Po uragano JAV į Europą plūstels pigūs automobiliai
Atnaujinta: 2020-03-09
  • uraganas_sende

JAV nusiaubusio uragano Sendės padaryti nuostoliaisudaro 20 mlrd. JAV dolerių. Su Naująjį Orleaną nusiaubusiu uraganu Katrina lyginamo uragano aukų skaičius auga, sugriautų namų ir paskendusių automobilių niekas nė nebando skaičiuoti. Tikėtina, kad nemaža dalis skenduolių, truputį aptvarkytų ir suremontuotų, artimiausiu metu plūstels į Rytų Europos rinkas.

Situacija nėra nauja. Per pastarąjį dešimtmetį Rytų Europos rinkoje buvo užfiksuotos mažiausiai trys skenduolių iš Vakarų šalių bangos. Tokie automobiliai keliavo į antrines rinkas po JAV nusiaubusio uragano Katrinos, po potvynio, užliejusio Europą prieš 6 metus, o Rusijos gyventojai skenduoliais ir radioaktyviais automobiliais galėjo „džiaugtis" po žemės drebėjimo ir atominės elektrinės sprogimo Japonijoje. Įdomu tai, kad daugelis rytų europiečių tokių automobilių, jeigu tik jie sutvarkyti, pirkti nebijo, nes jie siūlomi už gerokai mažesnę kainą. Tiesa, kalbama apie atvejus, kai pardavėjai pripažįsta skendimo faktą. Žinoma, taip elgiasi mažuma, o didžioji dalis perpardavėjų skendimą linkę nutylėti ir už automobilį prašo vidutinės rinkos kainos. Tokiu atveju pirkėjas gerokai rizikuoja.

Per televiziją ir internete rodomi vaizdai iš uragano siaubiamos Amerikos prikaustė daugelio žiūrovų dėmesį. Sugriauti namai, užlietos gatvės, žuvę žmonės: daugumai tai - tragedija, tačiau kai kam taps pasipelnymo šaltiniu. Konkrečiu atveju kalbame apie automobilių perpardavinėtojus, kurie tikrai nepraleis, legaliai ar ne, tokios progos pasipelnyti. Tokia situacija buvo anksčiau, tad jau dabar galima prognozuoti, kad, JAV atsigavus, naudotų automobilių eksportas išaugs. Po Fukusimos avarijos dauguma laukė ir pirko ne tik skendusius, bet ir aiškiai per didelę radiaciją spinduliuojančius automobilius, po potvynių pradžiuvus Europai, Rytų Europos antrinės rinkos pasipildė vandens augmenija pasipuošusiomis transporto priemonės, tad dabar atėjo JAV eilė - pažymi automobilių rinkos ekspertai.

Nepaisant Rytų Europos šalių noro pasirodyti vakarietiškomis, tikrieji Vakarai jas vis dar traktuoja kaip Trečiojo pasaulio šalis, tad galima drąsiai teigti, kad civilizuoto pasaulio atstumti probleminiai automobiliai ras prieglobstį šiame regione. Tikėtina, kad dalis automobilių stabtels Pabaltijyje: čia juos paremontuos, padailins ir kaip beveik nauji keliaus į Rytus. Įdomiausia tai, kad rytų pirkėjai jas mielai priims - puiku pasipuikuoti prieš kaimynus didžiuliu, galingu ir beveik nauju automobiliu.

Amerikiečiai atsigaus po uragano, apsitvarkys, gaus iš draudimo agentūrų išmokas už sugadintą transportą ir ramia širdimi jį parduos. Vieni mėgins automobilius parduoti patys, kiti perleis supirkėjams, tačiau aišku, kad JAV skenduolių nebeliks.

Šią veiklą pagreitina ir tai, kad Amerikoje gyvena nemažai išeivių iš Rytų Europos, kurie visada pasirengę padėti įsigyti automobilį ar motociklą pigiau. Tikėtina, kad jau dabar, kol šalis vis dar išgyvena šoką po sugriovimų, apsukrūs pardavėjai rengia naujus, „švarius" skendusių automobilių ir motociklų dokumentus. Kiekvienai parduodamai transporto priemonei bus sukurta įtikinama legenda. Žinoma, ne vienas susigundys gerai atrodančiu automobiliu su maža rida.

Jeigu pasitaikys ypač įtarių pirkėjų, jiems bus parengtos papildomos istorijos: apie automobilyje nusižudžiusį narkomaną sūnų, netekusią teisių daugiavaikę mamą ar garbingo amžiaus senolę, kuriai automobilį padovanojo vaikai, bet ji nepajėgia jo vairuoti ir todėl nori greičiau parduoti. Atskira eilute bus minimi esą bankų konfiskuoti automobiliai. Juk ne vienas per pastarųjų metų krizę matė (o kai kurie ir patys susidūrė) bankų savivalę su laiku įmokų nesumokėjusiais kreditoriais, tokia istorija įtikins net pačius didžiausius skeptikus, perspėja ekspertai. Nesąžiningų pardavėjų veiklą palengvina tai, kad daugumas žmonių vis dar tiki pasakomis, nelinkę gilintis į smulkmenas ir mielai perka viską, kas kainuoja mažiau, nei turėtų. Norite automobilio iš Amerikos? Greitai jų pasiūla labai išaugs.

Ekspertų vertinimu, kaimyninėje Rusijoje jau 2011m. skendusių arba iš avarijose smarkiai nukentėjusių automobilių dalis antrinėje rinkoje siekė apie 20 proc. Taip pat nustatyta, kad absoliučią daugumą tokių transporto priemonių rusams tiekia kaimyninės šalys - Lenkija, Baltarusija ir Lietuva.

Reiktų pabrėžti, kad daugumas skenduolių, nepaisant jų remonto, vis tiek lieka su defektais. Ypač tai pastebima kalbant apie brangius automobilius, kuriuose gausu modernių technologijų ir elektros įrangos.

Nepaisant to, visuomenėje gyvuoja mitas, kad didžiausia galima skenduolio problema - nepakankamai kruopščiai iš durelių išvalytas smėlis ir dumblas. Reikalas tas, kad smėlis ir dumblas dažnai patenka ant visų mazgų, guolių, į variklį, ant įvairių judančių ir besitrinančių paviršių, tad automobilis dėvisi gerokai greičiau. Vienintelis būdas išvengti - išardyti visą automobilį ir kruopščiai nuvalyti kiekvieną detalę, tačiau tokiais darbais niekas iš pardavėjų neužsiims.

Išvengti tokio automobilio pirkimo sudėtinga, tačiau yra keli dalykai, į kuriuos reiktų atkreipti dėmesį. Visų pirma - kvapas. Visiškai pašalinti drėgmės kvapo neįmanoma. Toliau - salonas. Ant apmušalų, jeigu automobilis ilgai buvo vandenyje, būtinai liks dėmių, odinis salonas taps gerokai grubesnis ar net suskeldės. Dar vienas pavojaus signalas - pakeistas prietaisų skydelis ir rūdys ant sėdynių karkaso.

Būtina apžiūrėti antikorozine danga nepadengtas kėbulo dalis. Jeigu išradžius, tarkim, priekinį panelį, pamatysite rūdis, prieš jus - skenduolis. Dažnai automobilio problemas išduoda žibintai. Jeigu jų veidrodinis paviršius padengtas dėmėmis, laikas sunerimti. Tą patį galima pasakyti ir apie kondensatą ant šviesos elementų. Reiktų nepamiršti ir to, kad pardavėjas gali mėginti sukčiauti pakeisdamas lemputes ar sumontuodamas naujus žibintus. Būkite atidūs.

Reiktų peržvelgti ir automobilio istoriją. Jeigu jis buvo registruotas regione, nukentėjusiame nuo uragano, verčiau ieškokite kito modelio. Dar vienas dalykas - neveikianti arba netinkamai veikianti elektros instaliacija. Perdengusi lemputė dar nieko nesako, tačiau susimąstykite, jei perdegusios visos.

Galiausia būtinai išmėginkite kaip automobilis važiuoja. Jeigu variklis dirba negražiai, prasisuka, veikia netolygiai ar net linkęs užgesti, tikėtina, kad jums siūlo ne tokį automobilį, kokio tikitės. Taigi, artimiausiu metu pirkdami automobilį iš JAV būkite ypač atsargūs ir budrūs. Sukčiai nesnaudžia.

Parengta pagal užsienio spaudą

 

Autoreviu.lt informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "IKS" sutikimo draudžiama.


 

Komentarai (0)
Prisijunkite, kad galėtumėte komentuoti

Mažiausiai pirkėjų dėmesio sulaukusių automobilių penketukas

Modeliai, kuriais nusivylė ir gamintojas, ir pirkėjai...

Įdomiausi kasdieniai modeliai iki 6 000 lt

Mūsų keliasi važinėja ganėtinai daug automobilių, tačiau

Tikriems vyrams

Ypatingus automobilius, tokius kaip...

Išnykę JAV automobilių prekių ženklai

2010-2011 m. nustojo egzistuoti keletas automobilių prekių ženklų.

Renkamės naudotą automobilį – kaip vėliau išvengti išlaidų

Taigi, ką reiktų atsiminti? Kiekvienas senas automobilis kadaise buvo naujas ir stovėjo salone.

„Mylių Amerika“

Reportažas apie Martyno Starkaus ir Vytaro Radzevičiaus kelionę per JAV.

Dar vienas „japonas“ – „Mitsubishi Galant“ - 1993 - 1997

Rinkdamiesi šią mašiną žinokite, kad išvykoms į užmiestį ir pasivažinėjimams kaimo keliukais ji nėra labai tinkama.