Kuo kvepia jūsų automobilis?
Atnaujinta: 2020-03-09
  • rozes
  • aliejai

Tie patys vyrai, kurie rinkdamiesi padangas apie protektoriaus raštą gali diskutuoti valandų valandas, skaitydami alyvos sudėtį netingi atsiversti enciklopediją, tačiau automobilio salone lengva ranka pakabina pirmą pasitaikiusį aitriakvapį popierinį medelį, prilipdo flakonėlį arba purkšteli sintetiniu gaivikliu. Be reikalo.

Atsargiai - apgaulė

Viliojančiai nosį kutenantis sintetinis vanilės, rožių ar pušų aromatas suteikia norimo jaukumo ar gaivos, tačiau ši iliuzija akimirksniu išsisklaido sužinojus, kad 95 proc. visų pramoniniams kvapams naudojamų medžiagų yra gaunamos iš naftos, ištirpinamos etilo ar izopropilo alkoholyje.

Šių medžiagų populiarumą lėmė nesudėtinga ir pigi gamyba: nereikia nieko auginti, distiliuoti, brandinti, užtenka tik sumaišyti dirbtinius aromatinius komponentus ir visada turėsi vienodą aromatą, kuris.... kenkia sveikatai. Būtent sintetiniai kvapai kelia galvos skausmus, nerimą, blogą nuotaiką.

Sintetiniai kvėpikliai, nustelbiantys blogą kvapą (cigarečių ir pan.) veikia primityviai: jie nosies ertmę padengia plona aliejinga plėvele, o sudėtyje esantis formaldehidas ar fenolis slopina nervines ląsteles. Formaldehidas - viena pavojingiausių medžiagų, galinti paskatinti onkologines ligas, astmos priepuolį, ji kenkia virškinimo, hormonų, imuninei sistemai, dirgina kvėpavimo takus, akis, gali sukelti alergijas.

Mokslininkų įrodyta, kad sintetinių kvėpiklių sudėtyje esantys ftalatai trikdo lytinių liaukų vystymąsi, pažeidžia spermą, gali būti nevaisingumo priežastimi.

Saugok sveikatą

Alternatyva sintetiniams kvapams - natūralūs eteriniai aliejai, distiliuojami iš aromatingų augalų. Homo sapiens gyvena tarp augalų jau apie 400 000 metų. Visos civilizacijos naudojo ir tebenaudoja augalų dalis: žiedus, lapus, šaknis, medžių dervas ir sakus sveikatai, maldai ir grožiui. Mūsų imuninė sistema prisitaikiusi gyventi ir sąveikauti su augalų molekulėmis jau tūkstantmečius.

„Naudodami natūralius kvapus ir kvepalus, saugome ne tik savo, bet ir aplinkinių sveikatą, - sako Vilma, natūralių kvepalų ir „Marmozel" kosmetikos kūrėja. - Natūralių kvapų terapija plačiai naudojama ir kaip gydymo, ir kaip prevencinė priemonė, padedanti išvengti peršalimo, streso, nuovargio."

Kaip kvėpinti automobilį

Pasak Vilmos, automobilis - puiki vieta, nes tai nedidelė erdvė, kurioje cirkuliuojantis oras lengvai ir greitai paskirsto kvapą. Galima tiesiog pakabinti atkimštą eterinių aliejų buteliuką su ištraukiamu pagaliuku. Galima pakabinti žaisliuką ar kitokią puošmeną ir aplašinti eteriniais aliejais. Natūralūs aromatai gerai laikosi ant natūralių audinių: vilnos, medvilnės, šilko. Pakanka užlašinti 4-10 lašų eterinio aliejaus ar jų derinio. Ypač kvepiančių, pvz.: rozmarinų, pušų, bazilikų, pipirmėčių užteks vos kelių lašų. Yra ir automobilinių garintuvų su keičiamais lapeliais.

Kvapą paskleisite greičiau, jei kvepiantį daiktą, lapelį ar buteliuką pakabinsite ties vėjeliu. Kvapas - tai garai - jiems sklisti būtina šiluma.

Galima kvepinti sėdynes: vatos ar vilnos gumulėlius užkišti už jų.

Eteriniai aliejai naudojami lašais, todėl 5 ml buteliuko užteks net mėnesį, gal ir pusę metų - priklausys nuo norimo aromato intensyvumo. Jei eterinis aliejus išsipils - ilgai ir maloniai kvepės ne tik automobilis, bet ir jūs iš jo išlipę. Jei gryno eterinio aliejaus pateko ant odos ir ją sudirgino (dirgina tikrai ne visi), valyti reikia ne vandeniu, o augaliniu aliejumi ar kitu natūraliu riebalu.

Kaina. Taip, didžioji dauguma sintetinių kvėpiklių pigesni, tačiau sąlyginai, jei neskaičiuosime žalos sveikatai.

Kokį kvapą rinktis?

Kaip išsirinkti kvapą? Svarbu, kad jis patiktų, būtų malonus uosti, primintų kažką gražaus. Kvapniųjų „Marmozel" aliejų kūrėja įsitikinusi, kad kvapai kaip ir muzika gali pakelti nuotaiką, o norintiems rekomendacijų ir praktinio panaudojimo siūlo kvapnias gaires.

Laukia ilga kelionė? Žvalumą išlaikyti padės ne penktas kavos puodelis, o garinamas rozmarinų eterinis aliejus. Jis taip pat aktyvina protinę veiklą, gerina atmintį.

Budrumo suteikia pipirmėtės, šis aliejus tinkamas vartoti profilaktiškai nuo peršalimo ligų, jis gerai užgožia nemalonius kvapus.

Jei ketinate pamaloninti brangią moterį, pakvepinkite saloną gėlių aromatais: rožių, pelargonijų, kanangų ir kitais žiedais. Saldus kvapas paglostys širdį, perteiks šilumą ir meilę. Ypač saikingai elkitės su kanangų (gražiausiu ir saldžiausiu iš žiedų) kvapu.

Romantišką atmosferą kurkite atpalaiduojančiais ir afrodizuojančių savybių turinčiais aliejais: jazminų, sandalmedžių, apelsinų žiedų.

Neramiems ir nekantriems rekomenduojama naudoti karčiųjų citrinmedžių lapų, mairūnų, ramunėlių, kiparisų ar bosvelijų eterinius aliejus. Jie padės išlaikyti vidinę ramybę net pačiose sunkiausiose situacijose. Jei į tokią pakliuvote, tiesiog giliai pakvėpuokite vienu iš šių aromatų.

Citrusų kvapai (bergamočių, greipfrutų, citrinų, apelsinų, žaliųjų citrinų) tinka ir patinka daugumai žmonių, suteikia energijos veikti, gyvenimo džiaugsmo, skatina bendrauti.

 

R. Gasparaitienė

 

Komentarai (0)
Prisijunkite, kad galėtumėte komentuoti

7 dalykai, kuriuos reikėtų žinoti apie valytuvų priežiūrą

Kodėl apskritai reikia keisti valytuvus ir kokią įtaką jie turi vairavimui?

Rašymas ant purvino automobilio: gal iškart pasiimkite vinį?

„Nuplauk mane“, „Noriu praustis“ – tokie užrašai anksčiau ar vėliau atsiranda ant purviniausio automobilio kieme.

Kaip saugoti sveikatą ir automobilį saulėtą vasaros dieną?

Ilgai trunkantis karštis gali pakenkti sveikatai ir turėti neigiamos įtakos mašinos techninei būklei

13 „Mitų griovėjų“ sugriautų automobilinių mitų

Laidą „Mitų griovėjai" žino beveik visi televizijos žiūrovai.

Laiku diagnozuota korozija palengvina "gydymą"

Ne visi žino, kad rūdys - ilgo korozijos proceso pasekmė

Ką reikia daryti, norint greičiau pribaigti savo automobilį

Kasdienės klaidos, kurias daro dažnas vairuotojas

„Auto show millennium 2012“

Antroji moto klubo „Aliens MC" organizuojamo ...

Autoservise gali ir "nurengti"

Sunku būtų rasti vairuotoją, negirdėjusį nė vienos istorijos apie...

1500 kilometrų – tik 43 litrai kuro

Šie skaičiai ne iš vizijų ar sapnų pasaulio, nors kasdien kylant kuro kainoms jie - daugelio nepasiekiama svajonė.