventojai. To priežastis - transporto keliamas triukšmas. Kelyje, stotelėje, traukinyje - visą dieną mūsų ausims tenka didelės apkrovos, tad laikui bėgant jos tokio „puolimo" neatlaiko ir klausa silpsta.
Įprotis klausytis muzikos per ausines situaciją tik blogina. Gydytojų duomenimis, triukšmas ausinėse gali siekti 90 - 100 decibelų. Šito užtenka, norint nepagydomai pakenkti ausims.
Potencija
Jeigu automobilyje - šildomos sėdynės (tai jau tampa taisykle), neskubėkite džiaugtis. Žinoma, rudenį ir žiemą bus šilčiau, tačiau vėliau galite turėti rimtų potencijos problemų.
Reikalas tas, kad aukšta temperatūra neigiamai veikia spermos kokybę ir kiekybę. Būtent todėl gamta vyriškas lytines liaukas, skirtingai nuo moteriškų, patalpino kūno išorėje. Normaliam sėklidžių funkcionavimui jų temperatūra turi būti kiek mažesnė už likusią kūno temperatūrą.
Taigi, nors ir norisi, bet papildomai šios kūno vietos šildyti nereiktų. Dar daugiau, ilgai sėdint, ypač jei jūsų drabužiai ir sėdynių apmušalai pagaminti iš sintetinės, nekvėpuojančios medžiagos, kirkšnys gali perkaisti, tad nesvarbu, sėdynės šildomos ar ne, įpraskite vairuodami daryti pertraukėles ir pasivaikščioti. Ilgas sėdėjimas nejudant vyrams taip pat kenkia. Kraujotaka dubes srityje prastėja, todėl gali prasidėti ne tik varikozė su venų išsiplėtimu, bet ir prastėti potencija. Jums to reikia?
Kojos
Dar viena probleminė kūno vieta - kojos. Čia gali įsimesti varikozė. Liga gali būti ir paveldima, ir „profesinė". Jeigu visą laiką tik stovite arba tik sėdite, prastėja kraujo apytaka kraujagyslėse. Laikui bėgant venos praranda elastingumą, specialūs vožtuvai, turintys užtikrinti tinkamą kraujo cirkuliaciją, nesusitvarko su užduotimi ir kojose pasirodo taip vadinamos varikozinės „žvaigždutės".
Jeigu esate priversti sėdėti arba stovėti ilgiau kaip dvi valandas, bandykite bent pamankštinti kojas nesudėtingais pratimais. Pakelkite vieną koją nuo grindų ir pirmyn atgal palankstykite pėdą. Po šito atlikite kelis energingus sukamuosius judesius. Vėliau tą patį pakartokite su kita koja.
Pilvas
Asmeninio automobilio salonas buvo pripažintas pačia purviniausia ir labiausiai valgymui netinkama vieta. Nepaisant to, 70 proc. vairuotojų reguliariai valgo vairuodami. Tokius duomenis gavo apklausą atlikę Astono universiteto (Didžioji Britanija) mokslininiai. Tyrimo metu mokslininkai taip pat nustatė, kad automobiliuose gyvena milijonai kenksmingų bakterijų.
Biologų skaičiavimais, ant sėdynių, rankenėlių ir vairo rato susirenka tūkstančiai ligų sukėlėjų. Jie ten patenka nuo mūsų rankų ir purvinų batų. Mes, nieko neįtardami, dažnai užkandžiaujame šitomis „gėrybėmis" ir rizikuojama kuo nors susirgti. Jeigu pasiseks, virškinamojo trakto infekcija apsiribos pilvo pūtimu, diorėja, pykinimu, jeigu ne - infekcija gali tapti aukštos temperatūros, viduriavimo, skysčių netekimo priežastimi. Tada normaliai maitintis galėsite maždaug tik po savaitės.
Akys
Nenustebkite, bet automobilio salone besiveisiantys mikro organizmai gali pakenkti ne tik jūsų pilvui, bet ir... akims. Kai kurios bakterijos gali pažeisti akies gleivinę. Akis ims perštėti, skaudėti, jos ims traiškanoti. Kaip bakterijos patenka į akis? Jūs patys, rankomis palietę nešvarų paviršių, vėliau jas ten pernešate, kai trinatės akis ar taisotės akinius.
Parengta pagal užsienio spaudą
Autoreviu.lt informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "IKS" sutikimo draudžiama.
Dažniausi automobilių gedimai
Automobilių gedimų požymiai, priežastys, remonto būdai. Variklio gedimai, elektronikos, važiuoklės, duslintuvo, stabdžių gedimai, kėbulo pažeidimai
7 dalykai, kuriuos reikėtų žinoti apie valytuvų priežiūrą
Kodėl apskritai reikia keisti valytuvus ir kokią įtaką jie turi vairavimui?
Rašymas ant purvino automobilio: gal iškart pasiimkite vinį?
„Nuplauk mane“, „Noriu praustis“ – tokie užrašai anksčiau ar vėliau atsiranda ant purviniausio automobilio kieme.
Ką žiemą apie automobilių skysčius privalo žinoti vairuotojai?
Dakaro dalyvio patarimai
Kaip saugoti sveikatą ir automobilį saulėtą vasaros dieną?
Ilgai trunkantis karštis gali pakenkti sveikatai ir turėti neigiamos įtakos mašinos techninei būklei
13 „Mitų griovėjų“ sugriautų automobilinių mitų
Laidą „Mitų griovėjai" žino beveik visi televizijos žiūrovai.
Laiku diagnozuota korozija palengvina "gydymą"
Ne visi žino, kad rūdys - ilgo korozijos proceso pasekmė
Ką reikia daryti, norint greičiau pribaigti savo automobilį
Kasdienės klaidos, kurias daro dažnas vairuotojas
„Auto show millennium 2012“
Antroji moto klubo „Aliens MC" organizuojamo ...
Autoservise gali ir "nurengti"
Sunku būtų rasti vairuotoją, negirdėjusį nė vienos istorijos apie...