Automobilio tepalų keitimas
Atnaujinta: 2023-04-14

Automobilio variklio tepalai-kada juos reikia keisti? Toks lausimas iškyla kiekvienam vairuotojui-ypač pradedantiems vairuoti automobilius.

Tai, kad tepimas varikliui būtinas, tapo aišku dar XIX amžiaus viduryje, kai Etjenas Lenuaras pabandė sukurti vidaus degimo variklį. Visi išradėjo bandymai baigdavosi vienodai - stūmokliai strigdavo cilindre ir varikliai gesdavo. Problema išsisprendė sukūrus variklio tepimo ir aušinimo sistemas. Taip pirmieji variklių kūrėjai suprato, kad jų išradimams reikės ne tik kuro, bet ir tokių skysčių kaip antifrizas ir tepalas. Taigi, tepalas varikliui reikalingas, kad teptų darbinius detalių paviršius ir mažintų trinties koeficientą. Taip pat tepalas pašalina nusidėvėjimo produktus, nesudegusį kurą, šaldo įkaitusias detales ir saugo jų paviršių nuo korozijos.

Atrodytų, dėl tepalo naudingumo ginčų neturėtų kilti, tačiau auto visuomenėje ir toliau sklando įvairūs mitai, populiariausius iš kurių dabar pabandysime panagrinėti.

1 mitas. Jeigu tepalas pasidarė tamsus, jį reikia skubiai keisti, net ir tenuvažiavus kelis tūkstančius kilometrų.

Iš tikro, patamsėjęs variklio tepalas - natūralus reiškinys. Jis tamsėja todėl, kad plaunantieji priedai, kurių apstu moderniuose tepaluose, tirpdo nesudegusio kuro produktus. Taip variklio detalės lieka švarios ir apsaugotos nuo nešvarumų.

2 mitas. Tepalo keitimo intervalus galima nustatyti „iš akies"

Iš tikro rekomenduojamus tepalo keitimo intervalus nustato gamintojas ir jų reikia laikytis.

3 mitas. Tepalai visose transporto priemonėse keičiami vienodais intervalais

Iš tikro kalbant apie lengvuosius automobilius, daugelyje tepalų keitimo intervalai daugmaž panašūs, tačiau kiekvienam prekių ženklui jie nustatomi atskirai ir gali būti tiek fiksuoti, tiek ir lankstūs.

Komerciniame transporte tepalų keitimo intervalai priklauso nuo konkrečios transporto priemonės eksploatacijos režimo ir gali skirtis kelis kartus.

4 mitas. Nebūtina tepalus keisti reguliariai

Iš tikro, jeigu bus praleistas tepalo keitimo laikas, nuosėdos variklyje kaupsis vis intensyviau. Tai stabdys tepalo cirkuliaciją ir prastės variklio tepimas. Taigi, jis greičiau dėvėsis, didės rizika variklį sugadinti ar net „užkalti".

5 mitas. Svarbiausia - rinktis brangius tepalus

Iš tikro net patys kokybiškiausi ir brangiausi, tačiau gamintojo rekomendacijų neatitinkantys tepalai gali gerokai pakenkti automobilio varikliui. Dar daugiau, neigiamos pasekmės išaiškės gerokai greičiau, negu naudojant pigius, bet tinkamus tepalus. Pagrindiniai kriterijai renkantis tepalus turi būti būtent automobilio priežiūros instrukcijoje surašyti nurodymai.

6 mitas. Sintetiniai ir mineraliniai tepalai nesiskiria

Iš tikro, mineraliniai tepalai greičiau oksiduojasi ir praranda savo eksploatacinius rodiklius. Sintetiniai tepalai geriau pakelia temperatūrų svyravimus, didelį karštį ir išlieka skysti esant minusinei temperatūrai. Kitaip sakant, jie ilgiau išlaiko savo eksploatacines savybes ir todėl jie rekomenduojami automobiliams, kurių techninio aptarnavimo intervalai ilgesni.

7 mitas. Seniems automobiliams tinka tik mineraliniai tepalai

Iš tikro kai sintetiniai tepalai tik pasirodė rinkoje, kai kurie automobilistai pastebėjo, kad įpylus „sintetikos" po automobiliu atsirasdavo tepalo dėmės. Taip atsitikdavo todėl, kad sintetiniai tepalai pasižymi geresnėmis plaunamosiomis savybėmis ir kai jie patekdavo į ilgą laiką mineraliniu tepalu teptus variklius, prasidėdavo intensyvus nešvarumų valymas iš visų vietų, įskaitant veleną ir atitinkamus riebokšlius. Tarpelis tarp velenu ir tarpinės padidėdavo ir naujasis tepalas pradėdavo sunktis iš variklio.

8 mitas. Skirtingų tepalų maišymas nepakenks varikliui

Iš tikro nerekomenduojama maišyti skirtingų tipų tepalų, nes skirtingo klampumo ir skirtingais priedais prisotintų tepalų mišinys gali gerokai sumažinti variklio darbo efektyvumą. Aišku, ekstremaliais atvejais, kai, tarkim tepalo lygis pasiekė kritinę ribą, o naudotų tepalų po ranka nėra, galima pilti ir kitokius tepalus, tačiau atminkite, kad pirmai progai pasitaikius tepalus reiks pakeisti.

9 mitas. Visasezonis tepalas savo savybėmis nusileidžia konkrečių sezonų tepalams

Iš tikro visasezoniai produktai užtikrina tiek patikimą variklio paleidimą žiemą, tie ir efektyvų karšto variklio tepimą. Būtent todėl šiuo metu visi vedantieji gamintojai siūlo lengviesiems automobiliams būtent visasezonius tepalus.

automobilio tepalų keitimas

10 mitas. Neįmanoma namų sąlygomis patikrinti tepalo kokybės

Iš tikro atlikti pilnavertę tepalų ekspertizę namuose nepavyks, bet... yra būdas patikrinti ar tepalas dar tinkamas naudojimui. Norint atlikti šį testą užtenka variklio tepalo lašą užlašinti ant laikraščio. Paprastai tepalas greitai išsisklaido ant paviršiaus palikdamas kelis koncentrinius apskritimus, tačiau jeigu susidaro stabilus tepalo lašas, tai ženklas, kad laikas tepalą keisti.

11 mitas. Jeigu tepalą papildyti priedais, jis veiks efektyviau

Iš tikro tepalų gamintojai kategoriškai nerekomenduoja naudoti jokių papildomų priedų. Nepaisant visuotinio mito, tokie priedai gali ne tik nepagerinti tepalų savybių, bet ir pabloginti juos, ir net rimtai pakenkti varikliui. Reikalas tas, kad kiekvieno varikliams skirto tepalo kompozicija kuriama taip, kad būtų gautas idealiai subalansuotas priedų paketas. Bet kokie savarankiškai priedų naudojimai suardo šį balansą ir trukdo tepalui dirbti taip, kaip tai numatė gamintojas.

12 mitas. Prieš kiekvieną tepalo keitimą pirma reikia naudoti „plaunantįjį" tepalą

Iš tikro, plaunantis tepalas - specialus produktas, turintys daugybę plaunančiųjų priedų, pašalinančių nuosėdas ir degimo produktų liekanas. Modernūs tepalai iškart pasižymi puikiomis plaunamosiomis ir dispersinėmis savybėmis, tad papildomai šiuolaikinių lengvųjų automobilių variklių plauti nereikia. Atskirais atvejais, tarkim kai variklis smarkiai užterštas, galima įpylus gamintojo rekomenduotą tepalą, keisti jį dažniau negu rekomenduojama.

13 mitas. Energiją tausojantis tepalas geriau už įprastą

Iš tikro energiją tausojantis tepalas pasižymi mažu klampumu ir turi daugiau priedų, tarp kurių yra ir antifrikciniai priedai. Jų paskirtis - sumažinti trinties metu prarandamą energiją. Sumažinus šiuos nuostolius mažėja ir kuro sąnaudos. Realybėje, jeigu vairuotojas naudos analogiško klampumo tepalus, kuro sąnaudos bus tik šiek tiek didesnės. Be to, energiją tausojantys tepalai turi tam tikrus naudojimo apribojimus: juos rekomenduojama naudoti tik specialiai mažo klampumo tepalams pritaikytuose varikliuose.

14 mitas. Dyzeliniuose varikliuose tepalus reikia keisti dažniau

Iš tikro tepalo keitimo intervalai priklauso ne tik nuo paties tepalo ir variklio tipo, bet ir nuo naudojamo kuro kokybės bei variklio eksploatacijos sąlygų. Taip pat nereiktų lyginti lengvojo automobilio ir sunkvežimio tepalų sąnaudas. Kalbant apie vienodas transporto priemones, esminis dalykas - dyzelinio kuro kokybė. Jeigu kuras kokybiškas, tepalo dažniau keisti nereiks.

15 mitas. Dyzeliniams varikliams tinka tik dyzelinių variklių tepalas

Iš tikro, nepaisant visuotinai paplitusios nuomonės, tepalai neskirstomi į skirtus dyzeliui ir skirtus benzinui. Gamintojai teplaus skirsto į produktus, skirtus lengvajam ir skirtus krovininiam transportui. Tai nurodoma ant pakuotės.

Lengvųjų automobilių ir sunkvežimių net ir vienodos klampumo klasės tepalai skiriasi bazinių tepalų sandara ir priedais. Tai lemia skirtingos variklių konstrukcijos ir skirtingos transporto priemonių eksploatacijos sąlygos.

Pabaigai

Tepalų klasifikacijos pagal „API" (API - American Petroleum Institute, Amerikos naftos institutas) ir pagal „ACEA" (ACEA - Association des Constracteurs Europeens des Automobiles, Europos automobilių gamintojų asociacija).

Užrašas API SL (kur S - Service), rodo, kad tepalas skirtas lengviesiems automobiliams, o API CI-4 (kur С - Commercial) - komerciniems. Bet! Lengvųjų dyzelinių automobilių Amerikoje nelabai pasitaiko, tad tepalą „API Sx" dažnai vadina benzininiu, o „API Cx" - komerciniu.

Situaciją kiek paaiškina Europos automobilių gamintojų asociacijos reikalavimai, pagal kuriuos tepalai aiškiai išskirstomi į universalius, skirtus lengviesiems automobiliams „ACEA Ax/Bx" (tepalai lengviesiems benzininiams varikliams ir lengvajam komerciniam transportui žymimi „Ax", dyzeliniams - „Bx") ir sunkvežimiams „ACEA Ex" (tepalai sunkiajai komerciniai technikai su dyzeliniais varikliais).

Kalbant apie tepalus, skirtus naudoti tik varikliuose su suodžių filtrais, tai - dar vienas mitas. „ACEA Cx" (С - Catalytic) kategorijos tepalai skirti ne tik dyzeliniams varikliams, turintiems suodžių filtrą „DPF", bet ir benzininiams varikliams, turintiems trijų komponentų katalizatorių „TWC". Tokių tepalų išskirtinumas tame, kad jie neturi nesudegančių, suodžių filtrus ir neitralizatorius užkemšančių priedų ir baziniuose tepaluose labai mažai sieros.

Kaip pavyzdį paimsim „Castrol" tepalus. „Edge Turbo Diesel" tepalas turi „SN/CF" sertifikatą pagal „API" ir sertifikatą C3 pagal „ACEA". Šis tepalas tinka ir benzininiams, ir dyzeliniams varikliams. Apie tai rašoma ant tepalo pakuotės. Tepalas be „Edge", tik su užrašu „Turbo Diesel", turi... tuos pačius sertifikatus ir irgi yra skirtas tiek dyzeliniams, tiek ir benzininiams varikliams... Yra apie ką susimąstyt.

 

 

Parengta pagal užsienio spaudą

Autoreviu.lt informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "IKS" sutikimo draudžiama

Komentarai (0)
Prisijunkite, kad galėtumėte komentuoti

Dažniausi automobilių gedimai

Automobilių gedimų požymiai, priežastys, remonto būdai. Variklio gedimai, elektronikos, važiuoklės, duslintuvo, stabdžių gedimai, kėbulo pažeidimai

7 dalykai, kuriuos reikėtų žinoti apie valytuvų priežiūrą

Kodėl apskritai reikia keisti valytuvus ir kokią įtaką jie turi vairavimui?

Rašymas ant purvino automobilio: gal iškart pasiimkite vinį?

„Nuplauk mane“, „Noriu praustis“ – tokie užrašai anksčiau ar vėliau atsiranda ant purviniausio automobilio kieme.

Kaip saugoti sveikatą ir automobilį saulėtą vasaros dieną?

Ilgai trunkantis karštis gali pakenkti sveikatai ir turėti neigiamos įtakos mašinos techninei būklei

13 „Mitų griovėjų“ sugriautų automobilinių mitų

Laidą „Mitų griovėjai" žino beveik visi televizijos žiūrovai.

Laiku diagnozuota korozija palengvina "gydymą"

Ne visi žino, kad rūdys - ilgo korozijos proceso pasekmė

Ką reikia daryti, norint greičiau pribaigti savo automobilį

Kasdienės klaidos, kurias daro dažnas vairuotojas

„Auto show millennium 2012“

Antroji moto klubo „Aliens MC" organizuojamo ...

Autoservise gali ir "nurengti"

Sunku būtų rasti vairuotoją, negirdėjusį nė vienos istorijos apie...

Prenumeruokite mūsų naujienlaiškį: