Išradėjai ieško kontaktų su verslu
Atnaujinta: 2020-03-09
  • IMGP6925__Large_

Norėdami atkreipti dėmesį, kad ir mūsų šalies pramonė gali kurti originalius, konkurencingus produktus, nes idėjų netrūksta, parodos „BaltTechnika" organizatoriai pirmą kartą Lietuvoje rengia išradimų konkursą. Jame 12 Lietuvos išradėjų pateiks 18 patentuotų išradimų. Kol kas nei vienas iš jų į gamybą neįdiegtas, nes verslas neskuba investuoti į naujus neišbandytus projektus.

Šios idėjos sumanytoja Vaida Balčiūnienė sako, kad ji net nustebo, supratusi, kiek visko įdomaus Lietuvoje yra sukurta, kiek daug neišnaudotų technologinių bei žmogiškųjų resursų, kurie galėtų būti pritaikomi praktikoje. „Todėl ir rengiame konkursą pramonės parodoje, tikėdamiesi, kad verslas atkreips dėmesį į naujas galimybes, nes kol kas išradėjams tokių kontaktų labai trūksta", - aiškina V. Balčiūnienė.

Konkurse dalyvaus tik nuo 2000 iki 2012 metų užpatentuoti išradimai energetikos srityje, o tokių Lietuvoje yra apie 70. Tarp jų yra ir hidraulinio smūgio kompresorius, ir plūdinis variklis, šiluminės energijos generatorius, universalus gravitacinis variklis, atliekų naikinimo būdas, jas deginant, individuali mobili hidroelektrinė, saulės elementas su paslėptu tekstūros emiteriu ir kt.

Kaip teigia konkursą remiančios bendrovės „ELFA Distrelec" vadovas Tomas Vaišvila, jie ne pirmą kartą remia įdomias idėjas ir jų įgyvendinimą. „Prisidėdami prie šio konkurso, norime paskatinti visus domėtis aktualiomis temomis ir bandyti sukurti naudingus prietaisus, kuriuos būtų galima naudoti ne tik Lietuvoje, bet ir eksportuoti", - sako T. Vaišvila, pridurdamas, kad išradėjams pirmą kartą atsirado tokia gera progra pademonstruoti savo idėjas verslui ir plačiajai visuomenei.

Dauguma išradimų galima būtų pritaikyti

Vertinimo komisija tarp 18 konkursui pateiktų išradimų mato ir iš tiesų perspektyvių bei pritaikomų Lietuvos ūkyje. Aktualumu išsiskiria išradimai, susiję su pastatų apšildymu. Tomo Glumbako išradimas, susijęs su centralizuota šilumos ir karšto vandens tiekimo sistema, galėtų būti nesunkiai pritaikomas praktikoje ir padidintų gaminamos šilumos energijos efektą, o Lino Banio išradimas, susijęs su pastatų apšildymu, jau planuojamas pritaikyti šiais metais pradedame statyti individualiame name. Komisija labai susidomėjo ir Leontijaus Čičiškino hidraulinio smūgio oro kompresoriumi, kurio įdiegimas prisidėtų prie „žaliosios" energetikos plėtros Lietuvoje. Sprendžiant ekologiškos ir atsinaujinančios energijos problemas, aktualus būtų ir Eugenijaus Šatkovskio saulės elementas su paslėptos tekstūros emiteriu, skirtas saulės šviesos energijai keisti į elektros energiją. Biodujų gamybai iš organinių atliekų skirtas Prano Baltrėno bioreaktorius, kuris gali būti panaudotas gyvulininkystės, paukštininkstės ūkiuose, maisto pramonėje, komunaliniame ūkyje. O daugiausiai išradimų pateikė Kęstutis Usevičius. Tarp 6 šio išradėjo išradimų - šiluminė mašina, šiluminis reaktorius, energijos kaupimo iš aplinkos sistema, pakopinis kolektorius ir kt.

Aktualiausi - alternatyviosios mikroenergetikos išradimai

Kaip teigia vertinimo komisijos narys Lietuvos techninės bibliotekos Patentinės informacijos centro skyriaus vedėjas Vytautas Guobys, dauguma iš vertinimui pateiktų išradimų yra novatoriški ir praktiškai pritaikomi, tik gaila, kad neaiškus jų konkurencingumas tarptautiniu mastu įvertinant realiai egzistuojančius analogus. V. Guobys atkreipė dėmesį, kad apkritai mūsų šalyje išradimų pritaikoma labai mažai, ypač pramoniniu būdu gaminamuose produktuose. „Priežasčių daug. Pavyzdžiui, išradimai dažniausiai sprendžia ne pačias aktualiausias technines problemas arba išradėjai patys vieni nepajėgūs juos įgyvendinti ir sudominti verslą. Vis dėlto pagrindinė priežastis - nacionalinės strategijos ir infrastruktūros nebuvimas", - sako V. Guobys.

Žurnalo „Eenergijos erdvė" vyr.redaktorius Bronius Rasimas, kuris taip pat yra vertinimo komisijos narys, sako, kad ir patys išradėjai turėtų būti aktyvesni, nes patento registracija yra tik formalumas. „Bandome atrinkti tuos darbus, kurie aktualiausi mūsų kraštui ir lengviausiai pritaikomi - tai biodujų generatoriai, vandens bangų energijos panaudojimas elektros energijai gauti, saulės elektros elementų tobulinimo būdai. Aktualiausi yra alternatyviosios mikroenergetikos išradimai, arba tiesiog, racionalūs sprendimai, nes jie sudarytų sąlygas vystyti originalių įrengimų gamybą Lietuvoje, atsirastų naujų darbo vietų", - mano B. Rasimas.

Parodos „BaltTechnika" metu, gegužės 23 d. bus paskelbti ir apdovanoti konkurso nominantai, o su jų išradimais bus galima susipažinti specialiose ekspozicijose. Čia bus galima panagrinėti išradimų schemas, brėžinius, nuotraukas, pamatyti ir realiai veikiančius bioreaktoriaus, dvitakčio rotorinio variklio modelius, 400 vatų išilginio judesio generatorių ir kt.

Paroda „BaltTechnika" vyks Lietuvos parodų ir kongresų centre LITEXPO gegužės 22-24 dienomis. Įėjimas į parodą nemokamas.

 

Komentarai (0)
Prisijunkite, kad galėtumėte komentuoti

Dažniausi automobilių gedimai

Automobilių gedimų požymiai, priežastys, remonto būdai. Variklio gedimai, elektronikos, važiuoklės, duslintuvo, stabdžių gedimai, kėbulo pažeidimai

7 dalykai, kuriuos reikėtų žinoti apie valytuvų priežiūrą

Kodėl apskritai reikia keisti valytuvus ir kokią įtaką jie turi vairavimui?

Rašymas ant purvino automobilio: gal iškart pasiimkite vinį?

„Nuplauk mane“, „Noriu praustis“ – tokie užrašai anksčiau ar vėliau atsiranda ant purviniausio automobilio kieme.

Kaip saugoti sveikatą ir automobilį saulėtą vasaros dieną?

Ilgai trunkantis karštis gali pakenkti sveikatai ir turėti neigiamos įtakos mašinos techninei būklei

13 „Mitų griovėjų“ sugriautų automobilinių mitų

Laidą „Mitų griovėjai" žino beveik visi televizijos žiūrovai.

Laiku diagnozuota korozija palengvina "gydymą"

Ne visi žino, kad rūdys - ilgo korozijos proceso pasekmė

Ką reikia daryti, norint greičiau pribaigti savo automobilį

Kasdienės klaidos, kurias daro dažnas vairuotojas

„Auto show millennium 2012“

Antroji moto klubo „Aliens MC" organizuojamo ...

Autoservise gali ir "nurengti"

Sunku būtų rasti vairuotoją, negirdėjusį nė vienos istorijos apie...

Prenumeruokite mūsų naujienlaiškį: